Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut!

Am o mica nelamurire si as vrea pe cat posibil sa ma ajutati sa mi-o rezolv daca e posibil.

Am cumparat un Opel Astra 1.7 CDTI in 30.04.2009 (masina an fabricatie 2009) si revizia trebuia facuta pe 30.04.2009 (sau inainte). La bord sunt inregistrati 11.000 km, masina a fost pusa in functiune abia din august 2009 efectiv.

Intrebarea este: am vorbit cu dealer-ul Opel si m-au programat pentru revizia de primul an, problema mea este garantia. I-am intrebat daca sunt probleme, ala cu care am vorbit nu stia, am zis ca lasa ca o sa vorbim cand o aduc. Ei imi vor trece in caietul de service inspectia dar mai beneficiez de garantie? Pentru ca daca ei vor trece revizie efectuata pe 28.07.2010 si voi avea vreodata probleme si ma voi prezenta la ei imi vor spune,.. pai ce-s cu reviziile astea la interval mai mare de un an? Daca nu mai beneficiez de garantie macar ma duc la un service mai Ok si-mi fac toate operatiunile care se presupune ca le-ar face ei in revizia asta cu jumatate de pret.

Deci nu-mi este clar daca si unde se specifica negru pe alb ca inca sunt sub protectia garantiei? Eventual sa stiu ce sa le cer cand ma prezint cu ea.


Multumesc!
  • CRISTI_ro

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Parca reviziile se fac la numar de kilometri , nu la perioada. Si din cate vad ..mai ai de facut vreo 4000 pana la prima revizie de 15000. N-au ce sa comenteze, n-au dreptul s-o faca.
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cristi,

Merci de raspuns. Se face la perioada sau la nr. km functie de care expira prima oara.

Citez din caietul de service:

Fiti foarte atenti ca intervalul de service sa nu fie intarziat cu mai mult de o luna sau 1500km. Intr-un astfel de caz, intervalul urmator este redus cu perioada de intarziere. Cu alte cuvinte intarzierile nu pot fi cumulate.
Caietul de service, pg. 8



Cred ca asta e si raspunsul care-l cautam. Very Happy
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Legal s ar putea sa ti faca figuri. Dar avand in vedere ca faci reviziile la ei,s ar putea sa mai inchida ochii.Si asa au foame de bani , ca dealerii din asta traiesc mai mult, din garantii. Le spui si tu ca ai fost plecat din tara , bla, bla, bla, si se mai rezolva. Laughing
  • bogdan09

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Colbert, este clar ca ma vor primi la revizie (cum zici si tu - au nevoie de bani). Problema este alta: daca doamne fereste patesc ceva si vin sa cer garantia pe ea,... daca se uita la data,.. si or sa zica: ne pare rau, nu aveti garantie la autovehicul deoarece ati depasit intervalul pentru realizarea reviziilor.

Intrebarea mea era,... de unde stii ca esti acoperit de garantie? Smile Scrie undeva? Sau descoperi cand te iau ei la puricat in caz ca tre sa-ti dea ceva "gratis"?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR