Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Slash
Total de acord! Acesta este esentialul!
Vom vedea statistica la primavara....eu spun de acum ca nu se vor diminua cu nimic numarul de accidente, derapaje, iesirile in decor si blocajele! Din contra! Se vor inmulti...ce ma face sa cred asta? Pai....multi mioritici vor crede ca aceste cauciucuri minune ii exonereaza de un condus preventiv! Vor apare multi pe forumurile auto...
-Bai frate, cu toate cauciucurile mele de iarna, i-am facut lu ala portbagajul praf Smile .....asta in cel mai fericit caz!

@@dyS
Am afirmat mai sus ca au o orecare utilitate , dar nu pentru soselele din romanica, unde iarna peste 95% din drumuri sunt patinuare sau partii de schi!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 13 Oct, 2011 3:05 pm
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@D_M_G Acum daca mergi pe premisa ca, indiferent de cauciucuri, tot vor fi destui cu evenimente rutiere, nu inseamna ca aceste cauciuri de iarna nu sunt utile; si cum spunea un coleg mai devreme, nu le schimbi la fiece an Wink.
Clar vor fi viteji care au impresia ca aceste cauciucuri pot substitui chiar si lipsa de experienta la volan, dar totusi cred ca este o idee buna, per ansamblu Wink.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:@Slash
Total de acord! Acesta este esentialul!
Vom vedea statistica la primavara....eu spun de acum ca nu se vor diminua cu nimic numarul de accidente, derapaje, iesirile in decor si blocajele! Din contra! Se vor inmulti...ce ma face sa cred asta? Pai....multi mioritici vor crede ca aceste cauciucuri minune ii exonereaza de un condus preventiv! Vor apare multi pe forumurile auto...
-Bai frate, cu toate cauciucurile mele de iarna, i-am facut lu ala portbagajul praf Smile .....asta in cel mai fericit caz!


Cat adevarar Smile)
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Nu te obliga nimeni sa-ti iei cauciucuri noi. Un set SH in start buna e destul de ieftin.
Nu iti cumperi in fiecare an cauciucuri. Tin macar 4-5 ani fara probleme.


Din cate stiu s-a pus problema unui certificat de conformitate emis de service-ul care monteaza ( sper sa nu gresesc).
Crezi ca se vor risca cu SH-uri ? Poate acum, poate 1 an sau 2. Tendinta insa e clara, parerea mea.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Certificatul ala este o inventie a televiziunilor pentru a speria boborul si sa-si cumpere anvelope noi.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Inventia de azi, legea de maine...

As completa lista de mai sus cu:
4. Pretul combustibililor, parerile sunt impartite pro si contra, certitudine este ca acesta contine aprox 40% taxe si accize incasate si transformate in Ferrari si Bentley de catre oameni de afaceri care au identificat oportunitati de piata.
Cand ai de ales intre a manca pentru a trai si a merge cu masina parca alegi mancarea..
5. Manipularea grosolana si mirlaneasca a cursului EURO de la 1 octombrie care se petrece an de an intru marirea visteriei anului ce vine, adica taxe si accize mult mari din start, basca ce mai scumpesc ei.
Si noua ne canta prin media din sculare in culcare de cat de smechera si tare e BNR-ul, un fel de, dormiti linistiti BNR vegheaza ptr Dvs...
Avem crucea pusa de mult ca popor...


Ultima modificare facuta de Slash la Joi 13 Oct, 2011 3:34 pm, modificat de 2 ori in total
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Si cine le are de anul trecut ce face?Merge la vanzator sa-i ceara certificat de ce?Ca a montat el,sau ce?
Nu inteleg partea cu certificat.Explicati-mi,va rog.

Mersi@cristidb.


Ultima modificare facuta de OPTIMUS la Joi 13 Oct, 2011 3:39 pm
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie niciun certificat. Doar simbolul prezent pe toate modelele de iarna.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai service-ul/vulcanizarile monteaza ceea ce cumpara proprietarul si atunci ce relevanta are acel act ca sa se intoarca impotriva service-ului? Aiureala cronica.....multi politicieni trebuiesc trimisi la psihiatru si apoi internati in ospicii! Asta este un adevar! Smile
@Slash
Daca intrebam ce este BNR si cui apartine, multi vor spune ca este banca nationala a romanicii, deci bunul intregului popor! Smile Ori realitatea nu sta deloc asa...
Offtopic
Vad ca un moderator si-a bagat nasul in contul meu si mi-a sters poza de la avatar! Il invit sa-mi trimita si un PM cu motivul...pina atunci voi pune la loc poza!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 13 Oct, 2011 3:45 pm
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu vad aici masini de multe mii de euro dar cand trebuie sa dam 1000 lei pe un set de cauciucuri noi de iarna... ne ca*am pe noi ca n-avem bani... si culmea, pentru siguranta noastra si a celor din jurul nostru. Imi pare rau fratilor, la manele cu noi.
In rest s-a zis tot ce e de zis.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Pai service-ul/vulcanizarile monteaza ceea ce cumpara proprietarul si atunci ce relevanta are acel act ca sa se intoarca impotriva service-ului? Aiureala cronica.....multi politicieni trebuiesc trimisi la psihiatru si apoi internati in ospicii! Asta este un adevar! Smile
Offtopic
Vad ca un moderator si-a bagat nasul in contul meu si mi-a sters poza de la avatar! Il invit sa-mi trimita si un PM cu motivul...pina atunci voi pune la loc poza!


Daca afli cine a fost fa un topic pt.suspendarea lui,cu chestionar si tot tacamul. Laughing Laughing
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:[...]
Vad ca un moderator si-a bagat nasul in contul meu si mi-a sters poza de la avatar! Il invit sa-mi trimita si un PM cu motivul...pina atunci voi pune la loc poza!

/Offtopic
Moderatorii nu pot sterge avatarele; doar administratorii pot.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
OPTIMUS a scris:Daca afli cine a fost fa un topic pt.suspendarea lui,cu chestionar si tot tacamul. Laughing Laughing

Se pare ca incerci a face o confuzie intre useri....pina una alta o iau ca drept gluma sugestia ta!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca iarna trecuta, eu echipat frumos cu anvelope de iarna, am fost lovit in spate de un nene fara anvelope de iarna pot fi doar de o singura parere legata de obligativitatea lor.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Nu trebuie niciun certificat. Doar simbolul prezent pe toate modelele de iarna.

Nu trebuie certificat da nici fulgi de nea, om de zapada sau creste de cocos.
M+S, M/S, M-S, M.S., M&S
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
OPTIMUS a scris:Daca afli cine a fost fa un topic pt.suspendarea lui,cu chestionar si tot tacamul. Laughing Laughing

Se pare ca incerci a face o confuzie intre useri....pina una alta o iau ca drept gluma sugestia ta!


Asta era intentia,daca ai inteles altceva i-mi cer scuze.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai pe alea cu simbolul pus de mine scrie si M+S
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Scrie clar si negru pe alb in lege : Daca ai inscriptia M+S / M&S / M.S sau tot ce e MS Smile) (mai era una parca) se pot folosi ca anvelope pentru iarna .
In ceea ce priveste perioada , NU Exista aceasta ci se folosesc doar daca e polei gheata sau zapada pe carosabil . . . de unde rezulta ca vor fi la contestatii si reclamatii cu cardul Neutral . Nu am pus linkul catre lege deoarece nu stiu exact daca pot posta acel link si nici nu m-am documentat pe la sectiunea reguli ,sincer acum .
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt si cauciucuri de iarna (oficial de iarna nu all altceva) care nu au semnul cu 3 creste si un fulg in mijloc dar au M+S . Sunt cauciucuri care au un patrat cu fulg in el si M+S. Figurinele astea nu sunt reglementate oficial, nu sunt vreun stas. Stas e M+S.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Scrie clar si negru pe alb in lege : Daca ai inscriptia M+S / M&S / M.S sau tot ce e MS Smile) (mai era una parca) se pot folosi ca anvelope pentru iarna .

am fost azi sa ma uit de cauciucuri exclusiv de iarna si toate pe care le-am vazut aveau marcaj M+S si fulgul de zapada unele in trinughi altele in creasta de munte sau in patrat,
anvelopele allseason nu au toate marcajul MS pe ele si de acolo apar probleme Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR