Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ! Am cautat 2 ore si nu am gasit nimic care sa ma lumineze , pe Frontera din 1996 s-a pus motorul X22XE , acum eu am gasit o frontera cu motorul asta dar parca e injectie monopunct , parca era vorba de ECU , injectoare , deci multipunct . Pe motorul acesta e pusa o instalatie GPL simpla ( intra furtunelul ala direct in corpul clapetei de acceleratie . Deci ori nu am vazut eu bine ori este monopunt ? Rog un cunoscator sa ma lumineze si pe mine daca e ok sau nu cu motorul asta sa stiu daca iau sau nu masina . Multumesc !
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
E-ul de la x22xe inseamna injectie multipunct
http://en.wikipedia.org/wik...ist_of_GM_engines
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsul promt dar ideea e ca nu am vazut injectoarele , e posibil sa fie modificat ceva si sa fi lasat motorul monopunt ? Zic si eu , sa nu razi de mine dar chiar ma uitam ca boul in motorul ala . Bine , ideea e ca oricum trebuie sa desfac motorul sa vad de ce arde garnitura de chiulasa . Multumesc inca odata !
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Gata m-am lamurit , am fost pana la om si m-am uitat cu atentie , erau acolo injectoarele ( sunt chior rau ) . dar acum nu am vazut pompa de ABS , in capul pompei de frana e pusa o cruce ( distribuitor ) si in crucea aia intra conductele de frana , sau poate nu e acolo locul pompei si a calculatorului de ABS ? Cu respect !
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pompa ABS (daca are) este undeva deasupra amortizorului in compartimentul motor.
motorul X22XE are injectie multipunc, dar poti sa-i pui si instalatie de GPL de motor cu carburatie (asa cum am eu montata).
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult stelea . Cred ca ma cumetresc cu omul si iau frontera dar cam am de munca la ea . dupa ce rezolv cu acte si alte nebunii poate ma uit si eu la masina ta sa vad cum vin toate alea pe acolo ca e acelasi an si aceeasi motorizare plus ca daca tu nu sti atunci cine ? Cu respect !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poze cu pompa ABS

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult stelea , la masina care intentionez sa o iau lipseste pompa de abs , are doar teul de sub pompa de frana , sunt curios daca merge sa ii adaptez o pompa cu modul de opel vectra de 2 litri (X20XEV) care face si TC , am una acasa , am impresia insa ca trebuie ceva programat pe acolo ,ma mai documentez despre ce si cum ca e varza rau masina si sa stiu la ce ma bag oricum multumesc mult pt poze ! Cu respect !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai in afara de pompa iti mai trebuie si senzorii ABS, schimbate fuzetele, discurile ... nu se merita.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu speram sa fie completa pe jos masina ( senzori abs ) si sa fie nevoie doar de pompa si programare , oricum deocamdata sunt ceva probleme cu fiscalul si nu am dat inca banii . Maine ma suna omul sa imi spuna ce a rezolvat si te tin la curent cu ce gasesc pe trenul de rulaj . Multumesc !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cand iti iei Frontera treci pe la mine pe la atelier sa le studiem..l
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai crezi ca te ratez !? Very Happy Maine zice omul ca rezolva cu fiscalul si luni poate ma apuc de ea sa ma pot misca cat de cat .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR