Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am cateva zgaraieturi pe masina care nu ies la polis,doar la vopsit care este destul de scump,iar cineva mi-a dat o idee cu infolierea totala.Intrebare mea ar fi urmatoare:a mai facut cineva lucrul acesta,isi merita banii?(800ron).cam cat timp rezista folia?Si o alta intrebare ar fi,daca si-a schimbat cineva culoarea la masina in certificat si cam cat costa acest lucru?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Depinde unde o faci si cata garantie primesti.In general se merita.
Scimbarea de culoare parca era 80RON.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca se merita deoarece a mai facut cineva la un Golf 5 la un atelier specializat pe asa ceva si este garantata decat 2 ani si mai era si autocolant 3M.
Patronul de acolo ia zis ca nu prea rezista la temperaturi scazute si cand se trece la temperaturi ridicate se va coace si dezlipi.
Acum spun si eu ce am auzit nu pot sa stiu exact daca asta este adevarul.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
daca folosesti folie 3M cu imitatie de fibra de carbon nu o sa ai problema. Rezista bine de tot. Testat personal. Ce-i drept nu pe toata caroseria masinii. Doar pe capacele de la oglinzi , portbagaj, capota. Si se monteaza destul de usor. Doar sa ai un uscator de par si un bisturiu/cater.

Insa ii un chin sa o cureti deoarece daca o speli la jet cu presine se dezlipeste la a 3 spalare.

Ca si pret eu zic ca se merita. Initial eu am dat pentru vopsitul masini 700 de euro la cunostinte. Foarte scumpa vopseaua metalizata inspecial.
Skip ads

  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu zic sa o lasi mai bine asa.cred ca toti avem 1-2 zgarieturi.nu ai ce sa-i faci.daca o vopsesti se gaseste un idiot sa-ti faca un rau Razz
cu folia cum zicea si tipul de mai sus.pe anumite portiuni este ok.
  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am o vectra C si in iulie 2009 am infoliat jumatatea superioara, adica de la dunga aceea de deasupra manerelor de usi toata partea superioara (capota motor -integral, plafon -integral, capac portbagaj - partea superioara integral si partea din spate pana sub al treilea stop de frana, usile, aripile fata spate - partea de deasupra liniei de caroserie). Nu am avut probleme cu folia la spalatorie, nu s-a dezlipit, nu s-a umflat. Masina sta afara (nu am garaj). In aceasta primavara am vazut ca pe plafon au aparut 3 fisuri, una mai mare cam de 3 cm si doua mai mici cam de 1 cm, subtiri cat un fir de par. Deci cam asta ar fi durata de viata a foliei, 2 ani. Poate ca daca aveam garaj era altceva, pentru ca in timpul iernii au fost zile cand am avut gheata de 1 deget pe plafon si vara sta in soare la peste 30 grade.
Culoarea in talon nu am schimbat-o pentru ca in talon e trecuta culoarea gri, si eu am pus o folie gri inchis (masina fiind gri deschis).
Personal ma declar multumit. Am platit atunci 700 ron, folia folosita a fost ORACAL, infolierea s-a facut la o firma destul de cunoscuta din Bucuresti. De o luna am dat jos folia (eu singur) si nu au fost probleme cu vopseaua. Adica nu a ramas lipici pe ea si nici nu s-a luat vopseaua de pe masina unde a fost lipita folia. In iulie vreau sa o infoliez din nou, de data aceasta integral (voi schimba si culoarea in talon) si cel mai probabil o voi infolia in 2 culori. Am inteles ca ma costa undeva pe la 1000 - 1200 ron, in functie de firma la care apelez. Daca tine si asta inca 2 ani eu sunt multumit. Acuma depinde de fiecare cum considera daca merita sau nu. Dupa cum am zis eu am fost multumit si pentru mine merita.

PS: Folia asigura si o mica protectie in plus pentru pietricele si criblura (asta a fost motivul pentru care am pus initial folia). Adica pietricele mai mici nu mai ajung la vopsea, afecteaza numai folia. Dar am inspectat atenta botul masinii si am vazut ca in 2 ani am luat vreo 5-6 pietre mai mari care au trecut de folie si au ciobit si vopseaua pana la grund. Deci nu iti asigura o protectie 100%, dar ajuta.
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru raspuns.stii si cat ar ajunge schimbarrea culorii in certificat?
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sa atasati va rog si cateva poze cu infolierea masini. Sunt chiar curios cu arata full.
Skip ads

  • deleted-12027

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dany_ionutz a scris:multumesc mult pentru raspuns.stii si cat ar ajunge schimbarrea culorii in certificat?

Cred ca asa cum a zis si colegul cangri mai sus undeva in jur de 80 ron

cornel18 a scris:sa atasati va rog si cateva poze cu infolierea masini. Sunt chiar curios cu arata full.


Infolierea totala se va face undeva in iulie. Deocamdata pot pune poze in care sa se vada cum a fost infoliata pana acuma (culoarea mai inchisa e folie).
- 2 de vara trecuta

- 1 poza din iarna trecuta - scuze pentru calitatea slaba dar a fost facuta cu telefonul


Dupa ce o voi infolia complet voi atasa poze cu noul look.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ai pus o tenta frumoasa de culoare.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
parere personala dar eu in locula tau o vopseam si-i dadeam si un lac
nu zi ca nu arata bine cu folie, arata excelent...
insa eu nu sunt de acord cu folierea...
ce e drept costa si mult mai mult decat folierea insa si rezultatul e altul...

si daca tot iti place sa faci ceva fain pe masina, schimba totusi si fustele de sub bari...
eu cel putin ma gandesc sa le scot si sa-mi pun altele insa bugetul (a se citi bebele) nu-mi permite asa ceva...
in aceeasi culoare ca masina...
la fel si cu pragurile...
nu stiu de ce la o masina care e varf de gama au pus fustele si pragurile alea atat de urate si anoste...
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Arata frumos de tot. Ma tenteaza si pe mine Very Happy . Mereu am vrut sa vad cum ar arata vectra mea in 2 culori. Pe la mijlocul lui iulie o sa testez si eu.
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
imi recomanda cineva prin zona sucevei o firma de infolieri auto?mi-ar place si mie masina in doua culori doar ca nu prea vad cu ce culoare ar merge a mea
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutare. as dori sa imi pun imitatie de carbon pe capota (o detin) am mai prima data cand i-am pus a trebuit sa stau vreo 4 ore ca sa imi iasa perfect. pentru ca la suprafete mari raman bule. ceea ce nu imi place....are idee careva din voi umezind intai partea de infoliat se pune mai usor? mi-a mai spus careva dar nu prea am incredere in el . totusi am facut o incercare pe oglinzi si nu am reusit . cu respect pt toti fanii opel ..........
  • EBD
  • *
  • 15 mesaje
  • din 24 Jul 2010
  • Astra 2005 z17dth
  • Ialomita
  • EBD

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut!ce suprafata are capota unui astra h si cat costa autocoloantul 3M?textura fibra carbon
pretul este influentat de culoare si profil?
multumesc
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in Iasi, pt o capota de Astra G, autocolant 3M fibra de carbon, in jur de 350 lei de foliat (cu folia lor)...
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Cat ar costa sa pun folie 5% pentru un Astra g HATCH Luneta din spate si cele 2 geamuri din spate ?
  • matmax19

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am un service autorizat RAR pentru aplicarea foliilor solare auto, si de asemenea in service ul meu se mai aplica si o folie speciala pentru caroserie, transparenta, si foarte rezistenta la zgarieturi, care in momentul aplicarii acopera imperfectiunile caroseriei si ofera un luciu vopselei, apropo discutiei mai sus
  • EBD
  • *
  • 15 mesaje
  • din 24 Jul 2010
  • Astra 2005 z17dth
  • Ialomita
  • EBD

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2010

  • Mesaj Privat
multumesc @Cipiotul,ma interesa pe undeva prin bucuresti sau imprejurimi
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR