Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Dupa cum stiti, singurele truse medicale auto autorizate RAR sunt cele de la VESTA INVEST. in codul rutier scrie ca trusa trebuie sa fie autorizata RAR.
noi cei multi, care avem truse aduse odata cu maisna( in cazul meu germania), ne putem lua amenda ca trusa noastra nu corespunde normelor codului rutier...? pe a mea scrie opel, e in garantie,dar nu cred ca e autorizata rar.

poate e un politist printre noi sa ne lamureasca.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
astea de la Vesta parca sunt valabile doar 2 ani?

Tatal meu a gasit unele la 50 ron valabile 5 ani dar neautorizate de RAR si a dat telefon la RAR sa intrebe care e treaba si i s-a zis ca ei stiu de situatie si ca s-a luat legatura cu Politia ca sa se rezove situatia ca ar fi nu stiu ce aranjament al politiei ca sa fie un singur distribuitor autorizat..ce sa zic , ne luam din aia sau mai asteptam

si a mea e tot originala a masinii , din germani
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
lucrez in presa si este mare scandal cu acceste truse,fabricantul este un baiat de senator sau deputat care are monopolul pe acceste truse,scandalul este asa de mare pt ca masinile aduse din comunitate au truse autorizatre ue pe cand romanii nostrii se tin de jocuri politice,politia e constienta de chestia asta dar......amenziile curg
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Noul cod rutier, cap.II, art. 8
"Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate".

"Art. 115. - (1) Detinatorii de autovehicule sunt obligati sa doteze autovehiculele pe care le detin cu truse medicale de prim ajutor, pentru fiecare categorie de autovehicul, precum si cu triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, conform legislatiei în vigoare".

"Clasa a II-a de amenda:
- conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghi reflectorizant si stingator, OMOLOGATE. (4-5 puncte amenda).

Omologat nu inseamna neaparat omologat R.A.R.
Eu cred ca sunt bune si trusele fabricate in U.E. chiar daca nu au timbru R.A.R.
Ce parere aveti?
Skip ads

  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca parerea noastra nu are importanta mai mult decat in cercul discutiilor pe care le purtam noi aici. Ne dam si noi cu parerea... atata tot. Ce jurist poate veni sa ne spuna (ceea ce vrem sa auzim cu totii) ca spiritul si litera legii in ceea ce priveste "omologate" se refera si la alte institutii decat RAR-ul. Tuturor ne-ar folosi sa putem utiliza si alte produse similare celor care acum fac obiectul monopolului si care sunt "mai" omologate decat altele, prin simpla sigla a RAR. Deocamdata, situatia asta e una tipic romaneasca si feudala, in care se gaseste cate un "bazat" care impune monopoluri de genul acesta si profita de ceata care inconjoara sistemul legislativ national si "alinierea" la cel european. Si nu numai legislatia rutiera e in ceata totala... si in alte domenii nimeni nu stie care lege se mai respecta... cea nationala sau normele si directivele europene... (vezi si scandalul cu taxele alea la frontiera sau cealalta minunatie de taxa de inmatriculare). Din cate am mai urmarit si eu mass-media, cei de la Ministerul Sanatatii spun ca din punctul lor de vedere, trusele omologate si avizate in UE nu ar avea nici o problema ca sa fie vandute si folosite la noi. Si cui i-ar conveni sa piarda asa un monopol pe piata romaneasca...? Pana una-alta, tot omul de rand e cel care plateste incompetenta si rea-vointa unora care profita la maxim de situatia creata. Care e institutia abilitata sa ne spuna noua ca o trusa medicala auto e ok su nu? Cea care are monopolul pe piata interna? Sau rivanolul european si pansamentele din trusele straine sunt sub demnitatea noastra, deci nu sunt omologate...


Ultima modificare facuta de Gutenberg la Dum 14 Jan, 2007 6:08 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da'.... scuze ca intreb. In vechiul cod rutier nu zicea ca trusele trebuie sa fie omologate?
Ca trusa care o am eu e omologata, dar nu cred ca e omologata RAR. Zic ca e omologata pentru ca cei de la RAR m-au trimis sa imi cumpar, cand am facut ITP-ul, si cand au vazut-o, au fost multumiti. Nu cred ca e omologatat RAR pentru ca nu am abtibild RAR pe ea. So...
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu trebuie sa-mi cumpar trusa noua , ca a expirat in 06.2006 (de-abia ieri am vazut.. Embarassed)
Dar intreb si eu , majoritatea masinilor aduse de afara aveau trusele medicale valabile , si au trecut prin RAR si cel putin o data prin ITP , cum de altfel e si cazul meu . Cum se face ca atunci trusele au fost bune , iar acum nu mai sunt ?
In plus , pe cutia triunghiului reflectorizant cumparat din comert nu exista eticheta RAR ( si este importat , se pare , din Ungaria ) dar scrie Standard European R27 .
Pe cutia triunghiului original de la Opel scrie acelasi standard . Ce insemna asta ? Ca este agreeat de RAR avand acelasi standard ?
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
danutz a scris:lucrez in presa si este mare scandal cu acceste truse,fabricantul este un baiat de senator sau deputat care are monopolul pe acceste truse,scandalul este asa de mare pt ca masinile aduse din comunitate au truse autorizatre ue pe cand romanii nostrii se tin de jocuri politice,politia e constienta de chestia asta dar......amenziile curg


Trusele UE ...expira ?
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor eu am trusa originala din Germania are 6 ani, dar nici un politist nu m-a intrbat de ea pana acum.
As vrea sa stiu daca am avut noroc sau nu expira,pt ca pe ea nu am vazut nici un termen de valabilitate.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum ai inmatriculat masina fara trusa Question
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
da, expira si trusele UE. ca`s medicamente,sau cum se mai keama fasele si alcoolu` ala....nu prea`ti recmand sa te dai cu alcool iodat de 7 ani, si sa`ti pui o faza care o stat 10 ani intr`o cutie.
legat de omologat, se refera implicit la RAR.pentru ca RAR e singura autoritate din romania care are imputernicirea de a omologa ceva la turisme Rolling Eyes
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:Fratilor eu am trusa originala din Germania are 6 ani,


Laughing a mea are 13
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
trusele din UE au valabilitate 5 ani. scrie pe fircare produs din cutie la cat expira.

dar ne luam amenda sau nu...? nici un politist pe aici...?
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
eu am una cumparata de la cora, nu are eticheta de la rar. daca ma opreste unul si-mi da amenda ma duc cu ei pana in justitie unde o sa chem experti din medicina care sa stabileasca daca e vreo diferenta intre trusa mea si cea omologata rar. daca se stabileste ca trusa celor de la vesta face mai multe lucruri decat a mea o sa platesc amenda daca nu.. atat le trebuie sa nu-mi dea castig de cauza.. ne vedem la ue, la proces. fac ceva pe legile lor de rahat, de corupti imputiti.
pana la urma atat trusa cat si stingatorul si triunhiul trebuie sa fie in masina cu un scop daca respectivul obiect isi face treaba atunci nu conteaza de unde il ai.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si a mea a expirat si nu stiu ce sa fac sa cumpar alta sa o las pe asta. Am auzit ca exista pachetul de componente care s-ar inlocui in momentul expirãrii. Nu mai inteleg nimic. Atata timp cat nu ai umblat la ea ce sa expire pansamentul, acele de siguranta, foarfeca, garoul si altele. Hai ca la compresele alea sterile cu rivanol sau ce dracu o fi mai zic, dar este un lucru aberant. Nenorocitii, la mine este tiplata fiecare componenta si in ea termenul de garantie si data fabricãrii produsului. Ca daca era doar pe cutie trecut nu era mare lucru sa faci la imprimanta un bonuleþ cu seriile respective si prelungit termenul de garantie. Nu cred ca este nimeni incantat sa dea atatia bani pe o trusa care dupa 2 ani sa expire. O sa strangem in garaj o gramada de truse cu care o sa ne spalam pe cap.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@pif, in trusa ai 2 categorii de produse:
cele care nu au termen de valabilitate (de ex. foarfecele)
cele care au termen de valabilitate (medicamente, produsele chimice, fasele sterile)
Cand iti expira trusa, ai 2 variante:
1- cumperi o trusa noua
2- cumperi un kit de trusa, care contine toate componentele care au termen de valabilitate. Pe cele vechi le arunci

Si pansamentul de ce sa nu expire? eu am vazut fasa de pansament tinuta 6 ani in dulap, se ingalbenise, aratat ca dracu. Plus ca devenise friabila, se rupea ca hartia
Pana la urma, eu zic ca problema nu e faptul ca trusa iti expira. Cand expira o schimbi, sau inlocuiesti componentele care expira. Problema e ca exista un astfel de monopol (desi eu ma intreb, stim sigur ca alti producatori au incercat sa isi omologheze trusele lor la RAR si li s-a refuzat omologarea? ca daca da, e caz de tribunal, Ospiciul concurentei, etc) si ca se asteapta oamenii ca noi, persoane fara pregatire medicala, sa acordam ingrijiri medicale. Adica voi credeti ca dupa ce am cetit 3 articole de lege eu o sa stiu sa aplic o atela corect? pai daca, cand ii strang atela, ii sectionez nervul la om? si il las fara un membru? cine raspunde pentru asta?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am sunat la IGP si am intrebat. mi-a zis ca daca e in termenul de valabilitate e ok. i-am explicat cu omologarea. mi-a raspuns ca IN MOD NORMAL nu trebuie sa iau amenda. la care eu am intrebat: " si daca dau de un cap patrat...? ce fac...?" iar el de colo:" pai sa va rugati sa nu dati:Smile))".
bune raspunsuri, nu...?
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:e.. atat le trebuie sa nu-mi dea castig de cauza.. ne vedem la ue, la proces. fac ceva pe legile lor de rahat, de corupti imputiti.


si dac nu cistigi ????
Platesti cit 1000 de truse cred ??? Twisted Evil
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
daca nu castig emigrez :) si scap de tot balamucul asta de aici.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Toti vorbiti de truse, dar nimeni nu se intreaba la ce folosesc ?
Obligii oamenii sa poarte truse, dar nimeni nu stie sa acorde primul ajutor, in caz de fractura interna, sau alte situatii cind nu ai voie nici macar sa-l atingi...

Nu as dori sa ma aflu in situatia sa ajung la un accident si sa incerc sa folosesc trusa medicala pe accidentatul respectiv...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR