Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
au incercat... daca au vazut ca nu esti "palid" sa accepti...
daca mergea scuteau niste bani.acu tre sa plateasca si au pierdut un client.
niste cretini, mai ales ca nu era dauna foarte mare.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:...acu tre sa plateasca si au pierdut un client.
niste cretini, mai ales ca nu era dauna foarte mare.

CLAR ! Nu mai fac asigurari la ei never-ever ! si le dau si recomandare negativa.

CristianTM.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cam asa e peste tot, cam la toate societatile de asigurari... Nu cred ca e cineva care poate sa-ti recomande o societate de asigurari...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de asta nu-mi fac eu casco la masina
din cate am inteles la vechimea masinii mele as putea sa fac casco insa daca stau si ma gandesc cat dau pe an chiar nu am chef
merg cat pot de prudent, am suficienta experienta cat sa evit un accident
si in caz ca o patesc platesc din buzunar si gata...
CASCO merita cand ai o firma cu flota de masini si dai masinile la tot felul de soferi care stiu sau nu sa conduca
in momentul cand ai asigurare casco la 150 de masini poate sa fie si euroins ca tot or sa plateasca orice dauna...
daca nu iti platesc dauna renunti la ei si te duci la altul care plateste...
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La preturile care sunt cam la orice piesa de Vectra-C, nu imi permit sa circul fara casco, totul se masoara in milioane si zeci de milioane, adica sute de roni sau mii de roni ! Rata de 50 euro / luna nu ma saraceste dar nici imbogateste daca as renunta la ea !

CristianTM.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un conflict cu ei. Pentru un passat din 2007 ne-au adus far cu reglaj manual pe inaltime. Cand s-a refuzat piesa, au protestat ca nu clientul alege piesele pentru ca ei au un program care le alege dupa mai multe criterii - a se citi pretul cel mai mic. Pasul 2 a fost ca au adus unul electric dar la care plasticul din interior avea alta culoare. Pana la urma, am reusit sa-i convingem sa ne dea unul produs de aceeasi firma ca si cel din echiparea originala dar a durat mai bine de 2 luni. Dupã oferta primita de la Ausburg, farul cu reglaj manual era de 10 ori mai ieftin decat cel Valeo montat in final.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cele mai multe recomandari pozitive le are Allianz-ul. E drept ca e mai scump decat altii, dar e mai prompt, si mai OK. Asta pe ideea ca nu mai faci casco cu astra, dar vrei sa ai casco in continuare
Tine-ne la curent despre solutionarea situatiei
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cristiane ... problema tu o pui ceva in genul "nu mai platiti taxele, ca functionara de la ghiseu e neagra in cerul gurii" ... e cam mult sa spui de toata compania de asigurari ca e neserioasa din cauza unui angajat care probabil din exces de zel, a incercat sa se "ridice" in ochii sefului. te asigur ca daca directorul de sucursala si te-a asigurat ca se rezolva problema, se va rezolva. si inspectorul iti spun sigur ca nu scapa fara penalizare si probabil va fi ultima incercare de a face ce-a facut acum.
nu zic ca Astra ar fi 100% serioasa ca si companie de asigurari, dar tine cont ca apar probleme si la companii mai renumite ... si nu cred ca merita sa etichetezi o companie cu sute (daca nu chiar mii de angajati/agenti) din cauza la 2, 3, 5 nemernici care incearca sa manance o paine necinstita (pt ca asta cred ca a incercat - sa-l "ungi" cu ceva sa-ti aprobe).
pt CASCO am recomandat intotdeauna Generali (cunosteam inspectorii de daune de la Iasi si am cam vazut cum se solutionau dosarele), dar pt RCA nu se justifica pretul care-l au acum ...
Skip ads

  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:.... sa spui de toata compania de asigurari ca e neserioasa din cauza unui angajat care probabil din exces de zel, a incercat sa se "ridice" in ochii sefului...

Daca prin astfel de actiuni s-ar fi ridicat in ochii sefului atunci ai inca un motiv in plus sa nu mai faci asigurari la ei, inseamna ca sugerezi ca au o intreaga strategie din a gasi motive pentru refuzarea platii daunelor si ca astfel de actiuni sunt recompensate de superiori.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai inteles gresit. ma refeream la cu totul altceva. probabil inspectorul ala credea ca daca "seful" vede ca a prins unu care incerca sa traga teapa firmei, ar fi luat o bulina alba. chestia e ca a luat acum mai multe negre.
ideea intr-o companie de asigurari e sa nu fie furati ei. si cum romanul e foarte inventiv, iti dai seama ca verificarile se fac mult mai drastic. si asa cum foamea e mare, se intampla sa fie printre cei care ar trebui sa aiba grija sa nu fie furata compania si scursuri. vorba aia cu uscaturile.
strategia de motive si refuzuri de plata pe banda rulanta gasesti la carpatica (gasesti topic chiar aici pe forum).
  • Cosmin-Marian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Daca polita CASCO a fost incheiat printr-un broker de asigurarea acesta v-ar putea ajuta mult in solutionarea favorabila a dosarului. In general societatile de brokeraj ofera si servicii post-dauna pentru clienti, cel putin cele serioase.
De asemenea, pentru o rezolvare imediata a problemei puteti sa apelati la serviciile unui avocat care sa va reprezinte interesele la modul serioasa ca sa se inteleaga ca "nu va arde de glume". Daca vreti pot sa va fac o recomandare.
Totodata puteti sa faceti si o plangere la CSA pe care sa o inregistrati (solicitati numarul de inregistrare!) si pe care sa o aveti in caz ca va duceti in instanta.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Si acum sa va zic BOMBA, daca merg sa ridic eu masina (acord negativ din partea asiguratorului) ar trebui sa platesc vreo 2600 ron, iar daca plateste asiguratorul (acord pozitiv) acesta trebuie sa plateasca 4100 ron (~1000euro) ! De aceea se zbat ei sa nu plateasca orice dauna, ba mi s-a sugerat ca daca platesc eu cash si vin cu factura la ei ma despagubesc imediat, varianta pe care am refuzat-o din start, doar nu am inebunit cu asemenea "referinte" ... negative ce le au ! Maine o sa va pot spune 100% cum stau lucrurile, cu pozele am lamurit (s-au legat de niste pete + reflexii), acum mai astept un document de pus la dosar ( ceva inspectie !?!?)

CristianTM
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris: e cam mult sa spui de toata compania de asigurari ca e neserioasa din cauza unui angajat care probabil din exces de zel, a incercat sa se "ridice" in ochii sefului. te asigur ca daca directorul de sucursala si te-a asigurat ca se rezolva problema, se va rezolva. si inspectorul iti spun sigur ca nu scapa fara penalizare si probabil va fi ultima incercare de a face ce-a facut acum.
nu zic ca Astra ar fi 100% serioasa ca si companie de asigurari, dar tine cont ca apar probleme si la companii mai renumite ... si nu cred ca merita sa etichetezi o companie cu sute (daca nu chiar mii de angajati/agenti) din cauza la 2, 3, 5 nemernici care incearca sa manance o paine necinstita (pt ca asta cred ca a incercat - sa-l "ungi" cu ceva sa-ti aprobe).


Dar cand cel care te faulteaza este seful departamentului de logistica pe intreaga tara, adica face parte din top managementul firmei, cum sa-i tratezi? Si ca sa nu ziceti ca vorbesc aiurea:

----- Original Message ----- From: "Viorel Tudor" <viorel.tudor@astrasig.ro>
To: "'Gabriel Salvan'" <gabriel.salvan@autohuber.ro>
Sent: Wednesday, August 04, 2010 1:49 PM
Subject: RE: SESIZARE--- DOSAR HD101..........


Stimate D-nule Gabriel Salvan,
Clientul nu alege provenienta pieselor, ci acestea sunt alese informatic
prin filtrarea unor criterii stabilite de conducerea ASTRA. Toate reperele
livrate de catre FURNIZORII AGREATI ASTRA sunt omologate RAR, sunt insotite
de certificate de garantie si sunt certificate ISO. In acest caz piesele nu
se schimba.
Cu stima,



Viorel TUDOR
Sef Departament Logistica Piese Auto

S.C. ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA S.A.
Administratia Centrala,
Nerva Traian, nr. 3
Fax: +4037 420 32 40
E-mail: viorel.tudor@astrasig.ro
Web: www.astrasig.ro


-----Original Message-----
From: Gabriel Salvan [mailto:gabriel.salvan@autohuber.ro]
Sent: Wednesday, August 04, 2010 12:56 PM
To: comenzipiese@astrasig.ro
Subject: SESIZARE--- DOSAR HD101.............

BUNA ZIUA,

CLIENTUL REFUZA MONTAREA PIESELOR PENTRU CA NU SUNT DE ORIGINE.

VA ROG SA IMI COMUNICATI CUM SE PROCEDEAZA IN ACEST CAZ.

VA MULTUMESC.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:

Clientul nu alege provenienta pieselor, ci acestea sunt alese informatic
prin filtrarea unor criterii stabilite de conducerea ASTRA.....
BUNA ZIUA,


Deci conducerea Astra este formata din experti auto care stiu ei sa seteze criteriile in asa fel incat piesele sa fie cele mai potrivite pentru o anumita masina....cea mai mare prostie pe care am auzit-o vreodata, cu alte cuvinte te loveste un asigurat Astra si ei iti inlocuiesc piesele originale cu unele facute pe vapor in drum spre Romania care o sa te tina 3 zile pentru ca 100% criteriile setate de "conducerea Astra" in sistemul informatic nu sunt altele decat "cel mai mic pret"

Daca iti repari masina la reprezentanta nu exista vreo posibilitate ca service-ul sa foloseasca doar piese de origine?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
titro a scris:Daca iti repari masina la reprezentanta nu exista vreo posibilitate ca service-ul sa foloseasca doar piese de origine?

Esti obligat sa faci reparatia in service-urile agreeate de ei, de exemplu eu am apelat la PROCAR (SKODA) nefiind nici un GM pe lista.

CristianTM.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
In aceeasi plasa am picat si eu, la fel mi-au spus, c-o pot repara doar la anumite service-uri agreate.
Altcineva, dealer Dacia in BV (n-are importanta) mi-au zis ca de fapt am dreptul sa merg unde vreau eu, chiar si la reprezentanta...
Mai trebuie studiat Confused
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Asta in cazul in care vrei sa ai decontare directa.
In cazul in care esti deacord sa p,latesti tu si sa iti recuperezi ulterior banii se poate merge la orice service si se procedeaza in felul urm:
- cu fisa de constatare de la asigurator se merge la service
- service-ul face devizul de lucrari si il trimite la asigurator spre aprobare
- dupa efectuarea lucrarii platesti
- iti recuperezi banii ulterior
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mie aia de la Carpatica mi`au dat banii direct in cont, fara sa ii intereseze daca eu mi`am reparat sau nu masina, in ce service si alte detalii.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
AlexDmi a scris:Mie aia de la Carpatica mi`au dat banii direct in cont, fara sa ii intereseze daca eu mi`am reparat sau nu masina, in ce service si alte detalii.


poate ai facut in regie proprie...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am recuperat masina azi (de Luni si pana Vineri a fost in service) ... cu happy end, DAR si cu emotii, stress si un gust amar pentru asigurator!
Ca si o "stampila" cei de la Skoda si-au lasat amprenta, adica scrisurile de sub numarul de inmatriculare Wink


CristianTM.


Ultima modificare facuta de CristianTM la Vin 06 Mai, 2011 5:27 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR