Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Aici te inseli, du-te pe Wiki...

- 1.7 de 75 cp era EURO3 din 1999 pana in 2003, apoi pe final de 2003 Z17DTL EURO 4.
- e greu sa gasesti pe SH un Golf 4 cu 105cp si EURO4, majoritatea 1.6 sunt EURO3, mai usor gasesti 1.4 EURO4

Nu am zis nimic de Chevrolet, Chevrolet pe EU e o masina GM low-cost.

ahappyuser, toate Golf-urile 1.6 MPi dupa 2000-2001 sunt Euro 4.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asta e gama de motorizari 1.6 pe Golf 4 de la VW : http://autokatalog.autoscou...olf-iv-1997-2003/

Vezi si tu cati g/km emisii au fiecare motor de 1.6 in parte, compara cu standardul admis de norma EURO4 si vezi cum erau.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, din iulie 2001 VW a facut toate motoarele pe benzina euro 4.
Eu ti-am mai zis sa nu te mai uiti in autoscout ca in Biblie.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Raportat la alte site-uri, asta e parte a Autoscout24.de si este pentru informarea cumparatorului, nu este un site de amatori. Intre motorul de 1.6 102cp si cel de 1.6 105cp sunt diferente si la consum, astea cel mai probabil vin de la avansul tehnologic al motorului de 105cp care este mai eficient si deci mai putin poluant.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 8:59 pm
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Golf 4 sunt o droaie E4. Si Passat din 2004 1.9 se gaseste cu E4. La fel ca si Golf 4 1.9 tdi .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Om fi noi amatori si mult mai tampiti ca autoscout, dar gaseste-mi tu mie Golf IV 1.6 Mpi 2001 Euro 3!


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mie 16 Apr, 2014 9:00 pm
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ba omule tu te contrazici cu mine asa pe fata ? Eu nu mananc kkt ca altii si daca iti spun ceva asa este ; cel de 100 -101cp cod motor ATD este euro 3 si cel de 101 cp cod motor AXR este euro 4 100% ; numai ma freca atat la cap ; am in familie skoda octavia tour elegance din 2001 1.9 tdi axr 101 cp si e euro 4 ; si toate axr-urile sunt euro 4; si pe leon 1 M si pe golf 4 si pe ce vrei tu ; numai comentati aiurea fara sa stiti ca nu vb ca voi din date de pe autovit sau autoscout...
P.s; 1.6 in grupul vag majoritatea sunt euro 4 numai mancati aiurea ;


Ultima modificare facuta de bgd92 la Mie 16 Apr, 2014 9:01 pm, modificat de 2 ori in total
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In regula.

Daca zici tu ca este, eu pot sa ma impac cu asta. Ai dreptul al opinie, la fel ca si mine.
Skip ads

  • marius_george

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu trebue sa sti prea multa istorie dar in al doilea razboi mondial cand cei de la opel facea tancuri si avioane cei de la vw facea carucioare pt buteli si masini de cusut


Ultima modificare facuta de marius_george la Mie 16 Apr, 2014 9:02 pm
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92: Ce nervos esti de la un timp Smile)).
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de drept la opinie e vorba despre adevar ca de aia stricati si socotelile altora ca nu sunteti in stare sa dati un sfat pertinent, nu aveti cunostinte dar aveti boala contrazicerii

P.s : ba silviule te ia durerea de cap aici ma..atata prostie n-am vazut in viata mea ;
P.s2 : happy ai 5 stele pe.forumul asta vad dar degeaba ; poate te pricepi la opal dar cand e vorba de vw nu te mai contrazice aiurea...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Ba omule tu te contrazici cu mine asa pe fata ? Eu nu mananc kkt ca altii si daca iti spun ceva asa este ; cel de 100 -101cp cod motor ATD este euro 3 si cel de 101 cp cod motor AXR este euro 4 100% ; numai ma freca atat la cap ; am in familie skoda octavia tour elegance din 2001 1.9 tdi axr 101 cp si e euro 4 ; si toate axr-urile sunt euro 4; si pe leon 1 M si pe golf 4 si pe ce vrei tu ; numai comentati aiurea fara sa stiti ca nu vb ca voi din date de pe autovit sau autoscout...
P.s; 1.6 in grupul vag majoritatea sunt euro 4 numai mancati aiurea ;

Din ce ai scris mai sus, ar parea ca Skoda a introdus motorul EURO4 inaintea la VW (sau ca sa fiu foarte maleabil, deodata cu VW). Dar chiar si asa, motorul asta de 100cp EURO 4 este la final de 2004 pe GOLF si inceput de 2005 pe Passat, nu vad cum ar fi pus asa de timpuriu pe Skoda. Poate ai o greseala in talon.

Asta-i motorizarea : http://autokatalog.autoscou...tdi-74-kw-100-ps/ ?


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 9:10 pm
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@bgd92: Te uiti pe forumul asta si vezi ca nici 10% din membrii nu au habar care e uleiul cel mai potrivit si recomandat pentru motorul care ii plimba zilnic pe drumurile patriei,si mai ai pretentie sa stie ce euro avea 1.9 TDI de pe Passat in anul 2004.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu am nicio greseala in talon ; intra si pe vwforum sa vezi norma pt axr din 2002 ; au postat colegii acolo si copii dupa brief si omologare...atata timp cat scriu pe un forum scopul meu este sa ajut pe altii nu sa dezinformez aiurea; in mare parte ma documentez in prealabil inainte de a manca un kkt....asa m-ati contrazis si cu bmw e46 ca nu exista 320 in 6 cilindri...

P.s; am spus destul de clar de 5 ori motorizarea euro 4 pt TDI care e pe piata din 2001-2002; 1.9 TDI AXR 101 CP !
P.s2: silviule, nu am nicio pretentie de la niemeni ; doar sa nu ma contrazica aiurea fara dovezi sau fara sa se fi documentat cand deja il rugasem sa faca asta raspunsul lui a fast : nu am nevoie sa ma uit in auto data.......imi scapa mie ceva...? Or avea unii un grad de inteligenta foarte ridicat si eu nu am observat..probabil unii s-au nascut invatati si nu au nevoie de documentare...


Ultima modificare facuta de bgd92 la Mie 16 Apr, 2014 9:20 pm, modificat de 3 ori in total
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Macar putem scrie corect ...si gramatical...Opel a avut in principal productia de camioane de transport celebrul Blitz,Vw a facut tot vehicule in special cele de infanterie,
Singurul care a facut si tancuri si camioane si vehicule usoare si automobile ...a fost Renault iar la inceputul razboiului daca franacezii nu preferau sa fuga...tancurile lor erau mai bune ca a nemtilor dar gresit folosite dpdv tactic
P.S. cu biciclete si masini de cusut a inceput...Opel
Ramane sa faceti un subiect pe tema...bicicleta Opel vs tancul Renault clar vor fi si unii care vor vrea sa ne convinga de superioritatea pedalelor in fata senilelor
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dadada ... pai fi sigur..cu bicicleta fugi si te ascunzi mai usor decat cu tancul..
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@bgd92

O sa caut manualul de intretinere sau cel de reparatie pentru motorizarea asta sau daca gasesc chiar pentru Skoda si revin cu un raspuns.

Cat despre masina de cusut si bicicleta, va propun sa-l lasam pe colegul ex.@vasea77 sa se desfasoare ca e pe terenul lui de joaca aici pe topicul asta.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
De asta toti stim ceva doar dupa urechea altuia..a auzit la vecinu..la matusa..la verisoru..care normal nu avea nevoie sa se documenteze ; cati dintre voi stiti sa recomandati un auto cuiva? Daca va intreaba cineva ceva despre un renaul clio ce ii ziceti? eu ii zic mai intai parerea mea despre masina doar daca am intrat in contact cu ea ; ca pe forum toate masinile sunt proaste ; ii spun ca cel mai important este sa ii placa lui, nu mie, ca nu eu o voi conduce ; ii spun sa cumpere masina de la proprietar, sa faca testele de riguaore ; degeaba ii spun eu ca Opal e bun daca il ia de la un samsar infect din autovit care ii va da teapa vietii decat sa ii zic ca un renault cu 60.000 km intretinut de proprietar e prost ;logan voi nu recomandati la nimeni ca deh..voi nu tineti cont de nevoile omului si de ceea ce il intereseaza ( ieftina la intretinere, la achizitie, inalta si spatiiasa ca omul merge pe drum de tara si vrea sa care cartofi ) ; nu asa se ajuta oamenii...recomandati doar ce stiti voi ; decat sa induceti lumea in eroare mai bine va abtineti de la postari
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Citez
VIN: WVWZZZ1JZ3W119873 COD OMOLOGARE INDIVIDUALA: ABVK1N0014I38E4
fab.11/2002 aici am gresit mai sus pentru ca am scris luna a 6-a si este a 11-a ! prima inmatriculare 06/2003 de aici si confuziunea!
in concluzie: 2002/2003 E4

Sunt si euro 3 si euro 4 ; nu stiu sa iti zic de ce au iesit unele euro 3 si altele euro 4; probabil din incompetenta celor de la RAR..care nici dimensiunile corcte de anvelope nu ti le trec..dar deh..asta e ; probabil de aici confuzia ; ideea este ca sunt 1.9 tdi de la 2002 in sus care au fost si E4; cele de la 06.2003 in sus au fost toate E4 ( AXR )
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu de 15min ma uit pe Wiki, pe alte site-uri... peste tot la cod motor e ATD/AXR 2000–2010, cat e ATD si din ce an incepe AXR nu vad sa scrie, dar am vazut ca e EURO3 D4 prin DE, la noi vad ca RAR-ul l-a omologat direct EURO4, nu pot sa zic ca e EURO4 pana nu vad ce g/km emisii are si apoi sa le compar cu norma EURO4 standard pentru diesel. E pumpe-duse cu EGR, ca si cel de 131cp, poate diferenta sa fie la faptul ca îi bagi Ad-Blue in el(?) sa iasa EURO4 sau i-au coborat puterea la doar 100cp ca sa iasa noxele pentru EURO4(?), nu stiu ce sa cred dar mai caut. O sa merg la Skoda in service sa intreb si pe cineva de acolo.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 16 Apr, 2014 9:47 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR