Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut.imi poate spune cineva cum se poate cumpara de pe e-bay?a cumparat cineva?va multumesc mult.
Skip ads

  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andronachi victor a scris:salut.imi poate spune cineva cum se poate cumpara de pe e-bay?a cumparat cineva?va multumesc mult.


ai nevoie de un cont pe e-bay. se face usor, ca orice cont. Alegi modalitatea de plata, cel mai folosit este PayPal-ul (parerea mea) unde iti faci si la ei cont si atasezi un card ca sa poti plati ce cumperi ( asta in cazul in care preferi aceasta modalitate de plata). Pe e-bay exista si un tutorial in care este explicat tot
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dar totul este in germana.ai cumparat vreodata de pe e-bay?
  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andronachi victor a scris:dar totul este in germana.ai cumparat vreodata de pe e-bay?


chiar ieri. exista e-bay.de, ebay.co.uk, ebay.com, ebay.it, etc , depinde unde intri.
eu am pe e-bay.co.uk sa fie in engleza. oricum, chiar daca te inregistrezi pe co.uk, cu user-ul si parola poti intra pe orice site ebay
Skip ads

  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
http://pages.ebay.co.uk/hel..._trksid=p3907.m36
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am inteles ca este prin licitatie sau este produsul disponibil ,dai banul si este al tau?pe mine ma intereseaza un mid de astra f+maneta BC.daca cumva mai te uiti pe site imi spui si mie daca gasesti asa ceva si pretul,te rog mult?
  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
andronachi victor a scris:am inteles ca este prin licitatie sau este produsul disponibil ,dai banul si este al tau?pe mine ma intereseaza un mid de astra f+maneta BC.daca cumva mai te uiti pe site imi spui si mie daca gasesti asa ceva si pretul,te rog mult?


am cautat dar nu am gasit decat anunturi nemtesti si nu prea se intelege:) opelul in UK e Vauxhall si cred ca nu se numeste la fel MID-ul pentru ca nu-mi gaseste nimic. am dat dupa vauxhall astra dar mi-a dat 52 pagini si trebuie luate la rand sa vezi daca gasesti ceva.
la nemti am gasit o licitatie inceputa
http://cgi.ebay.de/Astra-F-...dZ1QQcmdZViewItem
dar nu trimit in romania, zic ei.
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
exact asta cautam.iti multumesc foarte mult pentru ajutoru dat.multa bafta.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am un prieten care are card si poate cumapra de pe extern , a cumparat cateva de pe Ebay produse din China , ieftienele , am apelat la el sa cumpar senzori de parcare fata-spate din Anglia , erau la un pret bun , am comandat , platit si canci sosit , cand am facut reclamatie la cel de la care am comandat ca produsul nu a sosit raspunsul lui a fost ca va sosi in curand , au trecut gata 3 luni si produsul nu a sosit . Am anuantat si pe cei de la Pay Pal iar raspunsul lor a fost ciudat , au fost anuntati mai devreme decat trebuia asa ca ei au inchis cazul , rezultatul .......Ebay ptr mine o teapa de 2.5 mil , prietenul meu de pe contul caruia am facut comanda spunea ca sunt destui Romani care au luat teapa pe Ebay cumparand din Anglia si se mai pare ca in fata occidentalilor suntem niste gunoaie , poate am fost eu mai ghinionist dar..................
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
teapa ti-ai luat-o singur pt ca in romania, deocamdata, nimeni de pe ebay nu-ti va trimite nimic pt ca si-au luat enspe mii de tepe. din cate stiu eu este interzis chiar sa cumperi de pe ebay daca esti din romania ... eu din austria nu am nici o problema, mi-am cumparat tot sistemul de franare adica discuri si placute si sabotii de la frana de mana si toate telescoapele ... nu am avut nici cea mai mica problema, in 5 zile din momentul in care banii au intrat in contul celui de la care am comandat, am primit piesele ... muuuuult mai ieftin decat la magazin ...
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am comandat din Anglia un CDc 40 Opera si nu am avut nici o problema. Este foarte important sa intrebi inainte sa platesti daca se face livrarea si in Romania. Am intalnit multi din Germania care nu livreaza in Romania. Exista o perioada de 3 luni in care se pot trimite contestatii.

Bafta
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Din experienta va spun ca 90% dintre nemti mai ales nu trimit in Romania fara o garantie. Deci excludem din start COD (cash on delivery).
In general, se intreba prima data daca trimite in Romania, apoi ii spui ca ii dai banii in avans (prin paypal) + taxele de trimitere. Urmatorul pas este sa il avertizezi ca trebuie sa ii intre in paypal. Dupa ce isi verifica contul de paypal si vede ca banii sunt acolo, nu are ABSOLUT NICI UN MOTIV sa nu iti trimita produsul.

Daca totusi nu o face, ii dai feedback negativ si ii faci si reclamatie.

Se poate ajunge chiar si la o disputa prin live chat cu unul din operatorii ebay si seller-ul respectiv.

Eu personal am incredere ca urmand aceasta cale, primesc ceea ce cumpar.

Trebuie ca TU SA AI INCREDERE PRIMUL in el.

PS. Dupa ce se face disputa cu un operator ebay si iti da dovada, o poti inainta paypal-ului si acestia retrag banii din contul sellerului, inapoi in contul tau de paypal. In acest fel iti poti primi banii inapoi. Wink

Succes!
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am omis sa spun ca inainte de a face o comanda trebuie sa te uiti la cum este respectivul cotat, de cand e vanzator, ce spune lumea despre el, trebuie citite cu atentie comentariile si inca odata va spun chiar daca ma repet, stiu ca a fost un mare scandal intre Ebay si Romania din cauza hackerilor, daca nu ma insel s-a mai discutat aici pe forum despre Ebay si acolo cineva a dat detalii mai multe ...
  • co98

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cum sa fie interzis sa cumperi din romania? Smile
eu nu am avut nici o problema pana acum. am cumparat un CD30 mp3 din germania si in 4 zile
ma suna DHL-ul sa ma intrebe cand sunt acasa sa-mi dea coletul.Impecabil.
Din SUA am primit dupa 10 zile fara absolut nici o problema exact ce am comandat.
cat cumperi de la vanzatori seriosi cu feedback bun, nu cred ca probabilitatea sa iei teapa e suficient de mare cat sa te ingrijoreze.
persoane "tepuite" sunt de toate natiile(daca te iei dupa feedbackuri), nu cred ca au vreo predilectie la romani
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Inainte de a cumpara am verificat daca ei trimit in Romania si spuneau ca trimit , nu inteleg de ce nu ar trimite ptr ca eu platesc produsul inainte sa-l cumpar apoi ei il trimit .Bun sa zicem ca nu trimit , atunci de ce Paypal mai face tranzactia si comfirmand ca tranzactia a fost efectuata pentru produsul comandat si iarasi nu inteleg de ce o data anuntati ca produsul platit nu a fost trimis nu iau masuri , din contra blocheaza orice tentativa de a fi anuntati din nou .
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am feedback 50+ si cumpar de vreo 3 ani. Fara probleme Very Happy
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Inainte de a cumpara am verificat daca ei trimit in Romania si spuneau ca trimit , nu inteleg de ce nu ar trimite ptr ca eu platesc produsul inainte sa-l cumpar apoi ei il trimit .Bun sa zicem ca nu trimit , atunci de ce Paypal mai face tranzactia si comfirmand ca tranzactia a fost efectuata pentru produsul comandat si iarasi nu inteleg de ce o data anuntati ca produsul platit nu a fost trimis nu iau masuri , din contra blocheaza orice tentativa de a fi anuntati din nou .


Simplu, fiindca si paypal-ul poate fi hack-uit iar banii pe care sellerul ii vede in cont, pot fi fake. De-aia sunt sceptici ...

Asta este renumele pe care il avem noi lume = PROFESSIONAL ROGUES!
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:
Visse a scris:Inainte de a cumpara am verificat daca ei trimit in Romania si spuneau ca trimit , nu inteleg de ce nu ar trimite ptr ca eu platesc produsul inainte sa-l cumpar apoi ei il trimit .Bun sa zicem ca nu trimit , atunci de ce Paypal mai face tranzactia si comfirmand ca tranzactia a fost efectuata pentru produsul comandat si iarasi nu inteleg de ce o data anuntati ca produsul platit nu a fost trimis nu iau masuri , din contra blocheaza orice tentativa de a fi anuntati din nou .


Simplu, fiindca si paypal-ul poate fi hack-uit iar banii pe care sellerul ii vede in cont, pot fi fake. De-aia sunt sceptici ...

Asta este renumele pe care il avem noi lume = PROFESSIONAL ROGUES!

Si daca stiu ca sunt atacati din Romania de ce draq nu spun ca nu fac livrari aici asa cum fac unele situri germane , iar faza ca ei refuza sa investigheze un caz de tepuiala mi se pare aiurea , eu cred ca in continuare suntem considerati un stat bananier iar ei sunt mai tepari decat romanii , hotie legala .
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Atentie la Ebay ..... nu spun mai multe..Bergenbier
  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu va mai faceti atatea probleme. Ebay-ul este la fel pentru toata lumea. Eu am cumparat cateva lucruri pentru masina si deasemenea am vandut prin paypal fara nici o problema. Deci, cine zice ca prin paypal nu se pot primi bani pe cardurile din Romania, este gresit informat. Suntem tratati la fel.
Cum am mai spus, verificati daca respectivul livreaza in Romania si daca este un seller cu multe vanzari si feedback pozitiv.

Cateva informatii:
Pentru cumparaturile din UE, preturile de regula includ TVA-ul, deci nu se mai plateste nimic cand se ridica produsul.
Pentru cumparaturile din afara UE: - daca cel care trimite produsul il declara "cadou" atunci se percepe o taxa de 10euro cand se ridica produsul.
- daca produsul este bun comercial cu factura se plateste TVA 19%. Daca valoarea este sub 150 de euro, nu se platesc taxe vamale. Altfel, se percep taxe vamale. Nu stiu cum se calculeaza aceste taxe.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR