Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Fiecare producator in parte produce masini/motoare bune,dar mai da si cateun gres. Fiecare motor are +-urile lui,dar si - urile lui. La fel si cu masinile. Cert este ca dupa toate comparatiile,tragand o linie. VW este mai sus decat Opel intr-un eventual clasament.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu vad sa fi zis cineva ca vw e premium, dar...fiecare cu ale lui.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va dau eu cel mai bun exemplu la chestia asta cu 'VW e masina premium' :

Am un prieten bun care este medic stomatolog. A avut un Audi 1.6 benzina 102cp din 2001 pe care la un moment dat l-a vandut. Si-a luat un VW Passat 2.0TDi de 140cai din 2008 si daca il intreb chiar si acum daca e multumit (AUDI si VW facute amandoua de VW, AUDI A4 mai mica, VW mai mare, etc) imi zice ca nu este multumit. Pentru ca :

- in Audi, pe loc sau in mers atunci cand inchideai usile NU mai auzeai nimic de afara
- materialele de interior erau mai bune calitativ la AUDI
- la VW cam trepideaza interiorul masinii
- la Audi farurile erau mai bune
- sistemul audio stock din masina era mai bun la Audi
- ... si mai sunt diferente, dar nu mi le mai amintesc eu acum

Deci ?

Cam asa stau lucrurile intre o masina din clasa premium si una de o clasa mai jos (calitativ).

Un plus la VW Passat fata de Audi : este notabil mai economa la bani cand vine vorba de consum, raportat la puterea motorului. Defapt pentru asta e renumit Passat-ul fata de surorile ei de la Audi (e intotdeauna mai econom fara a sacrifica din puterea motorului). Si nu e cu mult mai jos decat Audi la capitolul imagine, insa in mod clar e mai jos la fiabilitate si confort.

Am dat doar un exemplu, daca vreti o comparatie si la Opel(GM), exista modele GM mai performante pe USA (Cadillac Escalade este un foarte bun exemplu, de referinta in clasa lui din toate punctele de vedere). Nu exista concurent din grupul VAG pe acest segment, Porsche Cayene fiind doar un SUV european care nu se compara din niciun punct de vedere cu un Cadillac Escalade.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 7:58 pm
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Hmmm,acum depinde si de cum a fost intretinuta masina anterior,de unde e luata,km efectuati,etc. Am mers si cu Passat B5.5 si cu A4 tot din 2003 ambele,km apropiati: 180k Passat,194k A4. Ambele full option, ambele 1.9 131 cp, ambele aduse din DE(Passatul unui prieten,A4 al unui cumnat de-al lui). Nu mi s-a parut diferenta notabila intre ele,parca Audi e mai bine insonorizata si parca se lipea mai bine de drum,in schimb mai rigida decat Passatul(bine,jante pe 19 cu anvelope cu garda joasa fata de Passat cu jante stock pe 16)
Audi vine si exceleaza cu A6 si A8 care sunt peste Passat. Mai nou A7-le care e bestial.
Si Q7 este cu mult peste Tuareg. Ca sa nu mai vorbim de seriile S Line sau de R-uri.
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ce putere la 1.7 dti? Ala e un motor lesinat, vau capul lui ; consuma putin si atat ; insa consuma la fel cat vw-urile 1.9 De 90/101/110 cp ; numai ca cele din urma au si putere ; asta crezi tu ca fost problema ? Ca vw nu a avut motor de 1.7? ce taxe si impozite mai mici visezi? Diferenta de impozi intre 1.7 si 1.9 e de 10-15 lei / an ; la aisugrare maxim 30 lei / an ; astea sunt diferente ? Eu cred ca nu va dati seama ce vorbiti...si faptul ca am auzit si am vazut la un prieten sunt total irelevante ; puteti sa auziti de la unul care are pretentii sa fie piesele ieftine ca la dacie si sa fie nemultumit, sau de la restul de 80% care si-au cumparat cele mai ieftine masini de pe piata crezand ca fac afacere cu sute de mii la bord si care din pacate se mai strica si ele saracele ; probabil amaratii astia au crezut ca si-au luat masini noi nu sh ; pe astia merita sa-i scuipi intre ochi care nu s-au urcat in viata lor intr-o masina dar vorbesc din carti si din ce au citit pe net ;
Ambele tipuri de motoare sunt f fiabile : 1.7 dti ; 1.9 tdi ; insa 1.9 tdi ofera 5 motorizari diferite ( 90/101/110/131/150 cp ) fata de lesinatul 1.7 care ofera doar 75 de magari obositi ; la 1.9 se simte cuplul specific diselului ; consumul la 1.9 tdi alh 90 cp este mai mic decat la dti, desi este mai puternic ; sunt f multe de zis..dar nu ai cu cine ; de 4 ani de zile de cand am cont aici vad numai tarani care isi lauda masina desi ei au condus de 1310; daca le zici de o honda / mazda / nissan te injura..zic ca sunt masini proaste..sau ca vw se compara cu opel...mie mi-ar fi fost rusine sa fiu asa ipocrit si in toate topicurile cu versus de pe acest forum sa laud opelul cand este un jeg de masina in comparatie cu vw / mazda / bmw/ audi/ mercedes/ honda/ nissan/ etc : opelul se vinde pt ca este ieftin si atat ; spre exemplu acum e la promotie opel astra J 1.4 87 cp...87 cp pe J..asta se promoveaza acum la opel ;

P.s : e normal sa simti o mica schimbare cand treci de la audi pe benzina la un passat diesel ; normal ca se simt unele vibratii in interior; oricum fiecare vorbeste din perspectiva lui si la cati soferi adevarati sunt in tara asta..fiecare trage ce concluzie vrea ; i se pare opelul mai bun ca are bordul mai frumos in opinia lor...asa catalogheaza multi masinile ; a fiecaruia e mai cu mot ; si daca are si niste xenoane pe oglinda sau pe proiectoare....maaamaaa mama...e cel mai za best...
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92 ce ai frate de te-ai revoltat atata? Smile))
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Va dau eu cel mai bun exemplu la chestia asta cu 'VW e masina premium' :

Am un prieten bun care este medic stomatolog. A avut un Audi 1.6 benzina 102cp din 2001 pe care la un moment dat l-a vandut. Si-a luat un VW Passat 2.0TDi de 140cai din 2008 si daca il intreb chiar si acum daca e multumit (AUDI si VW facute amandoua de VW, AUDI A4 mai mica, VW mai mare, etc) imi zice ca nu este multumit. Pentru ca :

- in Audi, pe loc sau in mers atunci cand inchideai usile NU mai auzeai nimic de afara
- materialele de interior erau mai bune calitativ la AUDI
- la VW cam trepideaza interiorul masinii
- la Audi farurile erau mai bune
- sistemul audio stock din masina era mai bun la Audi
- ... si mai sunt diferente, dar nu mi le mai amintesc eu acum

Deci ?

Cam asa stau lucrurile intre o masina din clasa premium si una de o clasa mai jos (calitativ).

Un plus la VW Passat fata de Audi : este notabil mai economa la bani cand vine vorba de consum, raportat la puterea motorului. Defapt pentru asta e renumit Passat-ul fata de surorile ei de la Audi (e intotdeauna mai econom fara a sacrifica din puterea motorului). Si nu e cu mult mai jos decat Audi la capitolul imagine, insa in mod clar e mai jos la fiabilitate si confort.

Am dat doar un exemplu, daca vreti o comparatie si la Opel(GM), exista modele GM mai performante pe USA (Cadillac Escalade este un foarte bun exemplu, de referinta in clasa lui din toate punctele de vedere). Nu exista concurent din grupul VAG pe acest segment, Porsche Cayene fiind doar un SUV european care nu se compara din niciun punct de vedere cu un Cadillac Escalade.


Tu cu cine vorbesti ? Vezi cumva pe aici ca s-a spus ca vw e masina premium ?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@bgd92

Motorul de 1.7 diesel de la Opel nu a avut concurent de la VW/Peugeot chiar si Ford si diferenta de bani/asigurare in Europa cand s-a vandut acest model nu a fost asa mica ca la noi, ma refer la impozit/asigurare/norma EURO. Cand Opel a scos Astra cu motorul 1.7 EURO 4 la final de 2003 VW facea 90% din motoare pe norma EURO3, tine cont de asta. 1.7 EURO 4 a fost un motor fiabil pentru EUROPA unde motorina era buna. Din 2005 a venit si VW cu motoare diesel EURO4, la fel si in cazul motoarelor pe benzina Opel avea motoare EURO4, VW motoare EURO3, Opel avea motoare in 16 valve, VW motoare in 8 valve. Opel avea ABS si Airbag in standard, VW nu... si putem continua discutia asta cat vreti voi, mie imi face mare placere sa-mi amintesc ce a facut Opel in anii respectivi.

In ziua de azi, diferentele sunt destul de mici Opel/Ford/VW/Peugeot sunt cam la fel la mai toate capitolele, diferenta se vede la masinile japozeze sau la cele din gama premium.
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Userul fericit:
-Cand Opel face 1,7 Euro 4 VW facea 1.9 euro 3. Adevarat. Dar cand VW face diesel de 1.9 euro 3 de 101-110 cp(cu 8V) Opel punea tot lesinatul de 1.7 euro 2 cu 75 cp(si cu 16V).
-Cand a facut Opel motoare cu 16V a facut si VW, ce pe Golf 4 nu e 1.6 16V?
Si nu compara masinile pentru SUA cu masinile pentru Europa. Era odata la Fifth Gear un Ford de prin anii `70 care avea geamuri electrice si AC. Pentru Europa ,Ford a facut masini cu AC si Geamuri electrice dupa `90,dei cam 20 de ani mai tarziu. Si compara ce face Chevrolet pentru Europa cu ce face pentru SUA.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Aici te inseli, du-te pe Wiki...

- 1.7 de 75 cp era EURO3 din 1999 pana in 2003, apoi pe final de 2003 Z17DTL EURO 4.
- e greu sa gasesti pe SH un Golf 4 cu 105cp si EURO4, majoritatea 1.6 sunt EURO3, mai usor gasesti 1.4 EURO4

Nu am zis nimic de Chevrolet, Chevrolet pe EU e o masina GM low-cost.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Happy de unde concluziile astea? eu zic sa intri sa pe autodata sa te documentezi care motorizari sunt E4 la diesel si care nu ; pt ca fiind vorba de 5 motorizari de 1.9 in parte, adica o gama larga, probabil de aceea te-a indus in eroare ; cat despre cele pe benzina, de la 2001 in sus toate sunt E 4 ; nu stiu de unde confuzia ta cu 2005...
Nu avea concurenta cu peugeot si ford? Ia vezi tu mai bine ce motoare aveau ei in 2001-2003...

Silviule : sunt satul de ipocriti si de cei care vb gura fara ei ; din cauza lor sunt si altii indusi in eroare si le pare rau apoi


Ultima modificare facuta de bgd92 la Mie 16 Apr, 2014 8:29 pm, modificat de 2 ori in total
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu are rost sa intru pe AutoData, nu exista motor de 1.9TDi EURO4 pana in 2004 inclusiv, primul motor EURO4 a fost cel de 2.0 cu AdBlue in rezervor separat. Si asta pentru ca VW s-a incapatanat sa merga inainte cu motaare in 8 valve si tehnologia lor TDi.

E valabil si ce am scris mai sus, in legatura cu motoarele de VW de 1.6 si 1.8, majoritatea motoare EURO3 (mai putin cel de 1.6 105cp care e EURO 4).
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Se gaseste G4 1.6 16V euro 4 in stare excelenta de e plin autovitul de ele. Tocmai si-a luat un vecin sambata unul din CJ. E din 2002, E4 si arata si merge super frumos. 3000 fara 50 si e aproape full.
Da, 1.9 E4 l-au bagat din 2004,dar Opel cand a introdus CDTI-ul?
Hai ca topicul a luat o alta intorsura,acum e Opel VS VW. Smile)))
Peugeot? In 2001 puneau 1,9 aspirant de 72 cp Smile) Pe 206. Smile) Tractor in adevaratul sens al cuvantului.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La Sibiu se gaseste mai rar Golf 1.6 EURO4 , samsarii le aduc pe cele de 1.6 EURO3 care sunt mai ieftine la achizitie si implicit la vanzare. Mai repede gasesti Golf 4 1.4 EURO4 de 75cai, astea sunt multe la cumparare.

1.9TDi EURO4 pe Passat l-au bagat din Februarie 2005 (cu noua generatie de Passat). Opel a pus pe Vectra motorul EURO4 cdti in Februarie 2004, cu un an mai devreme.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Sunt foarte multe G4 105 cp euro 4.Acum depinde de cat de hot e samsarul. Passat e si din 2004 1.9 E4, dar in 2004 au cam inceput sa bage 2.0.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Passat-ul variant 1.9TDi s-a facut pana in 2005 doar EURO3, poti sa verifici si tu. Cel sedan pana in 2004 inclusiv si toate Passat-urile 1.9TDi pana in 2004 inclusiv sunt EURO3.

Si nu uita ca FIAT este parintele tehnologiei Common-Rail, cu asta a avut Opel noroc pe generatia Vectra C ca au fost motoare mai avansate tehnologic mai elastice la accelerari si cu un raport putere/consum mai bun decat cele TDi. Si mai 'Fun', in sensul ca poti sa le turezi mai mult, ca pe benzinare.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Mai verifica talica si vei vedea ca in 2004 se facea Passat 1.9 101 cp E4.
http://www.autobook.ro/emis...100-cp-30012.html
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu e buna sursa, sorry.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stiti care e problema voastra ? Vorbiti mereu fara sa stiti...ti-am zis sa te documentezi, refuzi sa o faci ; vezi ce norma are motorul 1.9 tdi axr 101 si daca s-a pus din 2001-2002 pe skoda octavia/ golf4, etc..zici ca sunteti catari...va zice omu ceva si o tineti sus si tare pe a voastra

P.s; intre timp a postat si silviu; nu e buna sursa? Omule...hai sa vorbim despre pufuleti mai bine ca la aia poate se pricep toti...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uite aici : http://autokatalog.autoscou...-100-ps/10528758/ e motor EURO3 si 100cp, fabricat intre 2000 si 2004.

Daca aparea motorul EURO4 din 2001/2002 sa fii sigur ca nu mai continuau VW pe Passat cu 1.9EURO3 pana la inceput de 2005.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 8:50 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR