Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tibthetib

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Buna, mi-am cumparat recent din germania niste faruri cu lupa, de xenon originale, ma rog model pe original si farurile nu au mufele si modulatoarele. Intrebarea mea este daca as putea gasi ceva adaptori pt ele sa nu imi iau modulatoarele alea. pe far scrie ,la faza scurta, D2S bec iar dedesupt H7. dar nu mi se potriveste H7. (masina are faruri normale ) ce as putea face ca am tot cautat pe net mi-am si cumparat ceva adaptori dar nu se potrivesc. Sad
Skip ads

  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
la farurile originale, h7 e becul de faza lunga. pt scurta ai d2s. daca vrei totusi sa-ti pui h7 si pe faza scurta se poate (becul are aceeasi lungime, deci punctul focal o sa fie unde trebuie) la masina veche eu am prins becul in soclu cu niste silicon, daca nu cauta adaptoare de la bmw e46.
  • deaconescu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
la farurile cu xenon originale balastul se afla chiar pe far iti trebuie doar mufele originale nu garantez dar cred ca mai am si eu pe acasa
  • tibthetib

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Aham... eu pe masina am faruri normale. Mufele de la ele le am, dar la farurile cu xenon nu am toate mufele decat cele care intra in modulator din bec. nu am modulator la ele si de aceea as fi vrut sa-mi pun bec h7 si pe faza scurta. mi-am comandat de pe okazii adaptori de bmw e46 si opel astra g dar nu se potrivesc nici cum. am sa mai caut sa vad daca merg alt tip, daca nu......... nu stiu..... Mi-as pune si cu silicon dar asta chiar in ultima instanta.
Skip ads

  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara.Mi-am achizitionat faruri xenon originale GM second hand si acestea au cate o singura mufa de legatura pe cand la farurile mele sunt trei(faza scurta.faza lunga si pozitie) Farurile xenon cand au fost demontate de pe masina donatoare au fost taiate firele de linga mufe,deci am mufele pe ele dar nu se potrivesc cu ale mele.Exista adaptoare pentru mufe? Opel zafira A z16xe.Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adaptoare pentru mufa nu cred ca exista dar poti daca ai mufa originala sa schimbi firele... munca de chinez batran dar asta este Smile
  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Inca o precizare.mufa de la farurile xenon are 13 fire pe cand firele insumate de la mufele mele sunt 11 .cele 2 in plus de la ce ar putea fi? Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil pentru reglarea pe inaltime a luminii (se face automat la comanda senzorilor de inclinare) dar nu sunt 100% sigur. Depinde unde si cum sunt puse motorasele la aceste faruri. pune niste poze detaliate cu tot farul si mai ales partea din spate si zona unde intra becurile si poate ne dam seama...
Skip ads

  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat

  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de clare sunt pozele dar daca e nevoie revin cu alte poze
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pune poze si cu intreg spatele de la far de la distanta putin mai mare din diverse ungiuri si cu capacele de la becuri date jos...
din ce vad eu ai deja mufa cu firele si poti verifica daca ai aceleasi culori la fire pe instalatia masinii. daca ai atunci ramane sa le lipesti pe mufa care o ai daca nu atunci iti trebuie un electrician auto. oricum ar fi nu vei avea functia de autoleveling (se poate schimba cu cea de reglare manuala cu motoras eventual) si s-ar putea sa mai fie facute niste conexiuni diferite de cele de pe masina...
  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • cyubyy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Am revenit cu poze Sper ca sunt concludente.Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR