Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu faceti afaceri cu SC DIMENSIONE SRL din Oradea, adresa web: www.magazinulauto.ro
Ce am patit eu ?
In urma unei discutii telefonice, am stabilit sa le trimit un sistem format din CID, cablu RGB, antena GPS, CD70 navi pentru ASTRA-H + bonus 2cd-uri cu harti. Le-am facut pachet si trimis cu serviciul de curierat rapid, urmand ca banii se se intoarca ramburs. Cand a ajuns pachetul la ei au spus ca navi are fata desfacuta si pachetul nu prezinta urme de indoituri. Asa ceva nu se poate ! Eu le-am ambalat pe toate foarte bine si pus PERFECT functionale si INTREGI. In secunda asta nu s-a intors inapoi dar banuiesc ca au schimbat ceva de la mine (fata navigatiei, placa, ...).
Eu cunosc foarte bine ce am pus si mai ales cum. Nu aveau cum sa se deterioreze singure ! Au refuzat pachetul si urmeaza sa se intoarca.
Deci doua drumuri platite, nervi, telefoane, ...
Daca au schimbat ceva ce este de facut ? Iar daca s-a deteriorat ceva din cauza transportului de asemenea ce e de facut ? Sad


CristianTM.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si care e vina lor ? Nu imi dau seama din ce ai scris tu.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca omul le-a pus intregi si functionale si cei de la Oradea reclama faptul ca navigatia e desfacuta tu care crezi ca-i problema?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cristi...fara sa vrei le faci acum o reclama de...numa'...numa'. Smile
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
URAGAN a scris:Cristi...fara sa vrei le faci acum o reclama de...numa'...numa'. Smile

Sigur ca DA, le trimiti aparat functional si ti-l trimit inapoi defect. Care e reclama aici ?

CristianTM.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Doua intrebari:
1.Ai trimis coletul prin Fan Courier cu asigurarea valorii? In cazul asta daca e ceva suspect (adica daca ai suspiciunea ca ei au inlocuit afisajul in cardasie cu curierul), refuza coletul si cere sa te despagubeasca firma de transport
2.De unde stii ca aparatul e defect daca nu ai primit inca coletul inapoi?
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Daca omul le-a pus intregi si functionale si cei de la Oradea reclama faptul ca navigatia e desfacuta tu care crezi ca-i problema?

Pai si tu daca ai de primit un colet si vine stricat e vina ta ?
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca tu le-ai trimis ramburs prin curier, singurul lucru pe care puteau sa-l faca cei din Oradea era sa verifice daca in cutie e ce le-ai zis tu ca le trimiti. In nici un caz sa se apuce sa desfaca/schimbe/etc. Si puteau sa-l verifice doar daca ai specificat tu chestia asta cand l-ai trimis.
Daca se intoarce coletul deteriorat, sari pe curier. Orice colet poate fi asigurat, insa cele trimise ramburs sunt asigurate automat, la valoarea rambursului. Deci in cel mai rau caz primesti banii de la firma de curierat.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
De obicei cei care primesc multe coleturi se imprietenesc cu curierii iar acesta ii poate lasa un colet peste noapte ,sa incerce , sa probeze etc. E si asta o varianta plauzibila daca tu nu ai asigurat coletul, sau l-ai asigurat pe o suma mica.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nasoala situatie, tu trimiti ceva si stii ca e bun. El primeste ceva si sustine ca nu e asa.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu, ca nu ai voie sa vezi ce e in colet, pana nu-l platesti. Ei cum au vazut ca e deteriorat navi si coletul nu? Sunt mana in mana cu cei de la curierat. Au specificat ca coletul era intreg, ca sa scoata firma de asigurari de la despagubiri si arunca vina pe spatele tau. Eu zic ca ti-ai facut rost de un proces, daca au schimbat piesele ei sau sunt mana in mana cu cei de la curierat.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In momentul cand trimiti un colet, poti specifica ca se poate desface pachetul la destinatar.
Skip ads

  • rovid

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Legal nu are voie sa permita desfacerea coletului(firma de curierat) pina nu se plateste,am avut si eu ceva probleme si stiu.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
lucrez f des cu firmele de curierat.nu mai este voie sa se desfaca coletul la primire.este interzis de regulile interne.daca un lucru este bun sau strciat se veridfica la firma de curierat(estetic vb).acolo cand trimiti fara ramburs poti sa duci coletul impachetat.daca il duci si vrei cu ramburs obligatoriu trebuie sa-l ambalezi in prezenta personaei de la curierat.incusiv sa faci un proces verbal cu ce este,ce contine,codul dupa piesa,et.c.....
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cristi sa stii ca-mi pare rau de ceea ce ai patit. E clar ca sunt niste tepari nesimtiti. Eu din cate stiu ai tot dreptul sa sari pe Firma de curierat. Sa-ti plateasca contravaloarea. Hai ca mi-am facut rost de nervi in seara asta . Ai drc. mafioti ca nu le mai ajunge.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am patit o chestie asemanatoare, eu ii arat cu degetul, FAN CURIER.
Am cumparat un telefon, plata ramburs. Vine curierul acasa imi lasa cutia platesc incantat suma de 1499 lei (erau ceva bani) asta fuge repede la masina si eu imi desfac fericit pachetul. Cutia telefonului era sigilata cu scoci si telefonul lipsea. Sar in masina si fug repede dupa sofer, asta ca nebunu pe strazi pana la sediul lor. Il ajung inainte sa intre, ii spun ce si cum si el zice ca prostu:
Cum domnu' ca telefonu era in cutie cand m-am uitat io Mr. Green Rolling Eyes Oare? (cand s-o fi uitat el?!)
Mi-a crescut instant tensiunea am intrat in sediu am cerut cu sefu mare, aia toti chemam politia chemam jandarmii. Le-am raspuns ca abia astept. A venit sefu la mine, cu vrajeli, sa fac plangere scrisa, blabla pana la urma ca au ei camere la depozitul mare si tot asa.
Am facut rost de numarul de telefon al unei sefe din bucuresti si am "deranjat-o" vreo 4 zile cu un apel la 2 ore, de pe alt numar de fiecare data.
A 5a zi a venit acelasi curier (bou) sa-mi aduca un plic. Ce era in el? 1499 lei + scrisoare in care fan curier isi cere scuze.
Deci se poate recupera orice prejudiciu facut de magarii astia.
Daca tot cu fan curier ai avut probleme si doresti numarul doamnei din bucuresti astept un PM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu e Fan Curier (eu nu am avut probleme niciodata cu aceasta firma) ci Urgent Curier (firma cica "agreata" de SC DImensione SRL).

Ca si o coincidenta sau nu Question , anul trecut a venit cineva din Oradea la mine cu o Astra-H si cu Cd70 navi pentru reparatie. Aparatul respectivului nu ii mergeau butoanele si nici modulul de navigatie. Nu am reusit sa il rezolv in ciuda mai multor incercari. Am mai discutat cu omul de atunci cand mi-a spus ca si-a schimbat (ca si mine Wink Cd70 navi cu Dvd90 navi). Deci in Oradea exista un cd70 navi fara sa ii functioneze toate butoanele. Acest aparat o fi ajuns la firma respectiva si s-au gandit ei sa faca rost de o fata noua ! TEAPA ! Pentru ca aparatul respectiv nu avea fata defecta (i-am demonstrat omului ca si cu o alta fata perfect functionala pe alt aparat, ii facea la fel, defectul fiind deci pe placa de baza). Iar daca au schimbat aparatul cu totul, al meu are semnatura mea pe el (cu markerul) si am toate softurile citite din el, respectiv am seria lui si in acest caz fiind ceva foarte GRAV !

CristianTM.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Inteleg ca firma e din Oradea . Pai la valoarea unui cid nu se merita sa stabiliti un punct de intalnire si sa-l inmanezi personal ?
Zic eu ca castigai destul

Apoi daca nu se putea decat prin curier , ar fi fost bine sa gasesti o forma de sigilare ? Plus o marcare a componentelor ca sa stii daca le-au desfacut ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupa patania asta am invatat multe, acuma sa fie cu bagare de seam si sa fie invatatura si pentru altii ce se poate intampla.
Intr-adevar era mai sigur sa il duc personal, dar presupunea timp si in ziua de azi e mai comod sa faci un pachet si sa il trimiti decat sa iti faci timp sa te urci in masina sa mergi pana la Oradea, il predai si te intorci. Cateva ore bune + ceva motorina.
Dar pe viitor o sa fiu mai precaut, desi cand unii sunt pusi pe "fraude" nu ai ce le face, tot te fraieresc.

CristianTM.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dar pana la urma care e situatia? Ai primit coletul retur? S-a confirmat ca au schimbat componentele din pachet?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR