Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
va salut e vb despre ulei ..nu stiu ce sa mai fac la 6000 de km am mai bagat 4 l in ea parctic inca un schimb de ulei la 30 lei litrul asta inseamna 120 lei ..asa ca am inceput sa caut solutii...am gasit pe net niste semeringuri cu cota marita cu 0,5 mm
Nume

Pret
comanda on-line

Pret
comanda telefonica
Set segmenti piston

564,7

664,35

Cod Motor Y 16 XE Cod Motor Z 16 XE Cota marita 0,5 mm

asta una la mana..si am mai gasit..
Nume

Pret
comanda on-line

Pret
comanda telefonica
Cuzineti biela

95,62

112,5

Cod Motor X 16 XEL Cod Motor Z 16 XE Cota marita 0,25 mm

-
din cate am inteles sunt piese originale ..ma gandesc ca cei de la opel au realizat ca au gresit ceva cu aceste cote la motoarele 1.6 16 v probabil o fi distanta prea mare intre componentele mobile la motor de consuma asa mult ulei si au venit cu o imbunatatire . Dak ma hotaresc sa fac operatiunea asta adica segmentarea motorului vreau sa stiu la ce mai pot astepta vreau sa-mi spuna cineva experimentat dak e bine ce vreu sa fac (oricum o sa vb orice o fi si cu cei de la reprezentanta)daca se potrivesc piesele dacao sa schimbe ceva etc..astept raspunsuri numai bine
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic , cam ce ne scrii tu aicia nu prea intelegem mai nimica, din ce vrei tu ca sa ne zici, ne-ai scris deja un roman si nu se intelege , fii si tu mai explicid , pe scurt bafta.
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ok deci motorul meu 1.6 16 v care are acum 135300 km(am luat-o la 129000 km) nu stiu cat de reali sunt consuma ulei de numa numa adik pare uzat motoru sau rulat incorect de consuma atata ulei ...si nu mai pot sa stau numai cu bidonu de 1 l in porbagaj(apropo e a 4-lea) care urmeaza sa-l bag in 6000 de km rulati.Si intrebarea mea este dak merita sa segmentez motorul ..cu piese cu cote marite care ma gandesc ca sunt mai bune decat cele care sunt acum pe masina si anume:segmenti piston cota marita cu 0,5 mm,cuzineti biela cota marita cu 0,25 mm si as vrea niste sfaturi dak se merita piesele costa in jur de 600 lei si cu manopera duce pe la 1000 de lei vreau sa stiu daca ar merita si daca dupa aceasta procedura este posibil sa nu se remedieze problema
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal. Or fi motoarele de 1.6 consumatoare de ulei dar nu in halul asta ma gandesc ca ai o pierdere pe undeva nu se poate ..stima..
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa zic si eu...verifica cu mare atentie daca ai pierderi pe undeva....desfa si capacul superior al distributiei si vezi daca ai urme de ulei pe acolo...in caz ca nu se vede nimic pe la garniturile chiulasa/baie...ori pe la simeringurile palier arbore...
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sal din nou ...pey am verificat astea ce am stiut adica am pus un ziar sub masina cat am tinut-o o perioada 3 zile fara sa merg cu ea si nimic nici un strop...baia de ulei in sine e curata se vede usor iar pe la garnituri nu este deloc umezita sau uleioasa.Cat sa desfac capacu superior al distrubutiei habar nu am ..nici nu m-am uitat ce e pe acolo acum nu stiu ce sa zic ca daca ar pierde pe langa blocu motor sau asa, ma gandesc ca acolo sunt temperaturi mari si in mers cand e motorul cald ar mirosi a ulei ars daca s-ar pierde prin zonele alea ulei si nu miroase a ulei in ea deloc.Acum nu stiu mai astept o perioada sa vad ce si cum si ma hotaresc ce fac.. ms de sfaturi numai bine
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
fum albastru scoate ?
daca te hotarasti sa-l segmentezi sa schimbi si semeringurile de la supape ca alea sigur s-au intarit si scapa ulei pe langa ele in cilindrii
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da sa stii ca scoate ..si parca are si alt miros ..adica nu miroase doar a gaze arse miroase putin si a ulei..chiar veneam cu un prieten de undeva si mergea in spatele meu cu masina lui si in depasiri cand turam mai tare adica pe acceleratie scoate fum mai mult mai gros asta mi-a spus ...nu stiu acum se poate sa-mi spune-ti daca tot umblu la motor ce mai e de schimbat acolo piese ce au uzura pe ele ...ca acum nu in fiecare an segmentez motoru
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de regula semeringurile de la supape cedeaza primele, din cauza temeraturi ridicate a uleiului ele se intaresc si nu mai etanseaza bine, din cauza asta o parte din uleiul care ajunge sus in chiuloasa patrunde pe langa tijele cupapelor in cilindrii .
Poate ai noroc si scapi doar daca schimbi acele semeringuri dar pt a le schimba trebuie sa dai chiuloasa jos si sa o duci la cineva care are sculele nesesare pt asa ceva
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai bine te duci la o reprezentanta opel si intrebi ..parerea mea.. si eu am un opel 1.6 16v si, cand am cumparat-o a doua zi am gasit putin ulei sub ea, am fost la service, mi-au verificat-o total mi-au spus sa mai bag 1l de ulei l-am bagat si acum nu am mai gasit nici o pata de ulei...eu am gasit ulei pe langa cureaua de distributie ma gandesc ca lua cureaua picaturile si le arunca...cei de la service mi-au recomandat o desfacere a motorului pentru a verifica problema...ce-a ce iti recomand si tie inainte sa faci un pas inainte..dai 1,2 miliaone o desface si iti spune tot..parerea mea...

am si eu o nelamurire mai de incepator:D, cum imi dau seama daca am ulei destul? trebui toate cele 3 marcaje de la tija sa fie in ulei? daca atince si batul este in plus nu ?maxim ar fi doar cele 3 marcaje? multumesc anticipat!
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca ajunge in reprezentanta opel il jupoaie de bani si nici nu isi rezolva omu problema la masina.
120 ron in niciun caz nu costa desfacerea unu motor in reprezentanta( nici nu cred ca ei se complica cu astfel de operatiuni)
Daca pierde ulei pe la distributie problema se rezolva relativ simplu, prin schimbarea semeringurilor de distributie. pt asa ceva nu este necesara desfacerea completa a motorului
Un service competent iti pot recomanda in bucuresti: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
  • Opelosu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ms pt sfaturi ..o sa vad ce o sa fac pt a rezolva problema ...da ceva e clar ca trebuie sa fac ca altfel nu ajung nicaieri in 6 luni sa bag ulei de 120 ron in ea o sa ajung sa merg numai duminica cu ea .Si inca ceva daca ma puteti ajuta.. ce am observat acum recent cand deschid geamutile fata nu conteaza stanga dreapta intra in masina un miros foarte puternic de benzina daca stai mult cu geamurile deschise mai ca te ia cu lesin daca le inchid nu mai miroase asta ce sa fie...daca a patit cineva asa ceva si ma puate ajuta cu niste ideei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR