Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • mariusdel

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2012

  • Mesaj Privat
buna. am si eu un opel astra f x16xel 16v ecotech. e cumparata recent(3 luni) si am luat-o cu ulei castrol magnatec 5w40. manca cam multisor ulei pana m-a convins cineva sa ii pun ulei Wolf 10w40. i-am schimbat ulei apoi am mers in service pt a schimba o garnitura nush ce anume ca nu ma pricep, ceva de colbutoare ziceau aia si parca de-atunci a inceput chinul. mananca o groaza de ulei la modul ca ieri mi s-a aprins becul la ulei in timp ce mergeam(precizez ca de cand i-am schimbat uleiul am mers cam 2000 de km si am turnat toti cei 4l) si scoate si fum alb . am fost la un service si mi-au spus ca trebuie segmentat motorul (1300 de lei) insa nu imi permit deocamdata. am vb cu un prieten si mi-a zis ca ma ajuta sa il segmentez insa din ce am mai citit si eu pe ici pe colo nu ar cam fi cazul sa segmentez motorul mai ales ca stiu aproape sigur ca motorul a fost segmental acu aprox 40000 de kilometri. astept pareri si sugestii in legatura cu ce sa ii fac si ce ulei sa ii pun data viitoare. si va rog mult fara faze de genul "DACA AI FI FOST ATENT LA NUSH CE TOPIC, AI FI VAZUT ACOLO CA....." va rog eu mult nu vreau sa citesc un site intreg pentru o singura problema. si inca ceva daca are careva sa imi trimmita cartea tehnica la opel astra x16xel din 1995 va rog... mariuss_dell asta e id-ul meu
  • gaby_ph

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut , simtomele care le-ai descris par a duce la segmentare , am si eu o astra f din 95' dar ii pun ulei 15w40, bafta
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu vrei sa citesti, ghinionul tau.
Motorul asta haleste ulei, foarte mult ulei, nu esti singurul cu aceasta problema. Se rezolva putin prin segmentare, schimbare garnitura chiuloasa, pus ulei de calitate. Dar dupa o perioada va reveni la consumul mare de ulei.
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
clar segmentare ->cu alt motor daca chiar a fost facuta in urma cu 40000km
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR