Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eram acum cateva nopti in drum spre mare, si nu prea aveam timp de pierdut. Ma deplasam cu 180-190 km/h si totul mergea oke.

in apropiere de km 95 incepe sa-mi vibreze volanul si dupa 10 de secunde... mi-a explodat cauciucul de pe dreapta fata. m-am tinut cu ambele maini de volan si am oprit fara absolut nici o problema.

Am ramas uimit cat de bine se poate tine masina in situatia asta, nu s-a invartit.. nu rasturnat.. am scapat teferi.
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ce anvelope ai si pe ce dimensiuni ? Nu ti-ai stricat janta ?
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
195/65/r15 TOYO de iarna, cam baloane ele.. dar tin bine la gropi. janta nu a patit nimic
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Imi aduc aminte ca mergeam cu Cielo aveam cam 90kmh si am auzit niste zgomote ciudate care se auzea in spate.Cum tocmai schimbasem deja doi rulmenti mi-am zis ca iata o sa mai trebuiasca sa schimb si pe al treilea.
Dupa 10-15km mi-am zis totusi sa opresc si sa vad ce se intimpla cu roata aia.Eram singur in masina si era vorba de roata din spate opusa soferului.
Cauciucul se transformase in franjurii.Am ramas surprins si incintat.Era marca Semperit nu stiu daca asta este important sau nu,janta nu a patit nimic .
Skip ads

  • alex102

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2005

  • Mesaj Privat
si eu am patit acelasi lucru cu o calibra pe DN1.. imi ziceau cei din masina ca am pana si eu nu ii credeam.. am oprit.. si cauciucul era praf.. dar eu aveam jante 17 9j si nu se prea simtea.. talon 35 la gume!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Maaah...aia nu a fost explozie. Explozie fac numa cauciucurile cu camera...si efectiv se aude ca o expolozie. Ce ai avut tu..e un simplu cui..ceva mai mare. Faptul ca ai depistat tarziu problema..si viteza mare (deci distanta si mai mare de rulaj cu cauciucul desumflat) sunt principalelel cauze pt care ai facut anvelopa franjuri. Am facut si eu cu Dacia o pana la 100-100 si ceva de km..si ...tot asa...nu s-a intamplat nimic..numa ca am stricat cauciucul...Concluzie: daca aveti brusc simptome ca: vibratii, batai in volan, instabilitate directie...opriti de urgenta ..aveti ceva sanse sa salvati anvelopa. Am uitat sa mentionez..pana a fost pe o riata spate...tu ai avut pe fata pana?
  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
dap, pe dreapta fata a fost, dar nu stiu ce cui sa fi fost, pentru ca a fost destul de brusc si cand l-am scos cauciucul era sectionat pe centru, impartit in 2 bucati.. stanga dreapta, complet.

Curios e ca in si la dus si la intors am vazut foarte foarte multe masini trase pe dreapta cu pana... sa fi fost ceva pe autostrada?
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor, de asta mi-e cel mai frica, sa se dezumfle brusc un cauciuc la viteza mare...am trait in viata mea 2 explozii de cauciucuri pe fata cand mergeam cu autocarul in strainatate ambele pe la 90 kmh. Iti ajunge inima-n gat cand auzi o bubuitura si apoi cu merge pe janta. Doamne-ajuta c-am scapat intreg ca nu doresc nici celui mai mare dusman sa pateasca asa ceva. Mare grija la cauciucuri si mai usor cu viteaza. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR