Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Maracine Radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1996 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare corsari . Am si eu un opel corsa b 1.2 benzina X12SZ si ceva timp am o problema cu masina mea . Martorul este aprins in bord stiu acel beculet da dureri de cap asa ca pun testerul pe masina si vad semnal crankshaft incorrect ( codul 019) partea interesanta este ca masrtorul se aprinde dar se si stinge chiar si in mers . Tinand cont de asta schimb senzorul , la fel aceeasi treaba acelas bec aprins nici o rezolvare . Dupa masurarea senzorului vechi asa cum spune la autodata imi dau seama ca senorul ii bun deci il pun pe masina inainte de asta curat de ulei discul acela zimtat ca am zis ca poate din cauza mizeriei senzorul sa nu mearga corect , in fine . Am dat si borna jos inainte sa ma apuc de treaba , cand am terminat am puso la loc si am pus testerul , nu mai aveam eroarea dar in momentul in care am iesit cu masina sa fac o tura nici o schimbare in bine martorul facea exact ca inainte se aprinde si se stinge daca merg constant . Nu inteleg, ceva nu se leaga , nu fac eu bine ceva sau problema poate fi din alta parte nu stiu . Multumesc anticipat si astept eventuale raspunsuri
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Distributia este aliniata... fulia (daca are joc sau daca este slabita), mufa, fire, ECU...
Sa umblat de curand la fulie sau la distributie, sau la mufa de la ecu?
Sunt doar pareri.
  • Maracine Radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1996 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Nu sa umblat recent la distribuție și în cazul asta nu îmi fac probleme cu distribuția dar în ceea ce privește jocul în fulie nu stiu ce sã zic nu am verificat dacã are joc , chiar azi m-am bãgat sub mașinã
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR