Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
As dori si eu sa aflu care e starea drumului dinspre Falticeni spre Sovata deoarece weekendul viitor imi iau doua zile pauza si trag o fuga pana acolo.
Care ar fi cel mai bun traseu si ce mai e interesant pe acolo?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Falticeni - Cristesti si faci dreapta - Tg. Neamt faci dreapta Poiana Largului - dupa viaduct stanga Borsec/Toplita (nu faci Borsec-Ditrau ca mori) - Toplita la Petrom stanga spre Gheorghieni - in Lazarea faci dreapta sa iesi in Joseni ca sa eviti Gheorghieni - Joseni faci dreapta - Praid - Sovata.
Alt drum este Poiana Largului faci stanga- Bicaz - Lacul Rosu - Gheorghieni , merge la intoarcere sau la dus, cum vrei.

La primul traseu ai cetatea Neamt, manastiri, strutarie (pe bune), in Borsec nu ai ce vedea decat ruine deci uita, Borzont han Bazna pe stanga cu mancare buna, Praid la intrare 1km pe stanga pastravarie si cumperi cat vrei de un gratar, in Praid ai salina. In Sovata ai destule restaurante, terase, market, lacul Ursu si parcul. Daca ai timp si nu ai vazut Sighisoara da o fuga, in Sovata dreapta spre Tg. Mures si la Balauseri stanga, orasul cetate este superb.
La traseul doi ai Lacul Rosu, Cheile Bicazului, barajul Bicaz.
Mai este o varianta, de la Bicaz mergi P. Neamt daca vrei telegondola si de acolo Tg Neamt.
Alta varianta este direct Falticeni - Tg. Neamt, la Spataresti nu faci stanga, mergi inainte, drumul se pare ca este bun, cel putin multi tiristi il folosesc. E mai scurt dar ratezi strutaria dinainte de Tg. Neamt. Nu am vizitat-o ca eu sunt cam racheta de fiecare data...

Ca sfat ca tot ai versiuni fel de fel :
Falticeni - Spataresti - Tg Neamt si cetate de vizitat - mergi spre Toplita si vezi Manastirea Neamt (dreapta 5km) - o tai Toplita -> Gheorghieni si la Lazarea faci Joseni - la Borzont pe pranz mananci han Bazna (vezi ca e cam mic pe stanga) - in drum spre Praid opresti si iei ceva surcele de aprins focul - Praid pe stanga cumperi pastrav sau poate vrei sa-l prinzi singur (tot pe cantar ajunge). Cum ai ajuns cazare in scurt si cureti pestele pentru seara cat fetele se pregatesc pentru baie in lacul Ursu. Seara un gratar la foisor, carbuni sa ai cumparati dar gasesti si pe acolo. A doua zi mergi la salina si pe pranz o terasa si iar lac si parc. Seara cum preferi, un gratar prelungit sau terasa/restaurant. La plecare mergi Praid - Gheorghieni - Lacul Rosu (o balta dupa mine) dar Cheile merita cu prisosinta - baraj Bicaz - Poiana Largului - Tg. Neamt - Falticeni.
Apropo, intre Joseni si Praid sus este o parcare mare, tonete si ceva han, acolo gasesti fructe de padure dar si pe drum, la ora asta ceva zmeura sigur este, mure mai greu si doar la sfarsitul verii ai afine. Eu cam cumpar din zona dar verificare calitate la sange si negociez obligatoriu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR