Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum scrie si in titlu am vandut un opel vectra b2 argintiu, berlina, cu nr MH99BYG, in august 2009, cumparatorul a vandut-o mai departe si i-am pierdut urma. Problema este ca nu a fost radiata nici pana astazi si cei de la Financiar nu vor sa ma scada de la impozit pe baza contractului de vanzare cumparare, rugamintea mea este ca daca cineva de pe acest forum este in posesia ei sa fie corect si sa o radieze sau daca cineva a vazut-o intamplator sa-mi dea si mie cateva repere despre locatia ei actuala, masina are 2 stickere negre cu club opel lipite unul in spate pe portbagaj si unul pe portiera din st fata.
tel: 0746734392 Catalin

Daca am postat gresit rog un moderator sa mute in zona corespunzatoare.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cum probabil stii (sau ar trebui sa stii,), cand vinzi masina, nu ii dai si cartea de identitate pana nu o radiaza. Mai ai cartea? Daca o ai, mergi la politie si declari masina furata. Chiar daca el face dovada ca nu a furat-o, ca are actul de vanzare cumparare, tot el pica pe locul doi pentru ca legea zice ca trebuie sa o inscrie in maximum 30 zile de la data cumpararii. Deci, la politie cu cartea . Spui ca ai avut actele in masina si ti-a fost furata cu totul. CArtea de identitate este tot ce iti trebuie. Apoi, cu cartea poti sa o si radiezi din circulatie si astfel, daca se duce cu masina la verificare sau la RAR, va afla ca el este infractor, ca merge pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata.
Succes!
cunosc caz (sora mea) care asa a rezolvat cu masina.
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am cartea, i-am dat-o cumparatorului userului -irinel- de pe acest forum, am contract de vanzare cumparare + copia de la cartea de identitate, am asteptat pana in ianuarie pentru ca acum expira asigurarea si daca nu ma insel si v.t. Administratia fiscala nu-mi scoate masina din evidenta decat daca prezint certificat de radiere de la politie cu toate ca din cate am inteles este suficient doar contractul v-c plus certificatul fiscal. In final o sa dau in judecata atat admin fiscala pentru ca nu mi-o radiaza fiscal cat si persoana care a cumparat-o pentru ca nu a radiat-o in 30 de zile.
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mai sunt si tepari pe aici , dar il gasim, cauta si ai rabdare.
Skip ads

  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
imi cer scuze ca ma bag peste topicul lui CATYON, dar nu mai deschid altul pe aceeasi tema!
problema mea este legata tot de aceeasi chestie! am vandut acum 2-3 ani 2 masini, la niciuna din ele nu am apucat sa fac actele cu noul proprietar! intre timp una din masini cred ca a fost revanduta si iar revanduta si tot asa....cine stie unde o fi! cea de a 2 a masina a avut alta soarta! a fost avariata grav chia in ziua in care a vost cumparata de catre noul proprietar! actele celei de a 2 a masini a ramas la vaduva celui care a cumparat masina! aceasta nedorind sa treaca actele pe numele dansei! actele au fost date altei persoane pe care nu o cunosc!
mentionez ca am cartile de identitate la ambele masini!
care ar fi pasii de urmat pentru a putea rezolva scoaterea de la finaciar a masinilor!
va multumesc!
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in cazul tau cred ca poti aplica metoda lui invest 2004 2001
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
george geo a scris:imi cer scuze ca ma bag peste topicul lui CATYON, dar nu mai deschid altul pe aceeasi tema!
problema mea este legata tot de aceeasi chestie! am vandut acum 2-3 ani 2 masini, la niciuna din ele nu am apucat sa fac actele cu noul proprietar! intre timp una din masini cred ca a fost revanduta si iar revanduta si tot asa....cine stie unde o fi! cea de a 2 a masina a avut alta soarta! a fost avariata grav chia in ziua in care a vost cumparata de catre noul proprietar! actele celei de a 2 a masini a ramas la vaduva celui care a cumparat masina! aceasta nedorind sa treaca actele pe numele dansei! actele au fost date altei persoane pe care nu o cunosc!
mentionez ca am cartile de identitate la ambele masini!
care ar fi pasii de urmat pentru a putea rezolva scoaterea de la finaciar a masinilor!
va multumesc!


pentru tine problema e simpla. Te prezinti la politie si radiezi ambele masini cu cartile de identitate.
  • george geo

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6 DA
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
invest 20042001 banuiesc eu sau te referi la inmatriculari-radieri pe bucuresti in pipera!?!?.
Skip ads

  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu am cumparat masina de la catyon.
in momentul cumpararii autoturismului am incheiat cu vanzatorul un contract de vanzare-cumparare si pe langa asta am facut si o fisa de radiere.
domnul catyon a mers la financiar si pe baza unor acte(copie buletin,copie carte identitate,copie contract vanzare-cumparare si fisa de radiere in original) a obtinut certificat fiscal si cei de acolo i.au pus si stampila pe fisa de radiare.
eu nu am fost multumit de ea si in termen de 25 de zile am vandut masina.
este imposibil catyon sa mai plateasca impozit la masina aceasta,atata tmp cat s.a eliberat un certificat fiscal pe 0
cel care a cumparat masina a primit urmatoarele acte:carte identitate,talon,fisa radiere,certificat fiscal,contract intre catyon si mine+un contract intre mine si el.
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ar trebui sa precizezi si cat de corect esti u ca mi.ai vandut o masina cu 170000 km in bord si reali erau vreo 500000+multiple probleme tehnice.
asta asa ca tot veni vb de tepari
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si cum ai aflat tu km reali ai masinii?esti mama omida?
@Cayton te duci la politie si spui ca nu poti radia masina.te invata ei ce sa faci.din ce stiu eu trebuie sa ceri radierea in instanta pe baza contractului vc.

@invest ce spui tu se poate trece la declaratie mincinoasa.nu poti da furata o masina cum spui tu.daca cumparatorul vine cu C-V?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
_irinel_ a scris:ar trebui sa precizezi si cat de corect esti u ca mi.ai vandut o masina cu 170000 km in bord si reali erau vreo 500000+multiple probleme tehnice.
asta asa ca tot veni vb de tepari

Irinel ,tata ,nu poti vedea km la opel astra g ,vectra b zafira a ,astra f ,vectra a ,--oriunde te-ai duce nimeni nu te poate ajuta sa iti vada km .
Ce poti afla, numai de la reprezentante si aici reprezentante mai rasarite dotate cu aparatura mai desteapta --poti vedea orele de functionare ale masini (cu toate ca nu e relevant cu nr de km dar e pe aproape.)

@Cayton--exact cum a spus marian du-te la politie , si mai ia leg cu irinel si intre-aba-l daca mai are vreo copie dupa vreun act de identitate al noului cumparator,sau daca stie adresa celui care ia cumparat masina .Succes
Skip ads

  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
irinel, tinand cont ca tu nu esti decat un samsar cred ca nu are prea mare importanta cati km are acel opel, pentru a dovedi buna credinta fata de toti forumistii si inclusiv fata de tine ( cu toate ca nu meriti ) va invit sa cititi ce scriam eu pe acest forum inainte ca irinel sa cumpere masina https://www.clubopel.com/vie...94&highlight=
Sunt constient ca in alte judete masinile se scad de la financiar doar pe baza contr. v-c si certificatului fiscal dar la Mehedinti nu functioneaza asa, in consecinta voi urma calea legala fara a se intelege ca am ceva personal cu anumite persoane. Ca si curiozitate pot sa va spun ca dl. irinel a vandut masina cam in 5 zile max dupa ce a luat-o de la mine.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si in neamt trebuie certificat de radiere.du-te in instanta si o radiaza.si dupa sa se chinuie samsarii sa o inscrie!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
invest20042001 a scris:Spui ca ai avut actele in masina si ti-a fost furata cu totul. CArtea de identitate este tot ce iti trebuie. Apoi, cu cartea poti sa o si radiezi din circulatie si astfel, daca se duce cu masina la verificare sau la RAR, va afla ca el este infractor, ca merge pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata.

Amenda pe care o va primi pentru declaratie mincinoasa si ca a indus in eroare "organul" va face cat impozitul pe 2-3 ani asa ca metoda e proasta. Du-te la Politie si te lamnuresc ei ce sa faci. Wink
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
faptul ca eu am vandut masina nu este ceva ilegal.problema este a noului proprietar ca nu a inscris masina in termen de 30 de zile.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu zic ca era legal ca intai sa inscrii masina pe numele tau si dup`aia s-o vinzi ... nu ?
ce-ai facut tu se numeste samsareala ...
  • CATYON
  • OP
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
irinel, in prima faza mi-ai facut o impresie foarte buna si as vrea sa cred ca de fapt chiar asa si esti si de aceea te rog sa iei legatura cu cel caruia i-ai vandut masina si sa-i explici ca trebuie sa o radieze pentru ca daca ajungem in instanta ii va fi mult mai greu si mai neplacut atat lui cat si tie. Fac acest demers pentru ca la o saptamana dupa ce ti-am dat masina ai refuzat sa-mi dai telefonul celui caruia i-ai vandut masina, rupand astfel orice legatura intre mine si noul proprietar, justificand ca ai dat-o unor ursari sau lingurari de parca acei oameni nu ar avea telefoane. Este adevarat ca nu erai obligat sa pastrezi acea masina insa nu este corect sa decizi tu pe banii mei, in consecinta fa ceea ce trebuie asumandu-ti greseala si remediind-o in acelasi timp.
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
iti repet pt ultima data:nu ma mai ameninta cu instanta fiindca nu ma intereseaza.eu vin si fac dovada cu actul de v-c ca in termen de cateva zile am vandut masina(lucru perfect legal)si nu mai am nici o treaba.masina a fost vanduta unei persoane din mehedinti care a spus ca lucreaza in politie.mergi la financiar si vb cu cei de acolo ca nu ai cum sa mai platesti impozit la aceasta masina sau daca platesti este un abuz al lor.
http://www.primariapitesti....ransport%20PF.pdf
  • _irinel_

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1995 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
zilele aceastea voi merge la mehedinti la sectia financiara si voi cere o copie a certificatului fiscal(avand acest drept pe baza contractului de vanzare cumparare).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR