Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • VitalyDeMarco

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am observat ca am o problema la inchiderea centralizata...nu stiu sigur daca ma exprim cum trebuie dar...cand inchid usile probabil ar trebuii sa se inchida si capacul rezervorului nu?
La mine capacul acela nu se inchide... am vazut ca are ceva , un bumburel mic acolo dar nu are nici un efect ... doar ca il tine inchis asa cat de cat , oricine poate deschide capacul cand vrea la masina mea ...exista vreo rezolvare? Trebuie umblat la instalatie ceva? NU MA PRICEP DELOC...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acolo ai un actuator. Posibil sa se fi stricat sau nu mai primeste curent. Desfa-l si vezi ce se intampla. Se desface dinspre interior.
  • VitalyDeMarco

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
mi-ar trebui un tutorial pentru asa ceva..fiindca surubul e intr-o pozitie extremde incomoda...Sad nu cred ca am surubelnita necesara pentru a desface ce e acolo...
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu l-am desfacut azi..la fel nu se inchidea si am constata ca e ars..sau probabil ca e un contact slabit..dar inca nush sigur deoarece nu se poate desface ca e incapsulat dar maine il desfac si iti spun si tie..ce stiu sigur e ca pana in mufa vine curent am probat si cand inchid vine si cand deschid la fel...te anunt maine..daca mai merge facut..sau luat si nenmti dupa japonezi ca numai aia incapsuleaza tot ca sa cuperi altul nou pt ce stiu eu ce condesator stricat acolo sau alte contacte slabite.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ciprinhio a scris:Eu l-am desfacut azi..la fel nu se inchidea si am constata ca e ars..sau probabil ca e un contact slabit..dar inca nush sigur deoarece nu se poate desface ca e incapsulat dar maine il desfac si iti spun si tie..ce stiu sigur e ca pana in mufa vine curent am probat si cand inchid vine si cand deschid la fel...te anunt maine..daca mai merge facut..sau luat si nenmti dupa japonezi ca numai aia incapsuleaza tot ca sa cuperi altul nou pt ce stiu eu ce condesator stricat acolo sau alte contacte slabite.


Il desfaci greu si nicio sansa sa-l mai faci ca inainte. Am desfacut eu unul, se face praf. In el nu prea ai ce sa vezi, doar o placa, 2 fire si un motoras...
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:
Ciprinhio a scris:Eu l-am desfacut azi..la fel nu se inchidea si am constata ca e ars..sau probabil ca e un contact slabit..dar inca nush sigur deoarece nu se poate desface ca e incapsulat dar maine il desfac si iti spun si tie..ce stiu sigur e ca pana in mufa vine curent am probat si cand inchid vine si cand deschid la fel...te anunt maine..daca mai merge facut..sau luat si nenmti dupa japonezi ca numai aia incapsuleaza tot ca sa cuperi altul nou pt ce stiu eu ce condesator stricat acolo sau alte contacte slabite.


Il desfaci greu si nicio sansa sa-l mai faci ca inainte. Am desfacut eu unul, se face praf. In el nu prea ai ce sa vezi, doar o placa, 2 fire si un motoras...

Am cum sa-l refac ..lucrez la o firma de cabluri si acolo am un pistol cu plactic topit si il fac la fel..doar sa vad ce are pe placa aia..sau daca e ar motorasul..
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat..motorasul avea ceva la carbuni...merge ca uns.. Laughing
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am avut si eu probleme cu inchiderea de la capacul rezervorului , desfacand actuatorul am constatat ca motorasul era de vina

desfacand motorasul pe capatul rotorului are 3 lamele din cupru destul de fine care fac contact cu carbunii , de regula acelea cedeaza , de fapt se dezlipesc de la firele ce vin din bobina rotorului , se pot reface dar e migaleala , eu am rezolvat schimband motorasul , sistemul de pinioane cedeaza mai greu sau deloc !
  • VitalyDeMarco

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru raspunsuri...cred ca cel mai indicat pentru mine e sa merg la un atelier ...fiindca eu nu cred ca pot sa ma bag ...
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut, stiu ca e vechi topicul...dar cum se desface/repara actuatorul? E capsulat si singura mea idee e sa-l iau la dalta Very Happy


Ultima modificare facuta de ablan la Mie 11 Jun, 2014 9:25 pm
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut, stiu ca e vechi topicul...dar cum se desface/repara actuatorul? E capsulat si sungura me idee e sa-l iau l dalta Very Happy
  • ablan

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Da...nu am mai asteptat raspuns si l-am desfacut eu...cu o surubesnita pe la imbinari, un pic de munca dar s-a crapat.
In interior, un motor, o placa cu doua fire si 2 conectori imprimati, 3-4 roti dintate si o parghie.
Problema, motorul era oarecum defect, adica mergea cand vroia el.
L-am desfacut, l-am curatat bine cu alcool tehnic si spray de contacte electrice, era si oxidat si cu ceva mizerie prin el si a mers.
Distractia a fost la capsare actuatorului la loc... Solutia finala: am folosit coliere de plastic cu autoblocare, pe gaurile existente de la suruburi plus inca o gaura facuta de mine.
Inapoi pe masina nu am mai prins cu suruburi ci tot cu coliere pentru o fixare de durata Wink...
Momentan, problema este rezolvata, sper sa si tina Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR