Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bulfei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2011

  • Mesaj Privat
va salut! Am un opel astra g,an de fabricatie 2003,tip de motor Z16XEP,185000 km. De doua luni au inceput problemele,in sensul ca motorul nu a mai avut aceeasi putere.Am fost la reprezentanta la buzau si acolo a inceput cheltuiala,in sensul ca mi s-a spus ca trebuie schimbate:oringuri injectoare,curatat rampa de injectoare,schimbat supapele de la chiuloasa si alte teste.Din pacate ,dupa toate aceste peripetii,motorul merge(trage) la fel(si multi bani cheltuiti aiurea).Dupa "teapa"de la reprezentanta opel am mers la alt service unde au luat masina la verificat:partea electronica si partea mecanica.S-a ajuns la concluzia ca la partea electronica nu a reiesit nici o eroare pe tester ,iar pe partea mecanica fiind necesara o segmentare.Am segmentat motorul si o slaba imbunatatire.Am inlocuit senzorul ...debimetru aer .Degeaba.Am fost apoi sfatuit ca ultima solutie sa sparg catalizatorul.Zis si facut.INZADAR!Mai nou mi s-a reaprins si becul galben (robinetul) bec care ,desi a mai fost stins din tester,se reaprinde . Si mi se pare ca a mai crescut si consumul de carburant. Nu stiu ce sa ii mai fac ca motorul meu sa aiba puterea de altadata. astept raspunsuri .VA MULTUMESC!
  • eugen gigi

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
nu a fost buna ideea cu spartul catalizatorului. de aceea a crescut consumul
  • buga.romeo

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
esti sigur ca debimetrul care il ai pe masina este in parametrii luii optimii de functionare...ai verificat egr ul ...pe masina tine vacum.eu am patit cu vectra b x20dtl....si ierii la m schimbat .si debimetrul si supapa egr nu tine a vacum ....si acum fuge de rupe ....si pa eroare....dupa un an de zile cu eroare aprinsa in bord .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR