Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am mai citit despre Iustin Capra si am gasit a e si detinator al Ordinului național pentru Merit în grad de Cavaler.
Asta tine de masonerie, nu ?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da asa este... Smile
Am mai gasit si alti masoni cu Ordinul asta... ne-au invadat Smile
# în anul 2000, Academia de Poliþie „Alexandru Ioan Cuza” - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2001, Centrul 51 Transmisiuni - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2002, Regimentul 48 Transmisiuni - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2002, Academia Naþionalã de Informaþii - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2002, Centrul 243 Radioelectronic ºi Observare „Callatis” - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2002, Regimentul 42 Transmisiuni - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;
# în anul 2002, Brigada Antiteroristã din Serviciul Român de Informaþii - Ordinul Naþional „Pentru Merit” în grad de Cavaler;

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, in fine, masonii nu prea pomenesc de asta, insa tare as vrea sa citesc Hora papusilor de lemn.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Aici mai puteti citi despre Justin Capra.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, desi s-a vorbit aici ca de un om atasant, simpatic si ca de un Einstein mioritic, eu il vad mai curand ca un improvizator cu idei multe, dar sarind repede de la una la alta...
Ma deranjeaza afirmatiile "masina care consuma 500 ml%" (VW a reusit cu chiu cu vai sa faca o caricatura de masina care consuma 1l% pe pista, nu in circulatie reala") "randament supraunitar" (dacologul respectiv a cam lipsi la ore, la scoala) si alte bazaconii.
Initiativele sale sunt laudabile si pozitive, de ce trebuie "ingrosate" pana la grotesc Question In acest fel nu i se face nici o favoare, din contra, e discreditat si nu merita asta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sorin666 VW ala are o tona jumate.Masina d`lui Justin are 350 kg parca.
La bicicleta de 5 kg poti sa dai lejer la pedale.La una de 150 kg parca nu.
De aici si diferenta+niste chestii matematice si fizice de clasa a 6`a.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Are 290 de kg si un CX mult mai bun decat o jucarie facuta intr-un garaj... Si in spate o firma cu mijloace practic nelimitate, care "nu se joaca", caci e un record pe care orice concurenta va incerca sa il desfiinteze...
Da' las sa fie cum vreti voi, daca asta va face sa va simtiti bine... Cool E, desigur, vina francmasonilor...

http://en.wikipedia.org/wik...wagen_1-litre_car
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Are 290 de kg si un CX mult mai bun decat o jucarie facuta intr-un garaj...

Nu e important numai Cx-ul ci si suprafata de impact frontal cu aerul.
Rezistenþã aerodinamicã = viteza de deplasare a autovehiculului 2 x suprafaþa frontalã x coeficient cw x ½ densitatea aerului.
Ar fi interesant daca acea masina contine ceva inovator si nu reteta clasica: greutate mica, motor mic, suprafata frontala mica etc etc.
De exemplu mi se pare ca la rotile din fata putea fi imbunatatit designul.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, dar daca te uiti pe Net, masinile sale nu prea par aerodinamice... nu mai mult decat mine cand car un frigider in spate... Wink
Acuma, poate ca nu sunt eu destul de entuziast... asa, spontan, din pur patriotism... Wink
Cum ziceam, legenda depaseste realitatea... uite aici:

http://revistadefizica.blog...ntator-roman.html

"în 1955, construieºte automobilul VIRGILIUS cu douã roþi, prima invenþie omologatã ca atare; echipat cu un motor de avion, de 105 CP, vehiculul atingea 300 km/ora ºi cântãrea 250 kg."
"În 1968, realizeazã un aparat de zbor performant, o aerodinã cu decolare ºi aterizare verticalã, viteza maximã 300 km/h, viteza de croazierã 250 km/h, plafon 4000 m."

Articolul nu e scris de Pinocchio Question
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Au uitat sa mentioneze si inventarea gaurii din macaroana si apa la robinet...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Intrebarea suna asa :
Care inventii sint primele din lume ?

Ca si eu stiu sa construiesc, dupa ce am vazut la altii...

Oricum, datorita lui Iustin s-a ajuns la Lastun.

Pentru comparatie :
aici este 1-litre-car de la VW :
http://www.volkswagen.co.uk...tures/1-litre-car

si aici este a lui Iustin - 0,5 l / 100 km
http://quinix.info/rol/inde...&&art=139

Interesant ca desi consuma 0.5 litri, autorul il descrie un "scuter electric".
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dam...cel mai usor este sa se arunce cu pietre....natia asta a noastra detine recorduri native la acest capitol. Ati ajuns la comparatii uluitoare.....puneti in balanta realizarile exclusiv individuale ale unui om, neajutat cu nimic de societate/sistem, cu concerne auto consacrate, unde tehnologia de varf si banii nu se pun in calcul....imi este greu sa va citesc postarile Sad
In carenta grava de informatie, asociati un ordin de merit, conferit ca semn al recunoasterii, cu masoneria....dar intodeauna aveti ranita cu pietre in carca, oricand pregatiti sa arncati neavenit in altii, care de bine de rau, spre deosebire de multi, cauta solutii, construiesc si se zbat sa faca cate ceva....
Mi-a fost greu sa scriu si aceste randuri....deoarece necunoscandu-va realizarile individuale si pregatirea profesionala la obiect, imi este imposibil sa va compar cu acest om...
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si de ce crezi tu ca se numeste aruncare cu pietre ?

Asta am gasit pe net, te-as ruga sa expui succint realizarile, pentru ca omul in mod clar duce lipsa de mediatizare.
Nimeni nu stie ce a facut, in afara de declaratiil;e personale.

Si te rog, fara comparatii personale, pentru ca si eu am realizat lucruri nestiute de nimeni...

Ce am inteles eu, ca "natia asta a noastra" din care faci parte si tu, deci te autodescalifici, este nu stiu cum...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ gabrield cunosti cumva vreun geniu care a fost mediadizat in timp ce era in viata?Cate genii romanesti au fost mediatizate?oare ministrul turismului si dezvoltarii ar trebui sa se ocupe de asa ceva?oare nu-i mai usor sa caute genti Luis Vuitton la Paris decat genii prin cine stie ce satuc din Romania?Oare nu e mai usor sa dau n`spe mii de euro pe o frunza verde decat sa faci un articol despre un geniu din Romania?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Am mai citit despre Iustin Capra si am gasit a e si detinator al Ordinului național pentru Merit în grad de Cavaler.
Asta tine de masonerie, nu ?

-Tine de alceva...dar nu-ti pot raspunde franc, pentru motivul ca ti-ai consuma toate pietrele din ranita! Smile
-Tocmai...am spus ca nu pot compara, deci n-am facut-o deoarece nu-ti cunosc realizarile individuale.
La intrebarile anterioare ti-a raspuns @cangri
@pirvu_daniel
Masina din linkul dat de gabrield foloseste un motor diesel in doi cilindri. Articolul este denaturat deoarece alta este masina despre care se scrie, aceasta avand un motor de 48 cmc. in 4 timpi, ce antreneaza un generator electric, care la randul sau alimenteaza tractiunea electrica.


Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 30 Dec, 2011 12:51 pm, modificat de 2 ori in total
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G, ai idee ce tip de motor foloseste masina din link?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cangri a scris:@ gabrield cunosti cumva vreun geniu care a fost mediadizat in timp ce era in viata?Cate genii romanesti au fost mediatizate?oare ministrul turismului si dezvoltarii ar trebui sa se ocupe de asa ceva?oare nu-i mai usor sa caute genti Luis Vuitton la Paris decat genii prin cine stie ce satuc din Romania?Oare nu e mai usor sa dau n`spe mii de euro pe o frunza verde decat sa faci un articol despre un geniu din Romania?


Da, stiu destule...
Vlaicu, Vuia, de astia stiau francezii in mod sigur...
Poenaru, in 1700, aflase toata lumea de el, Ana Aslan, la fel stia America de ea in timpul vietii...

Il stii pe ala care sta in scaun cu rotile si care a dezvoltat teoria pentru care s-a construit acceleratorul de la Geneva ?
Stephen Hawking.
Ala da geniu...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@D_M_G : Intr-adevar, pacat pentru anumite reactii venite din partea unor colegi de-ai nostri si permitandu-mi generalizarea, a unei anumite parti a romanilor...nu stiu daca numai la noi este un "sport national" datul cu pietre, insa, mai degraba, daca munca nu este apreciata, macar sa le fie indiferenta. Chiar daca vorbim despre o utopie, omul trebuie lasat sa incerce si sa existe macar un dram de respect pentru eforturile sustinute...Ca un alt exemplu, as fi fost curios de reactia unor oameni de genul celor amintiti mai sus atunci cand s-a constituit SETI si de faptul ca, dupa zeci de ani, societatea in cauza inca functioneaza, cu toate ca daca ar fi sa amintim sansele de reusita in domeniul lor, mult mai degraba se va breveta motorul d-lui Capra Smile .. asa ca, la modul serios, oameni buni, cei care "dati cu pietre"...daca nu va este cu suparare, eu va rog sa lasati treburile asa cum sunt, studiati manualele de fizica de clasa a 6-a sau internetul ( oricum, acolo e postulat faptul ca cea mai mare viteza din univers e c ) si lasati entuziasmul unor idei sa se manifeste liber...oricum, daca ne-am fi luat toti dupa manuale, sunt curios daca ar mai fi existat ceea ce noi, oamenii numim "evolutie"...cu stima, va saluta mihai_b!
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu sint de acord, sa promovam ideile si mai ales, sa invatam sa nu le vindem ieftin sau gratuit, cum se practica la romani.
Acum oricine are idei, trebuie sa pastreze secretul, altfel vine un te miri cine cu bani si ia el beneficiile, doar ca tu nu ai avut banii aia.

In schimb, exista si alta categorie, un fel de plagiatori, care si aia urla in gura mare., pe toate canalele ca au inventat sarea cu marea, dar concret nimic, doar sa ii platesti...

Pentru domnul Capra, toata stima, pacat ca nu a avut pe cineva sa-i sustina ideile...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am dat doua exemple mai sus... prima se cheama autoturism si a doua elicopter sau cam pe acolo, cred ca au existat inaintea "inventarii" de catre domnul Capra... in afara de declaratii de principiu, exista alte chestii concrete despre ele, au existat vreodata, au mers cu 300 kmh, cand si unde, exista poze ?
Entuziasmul autorului e remarcabil si il onoreaza, aceasta nu inseamna implicit si existenta geniului...
Cat despre masina jumatate-scuter din link, asi avea multe de spus... multe din cele afirmate acolo nu pot fi reale...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR