Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
http://www.realitatea.net/r...video_881542.html

Dupa cum cei mai multi stiu, chit ca sunt pro sau contra monarhiei, Regele Mihai s-a adresat astazi Parlamentului Romaniei. A creat un eveniment care va ramane in istorie.
Eu inchei aici si va las sa comentati, atat despre discursul Regelui Mihai, cat si despre lipsa presedintelui Traian Basescu si a lui Emil Boc.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De fapt discutia nu se doreste a fi despre faptul ca regele s-a adresat parlamentului, ci despre absenta celor 2.
Corect? Wink
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mi-au ramas azi intiparite in memorie cuvintele lui : 'Cele mai importante lucruri de dobândit, dupã libertate ºi democraþie, sunt identitatea ºi demnitatea'.

A fost o onoare pentru mine sa-i ascult discursul de astazi.

Nici Iliescu n-avea ce cauta acolo, insa pentru chiulangii de azi din Parlament, care s-au eschivat ieftin... 'Rusine !'
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asa si....
Crezi ca o sa faca cineva ceva?
Eu nu cred.
Si tot asa ramanem.
Skip ads

  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
totusi,daca se vroia ceva tare,trebuia ales momentul mai atent...nu deodata cu ziua armatei. si cu toate ca sunt sigur ca costumul de pe rege face mai mult decit salarul meu,arata de parca era scos de la second/hand..ce naiba,nu au astia un croitor mai bun?
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@aco-nu doresc sa discutam lipsa celor cei
@adrian-nu este ziua armatei, armata a stabilit ziua pe 25 oct deoarece este si ziua de nastere a regelui (regele fiind conducatorul armatei). Asa ca nu mai ascultati ce bantuie Boc cu ziua armatei si etc. Armata a vrut "sa fie sarbatorita" pe 25 oct deoarece era ziua de nastere a conducatorului ei.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt monarhist nu din pricina faptului ca monarhia are nu stiu ce virtuti, ci pentru admiratia deosebita pe care o port MS Regele Mihai I. Pacat ca nu am avut si noi norocul sa mai revina in fruntea statului.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:@aco-nu doresc sa discutam lipsa celor cei
@adrian-nu este ziua armatei, armata a stabilit ziua pe 25 oct deoarece este si ziua de nastere a regelui (regele fiind conducatorul armatei). Asa ca nu mai ascultati ce bantuie Boc cu ziua armatei si etc. Armata a vrut "sa fie sarbatorita" pe 25 oct deoarece era ziua de nastere a conducatorului ei.


Eu stiam ca Ziua Armatei este legata de alungarea ultimului picior de neamt de pe teritoriul Romaniei dar, na, s-ar putea ca memoria sa imi joace feste. Nu stiam de vreo legatura intre ziua M.S. Regele si cea a armatei, asta este pura coincidenta....

........adica dupa moartea Regelui, ziua armatei se va schimba dupa ziua noului rege?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ioane, da, ai dreptate, ziua armatei e legata de atacul de la Carei. Insa umbla vorba ca ofiterii de la momentul respectiv au amanat atacut cu cateva zile, ca sa se intample de ziua Regelui...
Am auzit si eu aseara, la interviurile EuropaFM.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eliberarea era cadoul de ziua Regelui,asa a fost planificat.
Cat despre cei doi"muschetari"care au lipsit de la eveniment,cum a mai scris cineva mai sus:rusinica.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:
Steffano a scris:@aco-nu doresc sa discutam lipsa celor cei
@adrian-nu este ziua armatei, armata a stabilit ziua pe 25 oct deoarece este si ziua de nastere a regelui (regele fiind conducatorul armatei). Asa ca nu mai ascultati ce bantuie Boc cu ziua armatei si etc. Armata a vrut "sa fie sarbatorita" pe 25 oct deoarece era ziua de nastere a conducatorului ei.


Eu stiam ca Ziua Armatei este legata de alungarea ultimului picior de neamt de pe teritoriul Romaniei dar, na, s-ar putea ca memoria sa imi joace feste. Nu stiam de vreo legatura intre ziua M.S. Regele si cea a armatei, asta este pura coincidenta....

........adica dupa moartea Regelui, ziua armatei se va schimba dupa ziua noului rege?

da, ai dreptate, ziua armatei este legata de eliberarea de la Carei, dar nu a fost pe 25 oct.
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
domnilor nu va suparati, ne impiedicam de nimicuri, adevaratii oameni de stat puteau participa intro zi la mult mai multe evenimente, dar nu au facut decat sa arate ca nu au inteles momentul, asa cum nu inteleg nici prezentul, asa cum nu inteleg nici viitorul si asa cum nu inteleg nici trecutul, acesti oameni se inteleg pe ei si prezentul lor, care din pacate pentru noi, nu este si al nostru.
nici cei interesa n-au inteles: si-ar fi putut trage niste voturi din treaba asta.
discursul unui fost sef de stat, dupa mai bine de jumatatate de secol, dupa perioada istorica pe care am traversat-o noi, este de-a dreptul un eveniment istoric
Cand spui regele Mihai I, deja te gandesti ca de acest personaj ai auzit din cartile de istorie si sa ai ocazia sa-l auzi cu un discurs in Parlamentul Romaniei, acum in zilele noastre e un eveniment cu care nu te-ntalnesti in fiecare zi, zic eu.
se poate scrie f mult despre treaba asta, ii lasam pe altii mai avizati sa o faca.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
suntem condusi de niste gunoaie din pacate...gunoaie umane.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce nu au inteles "mai marii" nostri este ceva cu mult mai grav si mai injositor pentru ei.
Daca M.S Regele Mihai I de Romania va ramane in istorie SI cu ocazia acestui discurs, Boc si Basescu vor intra ca ilustri absenti. Si fiti siguri ca se vor gasi istorici care sa expuna si motivele meschine cu care au incercat sa se acopere. Generatiile viitoare vor invata la scoala care este motivul pentru care Romania este in urma unor state africane :"conducatorii hrapareti , incompetenti, prea ocupati cu ambitiile personale prostesti si mult preea putin inteligenti".

"-Bunicule, de ce in 2011 cand a venit Regele in Parlament nu au participat si sefii statului?
-Ei, mai nepoate, pentru ca nu erau suficient de inteligenti si nu aveau respect pentru nimic. Tocmai de aceea, au ramas in istorie si invatati voi acum la scoala despre acea perioada ca despre cea mai neagra perioada din istoria Romaniei. Erau josnici mai nepoate.....
Voi acum sa tineti minte si sa nu faceti ca ei!"


ISTORIA NU UITA, NU IARTA SI NU TACE


Ultima modificare facuta de Bunicu la Mie 26 Oct, 2011 3:32 pm, modificat de 2 ori in total
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,489
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Citeam titlul acestei discutii si am bagat un ochi, dar ...
Care este subiectul? Ca titlul m-a facut sa cred ca vorbiti despre Stefan Cel Mare. Eu asa am invatat ca Stefan spunea: "Moldova nu este a mea, nici a voastra. Este a urmasilor urmasilor nostri"
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:Citeam titlul acestei discutii si am bagat un ochi, dar ...
Care este subiectul? Ca titlul m-a facut sa cred ca vorbiti despre Stefan Cel Mare. Eu asa am invatat ca Stefan spunea: "Moldova nu este a mea, nici a voastra. Este a urmasilor urmasilor nostri"


Asta pentru ca probabil (ma gandesc) nu ai ascultat discursul M.S Regele....sau poate nu ai fost atent. S-a referit in discurs la acest aspect, la aceasta mostenire. Si a mai zis...... de onoare, demnitate, eh, fleacuri din astea care acum nu mai au pret.
Vesi ca gasesti pe net inregistrarea integrala a discursului. Probabil ca si peste 100 ani.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,489
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Bunicu: L-am ascultat si l-am citit de 3 ori. Tot ceea ce a rostit Conu' Misu stiam, stiu si voi sti. Nu sunt contra sau promonarhism, dar consider ca batranii trebuiesc pretuiti si tratati cu respect. Regalitatea, Casa Regala si Regele sunt parte integranta din Istoria Natiunii si au meritele lor ce trebuiesc recunoscute, dar in acelasi timp trebuie sa-si asume greselile Conu' Misu si sa dea valoare vorbelor rostite in Parlament, altfel devine un ALT demagog. Un prim pas ar fi reabilitarea MARESALULUI.
Nu comentez atitudinea unor indivizi gen: chelu', piticu, barbosu; cu rang de persoane publice, dar oligofreni de felul lor.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Fraza din titlul topicului, care i-a impresionat pe multi, a fost de fapt spusa de altcineva inainte.

John James Audubon Quotes
A true conservationist is a man who knows that the world is not given by his fathers, but borrowed from his children.

http://www.brainyquote.com/...jamesa197160.html
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca nu este un subiect care ar trebui dezbatut pe acest forum datorita faptului ca sint destui care sint contra regelui. Dece? Este un om care a prefecrat sa fuga si sa abandoneze tara in mina comunistilor. Un "neica nimeni" spune pe Wikipedia ca ar fi fost fortat sa abdice altfel ar fi omorit comunistii 1000 de studenti, vorbe goale fara niciun suport.
Vorbind de regele Mihai, in timp ce regalistii mureau si strigau "Traiasca Regele" acesta a preferat sa fuga sa-si salveze viata, a renuntat la onoare, a renuntat la Romania, a renuntat la tot ce reprezenta el pentru tara. Domnilor, vorbim de regele Romaniei, nu era o simpla persoana, istoria cunoaste multe exemple de capete incoronate care nu au renuntat la tron si popor sub presiune si chiar au platit cu viata pentru asta. Acesti regi au ramas in istorie si se vorbeste cu respect de ei. Respectul se cistiga nu se impune. A stat la caldurica in strainatate si nu a facut nimic pentru a veni in ajutorul romanilor abandonati de el cu o simpla semnatura, acum vine in Romania si a pretentia de a fi suveran. A RENUNTAT la acest drept prin actul pe care l-a semnat.
Daca am lezat pe cineva cu opinia mea il rog sa ma ierte, este opinia mea, am spus ce am avut de spus si nu intentionez sa intru in polemica cu nimeni pe aceasta tema.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:ce nu au inteles "mai marii" nostri este ceva cu mult mai grav si mai injositor pentru ei.
Daca M.S Regele Mihai I de Romania va ramane in istorie SI cu ocazia acestui discurs, Boc si Basescu vor intra ca ilustri absenti. Si fiti siguri ca se vor gasi istorici care sa expuna si motivele meschine cu care au incercat sa se acopere. Generatiile viitoare vor invata la scoala care este motivul pentru care Romania este in urma unor state africane :"conducatorii hrapareti , incompetenti, prea ocupati cu ambitiile personale prostesti si mult preea putin inteligenti".

"-Bunicule, de ce in 2011 cand a venit Regele in Parlament nu au participat si sefii statului?
-Ei, mai nepoate, pentru ca nu erau suficient de inteligenti si nu aveau respect pentru nimic. Tocmai de aceea, au ramas in istorie si invatati voi acum la scoala despre acea perioada ca despre cea mai neagra perioada din istoria Romaniei. Erau josnici mai nepoate.....
Voi acum sa tineti minte si sa nu faceti ca ei!"


ISTORIA NU UITA, NU IARTA SI NU TACE

Din pacate vor intra in istorie chiar si prin lipsa lor. Din pacate vor intra in istoria, nu mai conteaza ca negativ.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR