Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut.

Am incercat sa caut prin forum sa vad cat ar trebui sa consume un vectra cu motor 1.9ctdi/120hp dar cele 54 de pagini din topicul consum sunt greu de filtrat. Acolo sunt tot felul de motoare si tot felul de masinute.

Eu am avut consum prin Germania de aprox 7.2% la viteze de 150-200 km/h.
Prin Austria/Ungaria aprox 6.5% la viteze de 130-150 km/h.

Iar prin oras (Cluj) aprox 10.5%.

Sunt curios daca sunt OK consumurile. Daca puteti sa va scrieti si voi consumurile pt acelasi tip de masina/motor ar fi super.

Spor.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu in galati dar pe berlina fara DPF am comsum de aproximativ 9-9,5
trebuie sa iei in calcul si faptul ca motorina e de o calitate putin spus indoielnica in romania...
depinde si cat de tare tragi de ea...
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pai nu trag foarte tare de ea, dar nici nu am condus prea atent la consum.. cam asa mers normal.

Poate daca sunt mai atent la consum scot si eu undeva sub intre 9% si 10%.

Deci asta e consumul normal nu cat zic ei in specificatii 7.8% parca in oras Smile

Oare nu mai sunt alti colegi cu asa motoare ?

Spor.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut , eu am Vectra C Hatchback acelasi motor 1.9 CDTI 88KW 120CP cu DPF (filtru de particule) si asta vara acum 2 luni am fost in concediu prin Germania - Austria - Cehia - Ungaria , am mers cam la fel cum ai spus tu ca viteza numai ca eu m-am dus si pana la 215- 220 km/h si am avut consum per-total la 4360km de 5.5l/100km

Atasez si o poza ca dovada



Prin Bucuresti am consum intre 8-9l/100km
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pompei eu tot din Cluj sunt tot Z19dt doar ca nu am DPF acuma pe vara cu circulatia mai lejera consum maxim 7,5l/100km. ( am remapare)
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@Bryan99 Bun consum ai scos pe afara. Eu nici cu un clio cu motor de 1.5 nu am reusit asa consum mic.

@sebi4fc Bun consum ai si tu. Eu am incercat sa conduc asa mai batraneste si am ajuns undeva la 9.2%. Eu nu ma prea pricep la motoare dar remaparea nu creste puterea? Scade si consumul ?
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare
berlina 1.9 cdti , 120cp, remapata 160cp, cu DPF -in Buc. 9-10 % , afra 5.5-6.5%, consum mixt 7.5% . Apropiat de consumul de 5.5%, adica 5.7 % am scos si eu cand am fost in Grecia, atingand uneori si 220km/h.
hai spor
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pompei daca vrei ne intalnim si te las sa testezi Smile ti-am zis nu am DPF, care la tine creste si ala consumu cand se regenereaza da nu stiu sa iti zic cu cat.

Cel mai bun consum afara e asta Cluj- Neptun si retur pe Trans-Fagarasan, mers 130km/h pe Autostrazi am scapat-o si la 180 cam 10-15 km ca sa ajung masina din fata.
Skip ads

  • Claudiu W

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Obtinerea unui consum redus e unul din scopuri, pentru mine la drum lung. Asa ca am facut cateva calcule.
In exterior 600km (Iasi-Oradea): 5.5%. Masina incarcata mediu.
In exterior munti si transfagarasan: 5.85% real, insa 5.4% indicat de computerul de bord.
In interior pe perioada de iarna: 8% pe BC, dar 8.5% la pompa (cand am facut plinul din nou)
In interior pe perioda vacantei si mers mai mult dupa ora 18: 7-7.5% pe BC.

Un lucru interesant pe care l-am observat. Mergeam prin germania si deoarece se facuse f tarziu am inceput sa merg mai repede (150-180km/h). Cand m-am uitat la consumul de pe BC vreo 6.3% putin peste medie, dar cand am facut consumul la pompa mi-a dat peste 7, nu mai tin minte exact, oricum tin minte ca m-am mirat f tare diferenta. Se pare ca la reprize puternice si viteze mari BC-ul meu afiseaza consumuri mai mici.
Alt exemplu din vacanta. Mers normal la dus: 5.5 pe BC, mers agresiv la intors 4.9! Fac consumul la pompa.. 5.8..

Masina e cea din semnatura. Eu nu prind cu ea pe drum drept viteze mai mari de 190km/h, e normal?
Consumuri mici va doresc.
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine consumurile din Germania si Austria/Ungaria au fost calculate la pompa caci nu aveam BC activat atunci.

Consumul din oras e de pe BC dar o sa-l fac si la pompa sa vad daca e diferenta.
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Claudiu W a scris:
Masina e cea din semnatura. Eu nu prind cu ea pe drum drept viteze mai mari de 190km/h, e normal?
.


La mine in carte scrie ca viteza constructiva e 195 Km/h. In Germania pe drum drept am ajuns la 196 Km/h viteza pe GPS, iar pe bord arata 200Km/h.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pompei a scris:
Claudiu W a scris:
Masina e cea din semnatura. Eu nu prind cu ea pe drum drept viteze mai mari de 190km/h, e normal?
.


La mine in carte scrie ca viteza constructiva e 195 Km/h. In Germania pe drum drept am ajuns la 196 Km/h viteza pe GPS, iar pe bord arata 200Km/h.


Daca ai montat alte jante sau anvelope decat cele din fabrica(la dimensiune ma refer) viteza din bord nu o sa fie egala cu cea din realitate. Se rezolva foarte usor cu op-com pentru a corecta aceasta eroare.
Skip ads

  • Claudiu W

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pompei a scris:
Claudiu W a scris:
Masina e cea din semnatura. Eu nu prind cu ea pe drum drept viteze mai mari de 190km/h, e normal?
.


La mine in carte scrie ca viteza constructiva e 195 Km/h. In Germania pe drum drept am ajuns la 196 Km/h viteza pe GPS, iar pe bord arata 200Km/h.


La mine diferenta este mai mare pe GPS. Eu am cauciucuri 195/65 R15 poate fi asta un motiv.
  • Claudiu W

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cornel18 a scris:
pompei a scris:
Claudiu W a scris:
Masina e cea din semnatura. Eu nu prind cu ea pe drum drept viteze mai mari de 190km/h, e normal?
.


La mine in carte scrie ca viteza constructiva e 195 Km/h. In Germania pe drum drept am ajuns la 196 Km/h viteza pe GPS, iar pe bord arata 200Km/h.


Daca ai montat alte jante sau anvelope decat cele din fabrica(la dimensiune ma refer) viteza din bord nu o sa fie egala cu cea din realitate. Se rezolva foarte usor cu op-com pentru a corecta aceasta eroare.


De fiecare data cand am comparat viteza de la bord cu cea afisata pe GPS, pe 3 masini chiar si echipate din fabrica cu cauciucuri originale, a reiesit ca viteza de pe GPS e mai mica decat pe bord. Viteza de la bord am mai verificat-o la radarele acelea fixe care afiseaza viteza.. si ar fi ok..
Alte pareri.. chiar m-am intrebat de mult de ac chestie si nu am gasit un raspuns, poate totusi GPS-ul calculeaza o viteza mai mica..
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Claudiu W a scris:
De fiecare data cand am comparat viteza de la bord cu cea afisata pe GPS, pe 3 masini chiar si echipate din fabrica cu cauciucuri originale, a reiesit ca viteza de pe GPS e mai mica decat pe bord. Viteza de la bord am mai verificat-o la radarele acelea fixe care afiseaza viteza.. si ar fi ok..
Alte pareri.. chiar m-am intrebat de mult de ac chestie si nu am gasit un raspuns, poate totusi GPS-ul calculeaza o viteza mai mica..


Off topic: La toate masinile la care am comparat viteza de pe bord cu viteza GPS a iesit pe GPS mai mica cu 4-7 km/h. Daca mai ai si anvelope diferite de ce avea masina la iesire din fabrica mai poate diferi. Poti sa calculezi diferenta aici: http://www.kouki.co.uk/util...e-size-calculator sau cu orice alt calculator (sau de mana Smile).

On topic: Eu tot in jur de 9% am oricat de atent la consum as conduce. Mai jos nu vrea Smile

Spor.

PS Hai sa mentinem discutia de aici pe directia consumului de carburant ca sa nu deviem si sa poata fi util si altora.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum 10 minute m-am intors din moldova de la alimentat
conform BC de la ultimul plin am consumat 56,9 litri
azi am alimentat 58,1 litri...
diferenta de 1,2 litri...
daca ar fi pe bune datele de la alimentare la mine BC ar avea o eroare de sub 2%
adica la un consum pe BC de 10 litri in realitate ar fi 10,2...
ceea ce zic eu ca e insesizabil...

acum pe de alta parte, cred totusi ca in romania se fura la pompa in stil barbar, mai ales dupa ce la un moment dat vazusem aici pe forum pe un coleg care alimentase la o masina ca a mea cu 65 de litri...
  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Recent am parcurs 522km pe drum de munte cu masina din semnatura, iar BC-ul a aratat consum mediu 4.7L/100km respectiv 24.53L/522km ,dar la pompa au intrat 27.7L.Nu sunt sigur cat de bine este calibrat BC-ul dar ii dau dreptate 100/% lui "jgyprime" pentru ultimul aliniat.
  • pompei

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Tocmai am facut plinul dupa 475 km si computerul de bord arata 9.2 % iar la pompa a iesit 9.5 %.

Deci diferenta nu e f mare. Dar consumul oricum nu scade Smile
  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am tot cu pdf 1.9,120cai,break iar vara in oras (bz)7.5,iar la drum intins 5.6(bz-bucuresti+retur)tot vara
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
crysty83 a scris:am tot cu pdf 1.9,120cai,break


Cred ca ai vrut sa spui DPF .... Very Happy Very Happy Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR