Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi de forum!
Din cauza ca factura de energie electrica consumata intr-un an de zile a venit cu o suma muuuuult peste asteptarile mele, doresc sa-mi schimb toate becurile din casa cu unele economice. Cei care aveti si folositi astfel de becuri, va rog, dati-mi niste sfaturi, recomandari, ce fel de becuri folositi, sunt rentabile, cum lumineaza, care sunt cele mai bune, efecte negative, sunteti multumiti?
M-am uitat prin magazine, as merge pe cele Philips insa am vazut ca sunt 2 feluri: daylight care dau lumina rece alba si inca unele care cica dau o lumina mai calda. Pt lustra din sufragerie imi trebuie becuri cu filet mic, singurele becuri economice si cele mai puternice care se potrivesc sunt de 11 W, echivalent cu 60 W al unui bec normal. Chiar au asa putere de iluminare sau imi voi lua o mare teapa? Astept parerile voastre.
Multam fain!
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu lumineaza chiar atat de puternic pe cat se lauda. In plus, pretul lor este destul de mare, astfel incat pana iti vei amortiza investitia....
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca factura aia mare e de la becuri.
Echivalenta aia la putere nu exista decat teoretic.

Am avut si Osram si Philips si noname.
Noname a tinut cel mai putin cam 3 luni .
Philips nici ele nu au facut anul.

La diferenta de pret nu merita de nici o culoare. Adica de pretul unui philips schimbam becuri normale in tot blocul.

Am observat ca se duc foarte repede in conditi de caldura ,adica daca lampa este inchisa.

Osram am la baie cu lumina alba filet mic 2x8W( sau 11W) si acolo nu sunt deranjante si au si randament

Sufragerie am avut si albe si cu lumina calda si ambele au fost obositoare.Acuma am becuri normale mate si e perfect.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat acasa becurile normale cu cele de apartament. Ca firma am preferat Osram, din cele care imit lumina calda. Este adevarat ca un bec de 11W lumineaza ca cel de 60 W. Problema la aceste becuri este ca sunt scumpe si amortizarea investitiei prin faptul ca au un consum mai mic este relativ mare. Ce mai pot spune despre ele, ca sunt foarte fiabile, au o durata de functionare de peste 2 ani. Ca disconfort, la aprindere, datorita partii electronice dureaza cateva secunde pana lumineaza corect (cam ca un neon).
Skip ads

  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Uite aici si aici .
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cand ne-am mutat unde stam acum am pus in toata casa becuri economice. Am luat Osram peste tot. Pana acum, in 15 luni, nu s-a ars nici unul (s-a ars unul normal de la o veioza cu variator unde nu se pot pune economice)

In functie de camera, am luat fie becuri cu lumina alba, aproape de senzatia de neon (bune in bai, bucatarie, etc) fie becuri cu lumina naturala, galbena, care sunt mai aproape de o senzatie de naturalete, bune in dormitoare, camera de zi etc)

pe scurt

Avantaje:
- consum de 5 ori mai mic la aceeasi cantitate de lumina furnizata (un bec de 12W economic consuma 12W si genereaza aceeasi lumina ca unul normal de 60W care evident consuma 60W); scrie pe cutie in lucsi/lumeni;
- poti adapta tipul de luminozitate (alb / galben) in functie de temperatura de culoare a becului - efect ambiental
- le poti folosi in orice tip de aplice/veioze care au limitare de temperatura, intrucat NU se incing (chiar dupa ore de functionare le poti lua cu mana linistit (desi nu se recomanda - scade durata de viata); eu am mai multe aplica pe care nu se pot pune decat max 40W dar care cu un bec ECO pot da lumina cat unul de 100
- se gasesc mai nou si becuri economice in echivalentul a 150W (de 30w)
- se gasesc si cu fasung normal si mic (de veioza)
- daca sunt de firma si sunt intretinute corespunzator chiar tin durata de ore specificata; cele cu lumina alba au o durata de viata ceva mai mica;

DEZAVANTAJE:
- necesita precautie in manipulare, durata de viata scade daca sunt apucate cu mana (daca intra in contact direct cu grasime, impuritati, etc)
- nu pot fi folosite in instalatii cu regulatoare de tensiune, etc (veioze cu aprindere la contact, sau intrerupatoare cu potentiometru, sau intrerupatoare cu lampa de veghe, etc)
- sunt foarte scumpe cele bune; cele ieftine se ard intr-adevar repede, am testat si eu...nu a tinut mai mult de 3 luni la una din bai).
- datorita formei mai ciudate pot sa nu incapa in unele corpuri de iluminat (sunt unele lungi, altele spiralate si mai bombate, etc)

Si mai e o kestie care mie mi se pare avantaj, altora li se poate parea dezavantaj:
- ajung la puterea de iluminare maxima in cca 3-4 minute (depinde de putere); mie imi convine mai mult asa ca poate am treaba in camera respesctiva doar sa iau ceva, etc; plus ca in acest fel adaptarea ochiului se face treptat si e mai ok.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am numai Philips, de vreo doi ani si s-au dus 3 din cele 9 cumparate pana acum: cel de la baie, cel de afara si unul din camera. La ala din camera banuiesc ca am pus mana si l-am compromis. Celelalte doua au rezistat eroic, avand in vedere conditiile de exploatare, vreme de un an. In baie am sa pun unul normal, pentru ca nu sta asa mult timp deschisa lumina dar cel de afara o sa fie tot unul economic, pentru ca sta toata noaptea aprins.

Ca lumina produsa, cred ca e corecta echivalarea. In plus, lumina calda e chiar foarte placuta.

Cat despre economie, chiar daca nu isi scot banii, macar ne spalam pacatele de petrolheads, printr-un consum redus de curent.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am citit raspunsurile voastre si de asemenea mai multe forumuri. Ceea ce nu prea inteleg este legat de "lumeni" si lumina "calda sau rece". Multi spun ca trebuie sa aiba in jur de 1500 lumeni si ca temperatura trebuie sa fie cam de 3000 - 3200°K. Becurile care eu le-am gasit in magazine sunt Philips de 11 sau 12 W echivalentul a 60 W pt un bec normal dar pe ele scria ca au 600 lumeni. Acesti lumeni ce fac de fapt si care becuri se apropie cel mai mult de lumina celor cu incandescenta? Credeti ca daca pun 5 becuri economice de 12 W voi avea mai multa lumina decat cu 5 becuri normale de 40 W?

@dodo_13, am inteles ca nu sunt recomandate pt baie, nu sunt prea rezistente la aburi de asemenea nu sunt recomandate pt afara, nu se inteleg prea bine cu schimbarile de vreme si cum a spus si colegul mai sus este interzis sa pui mana pe sticla becului, din cauza grasimii care ramane pe ele durata lor de viata scade foarte mult.

@mctoto, chiar cred ca factura asta mare este si din cauza becurilor. In zona unde este blocul meu situat sunt multi pomi si foarte aproape de bloc iar eu stau la parter deci lumina de afara destul de putina, de aceea la mine in casa ard aproape in permanenta 10 becuri de 40 W si unul de 100 W.

Multumesc tuturor!
Skip ads

  • viorel2123

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat acum 2 ani 9 becuri skylight de 27w (la fel ca cele de 120 w normale - verificat) din Praktiker cu 12 lei bucata si nici unul nu s-a ars.
Am pus si in baie fara probleme.
Factura a scazut dupa montarea becurilor.
  • lucasss

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine sint doar becuri economice.Macar salvam si noi ceva copaci pe linga curent.Plus ca am vreo 150 de led-uri albe care stau seara de seara aprinse in camera cu televizorul.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat toate becurile din casa cu becuri economice, o fac pentru ca vreau sa aduc putina liniste planetei.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@lucasss si @DJINN, motivele pt care voi utilizati aceste becuri sunt foarte bine intemeiate insa nu raspund intrebarilor puse de mine. Cititi cu atentie topicul si daca vreti poate raspundeti si la ceea ce am intrebat eu. Multam.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cateva adaugiri: pentru baie si bucatarie, deci cuplare/decuplare frecventa, se recomanda utilizarea becurilor clasice sau daca nu e cazul, a unor becuri circulare, de forma unor neoane clasice circulare. Cica sunt construite special pentru baie si bucatarie. Incarcarea gazului si apoi decuplarea efectuate in mod repetat, des, duce la scaderea drastica a vietii becului.
Off cu scuzele de rigoare: o investitie buna reprezinta si schimbarea spoturilor ce consuma de rup cu dispozitivele avand aceeasi forma cu spotul, dar pe baza de leduri. Avand vreo 10 astfel de spoturi prin casa, nu le-am folosit aproape niciodata, din cauza consumului exagerat. Acum, de cand cu led-urile, altfel sta treaba.
Link catre catalogul Philips
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu iti iei teapa. Chiar dau lumina cum trebuie. Eu sunt multumit de Philips, dar am incercat si unele din IKEA (erau bine la pret) si sunt ok. Si mai am unele "no name" care le-am pus in aplica de la mine din camera si de care sunt f multumit avand in vedere ca au fost singurele care le-am gasit mici ca dimensiune si cu putere mare ca sa le pot inghesui in aplica aia (si asta pt 7,5 lei/bucata, consum 20W si putere 100W).
intradevar, sunt de 2 feluri din ce stiu si eu. Lumina aia alba si mai rece si lumina mai calda (practic cam lumina care ti-o da si becul normal). Acum e alegerea ta de care pui si unde. Fiecare are farmecul/folosul ei. Eu o prefer pe cea alba. Pare a da mai multa lumina.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
http://iluminat-special.ro/...mice.html&XTC
am cumparat de curand cateva becuri economice philips,asa cum sunt in linkul de mai sus.
am ales fara sa cunosc in totalitate caracteristicile dar pot sa admit ca lumina difuzata este mult mai calda si chiar daca este mai puternica, nu deranjeaza la ochi.
nu cunosc contravaloarea facturii tale,dar eu platesc in jur de 35E lunar,in conditiile in care factura se raporteaza la 3 apartamente cu 2-3 camere,cu 5 locatari,tot atatea televizoare, centrala,2 masini de spalat......factura de iarna.
insa, in camerele in care se sta mai mult(bucatarie;dinning-room;holuri)folosesc becuri philips,si asta nu din economie cat mai mult din cauza senzatiei de luminozitate creata ...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat din practiker osram de 18w echivalentul a 75w, dar in realitate nu e deloc echivalent 75w, cel mult 50, am facut proba cu un alt bec normal cu filament de 75w, diferenta este semnificativa, iar pretul achitat de 30ron , consider ca nu merita ptr ceea ce ofera.
Am sa mai incerc sa iau de 21w echivalent 100w, sa vad cum se comporta.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
referitor la durata de viata, am pus in baie philips(made in china) cu fasung mic(e14) si s-au ars in mai putin de un an. in restul casei am philips si osram cu fasung normal(made in eu), toate aduse de mine din afara(de pe vapor) si care merg fara probleme de 2-3 ani.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Comparatia intre becurile economice si cele clasice se face in lumeni nu in Watti. Daca un calsic de 100W produce aproximativ 1000 lumeni, daca il inlocuiesti cauti un economic tot de 1000 lumeni ca sa ai aceeasi eficacitate luminoasa. De exempul un bec clasic de 200 W nu poate fi inlocuit de doua becuri de 100W pentru ca cel de 200W produce 3000 lumeni, iar becul de 100W doar 1000 lumeni. Deci ca sa inlocuiesti un bec de 200W iti trebuie 3 becuri de 100W. La fel e si la cele economice. Echivalarea se face in LUMENI.

P.S.: Cele mai bune becuri economice sunt Osram fabricate in Germania
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La baie am o oglinda mare (110*160 parca) si un tub neon lung de 55w, din ala cu starter. Super treaba ca lumina, probabil din cauza oglizii, pentru ca becul este deasupra ei, numa ca neonul se duce cam la un an iar suportul fiind de fier, a cam ruginit(sarit vopseaua si aparut rugina), l-am vopsit cu ocazia unei renovari, iar acum iar a inceput sa rugineasca. Ca o observatie, philps a tinut mai putin, acum am osram si cred ca a depasit anul.
Cochetez cu ideea de a pune astfel de becuri in toata casa, am mai avut dar parca lumina nu era asa de placuta. As vrea sa pun tuburi de neon pe hol si la bucatarie, insa nevasta-mea zice ca alea se pun la firme. Inca mai ma documentez pe aceasta tema.
Ca fapt divers, cele mai bune becuri cu filament mi s-au parut osram, dalea mate. Tot osram a dat rezultate foarte bune la masina, comparativ cu philips. Bineteles ca si selum la raportul calitate pret sunt foarte oki la masina. Nu am observat diferente de calitate a luminii, pe masina avand 1 bosch, 2 osram si 1 selum. Asta selum se mai arde......
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Cateva adaugiri: pentru baie si bucatarie, deci cuplare/decuplare frecventa, se recomanda utilizarea becurilor clasice sau daca nu e cazul, a unor becuri circulare, de forma unor neoane clasice circulare[/url]


Asa am eu in baie,destul de bune.In rest,in toata casa am becuri economice,destul de ok ca luminozitate,la factura nu pot sa ma pronunt inca Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR