Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Scuze pt. modul cum am postat imaginea trebuia sa intre in primul post e in postul de mai sus iar pt. a putea fi vizualizata in intregime trebuie sa da-ti click pe ea.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am reusit in sfarsit vineri dupa amiaza si am montat farurile. Pentru cei care vor sa isi achizitioneze acest tip de fauri si nu au instalatie de xenon originala sau instalatie D2S aftermarket ar trebui sa stie ca se poate monta si instalatia H7 , trebuie insa achizitionate de la Augsburg(poate le mai aduc si altii dar eu de acolo le-am luat) 2 adaptoare pt. becuri . Ele sunt pt. instalatie D2S aftermarket dar merg foarte bine si la becurile H7.

La semnalizari cum au zis si colegii de mai sus nu se potrivesc soclurile si nici becurile eu am improvizat : farurile vin cu socluri separate pt. pozitii identice cu cele orginale. Asa ca am luat soclurile originale , am vazut ca se potrivesc in locul semnalizarilor dar nu se fixeaza , am luat niste oringuri mai groase de cauciuc le-am pus pe scoluri si s-au fixat perfect in semnalizari becurile la semnalizari sunt identice cu cele de pozitii dar sunt de 16 watti si au bulbul mai mare dar partea care intra in socluri este identica cu ce-a de la becurile de pozitie.
Ce-a mai mare problema am avut-o cu instalatia electrica nu am gasit mufa care sa se potriveasca la faruri asa ca am imporvizat din nou am cumparat "papucei" de la un magazin de specialitate si fire cu camasa de silicon rezistente la temperatura (am incercata sa pastrez diametrul firelor sa fie identic cu cele de la instalatia masinii) am luat pistolul de lipit si dupa ce am identificat fiecare fir unde trebuie sa mearga m-am apucat de treaba .
Singurul lucru care mai vreau sa il fac este sa i-au niste tubulatura din aia de plastic flexibila pentru a acoperi toate "matele" .
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut , stie cineva unde gasesc adaptor ptr instalatia electrica ptr faruri cu lupa?
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:Am reusit in sfarsit vineri dupa amiaza si am montat farurile. Pentru cei care vor sa isi achizitioneze acest tip de fauri si nu au instalatie de xenon originala sau instalatie D2S aftermarket ar trebui sa stie ca se poate monta si instalatia H7 , trebuie insa achizitionate de la Augsburg(poate le mai aduc si altii dar eu de acolo le-am luat) 2 adaptoare pt. becuri . Ele sunt pt. instalatie D2S aftermarket dar merg foarte bine si la becurile H7.

La semnalizari cum au zis si colegii de mai sus nu se potrivesc soclurile si nici becurile eu am improvizat : farurile vin cu socluri separate pt. pozitii identice cu cele orginale. Asa ca am luat soclurile originale , am vazut ca se potrivesc in locul semnalizarilor dar nu se fixeaza , am luat niste oringuri mai groase de cauciuc le-am pus pe scoluri si s-au fixat perfect in semnalizari becurile la semnalizari sunt identice cu cele de pozitii dar sunt de 16 watti si au bulbul mai mare dar partea care intra in socluri este identica cu ce-a de la becurile de pozitie.
Ce-a mai mare problema am avut-o cu instalatia electrica nu am gasit mufa care sa se potriveasca la faruri asa ca am imporvizat din nou am cumparat "papucei" de la un magazin de specialitate si fire cu camasa de silicon rezistente la temperatura (am incercata sa pastrez diametrul firelor sa fie identic cu cele de la instalatia masinii) am luat pistolul de lipit si dupa ce am identificat fiecare fir unde trebuie sa mearga m-am apucat de treaba .
Singurul lucru care mai vreau sa il fac este sa i-au niste tubulatura din aia de plastic flexibila pentru a acoperi toate "matele" .




Spune-mi te rog cat au costat adaptoarele pt H7/D2S ?
Skip ads

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Cam 80 - 90 de lei.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da cam 39 de lei fara TVA
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:da cam 39 de lei fara TVA


Salutare din nou.
Am achizitionat si eu 2 buc faruri cu lupa de la DEPO dar surpriza in colet nu sunt incluse nici un fel de adaptoare si becuri Sad nu stiu cum sa ma descurc.

HELP ME Question

Cateva nelamuriri:
1. Ce tip de bec ai folosit la semnalizare ?
2. Adaptoarele pt H7/D2S = 39 lei fara TVA pe bucata ?

Cum se numesc aceste adaptoare sau un cod ceva. Mentionez ca instalatia de Xenon pe care o am sunt cu bec H7. Cu aceste adaptoare se poate fixa becul pe far ?


multumesc de ajutor
  • fritzregele

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
PS: m-ar interesa o anvelopa firestone firehawk 700 195/60/15 noua .de obicei se gaseste pe roata de rezerva!
Skip ads

  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bec semnalizare (vine cu tot cu soclu) cod 93171049
Adaptoare (care da fixeaza becul d2s pe far) cod 93171064

Spor la treaba Smile
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vladspaniolul a scris:
alexx_gan a scris:da cam 39 de lei fara TVA


Salutare din nou.
Am achizitionat si eu 2 buc faruri cu lupa de la DEPO dar surpriza in colet nu sunt incluse nici un fel de adaptoare si becuri Sad nu stiu cum sa ma descurc.

HELP ME Question

Cateva nelamuriri:
1. Ce tip de bec ai folosit la semnalizare ?
2. Adaptoarele pt H7/D2S = 39 lei fara TVA pe bucata ?

Cum se numesc aceste adaptoare sau un cod ceva. Mentionez ca instalatia de Xenon pe care o am sunt cu bec H7. Cu aceste adaptoare se poate fixa becul pe far ?


multumesc de ajutor



1.Vezi ca farurile vin cu soclu bec pozitie , daca vrei poti lua soclurile vechi de la becurile de pozitie , scoti mufa de la semnalizari si papuceii ii bagi in "fundul" soclurilor becurilor de la pozitie , dupa care dai cu putina banda pe socluri pt. a-l ingrosa si pui becul de 16 watti eu am gasit la o reprezentanta renault .
Sau faci cum a zis raku21 si le cumperi(eu nu am stiut ca trebuiesc facute atatea modificari si atatea piese in plus asa ca am improvizat)
2.Da adaptoarele sunt 39 lei fara TVA /bucata
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
raku21 a scris:Bec semnalizare (vine cu tot cu soclu) cod 93171049
Adaptoare (care da fixeaza becul d2s pe far) cod 93171064

Spor la treaba Smile



De unde ai codurile astea ? sau la ce furnizor de piese merg?
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt coduri pe original.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si adaptoarele alea pt. becuri fixeaza si D2S si H7 dar ar fi bine sa iti iei D2S pt. ca H7 nu intra atat de bine in far sta un pic mai in spate in locasul ala si nu focalizeaza bine.
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Baieti va multumesc pentru ajutor. Am reusit in sfarsit sa montez farurile. Acum mai trebuie sa le reglez. Cum fac un reglaj corect al farurilor ?
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sa ai grija la reglaj sa nu fortezi suruburile se strica foarte usor (in cazul farurilor Depo) daca duci filetul pana la capat iti sare din far sistemul ala de reglaj si trebuie sa desfaci farul pt. a-l repara.
Eu unul am facut niste semne pe un perete cu farurile vechi care erau reglate bine si dupa aia le-am pus pe cele noi si am reglat dupa semn.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
reglajul il faci la un service care are aparat de reglat farurile nu pe perete si alte metode "Made in Romania". Eu de cate ori vad in trafic cate unul cu farurile prost reglate ii umplu frigiderul de carne sa aiba si el si toata familia lui...
eu dupa ce mi-am pus xenon am fost in service si mi-au reglat farurile super si nu am nici o problema si le am pe masina de 4 ani...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:reglajul il faci la un service care are aparat de reglat farurile nu pe perete si alte metode "Made in Romania". Eu de cate ori vad in trafic cate unul cu farurile prost reglate ii umplu frigiderul de carne sa aiba si el si toata familia lui...
eu dupa ce mi-am pus xenon am fost in service si mi-au reglat farurile super si nu am nici o problema si le am pe masina de 4 ani...

Daca sunt reglate la perete asta nu inseamna ca sunt reglate si prost , am fost la multe serviceuri si mare diferenta nu e intre cele 2 metode .
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Daca vezi ca iti da lumea blituri noaptea le dai mai jos.
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Acum doua luni mi-am montat faruri la fel ca ale tale, o singura modificare trebuie facuta ,la becul cu xenon trebuie firul taiat si cositorita o mufa mama-tata. [Mama la bec si tata la firul care iese din far si merge spre balast]. La capatul firelor ce duc spre balast se taie mufa de la firele farului si se cositoresc firele ce au fost la becul xenon. Balasturile se prind sub far, acolo exista suportul pt ele. In rest, merg faza lung-bec H7, fara modificari.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
valeriu_48 a scris:Acum doua luni mi-am montat faruri la fel ca ale tale, o singura modificare trebuie facuta ,la becul cu xenon trebuie firul taiat si cositorita o mufa mama-tata. [Mama la bec si tata la firul care iese din far si merge spre balast]. La capatul firelor ce duc spre balast se taie mufa de la firele farului si se cositoresc firele ce au fost la becul xenon. Balasturile se prind sub far, acolo exista suportul pt ele. In rest, merg faza lung-bec H7, fara modificari.

Tocmai acolo nu ma facut nici o modificare alimentarea balasutului se face din vechea instalatie (vechiul soculu pt. bec faza scurta)eu am taiat capacul ala de cauciuc care acopera farul la faza scurta pt. a scoate firele .
Farurile nu se aburesc deloc sunt curios cum ai facut cu restul instaltiei ai gasit mufe speciale pt. conexiune sau ai improvizat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR