Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut...tot eu cu o noua intrebare:ce fel de benzina bagati in masinile voastre??
Nu de alta dar in a mea bag 95 iar de curand am aflat ca la drum lung bezina de 98 e mai buna, trage mai bine.....
Este vreo diferenta intre cele 2 si care e mai buna????


Ultima modificare facuta de florinike la Lun 28 Feb, 2005 3:37 pm
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu baga-mi motorina acum. Laughing
Cand aveam pe benzina baga-mi de 95 in principal.
Care este.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu Eco 98, si/sau 95 cand e urgent... in special de la Petrom, ca nu am Mol sau Shell aproape...
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
eu bagami-as de 95 fara plumb in generel ca ase scrie in carte tehnica a lu masina care este si pe care benzina ii ba-g ca la carte. Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ha ha ce am mai ras.... Laughing Laughing ...daca te grabesti mai ies si dastea....
Si pana la urma care e faza cu 95 si 98 care e mai buna si pentru ce tip de motor???
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu te supara, am glumit si noi.

Pai depinde, in general la masinile cu motor cu injectie si catalizator se foloseste benzina fara plumb.

Pe de alta parte cifra octanica determina proportia in care poate fi comprimata benzina pana sa faca autodetonatie (aprindere fara scanteie), si este data de proportia procentuala de octan (alcan cu 8 atomi de carbon). De exemplu benzina fara plumb cu cifra octanica 95 are 95% octan, restul de 5% fiind un alt alcan (heptan de exemplu).
La benzinele cu plumb situatia e putin diferita, de exemplu o benzina cu CO95 nu are chiar 95% octan, poate sa aiba de exemplu 90% sau chiar mai putin si prin adaugarea tetraetilului de plumb sa capete aceleasi proprietati de detonatie ca o benzina fara plumb cu CO95. Cu cat este raportul de compresie al motorului mai mare cu atat se recomanda o benzina cu CO mai mare.

In general folosirea de benzine cu cifra octanica mare creste puterea motorului (daca se fac reglajele adecvate de ex. avansul), dar de asemenea cresc si uzura motorului.

De exemplu la motorul meu, z12xe e recomandata benzina de 95, dar se poate folosi de la 90 la 98, computerul motorului facand ajustarile necesare in timingurile de functionare (injectie, aprindere etc). Probabil ca si la alte variante ideea e cam aceeasi.

Ideal e sa folosesti benzina recomandata de producator in concluzie.


Ultima modificare facuta de LEXXX la Lun 28 Feb, 2005 4:35 pm
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ohooo lexxx taty...mai pierdut de mult......am invatat in scoala care e faza cu cifra octanica dar de atunci si pan acuma ...au cam zburat anii....si oricum la chimie aveam 5 pe linie.... Laughing Laughing Laughing
Tocmai la asta ma cam refeream si eu...logic ar fii ca benzina de 98 sa fie mai puternica...e adevarat ca merge mai bine motorul avand aprinderea mai mare dar si afecteaza....
Atunci vin cu o alta intrebare.....pe masina cu motor EURO 2 ce ar fii recomandat sa bagi???
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ai un raport de compresie de 9,4:1, deci nu e foarte mare, parerea mea e sa mergi tot pe CO95, mai important e sa fie benzina de calitate decat CO.
Skip ads

  • horheus

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Pe de alta parte cifra octanica determina proportia in care poate fi comprimata benzina pana sa faca autodetonatie (aprindere fara scanteie), si este data de proportia procentuala de octan (alcan cu 8 atomi de carbon). .....


mai exact izo-octan adik 2,2-dimetil, 4-metil pentan SmileRazz
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ai sa moara pestii mei...m-ati spart....
Ma duc sa imi iau doctorat in chimie.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Am inteles care e faza....ideea era ca daca e sa fie una mai buna ca cealalta mai bine sa bagi ce trebuie......oricum am aflat pe pielea mea ce inseamna sa bagi benzina proasta.....apropo de asta e un forum cu ce benzinarii agreati....
Inca nu am auzit pareri de la altii...care sa le fi incercat pe amandoua....
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pai ar fi mai bine sa intrebam de unde bagam benzina...

Sau o fi un subiect deja deschis? Wink

Eu tot de 95 bag, si prefer de la OMV sau Lukoil
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Dap...se pare ca asta cu "de unde bagam benzina" a fost dezbatut deja.... Sad
Motivul din care am inceput acest mesaj a fost faptul ca am auzit de un opelar Corneli Panait daca nu ma insel care ar fi bagat benzol de 98 si iar fi scazut consumul...mers doar prin tara.
Daca e asa inseamna ca masina e posibil sa mearga mai bine cu 98 sau trebuie sa raman pe 95 si sa incerc sa am grija mai multa de injectoare, pompa de benzina, ulei...ca ea sa mearga "de speriat".....????
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@ maddan subscriu, am inteles ca benzina este in mare masura aceeasi, insa calitatea/vechimea rezervoarelor unde este tinut carburantul este cea care face diferenta... ar mai fi sim angajatii
Am bagat saptaman trecuta 1000000 benzina de la agip, la ora actuala masina este la service, pentru a-mi da seama ce are am stat aseara 2 ore in frig, a foast nevoie de o galeata de apa firerbinte(ca la camioane) pentru a dezgeheta rampa de injectie a masinii(nu este vb despre un Opel insa principiul este similar MPI)
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ca un sfat: evitati Agip si mai ales Shell!!
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
eu bag dupa indelungi cautari numai omw 99+ . mai scumpa dar face toti banii.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Deci in principiu tine de mai multi factori ....daca e asa pentru motoare mai mici, ca al meu, ce ar fi de preferat la drum lung si prin oras...??
Sa stiti ca eu alimentez numai de la luk oil si petrom...am bagat odata de la shell si mi-am blestemat zilele....masina mergea in socuri si mirosea a benzina in masina...ceva de speriat... Evil or Very Mad
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Discutia va continua aici :

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=90
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutari

nu e chiar o problema tehnica, dar se incadreaza mai mult sau mai putin in domeniul tehnic.

ma poate lamuri si pe mine care ar fi efectele ptr motor daca utilizez un tip sau celalt de benzina?

mentionez ca am in gand benzina CO95 si CO98 de la Mol... alimentam in general doar cu CO98, dar acu' cateva zile mi-a sarit in ochi un abtibild pe pompa care zice ca CO98 este EURO5 iar CO95 este EURO4... eu avand motor EURO4 ma gandeam ca nu ma ajuta cu nimic faptul ca pun un combustibil EURO5, doar ca imi goleste semnificativ mai rapid portmoneul Smile

multumiri anticipate.

eu
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
LOL
Benzina de 95 nu e EURO 4 nici daca o aud astia direct din pamant Laughing Laughing Laughing E doar o chestie de marketing. In principiu la ce benzina avem noi poti sa bagi linistit de 98 poate chiar si 99+ sau top premium sau cum ii mai zice.
Ca benzinarii iti recomand cu incredere OMV.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eu bag 95 sau 99+ de la Petrom...sunt multumit de cum merge masina cu aceasta benzina...de ex:...in concediu(acum 2 sapt) am alimentat 108 L de 99+ si am mers aproape 1650 km...deci un consum de 6.5...cu 95 scoateam in general( la drum lung) cca 7,5
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR