Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Urca masina pe elevator si trage de roti! E cel ma sfant! Cu presupusul e mai greu!
Skip ads

  • mphlorin

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e normal sa fie un spatiu de cativa mm intre oala amortizorului si capatul flansei (discul acela cauciucat) ? - asta privind sub capota, normal
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat

[/quote]
salut! sa va zik ce am patit si eu cu flansele....am facut o verificare inaite sa plec la un drum lung ...baietii de acolo miau zis ca am flansa de pe partea stanga uzata....dupa 1 luna am fac rost de bani si tp ma duk la un mecanic ii zik k vreau aia aia aia printre care si flansele schimbate cu rulmentii ...ca am un zgomot cand vitam dreapta ..lam luat cu mine in masina sa isi dea seama despre ce ii zik .....el zice ca e rulmentul.....huruia...iau schimb rulmentul de pe partea stanga 350 am dat pe el...iau si flansele cu rulmentii 80+40=120 ....se uita mecanicul mai bine si zice ca flansele nu trebuie schimbate ca era un surub slabit si de asta era jocul ala...asa ca ma duk inapoi la magazin leam explicat la aia care e treaba si miau primit flansele inapoi miau dat banii....dupa 1 sapt sa ma duk sa fac unghiul...ma duk,ala de la unghi vazuse ca am uzat un cap de bara si a zis ca sa ma duk sa il cumpar ca mil punea el repede si imi face si unghiul...ma duk iau capul de bara 45 ron ma intorc la asta cu unghiul cand sa mil monteze a inceput sa traga de roata si zice ca trebuie sa schimb flansele iam povestit ca leam luat si leam dus inapoi la magazin si ca nu ar fi flansele....cand tragea de roata aveam capota rigicata si am vazut ca mai mult ar fi uzata piesa 4 din imagine ....maine deacu sa imi fac unghiul dupa ce pun flansele....voi ce parere aveti;)) ar putea fi piesa 4 si cum se numeaste
merci sper sa nu va fi plictisit !
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Piesa 4 nu se schimba, nu are ce sa se uzeze la ea, e un fier. Poate doar in caz de accident sa se indoaie..
Skip ads

  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Piesa 4 nu se schimba, nu are ce sa se uzeze la ea, e un fier. Poate doar in caz de accident sa se indoaie..

da este din fier insa pe partea inferioara are ca un fel de garnitura subtire din cauciuc lipita de acel fier......merci pt sfat! mai astept pareri de la cei care stiu despre ce vorbim....
stima!
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat flansele si rulmenti .....rulmentii vechi erau in stare ireprosabila,insa flansele erau uzate...am facut si unghiul si acum e altceva .......
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La mine se aude un parait cand virez pe loc. Sa fie oare de la flanse?
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Flanse sau bielete antiruliu.
Skip ads

  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cum verific unde e problema?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
s-a scris si aici si pe cealalata discutie (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=816&start=40) despre flanse. vezi ca ai pe pagina precedenta raspunsul daca nu foloseste functia CAUTA si vei gasi raspunsul corect...
un hint: trebuie sa ridici masina pe cric Wink
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
se poate sterge! cu scuzele de rigoare. am observat trimiterea la discutia mai veche.
  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
poate cineva sa recomande o marca buna de flanse si rulmenti? Eventual si un pret?
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Mergi la magazin si cauta! Pe original ar fi pefect, daca nu, nu te indrepta spre cele mai ieftinte! NU merge dupa regula, ca pui mai ieftine ca oricum nu tine, ca is drumurile prafff ...la la la, is prea multe de facut, si manopera destula, incat sa tot le schimbi regulat, si in final nu ajungi decat sa cumperi iar aceleasi piese, binenteles ca nu mai cumperii ieftineli, si iar bani aruncati!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cand am deschis topicul am luat flanse Birth si rulmenti Febi,acum dupa 2 ani si jumatate de utilizare pot declara ca flansele Birth sunt niste rebuturi si atat,cand le-am cumparat am mers pe premisa citita de pe forum ca nu conteaza ca flansa e doar o bucata de tabla invelita,ba uite ca ea conteaza destul de mult,la ora actuala flansele sunt mai praf de 20 de ori decat cele originale.........rulmentii pe Febi inca sunt ok,ii am si pe cei originali pusi la pastrare,acum am cumparat flanse Corteco,sa vedem cat o-r sa tina si astea,in concluzie recomand rulmentii Febi si flanse Corteco sau Sachs
  • Malkos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1,4xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Sunt de acord ca trebuie sa mergi la magazin,dar problema este ca trebuie sa stii ce cumperi.Angajatii iti ofera marca Febi ca cea mai buna marca.Mai mult sustin ca sunt flanse originale GM,dar este razuita marca de pe cauciucul flansei.Asadar,vor sa-si vanda marfa,oricare ar fi ea! Cei de la Service Opel recomanda marca Kayaba.Deja ma bulverseaza toate aceste informatii .
Ma indrept totusi catre flanse Sachs si rulmenti Ina.O sa vedem cat o sa tina!
Stima!
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu probleme mele cu flansele astea idioate. Deci am achimbat vreo 3 seturi si trebuie iara schimbate. Dupa cateva luni de cand am luat masina a trebuit sa schimb flansele, nu mai retin ce erau pe ea. Am pus Lemforder dar fara rulmenti, m-au tinut aproape un an (fac in medie 10000 km pe an si pe drumuri destul de rele, stau la tara dar pe drumuri neasfaltate merg cu grija). Am pus Kyb cu tot cu rulmenti, m-au tinut aprox jumate de an. Am schimbat de aprox jumate de an telescoapele ca zicea un mecanic ca sunt prea tari si din cauza asta se duc si am pus telescoape sachs, rulmenti flansa GM originali si flanse sachs si am batai destul de mari la flanse, mai ales la dreapta, se simte si cand este pe elevator si misti roata sus jos si se simte bataie si cand dau in gropi sau borduri. Am schimbat si flansele de deasupra, unde vine prins surubul si am pus originale (nr 4 in poza). Nu stiu ce sa mai iau, vreau sa comand OPTIMAL, sau MEYLE zicea cineva ca a pus OPTIMAL si nu are nici o problema. Ce imi recomandati si voi? Am motor de 2.0 DTI.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la arcuri nu ai umblat? poate au fost schimbat si loveste de fapt arcul in caroserie. eu asa am patit cu arcuri Lemforder...
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat arcurile da se vede clar ca e de la flanse cand este pe elevator si misc roata.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atunci le schimbi si asta este... la Astra G pica in prostie acele flanse.
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da ma eu inteleg dar nici chiar asa, la 10000km sunt praf, si eu am si grija de masina. Zicea un mecanic foarte bun din Arad, daca pui originale o sa te tina 50-60000 km restu sunt praf. Acum am si comandat OPTIMAL CARE SUNT SI cele mai ieftine dar se zice ca sunt facute in germania, eu lucrez cu niste distribuitori si le:am luat la 50 lei ambele. Sapt asta o sa le si momtez si o sa revin cu detali pe parcurs. Urmatoarea varianta o sa le incerc pe Meyle daca astea nu tin, sau second fe la schrot daca gasesc originale pe o masina mai noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR