Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Echivalentul a 100 de euro am dat si eu de la km 72 pana la OMV-ul de la intrare pe autostrada din Pitesti. Oricum cand am auzit ca a mica e bine si e in avion nu mi-a mai pasat de nimic.
Hai sa revenim la Insignia si Mondeo.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Hai ca am patit si eu una azi: filtrul carcasei de motorina este fisurat, are o gaura pe undeva prin lateral cat o gamalie de ac pe unde iese motorina. S-a mirat si mecanicul, nu numai ca nu a vazut dar nici nu a mai auzit de asa ceva. Probabil de la o schimbare de filtru anterioara...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pierdut lichidul de racire de vreo 2 ori, furtunele sunt cam cu probleme la H, nu prea poti sa-i dai seama din timp ca se uzeaza si se crapa, au plasa pe interior, aflii numai cand fac POC!
De, asta e cand n-ai bani de Logan nou si iti iei SH alergat din Jermania, cum ar zice unii Wink .
Dar tinand cont ca mai sunt ceva scapari si pe la noi-noute, ma consider fericit, deocamdata, fara problemele majore, gen turbina, injectoare, pompe fel de fel si tot ce se mai aude de naspha la un diesel SH.
Fordbidden27, tot respectul ca ai condus Insignia, eu n-am condus nici una din acest vs, doar pasager in dreapta la un 2.0 tdci 116 cp si 2.2 Titanium 150 CP si pe distante relativ scurte.
Stiam ca ai mers cu ea, am vrut sa stiu daca cumva ai mers si cu alte modele Opel
As fi fost mai interesat de detalii un pic mai tehnice/practice, despre motor,elasticitate, consum, cum sta pe drum, manevrabilitate, sistem franare etc.
Si daca ne poti urma exemplele si ne poti impartasi si din defectele/problemele intampinate la Mondeo, ca doar nu e tanc, asta in cazul in care ai intampinat, desigur Rolling Eyes
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Slash, ca motorizari nu am ce sa spun. Ambele sunt foarte bune, elastice. Al meu motor fiind in 8 valve, e foarte brutal intre 1800 si 3000 rpm, peste 3500 cam tragi de el degeaba. La Insignia si la Mondeo cu motoare 2.0 16 valve, sunt mai liniare, nu au zvacul ala de te baga in scaun ca al meu. Accelereaza pana in 4500, in schimb trebuiesc turate un pic mai mult. Eu m-am cam invatat cu al meu, schimb pana in 2500-2700, foarte rar cand trec de 3000. Ca si consum la drumul facut cu Insignia am scos parca in jur de 6 100l/km, consum asemanator cu Mondeo, nu cred ca scoteam mult mai mult sau mai putin decat cu salupa mea. Despre zgomot, am mai spus, e un pic mai pronuntat la Insignia la viteze mici, cand cresti viteza si creste zgomotul de rulare, nu se mai percepe. Oricum, tractorase ambele, abia astept sa scap de diesel. Nu mai imi iau diesel in viata mea, la drumuri lungi e foarte obositor zgomotul ala.
La manevrabilitate, nu o sa compar Insignia cu Mondeo ci cu Vectra. E diferenta enorma intre trenul de rulare al Insigniei si cel al Vectrei. Cu o Vectra intre Buc. si Slobozia am intrat intr-o curba asa cum intram cu Mondeo si am simtit-o cum da sa fuga de fund. In schimb cu Insignia, am tras de ea prin curbe, sta lipita de asfalt, nu misca din front. Suspensia independenta spate isi spune cuvantul. E la acelasi nivel cu Mondeo. Singura diferenta e la directie. La Insignia e mai moale, asta te ajuta mult in oras, in schimb la viteze mari volanul trebuie manevrat mai gentil. Oricum, la Mondeo facelift au schimbat directia, e servoasistata electric acum, e cam moale si aia.
Oricum, am mai spus, pentru mine Insignia si Mondeo raman intotdeauna doua optiuni in topul listei de preferinte, fiecare dintre ele au aspecte care imi plac si care nu. Daca ar fi maine sa aleg, cred ca pretul de achizitie ar fi singurul criteriu pe care l-as lua in consideratie.
Ca defectiuni la Mondeo, in 4 ani si 85.000 km cat are acum, nu am intampinat absolut nici o problema majora. Senzorii de presiune pneuri au fost de tot rahatul, la toti 4 s-au corodat valvele si s-au rupt exact de unde se termina capacelul de infiletat. Nu i-am mai schimbat, am pus valve normale. De asemenea, pe clubforum nici un user din cei cu masini cumparate de noi nu a avut probleme majore , au fost niste banalitati. Unul singur a schimbat volanta la un 1.8 TDCI la peste 100.000 km. Am auzit ca loturile cu motorizarea asta dintre 2007-2008 au mai avut probleme la volanta. Un alt user a schimbat cutia de viteze in garantie in Austria, in Romanica l-au plimbat prin service-uri degeaba, toti au pus placa aia cu "asa face toate". Acum, pe clubford au inceput sa apara multe Mondeo 4 cumparate SH, vin baietii aia cu niste probleme de nici n-am auzit de ele.
Frana la Mondeo e mult mai brutala, cursa pedalei e scurta. Ai calcat un pic mai tare, te da cu capul de volan imediat. La Insignia franeaza foarte bine si progresiv. Multi care au condus masina mea, franarile obisnuite se transformau in franari de urgenta. Trebuie sa calci foarte usor pe pedala.
A, era sa uit. Mai sunt unii care au reclamat faptul ca s-a dezlipit vinilinul de pe fetele de usi, in dreptul geamurilor, unele s-au schimbat in garantie si unii carora li s-au cojit butoanele din bord. La mine nu s-au intamplat astea, la spalatorii nu am lasat pe nimeni sa stearga bordul si fetele de usi cu solutii de curatare, silicoane, etc. Am curatat doar cu carpa inmuiata in apa chioara.
Un alt defect, foarte ciudat caruia nu prea i-am dat de cap niciunul, difuzorul din usa dreapta spate distorsioneaza (curios e ca doar ala face asa). De catva timp si al meu a inceput sa caraie la volum mic.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
Oricum, am mai spus, pentru mine Insignia si Mondeo raman intotdeauna doua optiuni in topul listei de preferinte, fiecare dintre ele au aspecte care imi plac si care nu. Daca ar fi maine sa aleg, cred ca pretul de achizitie ar fi singurul criteriu pe care l-as lua in consideratie.


Da-mi voie sa nu te cred,abia astepti sa pui mana pe un mk5 de la Ford
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
valyyy, vorbeam be modelele actuale. Am mai spus si in compunerea aia mare de pe pagina precedenta, astept MK5 si faceliftul la Insignia. Mk5-ul o sa vina cu ce ii lipseste in fata Insigniei, adica un sistem 4X4 (nu ca as fi adeptul) si poate si Insignia va avea pana atunci o cutie robotizata gen DSG sau Powershift. Abia atunci o sa ma hotarasc care va fi. Oricum actuala o mai tin minim 2 ani.

PS: Tocmai am citit ca Opel a incheiat un parteneriat cu PSA si Ford inceteaza acordul cu PSA pentru producerea motoarelor diesel peste 2 litri (inca nu e clar daca cel de 2 litri il vor produce in continuare cu PSA-ul.
Asa ca, in curand Insignia cu motoare de Ford, Ford cu motoare de dracu stie cine.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, Fordbidden27 si noi ne scoatem ochii pe-aici Very Happy
Tks de impresii !

PS Si mie mi se ca Focus sta mai bine pe sosea decat Astra.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Azi am fost cu familia pana la Caciulata sa facem o baie in apa termala. La intoarcere am venit dupa un Mondeo diesel (modelul cu spatele cu stopuri triunghiulare mari), pot sa spun ca accelera foarte repede si fugea de zici ca-l alergau dracii. Iar pe portbagaj avea o antena de statie de vre-o 2m...

M-am uitat si mi-am zis 'uite ca e mare ca o balena', nu se lasa mai deloc in curbe. Habar n-am ce putere avea, dar sigur avea cuplu gramada si de la turatii mici.
Skip ads

  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Hai ca am patit si eu una azi: filtrul carcasei de motorina este fisurat, are o gaura pe undeva prin lateral cat o gamalie de ac pe unde iese motorina. S-a mirat si mecanicul, nu numai ca nu a vazut dar nici nu a mai auzit de asa ceva. Probabil de la o schimbare de filtru anterioara...


poate carcasa filtrului... Wink

@happyuser
minim 130 cp, te baga in scaun mondeo, excelente si la design, nu stiu cat rezista injectia cu motorina noastra...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Da, carcasa filtrului.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bluetux a scris:@happyuser
minim 130 cp

Minim 101 CP. Si problemele cu TDCi-urile au fost rezolvate de mai demult.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asta care l-am vazut ieri in trafic avea ceva cai, pentru ca de la 100km/h in sus de ducea foarte repede.

Pe bucata aia spre Sibiu cu 2 benzi pe sens, dupa sensul giratoriu cu intersectia cu drumul de Brasov, la 130km/h n-a mai putut accelera suficient de repede si chiar s-a tras din fata lui un BMW 325TDS Touring rosu model '97, astea stiu eu ca au 143cai de fabrica, cu 6 cilindri in linie (!).

Cand a vazut ca are liber, s-a dus cu peste 140km/h. Eu am ramas la 3.300rpm ca deja era prea turat motorul fata de cum merg eu de obicei, dar oricum nu aveam nicio sansa reala sa ma tin dupa el.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, oi fi prins pe ala de 2.2 TDCi si 200 CP. Mr. Green Marea majoritate sunt reprezentate de cele de 125 si 140 CP. Si in cazul tau mai mult ca sigur era vorba de unul de 140 CP.
Eu am urmarit cu multa atentie acest vs., asa ca in curand o sa povestesc si eu impresiile(de posesor de Honda Accord Very Happy ).
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru o eventuala achizitie, pentru mine Honda Accord este masina care mi-o doresc cel mai mult.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si eu la fel. Daca pun baietii si turbo pe benzinare, uit si de Mondeo si de Insignia.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Iar la 11.000 la Insignia si Accord nu ma bag ca as lua altceva la banii aia(E90, W204 etc), masini net mai bune.


Nu cred ca si-a luat Accord Cool
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Baieti, nu va entuziasmati prea tare pentru ca masina va fi second si implicit o sa apara problemele.
Tonytm, intr-adevar nu mi-am luat. Am vazut 3 dar din pacate 2 erau 2.2. CDTi(nu vreau diesel) si una era masina de test drive si desi nu parea sa aiba vreo buba m-am ferit sa o iau. Nu mi-am schimbat parerea pe care ai citat-o insa cum vorbeam alaltaieri cu colegul Biela cred ca e ultima sansa sa imi iau ceva mai exotic.
Asa au ramas Alfa Romeo 159 1.9 JTS sau Accord 2.0, in plan secund Signum insa numai 2.0 T sau 9.3 Aero, Accord fiind favorita. Revin cu impresii dupa achizitionare.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
As lua Alfa fara sa ma gandesc de doua ori. Clar ca va avea mai multe probleme ca Accordul, dar sa fim seriosi, e o Alfa. Adica e sexy si are caracter Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
1.9 ....adica diesel Shocked
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu, e un benzinar de 160CP care a inlocuit 2.0 vechi. Dieselul e JTD.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR