Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Mâine e ultima zi de itp valabil și problemã e ca am schimbat motorul fãrã serie cu unul cu serie(în Italia,ca acolo am avut marele ghinion sã pice motorul). Nu am nici un act de la noul motor și la un service itp nu m-a primit. Mașina e înmatriculata în OT și circul 90% prin București. Deci, ar trebui sã merg la RAR Slatina sã declar,etc...(azi e târziu și mâine sunt la serviciu 24h), sau sã "rog" pe cineva cu stație itp sã închidã ochii(ca aș avea motorul cel vechi, fãrã serie și sã merg ulterior când am timp, la RAR Slatina sã fac ce trebuie fãcut pt noul motor. Cunoaște cineva vreo stație itp mai prietenoasã în sect 5(Rahova) sau sectorul 4( berceni)? Ce mã îndrumați? Mulțumesc.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
poti sa mergi la RAR oriunde in tara, nu neaparat in Slatina. Dar trebuie facuta programare,dar ai nevoie de acte ca ai montat motorul intr-un service agreat RAR (din cate stiu eu).
Si acu fara suparare, dar cum poti sa stai pana in ultima zi si atunci sa te stresezi ca ce te faci?
Eu spre exemplu stiu ca am ITP pe 15 noiembrie, deasemenea stiam ca am in neregula evacuarea + consumul acela exagerat de ulei + faruri nealiniate. Prima data am rezolvat cu farurile, dupaia am facut motorul si desigur ultima data (aseara) evacuarea (credeam ca era toba intermediara sparta, dar defapt era smulsa). Sincer, is foarte linistit, si nu-i exclus sa ma prezint la ITP la inceputul lunii, in cazul de surprize sa am timp sa le rezolv.
Pt ITP expirat 980 lei amenda + talon ridicat + ca mai faci odata ITP la RAR
Daca spui ca n-ai actele mai primesti inca 630 lei amenda pt neprezentare acte. Iar de verificat te verifica usor;)
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Sincer , nu am știut cât de mult conteazã motorul(seria), dacã în cartea de identitate scrie FARA SERIE. Nici actele/facturã nu am de la noul motor, schimbat în Italia. În rest totul este ok! Sper sa se rezolve azi, deși sunt controale multe de la RAR pe la stațiile itp.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca motorul e fara serie in carte, nu o vor verifica. Doar asigura-te ca totul e in regula, circuli cu o masina sigura si astfel nu vei avea probleme.
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am rezolvat, am itp valabil pânã în 2017, timp în care trebuie sã merg la rar cu noua serie/motor, sã aștept sã rugineascã seria sau sã o ajut sã rugineascã mai repede. Cel mai bn e sã disparã seria ca sã nu mai merg la rar și atunci va corespunde cu cartea: ,,FARA SERIE". Baftã!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu se duce seria asa usor cum crezi tu......incearca sa o ,,ruginesti,,.....dar ....totusi masina ta la cumparare chiar nu avea serie pe motor?Ciudat ...foarte ciudat.....
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
O avea ruginitã,deci nu o mai avea când a adus-o în Ro cel de la care am cumparat-o din germania. Nu e ciudat deloc , e un metal din 2002 si o serie electropunctata cred, care nu se mai vedea așa ca a devenit FARA SERIE și la mențiuni : Seria nu poate fi poansonatã. Eu când am inmatriculat-o pe numele meu , nu au fost probleme la rar(autentificare).
În afarã motoarele sunt piese de schimb,la noi dc atata tam-tam?
Off... Motorul de îl am acum nu știu ce an de fabricație are dar e mult mai 'nou'. Oare aș putea aflã anul dupã serie motor?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu e este atita tamtam....cred ca o rezolvi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR