Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pe cel de la qmed il stiu, e foarte aproape de liceul meu dar nu stiam daca sunt buni. Multumesc!
Skip ads

  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pentru ce ai tu nevoie cred ca sunt ok Smile adica pareau sa aiba habar de masini , nu e rocket science ce vrei tu dar nici nu as face pe cont propriu asa ceva.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lumea stie ca ma cunosc cu Marius si Edy, vor sari unii in sus dar asta este.

In TIS sunt normate x ore la schimb kit (chit daca vreti asa) ambreiaj dar realitatea este alta daca vrei treaba de calitate. Trebuie data jos cutia, este rapanoasa si trebuie curatata, ai suruburi ruginite, nu ies planetarele, ulei nici vorba sa curga cind le scoti ca mai are doar ceva pe fund, simering cautator terminat, soricei cu apetit la fire, Gigel a crezut ca merge si cu 2 suruburi si-n rest sarma, burdufe sparte sau mai au putin si tot asa.
Normal ca nu putem compara ora de manopera din Bucuresti cu Bacau sau Ciuca Buca.
Normal ca nu comparam unul care plateste TVA, CAS, CASS, UPFR, TVR si alte zeci de taxe de ramane cu praful de pe toba si Gigel nici nu are habar de taxe sau meserie.
Normal ca nu putem compara un tech2 cu o jucarie ca investitie, daca mai pui si faptul ca se uita ca vaca la poarta noua la ele...
Comparam pe Gigel care nu schimba suruburile, pune juma' de tub de silicon rosu peste suprafete bine gresate cu ulei si namol...

As face o lista lunga dar gasiti pe forum destule aventuri cu vreau ieftin.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Aha. Si din postul tau ar trebui sa intelegem ca edes sunt profi...sau nu, iar restul repara numai cu "sarma si silicon rosu" Smile))
Tu ca si moderator ma gandesc ca ar trebui sa fi impartial, nu sa ti cu colegul tau.
Iar...venind vorba de profesionalism...sa nu uitam de modul in care a deschis service-ul ala care spune cam multe.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
tak30ver a scris:pentru ce ai tu nevoie cred ca sunt ok Smile adica pareau sa aiba habar de masini , nu e rocket science ce vrei tu dar nici nu as face pe cont propriu asa ceva.


Nici vorba de facut pe cont propriu, nu stiu ce trebuie facut nici teoretic dar practic Laughing. Ma duc sambata sa-mi reglez tamburii unde am schimbat distributia, discurile, sabotii pentru ca, in momentul de fata, nu am frana de mana (de oprit o opreste dar pot sa plec cu ea trasa lejer). Si daca tot ajung acolo poate il schimb la ei (patronul si o parte din baieti au lucrat la reprezentanta opel deci ar trebuii sa se priceapa Smile ).
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
So, am trimis mail la radacini vitan si am primit un cost de 680 lei pentru revizie , filtre GM + ulei Castrol . Cum vi se pare ?
O verificare amanuntita a masinii ( amortizoare, frane, etc. ) - 170 lei .
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:...venind vorba de profesionalism...sa nu uitam de modul in care a deschis service-ul ala care spune cam multe.

Chiar te rog sa detaliezi cele multe pe care le spune modul in care am deschis service-ul "ala" si experienta ta cu acel service.
Multumesc.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt curios sa ne detalieze ca poate imi schimb afacerea si imi fac service ...... dar ...... service ferari sa nu imi faca nimeni concurenta
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
As face o lista lunga dar gasiti pe forum destule aventuri cu vreau ieftin.


Imi pare rau ca aduc aminte de vremuri proaste, DAR am cam uitat de anii 2004-2008 cand au fost destule si cazuri, in care angajatii ai unor Mari reprezentante au suflat filtrele cu aer in loc sa le schimbe, NU au pus in motor cantitatea necesara de ulei sau chiar NU au schimbat uleiul deloc. Si NOI am platit o gramada de bani pe nimic ! Acum avem ocazia de a vedea live ce sa face cu masina/cum se lucreaza dar ... e prea scump ??? !!!

Sunt oameni care vin, sunt oameni care pleaca, sunt oameni care raman...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tak30ver mi se pare mult 170lei o verificare de frane, bucsaraie si ce mai vrei. Un ITP este 100-120lei cu revenire cu tot si aia chiar trag de masina fara mila, au stand etc.

vlad-OPC ai dreptate cu marile reprezentante, ce cantitate de ulei ca nu-l schimbau dar era facturat, filtre suflate...oho sa zici mersi. Stai linistit ca si acum la unii te fura, inca nu s-au terminat vremurile.

gabytzuxxl nu spun ca numai ei or fi profi dar am explicat de ce e mai scump, pai numai TVA e un sfert, te sugruma cu taxe si biruri. Efectiv nu mai stiu ce sa inventeze, mai platesti si la producatorii de fonograme. In Iasi avem alt bir, taxa pe sport, sigur in Bucuresti este cel putin una aberanta.
Mai vorbesc cu patroni, se plang ca se duce afacerea de rapa si nu mai stiu de unde sa scoata bani pentru facturi, angajatii fura de rup... Angajatii se plang de salar, stau si invata meserie dupa care devine el patron, marele Dorel... Clientii se plang ca masina e proasta, ca service a stricat bijuteria lui, ca-i scump si tot asa.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Dane,nu am vrut sa dau nume ca nu e frumos dar pana la urma o sa dau.Luam cele doua serviceuri date de tine exemplu....
In cazul meu schimbarea chitului de ambreaj: la AutoA,la Eduard costa 480lei,iar la cateva statii de masina,la EDS costa 600lei.Nu platesc amandoi aceleasi taxe (mai ales ca sunt si in acelasi sector)?Dar daca cei de la AutoA cer mai mai putin inseamna ca nu sunt asa profesionisti,corect?Nu ma intelege gresit ca nu-ti "rastalmacesc" vorbele,dar asa se intelege din ce ai spus tu....
AutoA nu numai ca sunt foarte buni,dar stiu sa isi si mentina clientela nu doar cu profesionalism ,ci si cu preturile practicate (sper doar sa nu li se urce la cap sa o ia pe urmele EDS).
Nu am nimic cu cei de la EDS si le doresc multa bafata in continuare,dar daca vrei sa ajungi la ei trebuie sa ai buzunarele mai pline decat la alte serviceuri.Asta cu "profesionalismul" e vrajeala,pentru ca vedem si noi din ce au scris si altii aici ca nu e chiar asa.
Referitor la diagnoza....Mai toate serviceurile o fac cu tech 2,dar sa ceri pe o diagnoza acelasi pret ca in reprezentanta deja nu mai poti spune ca ajuti comunitatea,pentru ca stim toti preturile din reprezentante.
Iar daca nu esti in stare sa faci lucrarea dupa normatorul din TIS,pai atunci nu te mai numi service.Ca asa poate face oricine o lucrare in 3 zile.Dar,cum am spus,daca ceri 100lei pe ora de manopera nu-ti vine nici dracu in service,asta ca sa justificam cele 6 ore pentru schimbarea chitului.Daca ceri mai putin pe ora,iar nu-ti convine pentru ca iese manopera sub 500lei si e cam putin pentru renumele serviceului.Asa ca cer pret pe lucrare cu vrajeala de rigoare a verificarii altor piese....
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca se fac comparatii intre EDS si reprezentante, il rog pe maiandrei, sa posteze poza cu factura EDS catre o reprezentanta opel. Legat de diagnoza, masina mea are o problema intr-un anume interval de turati, problema nu genereaza eroare. Oare va fi gasita la reprezentanta? Oare va fi gasita la EDS? Oare va fi gasita la o diagnoza de 50 ron, cat e la orice garaj?
@tase, o decizie inteleapta sa nu vorbesti despre cresterile de putere, POATE nu te pricepi. Am 170 de cai LA ROATA, masurati. Cat am la volanta? POATE te pricepi
Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Eu, din multe service-uri la care am fost, cu o problema la electronica, la maiandrei am rezolat-o. Mi-am comandat CIM, care nu e chiar ieftin, crezand ca problema este de acolo, iar dupa inlocuirea lui problema a persistat, si nu am mai platit acel CIM. Am primit chiar unele piese, sh, montate pe masina si am plecat cu ele acasa, fara sa le platesc, verificand daca mai persista problema, si pana la urma am rezolvat-o. Nu pot sa comentez despre problemele avute de voi, pentru ca nu stiu ce s-a intamplat, insa pe mine chiar m-au ajutat cu acea problema, si am plecat impacat si multumit de acolo.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Daca se fac comparatii intre EDS si reprezentante, il rog pe maiandrei, sa posteze poza cu factura EDS catre o reprezentanta opel. Legat de diagnoza, masina mea are o problema intr-un anume interval de turati, problema nu genereaza eroare. Oare va fi gasita la reprezentanta? Oare va fi gasita la EDS? Oare va fi gasita la o diagnoza de 50 ron, cat e la orice garaj?
@tase, o decizie inteleapta sa nu vorbesti despre cresterile de putere, POATE nu te pricepi. Am 170 de cai LA ROATA, masurati. Cat am la volanta? POATE te pricepi
Nu ma pricep!! Si cu asta am incheiat orice discutie....nu are rost!
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu te pricepi, nu trebuia deschisa discutia despre cresterile de putere.
  • catala2003

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa vin in apararea nimanui insa trebuie luat in considerare faptul ca fiecare societate comerciala, aici in cauza service auto are propriile cheltuieli. Cheltuieli cu chiria, audit rar, audit deseuri, taxe angajati, taxe iscirizare, intretinere elevatoare. Toti clientii de serviceuri vor aici sa li se lucreze numai cu kstools, cu tech2, gmmdi, sau bosch kts, toti vor gresie si faianta pe jos si termopane la intrare, mecanici scoliti la "HARVARD"(joke) toti numai ingineri unu si unu la cravata submasina dacase poate. Domnii mei varog sa va treziti, toate aceste lucruri costa, unde se vor regasi toate aceste costuri? In manopera 50 de ron? Cum vor fii acoperite toate aceste costuri schimband placute cu 15 ron cala Viorel? Stiti cum e romanu? Daca nu e invitat se supara, daca e invitat nu merge...Tot se vrea gratis, si daca e gratis nu e bun...cu mentalitatea asta nu e de mirare ca suntem cu 1 secol in spatele societatilor civilizate. Toti vor sa li se lucreze cu manusi la masina dar nu se gandesc sa-si faca un curat macar de bun simt, iti provoaca icter mecanic. As vrea sa stiu si eu unde se regasesc noptile pierdute studiind si invatand cum se verifica aia, cum se demonteaza aia, cum se face diagnoza cu aia, cum se programeaza aia, scula aia citeste carpasul, decodeaza radioul, banii investiti in scule si scule de diagnoza...update-uri...unde se duc in 50 de ron diagnoza?Smile am vazut afise pe stalpi prin rahova cu diagnoza la domiciliu cu 30 de ron si m-a bufnit rasu. Suntem de rasu lumii...din pasiune pentru masini.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
catala2003 nu te cunosc personal nu stiu cu ce te ocupi, nu ma intereseaza, dar ai mare dreptate, daca o sa ne vedem la o intanlire clubopel dau eu berea 
  • catala2003

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Hehe ok s-a facut
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Avram Adrian, @catala2003, deci ne vedem joi la intalnire. Razz
  • dumitrescu sorin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2013

  • Mesaj Privat
catala2003 a scris:Nu vreau sa vin in apararea nimanui insa trebuie luat in considerare faptul ca fiecare societate comerciala, aici in cauza service auto are propriile cheltuieli. Cheltuieli cu chiria, audit rar, audit deseuri, taxe angajati, taxe iscirizare, intretinere elevatoare. Toti clientii de serviceuri vor aici sa li se lucreze numai cu kstools, cu tech2, gmmdi, sau bosch kts, toti vor gresie si faianta pe jos si termopane la intrare, mecanici scoliti la "HARVARD"(joke) toti numai ingineri unu si unu la cravata submasina dacase poate. Domnii mei varog sa va treziti, toate aceste lucruri costa, unde se vor regasi toate aceste costuri? In manopera 50 de ron? Cum vor fii acoperite toate aceste costuri schimband placute cu 15 ron cala Viorel? Stiti cum e romanu? Daca nu e invitat se supara, daca e invitat nu merge...Tot se vrea gratis, si daca e gratis nu e bun...cu mentalitatea asta nu e de mirare ca suntem cu 1 secol in spatele societatilor civilizate. Toti vor sa li se lucreze cu manusi la masina dar nu se gandesc sa-si faca un curat macar de bun simt, iti provoaca icter mecanic. As vrea sa stiu si eu unde se regasesc noptile pierdute studiind si invatand cum se verifica aia, cum se demonteaza aia, cum se face diagnoza cu aia, cum se programeaza aia, scula aia citeste carpasul, decodeaza radioul, banii investiti in scule si scule de diagnoza...update-uri...unde se duc in 50 de ron diagnoza?Smile am vazut afise pe stalpi prin rahova cu diagnoza la domiciliu cu 30 de ron si m-a bufnit rasu. Suntem de rasu lumii...din pasiune pentru masini.

Foarte adevarat.Dar ce te faci ,pentru ca asa gandesti tu,eu si probabil inca 10-20 % din cei de pe forum ,restul .......vor degeba ,si daca ti-ai permis sa ceri bani te fac in toate felurile ,si mai si povestesc cu lux de amanute ce s-a petrecut in service (si ei de fapt povestesc ce visau noaptea in copilarie).Daca toti cei multumiti ar avea timp sa scrie cate ceva despre service-urile prin care au fost, nu ar mai avea loc sa scrie toti frustratii care nu au reusit sa obtina nici un discount si care arunca cu noroi in service-uri.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR