Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt posesorul uni astra h 1,7 cdti (Z17DTH), fabricat 2005, adus de mine din Germania in 2008 la 150.000 km.
Acum masina are 250.000 km si as vrea sa-i fac o verificare mai amanuntita.
Cum la reprezentante mi se par total nejustificate preturile as dori sa stiu cam ce se verifica la nr. acesta de km si cam ce ma unde ma sfatuiti sa merg. Eventual, daca sunt cunoscatori m-ar interesa cateva idei "destepte" de intretinere la numarul acesta de km. eventual schimburi de piese care pot fi uzate sau aproape uzate asa incat sa nu am surprize neplacute.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifici articulatiile (bucsi, amortizoare, arcuri, etc)
Verifici franele (uzura etrieri/placute)
Verifici timoneria
Schimbi lichidele (daca nu le-ai schimbat) adica antigel, lichid frana, lichid servo
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult. Parte din ele am schimbat deja acum cateva mii de km> placute, discuri fata, antigel. Bucsi amortizoare arcuri nu se aude nimic dar am sa verific.
Pe la motor ceva idei de intretinere> furtune etc.?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vrei sa faci tu revizia, sau sa mergi la un atelier?
Daca vrei sa mergi la un atelier, poti sa il cauti pe maiandrei. El iti poate spune mai in detaliu ce verificari ar fi de bun simt sa se faca, ti le poate si face...
Skip ads

  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bai frate dar toata lumea il recomanda pe maiandrei....este chiar asa de bun?
  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu numai Maiandrei este foarte bun, ci si mecanicii lui: nea Nelu, Speeddy, Zapp. etc
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mariuseu a scris:Bai frate dar toata lumea il recomanda pe maiandrei....este chiar asa de bun?
da este serios,are tot ce ii trebuie,iti poate verifica cu tech 2 tot ce are masina,practic nu pleci nelamurit sau sa iti spuna ca nu se poate face ceva,eu il recomand cu toata increderea.
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Bai baieti, uite am sa tin cont de sfatul vostru, am sa merg la maiandrei si am sa imi scriu impresiile aici.
PS> modul imperativ in care am intreat de maiandrei a fost din pura mirare, nu am vrut sa insinuez nimic, nu-l cunosc prea bine. Smile
Revenind la subiectul acestei discutii, accept cu placere sfaturi
Skip ads

  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sunt curios daca ai schimbat distributia. exact ca si tine am luat si eu un H din 2005, tot din germanica,tot in 2008, tot cu 152.000, la care i-am schimbat eu distributia prima data cand am ajuns in tara. doar ca eu am acum 207.000 si nu ma gandesc sa-i schimb distributia pana la 300.000.
tu cum stai la capitolul asta?
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am luat masina asa cum am zis la 150.000 km si primul lucru pe care l-am facut cand am ajuns in tara cu masina a fost sa schimb distributia.
Intre timp am mai schimbat in ordinea cronologica: discuri fata, placute frana fata spate, baterie, senzor turatie si....cam atat
Evident nu am mentionat schimbul regulat la 10.000 km de ulei si filtre.
M-ar interesa ce ai mai schimbat tu de cand ai masina sau daca ai auzit ce ne-ar mai putea lasa.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
deci inteleg ca ai 100.000 cu aceasta distributie. banuiesc ca mai mergi inca 50.000 pana la 300.000, asa cum zice de fapt si cartea service la Z17DTL si Z17DTH.
eu de cand am luat-o am schimbat placutele de frana pe fata, si capetele de bara stanga, dreapta. defecte efective am avut doar pompita de la pedala de ambreiaj si 2 furtune sparte la lichidul de racire. asa si la problema cu pompita de la ambreiaj am schimbat atunci si toate lichidele - servo directie si frana.
in rest consumabilele exact la fel ca tine la 10.000 (ulei mobil1 5w40, filtre - ulei, motorina, polen), cel de aer il schimb din 5000 in 5000.
sper sa nu fi uitat ceva.
  • mariuseu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa mai vorbim pe aici ca mai rar se gasesc 2 utilizatori cu masini identice si nr. km asemanatori, poate ne mai sfatuim, invatam etc.
Si daca tot am zis asta permite-mi un sfat> daca tot schimbi filtrul de aer la 5000 km, asta insemnand ca tii la masina ta, eu zic, ca ar fi bine sa bagi un ulei mai bun. Recomand castrol edge neaparat cumparat de la baietasii care aduc lichide din Germania (nu grecia, nu turcia). Ca sa te convingi de veridicitatea acestora, daca nu ai un prieten care aduce, te poti documenta pe forumuri despre modul cum recunosti un ulei adus de la nemti.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Unde gasesc un plan de revizie orientat catre anume modele si motoare.
Am gasit pe acest forum un plan generic (un excel) pentru toate modelele opel, dar ma intereeaza ceva specific, cum ar Opel astra H 1.6 a16xer
Ma gandesc poate o fi vreun program, vreo carte, un site, orice.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
la orice service Opel au acel,,,plan de revizie,,,cu tot ce se verifica/inlocuieste la masina,daca te duci la ei si-l ceri eu nu cred ca te vor refuza
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR