Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • azeez

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
verifica si bornele bateriei; trebuie curatate periodic si unse cu vaselina sau miere
Skip ads

  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
kalu a scris:posibil sa iti patineze fulia(ambreiajul)alternatorului.....costa 330-350ron numai acea fulie


Ce este mai exact fulia aia ca si la mine pare sa scartaie tot de pe la alternator?
  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, o roata cu rulment pe care se invarte cureaua... E una din chestiile alea care se schimba cand iti faci schimb la cureaua de distributie si care face ca un schimb de curea sa te coste 1500 de lei... Rolling Eyes
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
N-are legatura cu distributia Wink
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@pstefan: acea fulie sau rola, este o piesa putin mai complexa in sensul ca inglobeaza un ambreiaj care in timp se uzeaza si trebuie inlocuita rola(fulie e foarte simplist spus). Costa ~100Euro.
@MarianPlop: este o "roata", dar rulmentii axului sunt in alternator, iar cureau este cea de accesorii, distributia fiind pe lant.
Opel Corsa Z13DT (1.3CDTI) 11-2005. Despre aceasta masina a lui @marius_2999 facem vorbire aici domnu' Plop!
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:@pstefan: acea fulie sau rola, este o piesa putin mai complexa in sensul ca inglobeaza un ambreiaj care in timp se uzeaza si trebuie inlocuita rola(fulie e foarte simplist spus). Costa ~100Euro.
@MarianPlop: este o "roata", dar rulmentii axului sunt in alternator, iar cureau este cea de accesorii, distributia fiind pe lant.
Opel Corsa Z13DT (1.3CDTI) 11-2005. Despre aceasta masina a lui @marius_2999 facem vorbire aici domnu' Plop!


Ba nu costa 100 euro , costa 260 de lei

http://img14.imageshack.us/img14/8725/fulie.jpg asta e nu ?

Vreau sa stiu care sunt simptomele sa nu o schimb degeaba : la mine scartaie la turatie mica din cand in cand si din ce m-am uitat la ea pare sa aiba joc .
  • MarianPlop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2008 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ok ok Very Happy Nu voiam sa ma dau priceput, pentru ca nu sunt... chiar nu sunt Laughing Credeam ca omu' e mai nepriceput decat mine si voiam sa-i dau o informatie. Nu sariti asa! Laughing
Stiam ca nu e vb de distributie, dar incercam sa explic doar cu un exemplu "graitoriu"...
  • ibn

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat-o asta vara si m-a usurat de 350RON numai costul ei. Feriti-o de apa (eventual la spalatorie) ca am vazut urme pe cea veche. Originala era 450RON.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mie mi s-a aprins martoul cu bateria si am intrat in panica , drept urmare am mers la un baiat care se pricepe si l-am dat jos . ca defect cei de la service au gasit fulia , am schimbat fulia de la alternator , a costat 260 ron ( pe producator nu pe original fiindca altfel ar fi costat 400 ron) am schimbat si carbunii 10 ron , total manopera 30 ron( specific ca m-am dus cu altenatorul in mana ) reparatia s-a facut la un service alternatoare ,electromotoare ,pe baicului .
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic si se pare ca scartaitul era intr-adevar de la rola de la alternator, a scos-o , desfacut-o , a iesit incredibil de multa rugina din ea , gresat , montat la loc si am scapat de cheltuieli aiurea Wink
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:Am fost la mecanic si se pare ca scartaitul era intr-adevar de la rola de la alternator, a scos-o , desfacut-o , a iesit incredibil de multa rugina din ea , gresat , montat la loc si am scapat de cheltuieli aiurea Wink

stai linistit....de cheltuiala nu scapi
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
kalu a scris:
pstefan a scris:Am fost la mecanic si se pare ca scartaitul era intr-adevar de la rola de la alternator, a scos-o , desfacut-o , a iesit incredibil de multa rugina din ea , gresat , montat la loc si am scapat de cheltuieli aiurea Wink

stai linistit....de cheltuiala nu scapi


Mai vedem Wink
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merge cu siguranta.
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am un Corsa C cu motor Y17 dtl . Imi curge ulei pe la semeringul dintre alternator si pompa de vacum de este pe axul alternatorului . Se gaseste oare acel semering in comert ? Nu curge mult dar din curentul de sub masina l-a intins pe toata baia de ulei .
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu poate nimeni sa ma ajute sa aflu cotele de marime ale semeringului de pe axul alternatorului de la corsa C.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
sunt mai nou pe aici si am o posibila problema!am pus un tester pe bateria pe care o am pe Corsa C din 09.2001 si se pare ca e cam slaba!mentionez ca este cea originala.
ma interesa ce model de baterie, ce amperaj si asa mai departe pot folosi pe corsa C.
rog sa fiti mai detaliati,marca,etc
multumesc anticipat!
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru motorul tau ai nevoie de cel putin 44 A ( din fabrica parca asa vine) . Eu folosesc un Rombat de 55 A , am schimbat-o anul trecut pe cea originala. Sunt multumit de ea, cu toate ca e scurta perioada de utilizare. Nu stiu cat de justificat este pretul pentru o Varta ( e dublu fata de Rombat ) , sunt intr-adevar baterii bune dar nu stiu daca se amortizeaza investitia. Prin urmare iti recomand Rombat.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu te costa nimic cea de 77A puneo linistit.Verifica sa se potriveasca la prindere si sa ajunga cablurile.
La capitolul incarcare sunt probleme numai atunci cand bateria este descarcata complet-ceea ce nu cred ca se va intampla-si chiar atunci nu cred sa fie probleme deoarece alternatorul este suficient de solid,iar orice baterie(acumulator auto)este incarcat pana la tensiunea prescrisa de releul regulator (integrat sau nu in alternator).
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care dau sfaturi de genu x e mai mare ca y! Ce sa faca cu 77A ? Asa de curiozitate!. N-are decat un motor de 1.2 Smile
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-am uitat la data!In mod sigur a rezolvat problema.(cel cu 77A)
Da ,pentru un motor mic,clar baterie mica.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR