Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Fiind impresionat de multiplele realizari tehnice ale acestui om, in decursul timpului mi-am propus sa fac intr-un fel si sa pot ajunge sa port o discutie cu acesta! Astazi dorinta mea a fost indeplinita cu mare succes, pentru ca nu ma asteptam nici pe departe sa gasesc atata disponibilitate, omenie, buna cuvinta si cat cuprinde...cunostinte tehnice!
Este vorba despre Dl. Justin Capra, inventator roman, din cate se cunoaste primul om care a inventat "rucsacul zburator" si din cate am aflat personal, prieten bun, inca in viata, al marelui savant Henri Coanda.
Asa cum spuneam....avand un drum la Filipesti de Padure, PH, am hotarat subit sa fac o incercare si dupa ce am intrebat cativa localnici, am ajuns in capatul unei ulite rurale, in fata portii acestui om....
Necunoscandu-l, aveam oarece reticente, gandindu-ma ca pot fi refuzat....dar nici pe departe nu s-a intamplat asa...am fost primit ca un bun prieten, invitat pe o terasa superba , servit cu un pahar de suc rece si discutiile s-au purtat timp de aprox. 3 ore. Am discutat evident tehnic, in spacial despre domeniul auto, timp in care mi-au fost prezentate pe viu multe din lucrarile personale.....unele care chiar m-au uimit cu adevarat! Am cerut evident detalii tehnice care m-au interesat si contrar temerilor mele, am primit in cantitate foarte mare informatii, incluzand si schite grafice!
Mi-am luat ramas bun de la dansul, plecand mult mai bogat sufleteste, dar si cu mai multe cunostinte tehnice. Un om deosebit, un om care a patimit extrem de mult, un om valoros, pe care de-a lungul anilor, atat comunistii cat si democratii l-au ignorat si nu l-au sprijinit!
Ce pot sa va spun, este faptul ca am primit documentatie tehnica ce se refera la un consum mai mic de carburant pentru motoarele pe benzina si diesel, documentatie ce nu are nici un fel de tangenta cu toate subiectele discutate in aceast privinta pe forulul acesta! Ramane ca in scurt timp sa construiesc/testez pe propria masina si ulterior va voi tine la curent! Trebuie sa fac o mentiune......toate informatiile primite de mine au fost testate in decursul timpului de acest om, prin urmare de un singur lucru sunt extrem de sigur...ca acesta nu isi poate permite sa minta!
Nu este nici o rautate din partea mea faptul ca momentan nu doresc sa fac nici un fel de descriere a "dispozitivelor"...ca sa spun asa, ce le voi testa in curand.....candva am spus pe alte topice ca nu pot face afirmatii gratuite inainte de testare si sper sa-mi respectati oarecum doleanta! Eu vis a vis de acest mare om...merg pe incredere totala, mai ales ca a ramas batut in cuie sa colaboram si la alte proiecte!
Va pot spune doar atat pentru inceput: Pate mecanica extrem de simpla ce poate fi adaptata cu mare usurinta pe orice tip de motor, iar in componenta intra 10% mecanica si 90% electronica, fara a aduce nici un fel de modificare sau o sipla gaura vreunei componente de la motor!
Pentru cine nu a auzit de acest om, aveti la dispozitie pe batranul Google...
Daca am plictisit ...imi cer scuze....


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mie 14 Sep, 2011 6:36 pm
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari Doru! Si eu am o admiratie fata de acest OM!
Si astept vesti... Wink
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salve Marius...imi este extrem de greu sa pot povesti cata admiratie am acum pentru acest om......spre deosebire de multi altii, eu nu am un talent narativ....nu sunt un bun povestitor...dar acele 3 ore, poate ceva mai mult, au forst in exclusivitate magnifice!
Pacat ca nu vedem asemenea romani la TV, mare pacat ca in loc de emisiuni cu bikini si tate cat ecranul, nu vedem realizarile pur fascinante ale unor oameni valorosi.....si mai ales cei aproape obligati sa o faca ...nu sprijina cu nimic inventivitatea si sclipirea romanilor adevarati! Saptamana viitoare voi fi din nou in compania a cestui om deosebit si daca prezinta interes, va voi tine la curent!
Ma cunosti personal si stii ca sunt un tip tenace.... Smile Glumeam....Cele bune!
L.E.
Salve invest.... Smile
Nu trebuia sa o spui....stia mosu cine este "pe felie" si impatimit de tehnica Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei acum asteptam sa testezi cat mai repede si sa ne dai si noua detalii.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da! Repede! Poate reusesti de pui cu un documentar cu el.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Pacat ca nu vedem asemenea romani la TV, mare pacat ca in loc de emisiuni cu bikini si tate cat ecranul, nu vedem realizarile pur fascinante ale unor oameni valorosi.....si mai ales cei aproape obligati sa o faca ...nu sprijina cu nimic inventivitatea si sclipirea romanilor adevarati!

Foarte bine punctat!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa cum am afirmat mai sus, m-am hotarat inopinant sa-i bat in poarta acestui om minunat! Data viitoare voi fi inarmat cu camera video si am sa fac un clip ce va contine multe detalii despre toate lucrarile finalizate sau nu, ce se afla in acest moment la acea resedinta! Credeti-ma pe cuvant ca netul este sarac in informatii, poze sau clipuri ce fac trimitere catre Dl Capra! Am vazut si am pipait pe viu multe lucrari ale sale ce nu apar pe aici.......
Pentru a-l cunoaste mai bine puteti accesa acest link :Justin Capra
Este cu adevarat o mare onoare sa poti discuta personal cu un asemenea om! Abia astept sa treaca saptamana, sa-l pot intalni iar! Am descoperit in discutia noastra ca avem chiar si un amic comun....probabil si acesta fiind un motiv pentru care am fost asigurat ca oricand sunt primit cu mare placere....Nu va spun numele amicului comun...pentru ca nu doresc sa se interpreteze gresit sentimentul pentru care am facut publica aceasta intalnire...va las doar sa-l ghiciti din aceasta poza...cine poate bine, cine nu iar bine! Acesta este in uniforma militara iar langa el DMG-ul...in tineretea noastra....




Ultima modificare facuta de D_M_G la Mie 14 Sep, 2011 10:24 pm
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca inventiile celebrului domn chiar sunt benefice, acum ar fi momentul sa fie puse in practica.

Nu uitati ca, chinezii si-au lansat ei singuri in afaceri, construind pe baza unor produse si idei(ciordite e adevarat, dar beneficiile s-au impartit bine), de origine americana si europene, pe care apoi le-au dezvoltat, in felul asta am ajuns sa avem cu totii electronice de calitate la preturi modice, uneori. In cazul lor, nu le-a explicat nimeni(ma refer la alt popor) cum se fac banii. La noi, cu ideii si proiecte pe masa, tot trebuie sa vina cineva sa ne explice cum se fac banii. Aici e diferenta dintre J.C. si Steve Jobs de exemplu.
Skip ads

  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
DMG-ule, ai inebunit. Pai asta este Dumitru Prunariu omule!


Edit: Sunt invest20042001 dar sunt la calculatorul feciorului si din comoditate, am scris EU din contul lui.

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
c-am cu cat ar trebui sa conusme mai putin masina?

c-am despre ce ar fi vorba? in mare? unde se monteza? cine ti-l face?
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca tu la motorul de 1,2 vrei economie,iti dai seama noi cu motoare de la 1,6 in sus cum asteptam inovatia cu sufletul la gura?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Corect maestre@ invest Nota 10 !!! Stiam ca numai cei care au o oarecare varsta "mai coapta".....pot ghici personajul! Poza aceea este facuta cand "tizu".....ca asa ne spunem unul altuia la telefon sau in rarele intrevederi......venise doar de 40 de zile din calatoria indepartata! Este mare lucru cand un om ajungand pe culmile gloriei nu uita amicii care i-au ramas mult inferiori....acesta este Dumitru (Doru) Prunariu......

@mumus nu te supara...nu pot sa stiu in acest moment cu cat consuma mai putin....estimarile spuse de Dl Justin dupa ani de teste, sunt destul de incurajatoare comparativ cu costurile infime ale "dispozitivului"...mai multe cand voi reusi sa testez direct.... dupa cum am spus merg total pe increderea in acest om! Pot sa-ti ofer cu certitudine o data din acest proiect...."electronica" nu depaseste in consum mai mult de 500 mA....mersi de intelegere...

Valabil pentru oricine:
Atata timp cat acest om mi-a dat indrumari si documentatie fara nici un contraserviciu, deci benevol...la fel voi proceda si eu, iar daca se va dovedi ca proiectul este viabil, nu voi pretinde nimic in schimbul informatiilor la care voi ajunge in urma testelor...am scris asta pentru a exclude din start gandurile unora ce pot fi denaturate....



Ultima modificare facuta de D_M_G la Mie 14 Sep, 2011 11:30 pm, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru topic, îl urmãresc cu interes!

Off: M-am simțit tare mândru când @invest20042001 mi-a confirmat cã l-am recunoscut în pozã pe Dumitru Prunariu ... dar și bãtrân în același timp.
Oare câți cei din generația BAC știu cã un român a fost în spațiu?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Trec prin Filipestii de Padure aproape in fiecare an,am ceva rude in Ditesti,dar habar nu aveam ca trec pa langa acest mare om.Multumesc pentru informatie,cu prima ocazie, am sa incerc macar sa stau si eu de vorba cu d.nul Justin.O singura data l-am vazut in 91' ,pe bucata de drum dintre Cernavoda si Fetesti intr-un minimobil.Tin minte ca ne-am inghesuit sa studiem ,din mers, masinuta care gonea cu peste 100, pilotul fiind d.nul Justin.Am aflat mai tarziu asta,revazand masinuta intr-o revista tehnica,nu mai stiu care anume,dar stiu ca am sarit recunoscand-o.Un mare inventator cu care ne putem mandri,dar de care multi dintre "noi " au uitat.Bravo omule!Respectele mele!
  • robertelmoderel

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
DMG, felicitari. Speram sa ne poti impartasi si noua din cunostintele sale. Fa-ti timp, si pune in aplicare ce ai aflat si apoi te asteptam cu rezultatele aici. Macar suntem cativa care suntem interesati de inovatii.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am citit toate elucubratiile scrise de acel individ inainte de a fi sterse! Am fost acuzat de multe fapte in acele scrieri, incepand cu furtul intelectual si terminand cu o terfeleala pe deplin nemeritata! Poate ca am gresit enorm, facand publice aspecte private din viata personala! Poate ca individul adrian avramescu, alias @avradri ar fi fost cu adevarat fascinat daca in loc de Dl. Capra, discutam cu florin salam si ulterior prezentam o poza impreuna cu guta...(nu sunt greseli de ortografie la numele proprii)...
De mult timp nu am mai simtit un asa sentiment de greata amestecat cu o imensa scarba.....si totusi am avut puterea sa ma abtin in a-i raspunde acestui individ. Niciodata nu port polemici cu un om...daca-l pot numi asa...care sufera medical si cu care soarta a fost nedreapta!
Revenind cu foarte mare greutate la tema....
Inca nu stiu ce hotarare sa iau in privinta mentinerii acestui thread....in prima faza ma gandesc sa-l abandonez! Ganditi-va ca sunt un om cu trairi normale si cateodata imi este destul de greu sa depasesc anumite cretinisme bolnavicioase, venite de la anumiti indivizi.... Ieri, un mare om imi spunea ca tocmai datorita unor asemenea indivizi mioritici a preferat sa se autoizoleze....vorbe carora ieri nu le-am dat nici o importanta.....iar azi, sunt nevoit poate si eu sa le pun in practica!
De cate ori se va pune de o intalnire....voi face tot posibilul sa fiu prezent! Asa cum s-a intamplat cand ne-a vizitat Marius!
Referitor la aceasta discutie....am nevoie de ceva timp sa uit....
Ca sa nu las pe nimeni in suspans ceea ce mi-a fost oferit ieri.... nu este o nouatate.....seamana izitor cu acest brevet de inventie. Brevetantul este prieten si colaborator al acestui om....si din cate am discutat, deduc inca odata ca pe Dl. Capra nu-l intereseaza laurii si nici partea financiara din aceste opere personale.....Binenteles ca am primit multe sfaturi convertite cu tehnica actuala, pentru a pune asa ceva in practica....
Practic o "retehnologizare"...daca se poate spune asa....
Aici likul: Brevet!!!
Sa aveti spor la citit si pus in practica....


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 15 Sep, 2011 12:09 pm, modificat de 4 ori in total
  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, ROMANIA nu si- a pretuit niciodata geniile (Vlaicu, Vuia, Coanda, Georgescu (sper sa nu ma insel) inventatorul sonicitatii, si-au brevetat inventiile in strainatate. Domnul Iustin Capra a inventat sitemul de zbor individual, cu care se lauda americanii acum, in anii 50 si nu a fost ajutat de societatea de atunci pentru brevetare si dupa ce americanii l-au brevetat, Domnul Capra a fost cautat de securitate. Mai tarziu, la sfarsitul anilor 60 i s-a dat titlul de Cercetator Stiintific Onorific (neavand studii superioare) fiind angajat la Institutul de Cercetari pentru Transporturi (pe Calea Grivitei). La sfarsitul anilor '60 am vazut de aproape o masina facute de el cu motor de motocicleta BMW, stopurile fiind facute din singurele sticle de plastic existente atunci. Romania a vut oameni deosebiti dar nu au fost ajutati nici inainte de '44 nici dupa , iar acum nu exista nici o sansa. Domnul Iustin Capra a executat in atelierul prorpriu (in anii '70) o pompa de injectie pentru locomotivele diesel electrice cu care se facea o economie de 30%. Dar pe atunci daca faceai o inventie trebuia sa pui coautor pe secretarul de partid , pe sefu, pe director si cel cu creierul lua praful de pe toba intre 300 si 500 lei. Sa auzim de bine.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am urmarit cu mare interes discutiile referitoare la aceasta persoana deosebita de care auzisem si citisem in copilarie,dar prea putin pentru a-mi face o parere din cauza lipsei de informatii.Cu domnul Prunariu am avut onoarea de a da noroc si de a-l asculta cand a vizitat Academia Fortelor Aeriene,de asemenea omologul sau rus cu care a fost in spatiu,Leonid Popov,a fost si el prezent si a avut numai cuvinte de lauda la adresa primului nostru cosmonaut.
D_M_G,daca se poate...ca si un coleg de forum,te-as ruga din tot sufletul sa ne destainui informatii despre domnul Capra,de la primul post din acest thread am devenit tare curios referitor la anumite aspecte din viata lui care l-au incurajat sa parcurga drumul stiintei.In spatele fiecarei inventii de-a sa, se afla o poveste marcanta,si acelea ar trebui facute publice,nicidecum sa ramana necunoscute...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In spatele fiecarei inventii de-a sa, se afla o poveste marcanta

Din discutiile purtate, am ramas cu aceiasi impresie. Aproape orice lucrare a fost urmata de o poveste...de multe ori urata sau trista, inca de la inceputuri.
Nici o clipa nu mi-a lasat impresia ca am in fata un titan al inventicii romanesti....un om de o debordanta modestie, extrem de deschis dialogului....
Binenteles ca dupa strangerea de mana la primire, i-am relatat succint motivele pentru care l-am deranjat, i-am dat cateva detalii personale referitoare la amicul comun, i-am spus ca eu fiind nascut in Balotesti, unii din fostii vecini ai dansului din aceasta localitate unde a stat destul de mult timp, imi erau rude, am pronuntat cateva nume de care si-a adus aminte cu nostalgie si binenteles ca altfel s-a purtat orice discutie ulterioara....
S-au abordat multe subiecte.....normal ca am facut o scurta trecere in revista a profesiunii, a pasiunii si a lucrarilor executate de mine cu titlu de hobby in obtinerea de energie verde. Am amintit si incercarile mele in domeniul motoarelor de a reduce consumul si am detaliat anumite lucrari ce mi-au adus rezultate partiale sau esecuri....
este un om care stie sa asculte.....cand am epuziat prezentarea, m-a intrebat ce zodie sunt, iar dupa raspunsul oferit, a facut urmatoarea afirmatie:
- "Semanam...suntem persoane iscoditoare nativ, greu de infarnt si de foarte multe ori imposibil de inteles...."dupa care a pus mana pe pix si hartie, incepand sa-mi explice de ce am obtinut cat am obtinut in incercarile mele.
Referitor la aceasta tema a mai facut o remarca...
-"Multi s-au axat pe sfertul de combustibil solid ce intra la un momentdat in motor si au ignorat mult cele trei sferturi de masa atmosferica".... o fraza ce da de gandit nu?
Dupa ce mi-a dat toate explicatiile necesare, mi-a schitat una din metodele cele mai viabile, cu costuri si intretinere minima, dar si relativ usor de pus in practica...cel putin pentru cei ce cunosc cat de cat electronica (link-ul ce l-am postat anterior). Am mai discutat si pe alte teme, spunandu-mi printre altele ca la baza, inaintasii dansului (tatal, bunicul) au fost germani, dupa care am fost invitat in casa, pentru ami arata primul "atelier"...cel de proiectare, dupa care am mers impreuna si mi-a prezentat la vedere, toate realizarile dansului. Este foarte adevarat ca multe din acestea sunt la muzeu ori in alte locatii, dar oricum am vazut/studiat un "helicopter individual" in stare finita, o motocicleta aerodinamica, o tricicleta electrica, si trei masini...una electrica si doua hibride. Una dintre acestea, chiar as putea spune cea mai impresionanta ca si concept/ forma, chiar nu apare pe net. Pentru fiecare lucrare in parte mi-au fost prezentate performantele si pot spune fara sa gresesc ca intodeauna am simtit in vorbele dansului, regretul ca aproape nimeni nu a fost interesat sa preia si sa duca spre o finalizare benefica pentu cei multi, aceste concepte extraordinare!
Imi spunea la un momentdat...." Paote in viitor, cand nu voi mai fi, cineva se va gandi ca totusi romanii merita infinit mai mult decat au astazi....
Dupa alta runda de discutii si prezentari, a deschis usile unui alt garaj si mi-a prezentat niste motoare termice de avion, dar si cateva motoare electrice performante cu alimentari de pina in 40V si puteri intre 2 si 4 Kw. Mi-a spus ce intentioneaza sa mai constuiasca cu aceste motoare electrice si din vorba in vorba a ramas ca saptamana viitoare sa-i duc un invertor electronic si sa discutam mult mai pe larg despre aceste proiecte!
Pentru mine este primordial faptul ca am ajuns sa cunosc un asemenea om si chiar ma mandresc cu acest mare cadou al vietii. Pacat ca in timp.....poate relativ scurt, pierdem din fibra noastra strabuna asemenea titani contemporani! Pacat ca nimeni din cei care pot cu adevarat....nu misca un pai si sunt total dezinteresati de tot ce acest om a putut sa ofere in decursul multor ani!
Intalnirea si discutiile cu acest om cu adevarat magnific m-au marcat cu adevarat...
Din prima clipa s-a lovit de bariere si suferinta, dar intodeauna a fost cel care a biruit.....
Marturia sta si in acest document....refuzuri urmate de beciuri ale Securitatii!
Dupa urmatoarea vizita voi reveni cu noutati si poate cu un clip video...
Cele bune...


  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sunt oarecum putin surprins, ca desi am postat un link ce sta la baza principiului adoptat in discutiile mele cu acest om, unde se detaliaza mai mult decat necesar noua abordare, nimeni nu se inghesuie sa dezbata aceasta idee.
Banuiesc ca mi-ati lasat intaietatea..... Smile asa voi incepe a povesti deocamdata, ce intentionez sa finalizez in zilele urmatoare, anume lucrarea deja inceputa ieri...
Am ales ca piesa de baza un transformator de linii ce echipa baleiajul orizontal al unui TV color de mici dimensiuni. Acest transformator contine pe linga bobinele banale si un multiplicator de tensiune incorporat, multiplicator ce ma ajuta relaxat sa ajung la Kvoltii necesari pentru acest proiect. In plus, frecventa fundamentala de rezonanta a acestuia se situeaza undeva la 15625 Hz, simplificandu-mi foarte mult munca in constructia unui oscilator comandat, care sa fie pe post de "pilot" al acestui transformator. Deja am executat la modul "test" acest ansamblu si rezultatele sunt pe deplin multumitoare. Binenteles ca ramane loc de imbunatatiri!
Sunt in stadiul confectionarii "electrodului" de ozonizare/ionizare, acesta fiind in prima faza montat in cutia filtrului de aer a Vectrei mele si este compus ditr-o plasa metalica (asemanatoare cu cele care se pun deobicei la ferestre) incadrat binenteles intr-o rama de plastic, perfect pe cotele fizice ale filtrului interschimbabil din cutie. Ramane sa mai studiez problema sa vad daca am loc fizic sa montez doi asemenea electrozi.
O alta idee ar fi ca acesti electrozi, de data aceasta in forma circulara, sa fie montati in interiorul unei tevi PVC, iar acest ansamblu sa fie introdus pe tubulatura situata intre filtru de aer si admisie....voi sudia in viitorul apropriat.
Montajul electronic ar avea in mare acesti parametri: Tensiune alimentare intre 10 si 16V. curent consumat intre 200 si 350 mA (functie de frecventa oscilatorului) si tensiune aproximativa de iesire de peste 20 KV. la un curent ce nu pericliteaza viata...doar trezeste la realitate Smile
Fiind doar o idee personala, normal ca este loc nelimitat si de alte idei...poate mult mai bune decat aceasta.
Ramane ca in timp sa testez si sa vad rezultatele.....si daca unii inca nu au deschis acest link...il mai au inca odata aici:Brevet de Inventie
Acestea fiind spuse....macar la prim nivel de abordare, va urez o duminica placuta...
L.E.
Apropo...tot batand pe aici in tastatura....mi-a mai venit o idee....veti spune...un idiot patentat Smile ...cunoscandu-se de departe efectele benefice ale ozonarii/ionizarii masei atmosferice si pentru organismul uman, cu siguranta voi adapta acest proiect si pentu habitaclu, in sensul ca voi incerca ozonarea aerului pompat pe cele 4 tubulaturi ale instalatiei de climatizare/AC din bord...
Nu ma deranjaza deloc daca acest thread trece in anonimat (constatand "imbulzeala " de pina acum) ...din contra....ma scuteste de multe chestii....unele chiar neplacute!
Poate multora le place mai mult threaduri precum....."Se merita sau nu , sa ai masina personala ?" stiti cum sta treba.....gusturile nu se discuta!
Am o mare rugaminte ce stiu cu siguranta ca este posibila....catre domnii @jE sau @invest As dori ca anumite posturi neavenite sa dispara din acest thread. Chiar daca v-a avea soarta expusa de mine mai sus, doresc sa ramana "curat". Va multumesc de intelegere...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR