Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
legaturile unde le-ai facut ? pe boxe ?
Skip ads

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Da, pe boxe. Am tot citit despre cum se leaga si asa spune toata lumea, ca se leaga pe boxe.
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La Astra G pe spate se potrivesc si tweeterele din fata si cele de Vectra B (am montat duminica).

Montajul se face usor, tweeterul intra pe pozitie dupa sageata rosie


Numai bine!
  • Bogday

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
stiti cumva daca se potrivesc si alte tweetere(aftermarket)?ma refer daca e o marime standard sau difera,nu prea ma pricep Very Happy.salut !
Skip ads

  • cristimoto

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, de ce sa te chinui cu tweetere aftermarket cand sunt dezmembrari de Opel o gramada (eu de acolo am cumparat, cu 15-20 lei setul si sunt super multumit) ?Bafta!
  • astra_cc

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bogday - daca vrei ceva de calitate parerea mea este sa ei din dezmemdrari un set pt spate cu tot cu mufele repective . Sistemul original de sunet de pe masina se aude foarte bine parerea mea ! Spor la treaba !
  • Bogday

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ok ms de sfat
  • pit90

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am montat si eu tweeterele pe spate , cei care aveti geamuri electrice spate aveti si cablurile pt tweeteresi nu este necesar sa trageti cabluri Wink , acum se aude mult mai bine , am mai montat si un vdo cdr500 se aude ff bine sistemul masinii!
Skip ads

  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
va salut baieti am si eu o nelamurire : la o astra G vreau sa montez un set de 4 tweetere 2 fata , 2 spate mentionez ca de fabrica am avut doar 2 difuzoare pe fata ,ulterior montand si pe spate si vreau sa stiu ce fel de probleme as intampina daca demontez panourile fata si spate pt a le monta sau nu e necesar sa le demontez si daca merg legate la boxe tweeterele sau doar asa merg Very Happy multumesc anticipat pt orice raspuns
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
si inca ceva firele pt boxe spate au fost trase din casetofon pe iesirile pt boxe spate si nu a fost nevoie sa dau panoul jos pt ca au intrat asa Very Happy
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pentru montaj tweetere pe fata nu este nevoie sa demontezi panoul interior al usii. Dai jos doar triunghiul din dreptul oglinzii si o sa vezi mufele pentru tweetere. Cel putin asa a fost la mine si la fel am avut doar boxe pe fata din fabrica.
Pe spate trebuie demontate panourile usilor si pur si simplu tragi doua fire de la difuzor la tweeter. Se spune ca trebuie sa respecti polaritatea la tweetere. Nu stiu daca este asa dar eu am respectat-o.

Daca ai un aparat bun se schimba simtitor sunetul in masina cu 4 boxe si 4 tweetere.
Bafta si daca mai ai nevoie de info, te ajut cu placere.
  • ionelas

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ms mult octvian dar din pacate la mne nu e nici un fel de cablu in dreptu oglinzi retrovizoare unde ar venii tweeteru deci tre sa dau panou jos ca sa pot umbla la boxa banuiesc
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pe spate cel putin, daca n-ai avut tweetere separat, nici n-o sa simti diferenta dupa ce le pui... ca boxele montate sunt cu tweeter incorporat (cred ca asa le zice)... probat!
  • op71ck

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. As vrea sa inlocuiesc tweeterele impreuna cu boxele, are cineva informatii referitoare la dimensiunile tweeterelor? Sa stiu ce ar trebui sa cumpar. Orice informatie este binevenita. Multumesc.
  • Merlucius

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dimensiunile le poti lua direct de la tweeterele de pe fata, dai usor masca neagra (triunghiul ) si ai acces la tweeter.

Tot ca idee, mi-am montat si eu pe spate niste tweetere de la niste boxe PC Altec Lansig(le-am lasat fara filtru, "C"-ul de rigoare) si se aud mai bine decat difuzoarele mari din usa care sunt mai mici decat cele pe fata, mai proaste si au un sistem de prindere proprietar GM, la care inlocuirea lor se poate face doar cu adaptoare - cam multa chinuiala. Pe ansamblu se cunoaste sunetul si pe spate acum dupa "upgrade" dar tot jalnic ramane. Am un CD player destul de ok, luat de nou, mp3, USB etc facut de LG, sunt convins ca inca nu are pe ce sa se afirme Smile
  • astra_cc

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
op71ck a scris:Salutare. As vrea sa inlocuiesc tweeterele impreuna cu boxele, are cineva informatii referitoare la dimensiunile tweeterelor? Sa stiu ce ar trebui sa cumpar. Orice informatie este binevenita. Multumesc.

Ai PM !
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Sal, mi-am cumparat si eu doua tweetere si le-am montat azi. Problema e ca am reusit sa rup doua clipsuri cand am tras carcasele de plastic. Aveti idee unde pot gasi astfel de clipsuri?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Carcasele.. adica fetele de usa? Daca da, gasesti clipsuri de dacie la orice magazin de piese auto, costa 10 bani bucata.
  • florinro

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Carcasele interioare a oglinzilor, sunt prinse in 3 clipsuri albe.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tot aia e.
Du-te la orice magazin de piese auto si cumpara braduti pentru fata de usa de dacie. Se potrivesc la fix.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR