Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
La Maiandrei dar suna-l inainte..sau ia legatura cu vreun coleg .....daca nu gasesti te ajut eu ,...doar la ce ma pricep! Shocked
Skip ads

  • u2emi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Cunoasteti un service in Bucuresti pentru montaj spirala volan. Mi-a crapat spirala cand am luat stanga maxim de volan .
Ma puteti ajuta va rog.
  • ChaOs

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Recomand AutoA. Sunt client la ei de prin 2006-2007.Doar laude , tarife decente, si baietii sunt respectosi . 10+ pentru Edi!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
In 2006-2007 AutoA nu aveau service!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aveau dar nu era acoperit.
Ma refer la trotuarul din fata magazinului. Very Happy
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am fost de cateva ori la EDS (si cu masina mea si cu alta masina) ,dar deja incepe sa-mi lase un gust foarte amar serviceul.
Daca la inceput se declarau fani ai marcii si un ajutor de nadejde pentru noi de pe forum,acum nu mai vad decat bani si iar bani.
Un exemplu.....Masina unui coleg (si bun prieten) are probleme cu ambreajul si m-a rugat pe mine sa il ajut cu un service si sa-i fac o programare.Acum,pretul DOAR PENTRU MANOPERA (schimbare chit ambreaj,fara volanta) la EDS e de 600lei,la AutoA 480lei,iar la un service de cartier (La Viorel in aparatori pentru cine stie) e de 300lei.
Deci domnilor de la EDS,mai aveti un pic si cereti mai mult ca in reprezentanta!Dar stai ca am uitat ca sunteti fani ai marcii si vorba aia "obrazul subtire cu cheltuiala se tine" ,ca doar e EDS.
Nu mai zic ca la inceputurile serviceului iti aratau pe TIS timpul alocat pentru operatie si plateai exact cat face.Acum se cere pret pe lucrare ca te mai aburesc cu niste rahaturi de verificari si de-aia vor mai mult!
In concluzie,dragi colegi de forum,EDS e doar pomul laudat cu pret de reprezentanta!
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In TIS timpul alocat pentru schimb ambreiaj este de 5 ore. Inmultit cu ora de manopera cat face?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Am fost de cateva ori la EDS (si cu masina mea si cu alta masina)
...
De fapt ati incercat sa veniti, dar v-a speriat pretul NESIMTIT de mare la diagnoza Smile Cand un OPCOM e mai ieftin decat diagnoza la maiandrei, de ce oare am coada de asteptare de peste o saptamana? Eu cred ca nu stie lumea cat de ieftin e un OPCOM Smile
La mine in istoric aveti doar o programare anulata.

Pretul la schimbul de volanta include mai multe operatiuni care in alte parti sunt "extra", detalii v-a dat colegul meu in topicul serviceopel.ro
Dar deh, concurenta neloiala lucreaza...

In alta ordine de idei, chiar si pretul este un criteriu de selectie a clientilor. Stiu ca voi agita ape cu aceasta afirmatie, insa este realitatea.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu vreu sa iau partea nici lui maiandrei nici lui george_eu25,nu cunosc pe nici unu din ei,dar dau dreptate lui maiandrei
si eu lucrez intrun service mare si multi clienti zic,,,,mama ce preturi mari aveti,,,,,si dau fuga la gica din colt,ca de are preturi mici si apoi vin la noi cu coada intre picioare sa reparam ce a stricat gica din colt,si atunci nu mai comenteaza ca-l costa reparatia poate dublu cat il costa daca venea de prima data la noi
asa ca puncte puncte
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
george_eu25 a scris:Am fost de cateva ori la EDS (si cu masina mea si cu alta masina) ,dar deja incepe sa-mi lase un gust foarte amar serviceul.
Daca la inceput se declarau fani ai marcii si un ajutor de nadejde pentru noi de pe forum,acum nu mai vad decat bani si iar bani.
Un exemplu.....Masina unui coleg (si bun prieten) are probleme cu ambreajul si m-a rugat pe mine sa il ajut cu un service si sa-i fac o programare.Acum,pretul DOAR PENTRU MANOPERA (schimbare chit ambreaj,fara volanta) la EDS e de 600lei,la AutoA 480lei,iar la un service de cartier (La Viorel in aparatori pentru cine stie) e de 300lei.
Deci domnilor de la EDS,mai aveti un pic si cereti mai mult ca in reprezentanta!Dar stai ca am uitat ca sunteti fani ai marcii si vorba aia "obrazul subtire cu cheltuiala se tine" ,ca doar e EDS.
Nu mai zic ca la inceputurile serviceului iti aratau pe TIS timpul alocat pentru operatie si plateai exact cat face.Acum se cere pret pe lucrare ca te mai aburesc cu niste rahaturi de verificari si de-aia vor mai mult!
In concluzie,dragi colegi de forum,EDS e doar pomul laudat cu pret de reprezentanta!
...NU doar ca la EDS sunt preturi ...crescute artificial......eu nu mai merg la ei din 2009 cind dupa schimbarea distributiei ...mi-a cazut fulia de la arborele cotit ...pe care ,,mecanicii ,, de acolo nu au observat-o ca e de schimbat si am fost nevoit sa merg dupa citeva zile sa o schimb ...pe alti bani 100 de lei....cu ani in urma Tech 2 era 50 de lei iar acum este 100-120 lei.....ca deh ..s-a invechit Tech 2 si este mai scump precum vinul.....preturile sunt mari in comparatie cu alte service din Bucuresti!!!!!!!!!!!!....DECI ....EDS ...are preturi europene si calitate RO....parerea mea stricta si personala........nu mai vb de ...cresterea puterii motoarelor......nu vreau sa discut despre preturi si calitate....ca nu ma pricep.....POATE????
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:nu vreu sa iau partea nici lui maiandrei nici lui george_eu25,nu cunosc pe nici unu din ei,dar dau dreptate lui maiandrei
si eu lucrez intrun service mare si multi clienti zic,,,,mama ce preturi mari aveti,,,,,si dau fuga la gica din colt,ca de are preturi mici si apoi vin la noi cu coada intre picioare sa reparam ce a stricat gica din colt,si atunci nu mai comenteaza ca-l costa reparatia poate dublu cat il costa daca venea de prima data la noi
asa ca puncte puncte
....Eu am reparat....la GICA CONTRA din colt pe bani mult mai putini si calitate decit la ,,,CEI CONSACRATI,,,....asta e ROMANIA ...... Shocked Shocked Shocked
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu lucrez intr-un service destul de mare si apreciat in Bacau multimarca. Clientii ar trebui sa inteleaga ca in pretul unei manopera sta in primul rand garantia la manopera si la piese, fata de Gica de la colt care poate iti da cu flit cand te intorci la el cu reclamatii.

Au venit si la noi multi care au facut lucrari pe la altii neautorizati si a trebuit sa remedieze stricaciunile la noi. Pretul la schimbul unu ambreiaj in BACAU (ca nu pot sa compar cu Bucuresti, poate e alt trai si sunt alte preturi acolo) este pana in 400 ron la turisme indiferent daca trebuie si volanta montata sau nu.

Am uitat sa spun ca la noi pretul de manopera pe ora este de 52 ron cu tot cu TVA. Deci o manopera normativa in ore la un ambreiaj este intre 6-8 ore normative. Poate la EDS au 100 ron pe ora, treaba lor, nu trebuiesc huliti daca pretul vi se pare mare, fiecare isi pune propriul pret.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Inca mai credeti ca edes "sunt dedicati" marcii ? Smile) Pentru ei forumul asta e doar un mijloc de "agatat" clientii... Smile)))
Nu stiu cine de aici se mai duce la ei, la ce preturi au mai bine reprezentanta ca tot aceeasi garantie ai decat sa te tiganesti cu ei.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
george_eu25 a scris:Am fost de cateva ori la EDS (si cu masina mea si cu alta masina)
...
De fapt ati incercat sa veniti, dar v-a speriat pretul NESIMTIT de mare la diagnoza Smile Cand un OPCOM e mai ieftin decat diagnoza la maiandrei, de ce oare am coada de asteptare de peste o saptamana? Eu cred ca nu stie lumea cat de ieftin e un OPCOM Smile
La mine in istoric aveti doar o programare anulata.

Pretul la schimbul de volanta include mai multe operatiuni care in alte parti sunt "extra", detalii v-a dat colegul meu in topicul serviceopel.ro
Dar deh, concurenta neloiala lucreaza...

In alta ordine de idei, chiar si pretul este un criteriu de selectie a clientilor. Stiu ca voi agita ape cu aceasta afirmatie, insa este realitatea.
Nu am incercat sa vin,ci am si venit mai la inceputurile voastre ca service.Acum intr-adevar,la ce preturi aveti....Suna la orice reprezentanta radacini (care e dealer Opel,nu service de cartier) si o sa vezi ca o diagnoza costa 100lei.Deci ????Despre ce vorbim??
Cum se face ca toate serviceurile la care am sunat (exceptand reprezentantele) au preturile mai mici ca voi?La EDS se schimba ambreajul cu manusi de aur probabil....De ce nu tineti cont de timpul din TIS inmultit cu ora de manopera?La inceput o faceati....Dar va spun eu! Pentru ca asa puteti pacali mai multi musterii care habar-nau de TIS si de timpul alocat fiecarei operatii!
De ce ai coada de asteptare?Pentru ca ti-ai facut un nume de pe urma caruia acum profiti cat poti.Eu unul (impreuna cu inca cativa prieteni pe care initial i-am indrumat catre tine) am renuntat la serviciile "prestigiosului" tau service.Imi aduc si acum aminte cum ai deschis serviceul si ai facut topicul in care cautai mecanici....
"EDS Opel Service si-a propus inca de la infiintare sa ofere posesorilor de Opel o alternativa dealerilor existenti pe piata. Suntem pasionati de aceasta marca, politica noastra are ca principii de baza deschiderea fata de client, calitatea serviciilor oferite si mentinerea unor preturi competitive"- te-am citat.Dar nu mai ai in politica serviceului nici o urma din acel citat!
In concluzie din pomul laudat care erati,incet-incet cam fuge lumea de voi....
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Imi puteti recomanda si mie o reprezentanta ok pentru Opel ? Nu vreau sa mai merg nici la AutoA si nici la EDS .
Enumar 2 experiente :
1. AutoA - am mers la ei pentru o verificare, am facut diverse chestii la masina si au aparut probleme pe care le-am explicat detaliat pe topicul masinii, nu mai insist, ideea e ca au facut o treaba de kko sau au folosit piese de kko pentru ca acum mi-a picat iar alternatorul ( a tinut 18 luni ? ) , l-am reparat in alta parte si incarca exemplar de la prima cheie. Daca dupa ce mi l-au montat ei masina incarca peste limita de 13.5 abia dupa 20 min si facea figuri cand dadeam drumul la clima sau iarna , acum incarca 13.8 in prima secunda si 14.2 dupa 1 min.
Am mai fost la un service acum inainte sa montez noul alternator si unul chiar a fost sincer si mi-a zis ca trebuie un electrician pentru aceasta operatie, nu se poate face asa de oricine , acum eu nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep dar inteleg de unde a aparut atunci problema + tratament total neprofesional, doar Edi a fost realist si fair si a inteles problema mea insa era deja cam tarziu .
La EDS am trimis un prieten tot cu Astra H , prima oara avea ceva probleme cu un senzor in bord care era de fapt de la o siguranta, i-au curatat baietii tabloul si totul a fost ok insa i-au atins ceva pe la borne si ii facea masina scurt , ii taia curentul, era un cablu pe acolo neizolat. A doua oara cand a fost la ei avea probleme cu un far si tipul care la luat in primire i-a zis ca masina a fost busita si ca ei nu raspund, ca nu stiu ce are, ca sa cumpere far cu totul , etc. A cumparat omul far nou si ce sa vezi - nu era de la far, era de la cablaje , dar hei, masina fusese busita acum 7 ani deci e perfect normal sa pui clientul sa dea bani pe piese aiurea. Tipul are masina de mai bine de 5 ani, a fost busita inainte sa o ia si nu a avut probleme cu ea niciodata , nu era ca si cum atunci ar fi luat-o , acum eu nu inteleg : daca o masina a fost busita nu trebuie sa mai vina cu ea la service? e pierduta pe vecie ?
Masina mea a fost intretinuta la EDS de fostul proprietar si se prezinta bine, nimic de zis, doar ca dupa experienta amicului meu nu am chef sa merg acolo .
Deci, un service Opel / reprezentanta unde e mai ok ?
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Presimt ca vor fi sterse posturile astea Smile)))))) nu ca ar fi prima data
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl eu sunt unul care am mers la EDS si voi merge in continuare cu mare drag si cu mare incredere indiferent daca pretul pe ora o sa fie 5 lei, 100 lei sau 200 lei. Fiecare este liber sa aleaga unde intretine/repara masina. Deci nu poti sa spui:
"Nu stiu cine de aici se mai duce la ei....." eu unul voi merge linistit.

Asta este parerea mea proprie si personala.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Un service unde sa schimb si eu lichidul de frana in sectorul 4? Sau pot sa fac asta la orice "nea gigi"?
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Schimba-l singur. Dureaza 30min cu tot cu ambreiaj. Mai ia o persoana sa "faca pedala".
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
un service ieftin in sectorul 4 si ok e pe brancoveanu, la intersectia cu nitu vasile , cum vii dinspre turnu magurele spre spital, pe dreapta, pana in statia aia de la sala / qmed , e unul mic de tot la un parter, poti sa intrebi acolo, cred ca iti ia cativa zeci de lei .
Alt service mai mare si ok e pe Nitu Vasile, de la Brancoveanu spre Sudului, tot pe dreapta pana in Administratie, are multe sigle Castrol Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR