Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

As dori sa dau o fuga pana la bulgari la veliko tarnovo de 1 mai cu niste amici. Am tot citit eu pe net de obiective si alte treburi, insa as dori si pareri ale voastre. Cam pe unde sa ma cazez, ce anume merita vizitat, la ce sa ma pazesc Smile.

Vreau sa stau doar 1 noapte, si nu stiu daca merita sa rezerv cazare pe net sau sa caut acolo pe loc. Ma gandesc ca de 1 mai o sa fie ceva mai aglomerat.

Multumesc anticipat,
Vali.
Skip ads

  • costin36

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut
...buna alegere, insa eu te sfatuiesc sa iti rezervi cazare, pt ca orasul este asezat pe dealuri, iar spatiul de cazare este limitat. Eu am rezervat o camera cu 3 paturi la un hotel (nu-mi mai amintesc care) insa cand am ajuns acolo mi-au zis ca nu au posibilitatea sa imi ofere 3 paturi in camera.Mi-au asigurat cazarea intr-un satuc de langa Veliko, Arbanasi se numeste , care este la doar vreo 2-3 km, insa privelistea este superba, iar satul este deosebit. O sa incerc sa pun cateva poze. Ca si sfaturi de drum, incearca sa respecti in Bg limitarile de viteza sa nu ai probleme cu politistii bulgari. Te costa pana in 30 de lei podul la dus si 6 euro la intors iar vigneta 6 euro daca imi amintesc bine. Pe mine m-a costat 50 de euro cazarea (mic dejun inclus) pentru o noapte, am avut la dispozitie un apartament . Obiectivul principal este Cetatea Tzarilor care este absolut superba si de 1 mai este posibil sa prinzi si spectacolul de muzica si lumina care dureaza cam 20 de minute. Daca vrei sa mai sti ceva, iti stau la dispozitie.

...astia chiar nu stiu ce cautau pe acolo, erau 2 am si poze cu ei in uniforma, chiar ne-am amuzat teribil cand i-am gasit in Arbanasi
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multam fain de info Costin. Si eu m-am gandit ca acum de 1 mai o sa fie ceva mai aglomerat si ca ar fi bine sa rezerv. tu cum ai cautat? ... pe site-uri de rezervari? ... sau ai gasit vrun hotel/motel si ai intrat direct pe homepage-ul lui ? singura temere pe care o am e sa fie neseriosi cu rezervarea, si sa ma trezesc ca de fapt nu au rezervat nimic Smile.

Arbanassi era inclus deja in traseul de pana acum ... si oricum stam 2 zile, deci sper sa avem timp sa ne plimbam asa agale peste tot.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
O cafea bauta pe terasa http://bgstay.com/en-o-1140..._arbanassi_palace o sa-ti lumineze toata ziua.
Din cate mi-aduc aminte preturile erau mai mici ca in centrul bucurestiului.


Eu am stat aici si a fost ok. Plus ca vezi cetatea "din pat"

Vacanta frumoasa!
Skip ads

  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am pus pe lista si terasa recomandata pt cafea Laughing . interesant site-ul bgstay ... sunt mai multe locatii trecute decat pe ceva international.

Ma gandeam ca pare fain de stat chiari in Arbanassi, mai ales ca e pe un deal si ai avea parte de o priveliste interesanta.

Mersi de referinte !
  • costin36

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2007

  • Mesaj Privat
........daca imi amintesc bine cred ca pe booking.com am rezervat. In Arbanasi, toata lumea si-a transformat casa in pensiune, o sa ramai uimit ca fiecare casa are un restaurant si o terasa frumoasa plina de verdeata. Prima poza pe care am pus-o este chiar de la pensiunea unde am stat. Vreau sa spun ca m-am intalnit in week endul ala acolo cu jumatate de Romanie.
  • kadu

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Recomand VELIKO TARNOVO de 1 mai sant acolo. Very Happy
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
din ce am citit pe net sau aflat de la altii care au mai fost, de obicei la veliko sunt f multi romani Smile ... si de 1 mai cred ca ponderea o sa fie si mai mare ca de obicei.

eu deja mi-am facut rezervare la Hotel Boliari insa mai am de lucrat la obiectivele de vizitat, locurile de mancat si terasele de baut bere Smile
Skip ads

  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dupa un w/e extrem de frumos revin cu impresiile legate de destinatia Veliko Tarnovo.

Asadar, drumul pana la Veliko este foarte lejer de parcurs si deloc stresant. Bucuresti-Giurgiu se merge teava, soseaua e buna, cu 2 benzi late pe sens, fara localitati multe, iar in unele zone sensurile sunt complet despartite. La Giurgiu, dupa ce achiti taxa de pod de 25 roni (dinspre bulgari se poate plati doar in euro sau leva), se trece podul cu atentie ca sa nu iti rupi ceva pe la masina din cauza gropilor nasoale formate la imbinarea sectiunilor podului. La vama nu se sta decat daca e coada de masini (la intoarcere am asteptat ~1h), in rest prezinti doar pasaport/buletin si treci fara probleme. Cum ai trecut in Bulgaria, exista o benzinarie de unde iti poti lua o vigneta pe o saptamana (40 roni ... se poate plati in lei). De la Ruse la Veliko se merge pe E85, sosea cu o banda pe sens, insa destul de bunicica, fara gropi prea multe si neaglomerata. Ici-colo mai e cate un echipaj de politie, deci e bine sa fiti atenti la flashurile celor care vin din contrasens sau sa stati dupa vrun bulgar, ca ei cam stiu pe unde sunt radare. De grabit nu prea are rost sa o faceti, pentru ca se ajunge in 2-3 ore. Eu personal am mers cu viteze intre 80-120 pe la bulgari, iar la intoarcere am avut placuta surpriza sa constat ca masina mea a consumat 5% de-a lungul acestui drum Smile (nu am reusit sa scot un asemenea consum de cand am masina).

In Veliko am stat la hotelul Boliari, in centrul vechi. Am facut rezervare pe booking.com iar gazdele au fost destul de amabile, iar daca optezi pentru o camera tip studio ai parte si de o terasa cu priveliste superba. Singura problema pt niste amici care au stat la un etaj mai jos a fost fumul de tigara si galagia excesiva pana tarziu in noapte ... ambele generate de alti romani cazati la acelasi hotel si care se pare ca nu prea cunosteau notiunea de civilizatie.

Orasul vechi este pitoresc, asezat pe o colina, iar privelistea este foarte frumoasa de aproape oriunde. Distantele nu sunt mari deci se poate face lejer la pas in jumatate de ora. Aproape oriunde se gasesc terase si localuri unde se poate manca excelent la preturi rezonabile (20 leva a fost in medie costul unei mese imbelsugate in cazul meu). Ca si obiective turistice, depinde de fiecare cam ce vrea sa vada. Cetatea merita facuta la pas (~2h), privelistea din curtea bisericii din orasul vechi este frumoasa (noi am prins chiar si vro 2 nunti), o plimbare pe stradutele orasului e relaxanta. Personal nu am intrat in nici un muzeu si nu imi pare rau Smile. Am facut o vizita in satul Arbanassi, la vro 3-4 Km de Veliko, situat pe o colina mai inalta decat orasul, si a meritat pe deplin. Privelistea de la o terasa acolo este minunata. Cu siguranta ar mai fi si alte puncte turistice, insa noi nu am avut timp sa le luam asa pe indelete pe toate.

Cam asta ar fi pe scurt povestea celor 2 zile petrecute acolo. Poate mai incolo revin si cu ceva poze (inca nu le-am descarcat si facut schimb cu amicii cu care am mai fost). Orientativ ca si costuri, eu am cheltuit in total pe undeva pe la 250-300 roni (transport, cazare, masa, vizitat, vigneta, taxa pod si alte diverse). Bani am scos de la un automat din Veliko, iar comisionul a fost acceptabil (pt 200 roni am platit 8 lei).

Numai bine,
Vali.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
O mica completare, la benzinaria de peste drum de vama Giurgiu -Ruse, vigneta bulgareasca este/era cam dublu ca pret fata de cea cumparata din vama bulgareasca, dar se sta la coada.
  • ShortyME

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da si eu subscriu la VELIKO este o regiune si un oras extrem de frumos, iar Arbanasi are un complex Izvora parca se cheama...minunat.
Abia astept sa vina vara sa mai trag cateva zile de concediu pe acolo.

Dintre cei care au mai fost de curand...starea drumului cum este?
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Shorty ti-e cam lene sa citesti 2 posturi mai sus nu? Laughing . Am dat eu cateva detalii legate de drum. E bun, 1 banda pe sens, neaglomerat, fara gropi nasoale, ici-colo cate un echipaj de politie.
Skip ads

  • ShortyME

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns @Valix, c`mon...era aproape 12 noaptea Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR