Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am dat intamplator peste un articol/survey in care Vauxhall s-a ales pentru 2011 cu titlul de Worst Manufacturer.
Aveti mai jos link-ul catre ce si cum, si apoi rezultatele finale.

http://www.whatcar.com/car-...urvey-2011/257096

http://www.whatcar.com/car-...-and-worst/257096

Pareri?

Vis-a-vis de cele doua raspunsuri de mai jos trebuiesc facute cateva precizari:
- Rezultatele se bazeaza pe chestionare [nu teste riguroase din punct de vedere tehnic] completate de proprietari, fiecare cu standardele proprii si personale. In principu este doar o insumare a unor opinii subiective mai mult sau mai putin avizate tehnic.
- Respondenti sunt numai din UK!


Ultima modificare facuta de pocris la Mie 01 Jun, 2011 2:12 pm
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mda, sunt chestii credibile (de ex. best family car-Honda Accord), dar sunt si chestii care nu au treaba cu realitatea gen Citroen C4-4 stele la fiabilitate sau Peugeot 407 tot 4 stele la fiabilitate cand se stie ce probleme au avut modelele acestea. Iarasi mi se pare aberant faptul ca Opel (Vauxhall) Insignia are 2 stele calificativ pt. interior, exact cat are si Vectra C ori daca nu vezi diferente calitative intre acestea 2 mai bine te lasi de orice in domeniu auto...
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred aceste rezultate,desi Lexus e o marca foarte buna.Nu cred ca Opel/Vauxhall sa fie cea mai proasta masina.
Nu stiu daca ati remarcat ca majoritatea castigatorilor sunt japoneze.E incontestabil(dupa rezultatele ultimilor ani)ca japonezi fac masini bune.
Dar sa nu uitam ca masinile testate au fost relativ noi(2008 ian-2009 dec.)intre 1 si 3 ani.Opel/Vauxhall nu are piata in S.U.A.,piata fiind dominata de masinile japoneze,americane,si cele trei mari germani.
Si sa amintim si faptul ca ei nu folosesc masinile 10 ani ca noi.Ei o cumpara in sistemul leasing,cu buy-back,s.a.m.d.
In concluzie testul facut de JD Power nu este aplicabil in chestiuni gen fiabilitate,rezistenta in timp,comportarea masini la o varsta mai avansata,si intretinere.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Totusi, acestea sunt niste chestionare completate de proprietari, nu stiu de ce nu ar fi credibile. Raspunsurile sunt date de cei care le utilizeaza zilnic si nu cred ca ar avea nici un interes sa minta sau sa faca de ras o marca anume. Practic este opinia utilizatorilor. Si ca orice utilizator, o masina se incadreaza sau nu in anumite standarde de satisfactie. Oricum, Vauxhall nu a avut niciodata o imagine prea buna in Anglia.
Surprinzator este urcarea in clasament a masinilor din gama Peugeot, se demonstreaza ca Peugeot si-a imbunatatit substantial calitatea masinilor fabricate in ultimii ani.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu am mai deschis linkurile din primul post.
Din cate stiu vauxhall e opel-ul englezesc. Ei, in anglia acest vauxhall este vazut cam asa cum este vazut loganul la noi.
Ce mai e de spus? Englezii sunt niste snobi.
  • grozavu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca totul este facut dupa mentalitatea lor (care nu difera nici un pic fata de a noastra), care este in felul urmator: vauxhall la englezi = dacia la romani.
Asa ca discuti despre asa ceva or sa tot fie si in romania si in anglia Laughing ca na la noi nu e bun loganul la ei nu e bun astra si tot asa.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Spre deosebire de Vauxhall care are probleme grave cu ambreiajul la motoarele diesel, probleme cu electromotorul, probleme cu etansarea, CIM defecte....si zgomote de zurgalai, loganul e o masina simpla si corecta la ceea ce ofera.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si imedeat o sa vina un gica contra si o sa zica ca nu ai dreptate..si iar se va da in opel vs dacia... mai bine nu ziceai nimic...ca aici pe acest forum loganul este o masina fantastic de proasta... (eu am si logan,benzinar...si stiu adevarul,ca si tine)

opel mi se pare o masina buna doar in varianta simpla...cele fara prea multe accesorii comandate electric... se stie ca masina simpla va tine mereu mai mult ca una cu multe gizmouri...vezi caz alfa romeo care in avii 80 avea deja de la scaune pana la geamuri si faruri si tot...comandate electric...si era de o fiabilitate rar intalnita...in rau Smile
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Englezii sunt niste comozi si lenesi si mai nou comentatori pe toate forumurile, daca apasa un buton si nu se intampla imediat ceva GATA masina nu e buna, daca le mai pica o tija Swirl, un egr ceva GATA masina nu e buna ! Daa sa isi ia Mercedes sau BMW poate acolo nu se strica nimic Razz

CristianTM.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu credeti ca e vorba aici si de a "rasplati" producatorii care cumpara spatiu publicitar Question Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce parere aveti?
Fals! 62%
Plauzibil! 26%
Adevarat! 11%
45 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR