Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Desfaci furtunul gofrat din dreapta hayonului...pe acolo trece furtunul de apa ..cel putin la astra..daca nu e in dreapta, e in stanga sigur Smile. Masori cu privirea diametrul furtunasului de apa si cauti o bucatica de conducta ...teava cu diametru aproape egal cu al acestuia. Identifici spartura in furtun, retezi complet furtunul, incalzezti cele doua capete cu o bricheta si le bagi fortat pe teava. Cam atat. Ca estimare...teava aia ar fi ca diametru cat o conducta de frana.
Skip ads

  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca mai pui si 2 coliere pentru siguranta si mai bine (da sa nu se supere liviu ca il completez Laughing )
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
merci. o sa incerc
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
la mine curge numai cand ploua Sad
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@styx..aia nu e de la furtunul de apa pt stropit luneta...eu am o problema asemanatoare si am observat ca se misca barele alea de pe plafon..ma gandesc sa se fi slabit un surub ceva pe acolo:(. Am lipit cu silicon partea superiopara a ultimului geam si degeaba.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate ajuta pe cineva...o problema identica cu cea a lui MrHAt am avut si eu la vechiul Opel...am desfacut toate cele la usa de spate si acolo era treaba...furtunas crapat...l-am inlocuit...poate nu o sa va vina sa credeti cu furtun de perfuzie....asa ceva am avut la indemana (e identic ca si lumen)..iar imbinarea cu furtunul vechi am facut-o cu ajutorul unui piese de lagatura facuta dintr-o mina de pix (din aia mai groasa, de pix gen Parker) lasand o portiune mai lunga si mai mobila la locul de trecere din caroserie in corpul usii....
  • hawk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mocheta e umeda si in portbagajul berlinei mele...mai ales cand sunt temperaturi scazute...iar pe partea interioara a capacului portbagajului gasesc mereu stropi de apa sau gheata, in functie de temperatura de afara. N-am gauri in aripi sau cheder uzat...nu-mi intra apa pe la cheder ( am verificat vreo 10 min cu un jet de apa). Altceva decat condens nu cred ca poate fi. Altceva decat sa sterg umezeala cu o carpa , ori de cate ori folosesc masina, nu stiu a-i face.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu cumva ai inlocuit mocheta..cu una cu prorpietati termice diferite..eventual mai impemeabila...ce favorizeaza formarea condensului?
  • hawk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu...e mocheta originala.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La unele modele, existau niste capace care favorizau ventilatia la portbagaj-habitaclu...La caravan ventilatia se facea prin capacele care acopereau interiorul stopurilor, aveau niste orificii. Studiaza ideea asta..poate ai obturat orificiile de ventilatie cu ceva. Eu foloseam compartimentul din spatele stopurilor pt carpe, pana mi-am dat seama ca grilele alea din capace au rol in ventilatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR