Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marius.marius.2013 a scris:Salut baieti !
O intrebare.
Poti sa mergi (fara sa patinezi) cu anvelope de vara pe zapada "neagra" ca cea din poza?..........................................................................................................................
Ce parere aveti? se poate circula(incetisor) cu anvelope de vara?

Mergi fara probleme,chiar daca sunt foarte tocite,si de vara,chiar daca e zapada afara...Eu zic sa nu faci ca toti fraierii sa-ti pui gume de iarna,ca e vrajeala.Daca ai rotile propulsoare pe spate (evident) merge cu atat mai bine.
PS-sa ne spui si noua cum e...
Skip ads

  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut din nou.

O alta intrebare:


anvelopa din poza , e anvelopa all season?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dap, dar daca au simbol cu fulg de zapada sunt acceptate pt circulatia pe timpul iernii.
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Da categoric, sunt all season, aici nu se observa striatiile in zigzag care le are o anvelopa de iarna sunt cele mai importante. Dar daca au semnul fulg de nea si ( sau ) sunt inscriptionate M+S, sunt acceptate pe timp de iarna
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pt. allseason nu trebuie decat sa aiba inscriptionat M+S, nu e nevoie de fulg.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
au aparut la informatii legat de cauciucurile astea de iarna ca nu mai stii ce sa crezi! fiecare dupa cum a auzit si el de la nu stiu cine!unii zic ca alea pentru toate anotimpurile nu sant bune tinand cont de lege! legea spune expres ,cauciucuri de iarna,nu toate anotimpurile! pe unele ,scrie numai winter,sau cum se zice in engleza la iarna! acu unii zic ca nu sant bune ca nu scrie m+s. te doare capu !
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Cat timp am putina aderenta pe zapada din martie.... e suficient pentru mine.
Oricum , multumesc pentru informatii!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
alex, te doare capu' daca nu pricepi nici jumate din ce citesti, insa tii mortis sa iti dai cu parerea
Legea e clara, degeaba scrie winter tyres sau alte nebunii pe anvelopa, trebuie sa apara M+S, MS sau M&S. Optional poate sa apara si steluta, da' obligatoriu e insemnul asta.
Unde ai vazut tu in lege sa scrie "express" cauciucuri de iarna? Cauta mai departe, cum identifica legea cauciucurile ca fiind potrivite sezonului rece.
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Neaparat anvelopa trebuie sa fie facuta din arbore de cauciuc de iarna, altfel... amenda!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
si cu frunzele crescute preponderent spre nord, ca sa fie seva invatata cu temeraturile coborate...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:alex, te doare capu' daca nu pricepi nici jumate din ce citesti, insa tii mortis sa iti dai cu parerea
Legea e clara, degeaba scrie winter tyres sau alte nebunii pe anvelopa, trebuie sa apara M+S, MS sau M&S. Optional poate sa apara si steluta, da' obligatoriu e insemnul asta.
Unde ai vazut tu in lege sa scrie "express" cauciucuri de iarna? Cauta mai departe, cum identifica legea cauciucurile ca fiind potrivite sezonului rece.





cand se face referire la ce cauciucuri sant acceptate se zice clar cauciucuri de iarna nu cauciucuri toate anotimpurile!
si sant unele anvelope care sant de iarna si nu au specificatia m+s pe ele ! eu am BFGoodrich G-Force Winter si nu scrie m+s pe ele! are scris mare cat palma WINTER! prosti rau astia ,americanii! nu sau gandit sa deseneze m+s ca sa le poata vinde in romania! dar politistii romani or stii ca iarna in america si unde se vorbeste lb engleza e tot una cu winter!?
http://www.zf.ro/auto/care-...acceptate-8878377
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Uite, chiar din link-ul tau : "Textul Ordonanþei Guvernului nr.5/2011, prin care se modificã Ordonanþa Guvernului nr.195/2002 privind circulaþia pe drumurile publice, utilizeazã termenul "anvelope de iarnã", anvelope care se identificã prin utilizarea literelor M (Mud - noroi) ºi S (Snow- zãpadã), sub forma: M plus S, M.S. sau M&S, se aratã într-un comunicat emis de Registrul Auto Român."
Deci, M + S si nimic altceva. Eu cu allseason o sa merg bine merci, pe cand tu cu BFG iti iei amenda Laughing
Skip ads

  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Probabil acele anvelope sunt facute pentru SUA si nu sunt conform normelor Europene.
Ce mai tura vura , eu cred ca ne furam propria caciula, este cea mai mare prostie sa nu folosesti anvelope de iarna cand anotimpul este rece, tot viata noastrta este in pericol, e foarte mare diferenta intre una all season si una de iarna, mai ales la franare si in viraje pe carosabil cu pojghita sau putina zapada.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bfg sant cele mai sigure cauciucuri de iarna! sant cramponate!si sant moi! sant expres pentru ger! sant special confectionate pentru alaska!,
asta spun si eu! ca ai nostri fac sa vanda ei ce au importat special sa vanda ca anumiti smecheri stiau ca urmeaza sa vina legea si au importat masiv inainte de iarna trecuta si au ramas cu mai mult de jumate pe stoc ca romanul nu cumpara decat de nevoie ceva nou,de obicei se carpeste!piata de desfacere de cateva sute de milioane de euroi!
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asta stiu ca sunt bune, ma refer la faptul ca nu sunt inscriptionate pentru Europa
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cramponate? Pai ce cauti tu cu crampoane pe asfalt? Ca si iarna, in 90% din cazuri circuli pe asfalt. Pui frana, aderenta canci, ca esti pe crampoane... si intri in nevinovatul ala care e in fata ta.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Kokaina a scris:Probabil acele anvelope sunt facute pentru SUA si nu sunt conform normelor Europene.
Ce mai tura vura , eu cred ca ne furam propria caciula, este cea mai mare prostie sa nu folosesti anvelope de iarna cand anotimpul este rece, tot viata noastrta este in pericol, e foarte mare diferenta intre una all season si una de iarna, mai ales la franare si in viraje pe carosabil cu pojghita sau putina zapada.


SI daca ai o a doua masina cu care mergi numa prin oras...cu 30-40 la ora..sa nu dea nevasta banii la taxi? SI pe care o lasi in parcare la prima zapada mai consistenta si faci un mic ocol cu masina principala sa rezolvi ajunsul la ambele job-uri?
E o prostie per total...trebuiau sa amendeze drastic accidentele sau ambuteiajele produse de lipsa anvelopelor. Dar nu mai iesea „TUNUL„ pt X-ulescu
  • Kokaina

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La 30-40 la ora cu anvelope all season si putina pojghita pe jos, mai faci 10-20 metri pana te opresti Very Happy
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu sant in chineza! sant in engleza!cum e scris pe toate! dar asa sant romanii.mai cu mot! eu merg cu ele ca nu au ce sa imi faca.dovedesc ca sant de iarna prin moliciunea cauciucului cand e ger! e moale aproape ca guma de sters ! are cea mai smechera aderenta! sant si foarte scumpe ! au venit pe un ford taurus ! e masina de la firma la care lucrez!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:cramponate? Pai ce cauti tu cu crampoane pe asfalt? Ca si iarna, in 90% din cazuri circuli pe asfalt. Pui frana, aderenta canci, ca esti pe crampoane... si intri in nevinovatul ala care e in fata ta.




m-am exprimat eu gresit! ridurile alea au o adancime de aproape 20mm
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR