Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am cautat pe intreg forum... cate ceva despre demontarea bordului la astra h.... inca nimik.... as vrea sa stiu daca exista un tutorial despre acest subiect... precizez ca... am probleme la incalzirea masinii.. mai exact la schimbatorul de caldura din habitaclu...
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pai ce problema ai mai exact?nu ai incercat sa umbli pe la torpedou?
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
problema mea este undeva intre motorasul de reglare a caldurii in habitaclu si trapa (clapeta) culisanta care inchide si deschide aerul de afara cu cel dinspre calorifer+rezistenta electrica
precizez ca am clima... si motorasul functioneaza.
am deschis bord-ul... mai bine spus l-am dezechipat.... dar pentru a rezolva problema trebuie sa scot efectiv bord-ul afara.... pentru asta stiu sau cred mai bine spus ca exista cateva suruburi pe care le-am omis....
din cauza frigului... am echipat masina la loc... si am scos motorasul dupa care cu o surubelnita foarte lata am rotit manual de rotitza care angreneaza clapeta (aici este si problema intre aceasta rotita si clapeta... cred ca ceva s-a rupt ori o clema ori altceva) apasand putin mai tare decat o face motorasul am reusit sa bag ceva caldura in habitaclu. - nu stiu pentru cat timp deoarece rotitza este in aer acum si deci este f probabil sa se miste singura adica clapeta sa se deschida din nou... Sad zbrrr
din tot ce am citit pana acum... am inteles ca pentru a scoate capacul de jos de sub calorifer mai sunt 2 suruburi f lungi pe care trebuie sa le scot dinspre motor... undeva langa servodirectie....
Intrebarea mea ramane aceeasi - este cineva care sa imi spuna ce suruburi de prindere a bordului si daca bordul iese in 2 bucati sau intr-una .... suruburi scoase - cele 2 suruburi metric 6 laterale; suporti cu cele 6 suruburi metric 8 care sustin boardul de podea; am dezechipat : - volan, consola ceasuri, consola de lumini, ornamentul de sub volan si cel de la picioare, tubulatura de aer de la picioare, consola de la frana de mana si schimbator, scrumiera, consola de clima, casetofonul, aerisirea centrala, display-ul cu tot cu modulul de avarie si inchidere, ornamentele consolei, tubulatura de aer care duce in spate la picioare, torpedoul, ornamentele de la picioare din dreapta si tubulatura de aer din dreapta de la picioare.
Aici ma inchis! HELP! - la primavara vreau sa scot tot din masina inclusiv scaunele si mocheta!?
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
promit in cazul in care este cineva care sa ma indrume pentru demontarea intregului bord - si rezolvarea problemei... ca voi realiza un tutorial de nota 10.... poze explicatii in amanunt... pentru fiecare "mecanic" amator... precizez ca nu sunt mecanic electromecanic, electrician dar am legatura cu toate.. Smile
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sn4k32004 a scris:promit in cazul in care este cineva care sa ma indrume pentru demontarea intregului bord - si rezolvarea problemei... ca voi realiza un tutorial de nota 10.... poze explicatii in amanunt... pentru fiecare "mecanic" amator... precizez ca nu sunt mecanic electromecanic, electrician dar am legatura cu toate.. Smile



chiar nu stiu ce sa zic
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Astept cu interes sa vad ce faci.

Apropo,la mine pe thread pentru aceiasi problema ai intrebat daca am rezolvat ceva.Am avut problema exact ca a ta,adica cand am cumparat masina second tot asa era rupta clapa de flansa la care se monteaza motorasul.Am dus masina la un electrician/mecanic ce lucrase la Opel si mi-a desfacut tot bordul,si mi-a improvizat un holsurub prin flansa in clapeta.
Am acolo poze pe thread si se vede.Problema care o am eu e ca flansa aia (floarea nu mai are decat jumate din ea,doar 2 dinti din 4 si motorasul scapa cand invarte.

SI eu tre sa desfac.Am tras un ger de vreo 2 ore acu 1 sapt de am crezut ca mor,nestiiind ca m-a lasase clima,am plecat la un drum mai lung la 5 grade celsius afara.BRRRRRR.
Daca rezolvi ceva ,te rog sa postezi.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
eu pt acea clapeta am dat bordul jos: tot cu holtz surub infiletat pe axul clapetei si picatura la greu s-a rezolvat.

SFATUL MEU ESTE SA NU MISTI MASINA DECAT DUPA CE AI MONTAT TOTUL INAPOI asta CA SA NU TE ALEGI CU ESP UL DEREGLAT SI CU ALTE ERORI LA AIRBAGUL DE LA SOFER CUM AM PATIT EU .
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut... si multumesc mult ptr interes si raspunsuri...
observ ca asta ar fi una din "bubele" lor... care cred ca ar fi rezolvabila...
intrebarea vine spre nanutza ca spune ca a demontat bordul .... asta ma intereseaza si pe mine...
mai exact cum ai procedat...
pls help ... vine iar iarna....
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa demontezi consola centrala ( bordul ) ai ceva de lucru. In mare urmezi urmatorii pasi:
1. Deconectare baterie
2. Demontare airbag volan. Rotesti volanul 90 grade la stanga bagi o surubelnita intre airbag si volan ( pe la mijloc ) si desfaci clema. Apoi 90 grade la dreapta si faci acelasi lucru si pentru clema din dreapta. Apoi scoti mufa de la airbag
3. Demontare volan, pui volanul in pozitia "drept" desfaci piulita.
4. Demontarea carcasei volanului ( ai 2 suruburi chiar sus..si 3 in partea de jos )
5. Demontare CIM..trebuie sa desfaci cele trei suruburi, apoi scoti mufa si clema care tine cablajul
6. Demontare panou lumini, apesi butonul cel mare pe pozitia " 0 " apoi tii apasat si invarrti pana la pozitia din mijloc, pe urma tragi spre tine. Desfaci clipsul si scoti mufa.
7. Demontare unitate HU...cu ajutorul unor sarme de forma "U" deconectezi clipsurile din spatele celor 4 gauri apoi tragi incet spre tine.cand aparatul este afara deconectezi mufele ( depinde de tipul HU )
8. Demontare panou clima. Dupa ce ai scos unitatea HU, vei observa cele 2 cleme in partea de jos care tin panoul de comanda clima. Impingi cele 2 cleme si tragi spre tine panoul, iar la final scoti mufa/mufele ( dupa caz ).
9. Demontare consola centrala. Dupa ce scoti panoul de clima vezi cele 2 suruburi in partea de jos...le scoti apoi scoti si mufa de la blocul de butoane ( inchidere, sport parking etc dupa caz ), apoi inlaturi consola.
10. Demontare Display, dupa inlaturarea consolei, veiz cele 2 suruburi care tin displayul..le scoti si inlaturi si mufa de la display.
11. Demontare insertie decorativa. Se afla deasupra torpedoului si poate avea diferite culori. Este prins in 4 clipsuri..tragi mai energic si se desface.
12. Demontare panou de sub volan. Este partea care acopera bordul in zona picioarelor ( genunchilor ) soferului. Dupa ce desfaci carcasa volanului vezi cele 4 suruburi care tin acest panou.
13. Demontare IPC ( ceasuri ). Ai doua suruburi care sunt in clemele din partea de jos a ceasurilor. Dupa ce scoti suruburile tragi de ceasuri, apoi scoti mufa ( are o clema mov care se treage spre usa soferului ).
14. Demontare torpedou. Deschizi usa, vezi cele 4 suruburi care o fixeaza. Scoti suruburile, tragi spre tine de torpedou apoi scoti mufa de la lampa.
15. Demontare conducte aer la picioare partea soferului +partea pasagerului. Pe partea soferului este 1 clips..tragi, pe partea pasagerului sunt 2 clipsuri..apoi la fel tragi.
16. Demontare capitonaj de pe pilonul dintre bord si pavilion. Este prins doar in clipsuri de plastic...trebuie sa tragi mai energic ( inlaturi capitonajul de pe ambele piloane ( sofer si pasager )
17. Demontare consola difuzor ( cel de langa parbriz ). Este prins doar in clipsuri de plastic..tragi mai energic, apoi scoti mufa de la difuzor. Atentie: cand scoti mufa de la difuzor, separi firele de la senzorul care este montat in zona difuzorului.
18. Demontarea coloanei volanului. In partea de jos ( zona pedalelor ) cauti locul unde se conecteaza intre ele cele 2 parti ale coloanei...demontezi chiar la imbinare pentru a le putea separa.
19. Slabire bord. Dupa ce scoti difuzorul vei vedea in spatele lui un surub, acela trebuie desfacut. De asemenea in zona scrumierei ( te uti din partea soferului si apoi din partea pasagerului ) mai ai 4 suruburi care sustin bordul. Apoi demontezi acele plastice care acopera zona laterala a bordului ( in dreptul usilor ) si vei vedea inca 4 suruburi ( unul in pareta de sus iar altul in zona picioarelor- conecteaza bordul de sasiu- la fel si pe partea pasagerului. Cand ai desfacut aceste suruburi cu ajutorul unei alte persoane prindeti bordul din 2 parti si se poate scoate de la locul lui.
Poze pentru demontarea intregului bord nu am..dar iti sugerez sa te uti AICI si AICI. Succes Wink
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
man ... mersi mult de tot... in weekend se prezinta o vreme cat de cat buna... si ma apuc de treaba...
altcineva pe forum spunea ca tre sa dau usile jos... se pare ca nu avea dreptate.. fapt care ma bucura
ms inca o data si tinem legatura... pappa
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa dai nici o usa jos. Urmezi pasii de mai sus si sigur vei reusi. Succes Wink
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nu treuiesc date usile jos..
Eu am desfacut si pragurile de plastic si sub ele ( exact unde vin peste bord , unde se unesc cu bordul , drapta /stanga jos ) sunt iar 2 suruburi,.

Consola franei de mana + schimbator iar trebuiesc desfacute .( sub plasticul detasabil , cel de la mufa de conectare ) spre schimbator sunt iar 2 suruburi ..
Suruburi ai si pe lateralul consolei schimbator viteze pe lateral (dai scaunele in fata la maxim si le vei vedea ).
eu am dat si aerisitoarele laterale jos . Introduci 2 lame mici in partea de jos a aerisitorului si trangi usor in sus de el si dupa treci la lamelele de sus.

La airbag sofer o sa te chinui .( au am aplelat la cineva de la un service ). mai ai panour care mascheaza pedalele de la sofer ( il desfaci printre primele .
dupa ce ai dat totul jos va trebuii sa desfaci capacul de sub rezistenta de incalzire si vei da de clapeta.
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca imi permiteti sa adaug ceva:

9. Demontare consola centrala. Dupa ce scoti panoul de clima vezi cele 2 suruburi in partea de jos...le scoti apoi scoti si mufa de la blocul de butoane ( inchidere, sport parking etc dupa caz ), apoi inlaturi consola. -

----- Tragi cu ambele maini in egala masura ! sunt doua cleme din metal, daca tragi doar o parte posibil sa se rupa una din ele ! Tragi in egala masura partea stanga si dreapta. Se scoate ceva mai greu...
  • autoph12

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nanutza a scris:

La airbag sofer o sa te chinui .( au am aplelat la cineva de la un service ). mai ai panour care mascheaza pedalele de la sofer ( il desfaci printre primele .
dupa ce ai dat totul jos va trebuii sa desfaci capacul de sub rezistenta de incalzire si vei da de clapeta.


La airbag e mai greu prima data. Mie mi-a luat cca 20 minute sa desfac prima clema, pana am prins miscarea. A doua am desfacut-o intr-un minut.
  • adifcsb

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2012

  • Mesaj Privat
baieti am un opel astar h din decembrie 2005 1,7 cdti, imi puteti spune si mie dak pot instala BC sa.mi arate consumu,etc....mi se pare ca disply-ul e GID CD70...ma puteti ajuta?
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu se poate activa calculatorul de bord fara probleme cu op-com.
  • Sn4k32004

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am rezolvat cu acea clapeta... cu multa rabdare si indemanare si as putea sa spun si ceva curaj am reusit sa demontez bordul... una dintre probleme ramane totusi calculatorul care iti comanda motorasul... acesta trebuie dupa parerea mea calibrat deoarece sunt sigur ca nu merge cum trebuie... adica mai exact... nu cunoaste limitele deschis / inchis... si cred ca din cauza asta s-a si rupt acea parte din clapeta... deocamdata eu mi-am anulat motorasul si am inchis complet clapeta deci am caldura... doar ca s-ar putea sa am si termostatul defect cred ca a ramas pe deschis... daca e sa fac o investigatie cu op-com-ul imi spune ceva si de termostat...? deoarece vreau sa il cumpar... dar poate nu e de la el... ce-i drept tehnic vb cred ca e de la el... dupa 10-15 km parcursi in oras (C-ta) baga caldura... si inca ceva... am facut poze la absolut tot ce am facut (ma refer la demontarea bordului)... dar nu stiu cum sa fac tutorialul... poate ma ajuta cineva....
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La miene se dezlipise reparatia care o facusem cu un an in urma. Practic motorasul invartea in gol.Am bagat mai mult poxipol si vad ca tine. Oricum sta tot timpul setat pe HI.
  • mylanezu

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, Sn4k32004 ai reusit sa dai bordul jos? Zi/mi te rog daca ai facut acel tutorial cu poze ca ma intereseaza si pe mine!
  • B74NIV

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vezi daca te ajuta asta.Putin curaj ca nu e complicat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR