Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:http://www.antena3.ro/auto/...eptia-139755.html
http://www.gandul.info/fina...i-de-vara-8853340


Nu merg pagilile astea doua...
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Suntem in U.E. si cam pe la toti "ailalti" din Vest anvelopele de iarna sunt obligatorii. Ca o fi acolo si un mic interes al nu stiu cui senator care are o firma care importa anvelope asta e altceva Smile.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
exact testo ... dam taxa de drum intr-o tara fara drumuri , si ei prefera sa ne luam noi cauciuri de iarna sa traga niste amenzi daca nu le convine in loc sa dezapezeasca eficient ...
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
da suntem in ue dar nu compara posibilitatile noastre cu posibilitatile de afara ... cand castigi 30,40 de euro nu-i bai sa dai 25 , 30 pe un cauciuc nou , pe cand la noi cand castigi 40 de ron te cam doare mana sa dai 150, 160 pe unu nou ... e de 2 lei cam toata situatia in tot ceea ce priveste intretinerea unei masini .
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:
G_S_C a scris:Trebuiesc anvelope de iarna doar pe rotile motoare sau pe toate?

In cazul in care folosesti anvelope diferite:
1.ABS-ul intra mai repede.(distanta mare de franare)
2.ESP-ul de asemnea este influentat...
DIferentele la anvelopele de iarna sunt urmatoarele:
1.Rizurile sunt aranjate sa te scoata din zapada (sa sape) si nu sa evacueze apa ca la cele de vara etc.
2.Cauciucul este MULT mai moale deoarece la temperaturi sub 6 grade cauciucul are prostul obicei sa se intareasca, ideea fiind aderenta CHIAR SI PE USCAT.
Oricum anvelopele de VARA utilizate iarna nu sunt deloc o placere ... si parca pentru 3-4 milioane cat sunt niste cacuciucuri SH eu zic ca merita.


1.abs-ul nu ma intereseaza cand intra si cand iese, nu ma las in baza lui never
2.esp nu am
Sincer sa-ti spun, de cand conduc, adica de vreo 25 de ani nu am avut niciodata la turism cauciucuri de iarna si nici nu am simtit nevoia, si am mers destul si iarna, sunt de parere ca daca ai niste gume bune si nu toate balariile faci fata cu brio iernii, eu spre ex asta iarna la 40cm zapada ieseam din parcare dimineata fara prea mare chin, iar in trafic au fost foarte ok, deci continentalurile nu m-au dezamagit , dar de, trebe sa luam si gume de iarna ca asa vor pocitaniile de la conducerea de partid si de stat! Mr. Green
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:Suntem in U.E. si cam pe la toti "ailalti" din Vest anvelopele de iarna sunt obligatorii. Ca o fi acolo si un mic interes al nu stiu cui senator care are o firma care importa anvelope asta e altceva Smile.


Legile le fac sa-i ajute pe ei. Nu e bine sa vorbesc dar numa pe la noi prin Buzau aud tot felu de magarii facute de oameni grei din politica.
Oky daca suntem in UE de ce nu avem si noi salarii ca in UE. In Italia de ex. 1 litru de motorina este cu foarte putin mai scum ca la noi raportat la cel mai mic salariu de 900E, la noi cel mai mic salariu este de 150E si litrul de motorina e la fel ca prin alte tari mai civilizate, asta a fost doar unul din miile exemple.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:Suntem in U.E. si cam pe la toti "ailalti" din Vest anvelopele de iarna sunt obligatorii. Ca o fi acolo si un mic interes al nu stiu cui senator care are o firma care importa anvelope asta e altceva Smile.


acolo nu cred ca sunt obligatorii ,e o chestie de bun simt si de siguranta propie ,cel putin unde am fost eu ...chiar am prins 2 ierni urate ,in fine ,am vrut sa intru p autostrada cand la intrare politia oprea fiecare autovehicul sa-l verifice daca are cauciucuri dedicate sezonului rece (am zis doar sa-l verifice deoarece ei nu dadeau amenzi pt lipsa de anvelope "winter" ) iar cei care nu aveau le spunea politicos ca nu aveau acces pe autostrada deoarece este periculos ...nu mai vorbesc de solutiile care se stropeau strazile nu cu sare si nisip ca la noi

eu nu aveam cauciucuri de iarna dar in schimb aveam lanturi si nu a fost nici o problema m-au lasat
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/news...-speciale-8860496
http://www.gandul.info/fina...i-de-vara-8853340
http://www.antena3.ro/auto/...eptia-139755.html
PS
abia astept sa vad masinile de politie salvare si pompieri si de la institutiile publice echipate cu cauciucuri de iarna, Laughing Laughing cand saraci de ei nu au bani de benzina Laughing
cum spuneam o lege de 2 lei care oricand poate fi atacata in instanta in caz ca unu cu cascheta si burta mare se gaseste sa faca un proces verbal si sa dea amenda si inca ceva ce nu am inteles eu cum dovedesc ei in instanta(o sa existe multe procese pe tema asta ) ca masina nu e echipata cu cauciucuri de iarna?
sau le cumpara la fiecare militian cate un D-SLR sa faca poze


Ultima modificare facuta de lucio85 la Mie 12 Oct, 2011 11:25 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sper ca printre noi sa se afle un coleg parlamentar sau senator sa-i comunice lu ala mic care a facut POC mesajele noastre. Poate mai iese si el din comunism si se mai civilizeaza in UE. La noi e ca pa vremea comunismului nu faci ca ei ai de pierdut, esti cu ei ai de castigat asa am primit o replica din partea unui director cand am vrut sa fac un contract. Nu vreau sa dau mai multe detalii.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu va mai plangeti atat..Masina implica si eforturi,nu numai beneficii..Puneti cap la cap banii dat pe jante de aliaj,MP3-uri,boxe si telefonu de ultima generatie si veti constata ca ati fi luat pana acum gume de iarna si jante de tabla NOI,nu SH. Pana la urma e spre binele vostru,in primul rand.In al doilea rand ar cei pe carora le puteti creea neplaceri cu economia la cauciucuri..
-Sau cum bine a zis @cangri-Puneti husa pe masina pana la primavara
- PS-As putea sa va sugerez si eu o rezolvare..Inmatriculati-va masinile pe BG si din banii pe impozit +diferenta din asigurare aveti roti de iarna NOI... Cool Asa,stati cocosi cu numele vostru pe talon,dati bani degeaba la stat si va plangeti ca ”nu e bani,domne...statul ne jupoaie...” Cum o fi..?!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Anvelopele de iarna sunt bune, dar nu si pentru soselele din romanica....aici este nevoie in cel mai rau caz de lanturi si in cel mai bun ...senilele! Doar aceste doua optiuni te pot duce sigur la destinatie....elasticitatea marita si distanta de franare mai mica, este doar o vrajala in varza ce tine strict de imbogatirea unora! Nu-mi spuneti mie ca pe oglinda de polei, gheata, ori pe zapada de cativa cm. de obicei framantata, cei cu anvelope de iarna sunt mai increzatori in frane sau in stabilitatea masinii! Asfaltul "la negru" este cel mai sigur! Asfalt care indiferent de duritatea iernii, il gasiti pe orice autoband din occident, incepand cu Ungaria! Ca sa poti impune ceva, este obligatoriu sa respecti si toate obligatiile ce decurg din lege! Adica CNANDR-ul sa ne ofere indiferent de intemperiile iernii....asfalt la negru! Asta trebuie ei sa faca!
Asemeni trusei medicale si a instinctorului....si fasul asta se va dezintegra repede!
Prin ordonanta asta, facuta binenteles cu unghiile de la picioare, nu au facut decat sa sufoce in viitor instantele de judecata! In instanta este nevoie de probe, nu numai de PV uri.....deci poze in care sa apara clar nr. masinii si totodata datele de pe cauciucuri! Smile As vrea sa vad cum este posil sa faca aceste poze tehnic, chiar daca ii doteaza astia cu camere foto! Smile
Degeaba am cauciucuri de iarna ca in orice sezon rece, in special pe DJ-uri, am intampinat destule dificultati si numai experienta (peste 30 de ani) m-a scos din belea....nu cauciucurile!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Amesteci merele cu perele. Ce treaba are starea drumurilor cu faptul ca esti obligat sa-ti cumperi anvelope de iarna? Sunt chestiuni total separate:

1. Cauciucul de iarna ofera o tractiune mult mai buna, o distanta de franare mult mai mica si o aderenta mult mai buna in curbe decat cele de vara. Asta e de nediscutat si demonstrabil in orice moment.

2. Gheatza tinde sa minimizeze avantajele anvelopei de iarna. Foarte adevarat, dar la fel de adevarat este ca zilele cu gheatza sunt doar cateva pe an. E total incorect sa spui ca nu prea e diferenta intre anvelope de iarna si cele de vara doar pentru cateva zile din an.

3. Da, zapada framantata e o problema. Dar de ce apare? Pentru ca tot niste idioti fara anvelope de iarna si fara lanturi au pedalat pe acolo pana acu faramat toata zapada aia.

4. Drumurile judetene sunt rupte, intradevar, dar sunt rupte tot timpul anului, nu numai iarna. Si daca abia intri vara pe ele cu cauciucuri de vara, inseamna ca iarna cu cauciucuri de vara va fi dezastru. Macar cu alea de iarna mai ai o sansa.

5. Zici ca experienta te-a scos din zapada. Dar probabil ca dupa juma de ora de framantat prin zapada nici macar cei dotati cu anvelope de iarna si lanturi nu au mai putut trece pe acolo pe unde te-a servit experienta...


In Finlanda, cea mai putin corupta tzara din Europa, cine e prins fara cauciucuri ramane fara masina pana vine cu anvelope de iarna la firma de ridicari. La ei nu se da cu sare pe strada pentru ca nu vor sa strice asfaltul. Si de asta nu se da cu lama pana la asfalt ci se lasa un strat de cativa cm de zapada, pe care numai cei cu anvelope de iarna se pot descurca.

P.S. Nu ma luati cu standardul de viata in Finlanda, caci chiria la un apartament de 30mp e peste 1000EUR iar taxa auto e de 60% din valoarea masinii. Asta in timp ce salariul net mediu e undeva la 3000EUR pe luna pentru un programator, iar berea in bar e 4-6EUR.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca citeai si mai ales interpretai corect spusele mele, nu din zapada m-a scos experienta...ci din dificultati extrem de variate. Din fericire n-am ramas niciodata impotmolit in zapada. Chiar si asa, sunt unul din putinii care poarta in portbagaj lopata rabatabila gen militar....
Afirmi ca:
3. Da, zapada framantata e o problema. Dar de ce apare? Pentru ca tot niste idioti fara anvelope de iarna si fara lanturi au pedalat pe acolo pana acu faramat toata zapada aia.

Ai ajuns tu la concluzia asta, lasand sa se inteleaga ca daca aveau anvelope de iarna nu se intampla ca zapada sa se framante?....esti nostim Smile ...nu mai am nimic de comentat! Smile Esti maestru in a pierde esentialul...parca ai lucara la CNANDR! Smile
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
http://www.realitatea.net/t...iarna_878446.html
cu acest articol vreau sa scot in evidenta faptul ca dovada in justitie e expertul de la RAR
parerea mea: degeaba se discuta c-ar fi bune sau nu, incontestabil sunt bune.(punct)
si degeaba au bagat astia ca numai pe zapada sau gheata, e gresita treaba(probabil initiativa vreunui politician zelos, sa aiba cu ce se lauda, stim noi cand) dar pe polei ce faci?


Ultima modificare facuta de virgil grigoras la Joi 13 Oct, 2011 1:11 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:
1. Cauciucul de iarna ofera o tractiune mult mai buna, o distanta de franare mult mai mica si o aderenta mult mai buna in curbe decat cele de vara. Asta e de nediscutat si demonstrabil in orice moment.

in teorie da dar in practica daca esti varza la volan si te bazezi pe cauciucuri si intri in curba cu 80km/h ca vara s-ar putea sa iti cante popa
dodo_13 a scris:
2. Gheatza tinde sa minimizeze avantajele anvelopei de iarna. Foarte adevarat, dar la fel de adevarat este ca zilele cu gheatza sunt doar cateva pe an. E total incorect sa spui ca nu prea e diferenta intre anvelope de iarna si cele de vara doar pentru cateva zile din an.

pe gheata doar anvelopele cu tinte iti ofera cat decat siguranta Wink in rest celelalte se duc sanie
dodo_13 a scris:
3. Da, zapada framantata e o problema. Dar de ce apare? Pentru ca tot niste idioti fara anvelope de iarna si fara lanturi au pedalat pe acolo pana acu faramat toata zapada aia.

pe nici un drum nu ar trebui sa existe deloc zapata nici batatorita nici afanata sau maruntita, eu platesc taxe ca asfaltul sa fie negru

dodo_13 a scris:
4. Drumurile judetene sunt rupte, intradevar, dar sunt rupte tot timpul anului, nu numai iarna. Si daca abia intri vara pe ele cu cauciucuri de vara, inseamna ca iarna cu cauciucuri de vara va fi dezastru. Macar cu alea de iarna mai ai o sansa.
de asta s-au inventat lanturile pentru a le folosi pe drumurile greu accesibile

dodo_13 a scris:
In Finlanda, cea mai putin corupta tzara din Europa, cine e prins fara cauciucuri ramane fara masina pana vine cu anvelope de iarna la firma de ridicari. La ei nu se da cu sare pe strada pentru ca nu vor sa strice asfaltul. Si de asta nu se da cu lama pana la asfalt ci se lasa un strat de cativa cm de zapada, pe care numai cei cu anvelope de iarna se pot descurca.

P.S. Nu ma luati cu standardul de viata in Finlanda, caci chiria la un apartament de 30mp e peste 1000EUR iar taxa auto e de 60% din valoarea masinii. Asta in timp ce salariul net mediu e undeva la 3000EUR pe luna pentru un programator, iar berea in bar e 4-6EUR.

in Finlanda le permite si clima,cel putin 6 luni pe an nu se duce zapada si asta e si unul din motivele pentru care ei nu o curata de pe drumuri ci o batatoresc, astfel se justifica si utilitatea anvelopelor, dar la noi le vad utilitatea doar daca stai intr-o zona montana Rolling Eyes
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
crs_crs a scris:da suntem in ue dar nu compara posibilitatile noastre cu posibilitatile de afara ... cand castigi 30,40 de euro nu-i bai sa dai 25 , 30 pe un cauciuc nou , pe cand la noi cand castigi 40 de ron te cam doare mana sa dai 150, 160 pe unu nou ... e de 2 lei cam toata situatia in tot ceea ce priveste intretinerea unei masini .

Astia te obliga sa ai cauciucuri de iarna de la 1 noiembrie... dupa cum bine stii era vorba ca legea sa intre in vigoare anul trecut.Uite ca a intrat in vigoare anul acesta. In 2 ani de zile cred ca gaseai niste anvelope de iarna SH.
Durerea nu este ca iei amenda sau iti ia talonul pentru ca este putin probabil sa prinzi un control de la ARR dar in caz de accident si nu ai anvelope de iarna ai cam luat-o in mana chiar daca esti vinovat sau nu.Si astia de la Asigurari ar face pe dracu` in patru sa nu te despagubeasca.
Voi n-aveti nevoie de anvelope de iarna... daca stau si ma gandesc bine cred ca nici roata de rezerva nu va trebuie , ca deh aveti experienta. Smile
Majoritatea masinilor din germania cand sunt vandute pleaca cu 2 randuri de anvelope la noi te bucuri daca macar cele de pe masina sunt bune.


Ultima modificare facuta de petre.ion la Joi 13 Oct, 2011 12:54 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tipic romanesc. De ce sa facem aia, ca ne costa?
Sa va reamintesc ca initiatorul topicului are un Z22SE sub capota, conform semnaturii, si se plange ca masina ii consuma mult, si ca acuma trebuie sa isi mai ia si gume de iarna?
Cei de la realitatea, si mai tari, cu articolul lor "cum sa iti faci slick-urile de vara sa para gume de iarna"
Lucio, las-o balta cu Finlanda, acelasi sistem l-am vazut in Slovacia... si aia stau aproape la fel ca noi la vreme.
Tin minte un reportaj de iarna trecuta, un accident in Bucuresti, la primele zapezi, accidentatorul a fost intrebat de reporter daca are gume de iarna, si a raspuns "nu dom'le, e de vara, da' e noi"
Cine sustine ca gumele de iarna nu iti ofera un avantaj considerabil pe vremea rece e invitat sa facem un test. Daca are astra H Caravan, e numa' bine, sa comparam aceeasi masina. Gasim un drum liber, mergem umar la umar pana la 80 la ora si punem caramida pe frana. Sa vedem care e distanta de franare. Si apoi luam curbele la rand, sa vedem la ce viteza derapeaza el cu gume de vara, la ce viteza derapez eu, cu gume de iarna.
Sau vreti sa va povestesc de soferii care, in conditii nitel mai vitrege (fulguia, si era ud pe jos) mergeau cu 30 km la ora ? Eu puteam merge lejer cu 60-70, ca masina imi statea pe drum... un astfel de mocait s-a crezut Zorro dupa ce l-am depasit, si s-a luat dupa mine. L-am lasat in prima curba, unde a facut o pirueta... Oare de ce?

Asa ca hai sa povestim de chestii concrete. Nu-ti permiti sa platesti intretinerea la o casa pe pamant, stai la bloc. Nu-ti permiti o chirie, stai cu parintii. Nu-ti permiti o masina, foloseste transportul in comun. Suna dur, stiu, dar asta-i viata. Mie nu-mi convine sa imi fie pusa viata in pericol, sau sa fac zeci de kilometri cu o viteza medie de 20/ora din cauza ca s-a trezit unu' sa iasa pe drum cu masina neechipata corespunzator, si acuma incurca traficul doar ca sa arate ca are si el masina...
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Exista o varianta accesibila si anume achizitionarea cauciucurilor second, nu mai vechi de 4-5 ani; eu asa am procedat; daca mai detii si un rand de jante (de preferat din tabla), ai rezolvat problema fara mari probleme de cap; si precum a spus si jE, este deranjant sa prinzi vreun ambuteiaj din cauza unei masini neechipate corespunzator.
Pana la urma, o masina ti-o cumperi analizand f bine daca iti poti permite sa o intretii corespunzator; pare putin jenant sa iti cumperi o masina relativ scumpa si apoi sa te vaiti ca nu ai bani pt lucruri uzuale.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Voi nu sesizati care este planul conducatorilor in ceea ce priveste pulimea?
1.Ne baga taxa poluare/prima inmatriculare aberanta ( care nu justifica sa inscrii cotete in BG, dar asta e alta discutie) concomitent cu afluenta ofertelor de masini noi, tocmai ptr a ne determina/forta ( desi unii din noi n-au bani si n-au ce face cu masina noua) sa cumpere masini noi. Oare cine o fi in spatele acestor dealeri ?
Cine incearca sa ocoleasca "legea" ( vezi masinile de BG) este haituit pentru indrazneala , tupeu si sfidare.
Probabil in curand cine va avea bani isi va lua noua cine nu, va merge cu autobuzul ( ca pe vremea comunistilor) sau pe jos ca in evul mediu. Doar bogatii sa mearga cu masina.
3. Au bagat prosteala aia cu rovigneta ptr DN-uri ( cand in EU se achita ptr accesul pe autostrazi, nationalele lor fiind moca), au investit o gramada de bani ( de-ai nostrii) nu in infrastructura , cum era firesc ptr ca asta atrage pe viitor cheltuieli, ci in siteme de supraveghere, care sa aduca profit ( amenzi) ulterior de pe spinarea bogatilor cu 800 RON salariu care se lafaie in masini.
Sunt sigur ca cel putin in zonele rurale multa lume a renuntat si nu mai iese pe DN. Vor renunta si altii in curand.
2. Acum prin alta lege aberanta, ne vor constrange probabil usor usor sa ne cumparam caciucuri noi de iarna an de an si cu siguranta se vor aplica diverse metode celor ce vor incalca/ocoli "legea". Cine va avea bani isi va lua cine nu, va sta cu masina in garaj.
Treptat n-o sa mai simtim nevoia de drumuri si autostrazi. Astfel ei mai rezolva o problema foarte importanta, ptr ca e clar ca nu mai au loc de noi pe drumuri, se vor reduce numarul de participanti la trafic, vor circula numai bastanii cu "gipuri" sau cei care au bani, fraierii/restul sa stea draq acasa daca nu-si permit.
Sa stea sa moara in casa da-i draq de prosti. Au taiat salariile, au marit birurile, au inventat taxe abuzive si idioate, in maxim 20 ani o sa fie ca in Congo.
Si noi ne scoatem ochii pe-aici pentru "principii".
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu te obliga nimeni sa-ti iei cauciucuri noi. Un set SH in start buna e destul de ieftin.
Nu iti cumperi in fiecare an cauciucuri. Tin macar 4-5 ani fara probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR