Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu, trebuie sa ai cauciucuri de iarna doar in cazul in care pe drum exista zapada, gheata, polei. Wink
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:Deci nu este scris nici in lege o data exacta pana cand se aplica noua ordonanta,nu?

O ordonanta/lege se aplica pana este abrogata sau modificata. In cazul in care ai vrut sa intrebi daca este prevazuta o perioada calendaristica in care sa fii obligat sa ai anvelope de iarna, raspunsul este ca nu este o astfel de prevedere. Adica, incepand cu 01 noiembrie 2011, oricand circuli cu masina pe un drum acoperit cu gheata sau polei trebuie sa fie echipata cu anvelope de iarna.
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu deja am incaltato cu cele de vara...si nu am nici o problema cu drumul mai sunt portiuni cu gheata dar asta doar seara...Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Aseara am vazut in bord minus 10,5 grade. Inca mai avem iarna, chiar daca-i 8 martie.

Cand temperaturile medii pe cateva zile depasesc 7 grade, atunci e indicat trecerea la cele de vara.
Skip ads

  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am vazut in jur de ora 9 jumate 10 in jur de minus un grad cam atat..Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cu drumul posibil sa nu ai probleme.Cu Politia sau cei de la R.A.R poate.
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sper sa nu am Very Happy deocamdata iarna asta nu ma intrebat nimeni de sanatate ce e drept trebuia sa le mai las putin pe cele de iarna dar parca astea de vara sunt altfel..e alta viata.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti !
O intrebare.
Poti sa mergi (fara sa patinezi) cu anvelope de vara pe zapada "neagra" ca cea din poza?


Acum sunt plecat , dar ma intorc in romania 27 februarie si nu mai vreau sa-mi cumpar cauciucuri de iarna pentru 2 saptamani.
Ce parere aveti? se poate circula(incetisor) cu anvelope de vara?

nu vreau sa patesc la fel ca ... nenea din video.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Atunci cumparati cauciucuri de iarna. Pe vreme ca in poza aia cauciucurile de vara devin ... senzatii tari. Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
de putut se poate. Mergi cu 5 la ora, si ai rezolvat problema
Insa daca te opreste politia, platesti o amenda cat un set de gume bune
Personal, daca vei decide sa faci asa ceva, iti urez sa te opreasca politia. Fara suparare, dar ce vrei tu sa faci se numeste inconstienta (lasam de-o parte aspectul legal) vei genera un risc suplimentar pentru altii. Vei bloca circulatia pentru ca nu ai aderenta sa urci o panta usoara, vei intra in ala din fata pentru ca nu poti opri si asa mai departe.
A, si chestia cu 2 saptamani... de unde ai scos-o? La cum anunta astia iarna e posibil sa avem zapada pana in aprilie...
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai ori iti cumperi cauciucuri de iarna, ori te risti cu alea de vara si s-ar putea sa dai pe amenda cat pe cauciucuri, ori mai lasi masina in parcare pana vine primavara. Simplu nu?
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
bine , Laughing multumesc pentru sfaturi! Neutral
Daca nu o sa fie zapada deloc sau o sa fie zapada topita , atunci am sa merg cu masina . Daca o sa fie viscol mare (ceea ce nu cred) atunci o sa mai stea in garaj inca 2 saptamani .Wink
@ je -- "Chestia" cu 2 saptamani am scos-o din Suceava, botosani , iasi... EU NU LOCUIESC IN BRASOV!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai si ce-ai vrut sa spui cu asta ? E mai nasol drumul pe iarna pana in Moldova decat pana in Brasov.
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
PANA!
dar eu nu ies din oras... doar 5 km pentru a merge din cand in cand la tara.
Deci eu nu merg PANA , eu circul doar uran.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si crezi ca pe aici sunt mai curate drumurile ca "in brasov"? Smile) sau crezi ca-s mai putin flamanzi dupa amenzi militienii de prin zonele astea?
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
1.Avand in vedere ca in suceava nu este situat intr-o zona muntoasa pot spune ca in martie nu o sa fie zapada sau polei.
2. Flamanzi in oras... nu am vazut mai deloc . Flamanzii se pun la panda pentru viteza mai mult si de fiecare data in afara orasului.
Dar nu stiu sigur. Poate sa fie asa cum spune colegul je . Daca nu o sa fie zapada pe carosabil am sa-i trimit o bere prin posta Laughing ca sa stie ca a gresit prognoza.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu daca sunt flamanzi..dar s-au dat deja primele amenzi pt anvelope in pasul Tihuta...unde a aparut poleiul in urma topirii primelor zapezi. Cum au aparut conditii...cum s-au pus la panda....dar in rest, sunt ok, nu sunt flamanzi Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt mai flamanzi cei din zona Moldovei decat cei din zona Sibiului. Anul trecut m-a luat radarul pe A1 la Sibiu la iesire spre Valcea. Aveam 117 in dreptul semnului de 70. Am stat la taclale vreo 10 minute cu politistul respectiv si m-a iertat. Nu mi-a dat nimic! Doar un advertismant verbal, sa zicem. Daca eram in Moldova nu eram iertat sigur!
Sa fiu si on topic:
Anul trecut, pe o pasarela din Iasi, frig afara, vreo - 4, 5 grade. Politisti au pus pe aia de spala strazile sa stropeasca pe pasarela. In vale, la terminarea pasarelei, opreau pe toti si ii verificau daca au cauciucuri de iarna!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am muscat-o la iesirea spre Valcea tot in zona aia cu 70 restrictie....dar nu au vrut decat sa scada cu o treapta amenda (la cea minima) si sa faca PV pe nevasta Smile
Scuze pt offtopic
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Sunt mai flamanzi cei din zona Moldovei decat cei din zona Sibiului. Anul trecut m-a luat radarul pe A1 la Sibiu la iesire spre Valcea. Aveam 117 in dreptul semnului de 70. Am stat la taclale vreo 10 minute cu politistul respectiv si m-a iertat. Nu mi-a dat nimic! Doar un advertismant verbal, sa zicem. Daca eram in Moldova nu eram iertat sigur!
Sa fiu si on topic:
Anul trecut, pe o pasarela din Iasi, frig afara, vreo - 4, 5 grade. Politisti au pus pe aia de spala strazile sa stropeasca pe pasarela. In vale, la terminarea pasarelei, opreau pe toti si ii verificau daca au cauciucuri de iarna!

Io as zice invers. Am luat amenda de viteza in Cluj si avertisment pt. incalcarea liniei duble continue in Suceava Embarassed
La faza cu politistii din Iasi - nu au pus in pericol pe cei care treceau pe pasarela? Pai asa pot face gheata artificiala acolo si vara si-i amendeaza pe toti ... Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR