Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@D_M_G, nici o noutate? Acum am terminat de citit topicul,tin sa va felicit pentru ca l-ati deschis. Eu am doar 20 de ani si nu am auzit pana acum de Dl Justin Capra,si ma bucur ca am aflat acum. Nu am foarte multe cunostinte tehnice,de aceea nu o sa incerc sa pun in aplicare nimic,dar o sa urmaresc topicul cu mare interes. Asteptam detalii despre proiect,mult succes!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@ovydyu90
Noutatile in acest caz necesita oarece vreme, datorita faptului ca nu am timp sa ma ocup numai de acest proiect! Sunt totusi noutati de ordin tehnic si instalare. Saptamana viitoare sper sa incep testarile pe viu si sa vad la ce rezultate ajung! Am intampinat ceva probleme tehnice, care in prezent s-au rezolvat cu brio....ma refer la polaritatea debitata de trafo linii, aceasta fiind pozitiva fata de masa, ori eu am nevoie de o polarizare negativa pe electrodul principal, deoarece ionii negativi sunt cei care imbogatesc moleculele de oxigen!
Am mai avut doua convorbiri telefonice cu Dl. Justin, m-am consultat cu dansul in aceasta problema....din pacate mai dureaza pina ajung la finalul testarii. Nu pot veni inca cu informatii neverificate....macar asa la nivelul la care le pot eu verifica!
Cele bune!
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns,astept cu interes rezultatele,cat si alte povesti si inventii.
Va doresc toate cele bune!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
zilele astea are loc
Salonului Internaþional de Invenþii, Cercetare ªtiinþificã ºi Tehnologii Noi "Inventika"
cei interesati pot merge la Romexpo, vad ca este prezent si Dl. Iustin Caprã
sursa
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ceva noutati se mai aud despre proiect?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da @cangri, sunt noutati partiale...schimbarile de temperatura/umiditate imi creaza ceva probleme in a determina cu precizie marita noul consum! In urma probelor repetate estimez deocamdata cam cu 0.6 litri/100 Km. mai putin, dar odata cu umiditatea marita a aerului dar si schimbul de temperatura, au aparut ceva probleme tehnice (imi apare intermitent descarcare de tip Corona), ce are un efect negativ asupra procesului de imbogatire a oxigenului.
Deocamdata intentionez sa scot sita metalica (electrodul negativ) de deasupra cartusului filtrant si sa confectionez mai multi electrozi circulari, tot dintr-o sita metalica, pe care sa-i montez mai aproape de admisia motorului (in interiotul racordului de plastic, filtru-admisie!
Fiind in prag de sarbatori, estimez undeva la inceputul anului sa reiau lucrarile! Intre timp mai studiez problema si paote gasesc solutia optima.
Cele bune!
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Cineva care a reusit sa realizeze ceva concret ? Am mai multe carti in care se explica cum se poate aprinde dintr-o baterie de 1,5 v un bec de 220 economic spre exemplu sau motoare electrice facute cu magneti si multe chestii de genul . Practic explica ca randamentul era de 4 ori cat consumai (energie electrica). Ceva concret facut de un prieten a fost un scuter care mergea cu vapori de benzina si consuma o cantitate infima Wink) doar ca la masini nu merge .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Practic explica ca randamentul era de 4 ori cat consumai (energie electrica).

Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bre... Smile ori se rescriu legile fizicii,... ori.... mai lasati-o balta cu randamente supraunitare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am tot zis ca va scriu cateva randuri(ganduri), dar am zis mereu ca vor fi interpretate. Cifrele seci pe care le arata un BC m-au convins sa o fac acum pentru ca trebuie sa fim/fiti mai realisti.
2 oameni, chiar cu o inteligenta sclipitoare(dl. Capra si maestrul D_M_G), fara resurse tehnologice, financiare si chiar de promovare mediatica nu conteaza. Daca aveti o idee, protejati-va printr-un brevet, faceti un material si trimiteti-l marilor producatori de automobile. Poate ca nu veti obtine avantajele financiare scontate dar veti obtine un mare avantaj material(sa va vedeti ideile puse in practica). Nu mai pierdeti ani din viata experimentand pe masina ideile. Stiu ca e o nebunie frumoasa sa va vedeti ideile crescand, materializandu-se, insa in timpul asta altii au avut alte idei. Cumva timpul in cealalta parte curge mult mai repede decat la voi. Nu au avut neaparat idei stralucite. Au fost pur si simplu idei bune, dar le-au pus in practica.
Aveti o idee geniala legata de motorul termic, nu va mai pierdeti timpul incercand sa reusiti o reducere de consumului de 0,6 l la un Vectra B. Pentru ca pur si simplu nu conteaza.
Passau-Nadlac-un pic de aglomeratie, viteza medie 86 km/h, BMW seria 5-2011, masina de 2300 de kg incarcata, tractiune integrala, motor de 260 CP, 4,2 l % consum. Stiu ca masina aia are niste costuri insa in cativa ani tehnologia din ea se va gasi si in masinile de 10-12.000 de euro. Ar fi pacat sa nu se gaseasca si inventia voastra.
Ati plecat din postura de pierzatori, invatati insa sa nu va mai comportati ca niste pierzatori.
Nu mai fiti doar generatori de idei care mor!
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ideea cu vaporii de benzina am vazut-o pusa in practica chiar pe un motor de masina ,nu-mi mai amintesc cum l-am gasit, de o scoala ...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daniel, nu interpretez in nici un fel spusele tale. Toate informatiile mi-au fost livrate de dl. Justin, iar acestea avand la baza si acel brevet inregistrat, m-am gandit sa-l pun in practica, fiabilizandu-l cumva, in sensul ca originalul folosea o bobina de inductie banala la care randamenentul este destul de limitat si multe piese mecanice! Ori eu incerc sa-l transpun in varianta electronica, mult mai fiabila decat ce s-a realizat la timpul brevetului! In plus, eu nu o fac pentru lauri sau recunoastere. Am in sange mania de a experimenta, chiar daca rezultatele au fost de multe ori negative! Eu intodeauna incerc....asa am rezolvat si problema cu ENEL la tara cu eoliana si panourile voltaice, cu becoledurile ce dau aceiasi intensitate luminoasa ca un bec de 60W, la numai 1,2 W consum, avand totodata si o viata de peste 50 mii de ore....
Eu doar incerc sa fiu cat mai independent de cancerul monopolist al acestei societati..acesta este imboldul primordial pentru care imi dedic din timp acestor experimente...nimic mai mult! Acum a picat si o belea pe mine....primarul din sat, cand a vazut el acum un an ca toata localitatea este in bezna,(datorita chiciurii se rupsese multe linii electrice) numai la mandea era lumina ca de Craciun, in casa si batatura Smile a invadat peste mine manat de curiozitate....acum de voie de nevoie i-am explicat ce si cum, consumuri, producere, etc....si s-a hotarat ca in primavara sa puna becoleduri in tot satul....ofi bine sau rau...vom vedea...
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:becoledurile ce dau aceiasi intensitate luminoasa ca un bec de 60W, la numai 1,2 W consum


12W....nu?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@vladf
Doar 1,2W...am scris bine pentru 80 leduri, echivalentul a unui bec cu incandescenta de 60W! In pozele de jos....100 de leduri, alimentate la 220V printr-un artificiu capacitiv, limitat rezistiv, la care consumul total este de 6,7 mA, deci aprox. 1,4W! Masurat cu multimetrul personal despre care nu se poate spune ca minte...
In prezent am becuri home made ce contin 400 de leduri! Nu face confuzie cu petardele alea de pe piata... Smile

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Maestre, ma bucur ca ideile voastre sunt puse si in practica.
De cand ai devenit asa de religios(semnatura)?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cit costa un led ?

Si cit costa un kw/h ?

Ca poate e bine de stiut, sa dau afara toate becurile si sa pun leduri, e adevarat, lumina alba e cam siciitoare seara...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Maestre, ma bucur ca ideile voastre sunt puse si in practica.
De cand ai devenit asa de religios(semnatura)?

Nu este religie maestre....cu toate ca seamana foarte mult a fi.... si avatarul este in acelasi ton! Smile Eu am ales de mult sa ma plec in fata lucrurilor percepute, simtite, vazute....altii au ales fictiunile, oasele pamantene si altele...fiecare cu ale lui! Smile
@gabrield
Un led costa 0.8 lei. Sunt si cu lumina calda, ce imita incandescenta. Durata lor de viata la 10 mA este de min. 50 mii de ore, la 7 mA. durata se dubleaza. Nu emite caldura. KW nu stiu cat costa... dar se pare ca nu ai inteles sensul pentru care eu ma delectez cu asemenea constructii....imi dovedesc ca se poate si altfel....fara monopolisti...si asta ma relaxeaza!
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@D_M_G
vad ca ai folosit leduri Piranha alb simple

dupa un calcul simplu un bec de 100 de leduri ajunge in jur de 80- 100 lei in functie de furnizorul ledurilor Rolling Eyes
tinand cont ca intr-o casa sunt cel putin 10-15 becuri, si pretul unui kW de energie electrica este in jurul valori de 0,50 bani
pret nu este prea mare? 3000kW cu becurile in cati ani se consuma Wink

D_M_G a scris:100 de leduri, alimentate la 220V printr-un artificiu capacitiv,consumul total este de 6,7 mA, deci aprox. 1,4W

nu cumva la consumul asta si la montajul bazat pe condensatori si la fluctuatiile care sunt pe retea ,,consumul,,nici macar nu e inregistrat de contoar ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Nu este religie....cu toate ca seamana foarte mult a fi.... si avatarul este in acelasi ton! Smile

Esti OFF TOPIC
Nu stiu de ce am avut impresia ca semnatura e dintr-o rugaciune geto-daca(un fel de Tatal nostru). Am imbatranit si eu si nu mai am tinere de minte.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai eu niciodata nu am pus problema financiara la socoteala! Am scris mai sus motivul!
La apartament folosesc 15 buc. La tara folosesc vreo 32 buc. tinand cont ca acolo sunt complect independent de energiea monopolista! Lor le platesc doar abonamentul....adica cate un leu pe zi...doar pentru precautie, dar pana acum nu m-au lasat niciodata jucariile. Si am ca tot omul TV, frigider, hidrofor, iluminat, laptop, hota electrica, masina de spalat, etc....este adevarat ca am in plus, 6 invertoare de mare putere, doua regulatoare electronice si un beci plin de acumulatori! Smile dar pasiunea este pasiune....si ura este la fel de mare Smile ...sper sa intelegi idea...in plus nu am indemnat pe nimeni sa se ia dupa un nebun ca mine...
Discul contorului se misca la peste 4 becuri aprinse....si o rotatie dureaza destul de mult...nu am cronomtrat!
Ar mai fi ceva... multi au ramas cu becurile in tavan (lustre, lampadare, etc...) chiar daca vad ca intensitatea luminoasa este mult diminuata in suprafata utila a unei camere....dar putini s-au gandit la o focalizare, dirijare a luminii catre suprafata utila de activitate casnica....si aici avem lagune inca! Deh...mai bine un bec de 100 W in tavan, decat unul economic pus unde trebuie.....
@pirvu_daniel
Nu ai imbatranit deloc maeste, ai perfecta dreptate este Har Tios, si se refera mai mult la astrul suprem al galaxiei, pe care multi il trece in cotidian, mergand cu spiritul catre lucruri pamantene, ignorand total tocmai izvorul si dainuirea vietii! Sa spunem un crez mai realistic....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR