Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Culoarea masinii mele este albastru...foarte frumoasa Smile...
Problema este ca se vede praful pe ea de nu se poate...
Azi o spal ...maine e murdarica...parca e un copil mic Very Happy...
Exista vreo solutie astfel incat sa impiedic depunerea asa de rapida a mizeriei pe caroserie..(stiu ca daca este ud jos se stropeste si nu ai ce face, dar poate pentru praful nostru cel de toate zilele exista vreo solutie astfel incat sa nu se depuna asa repede...)

Multumesc.
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
kiby a scris:Culoarea masinii mele este albastru...foarte frumoasa Smile...
Problema este ca se vede praful pe ea de nu se poate...
Azi o spal ...maine e murdarica...parca e un copil mic Very Happy...
Exista vreo solutie astfel incat sa impiedic depunerea asa de rapida a mizeriei pe caroserie..(stiu ca daca este ud jos se stropeste si nu ai ce face, dar poate pentru praful nostru cel de toate zilele exista vreo solutie astfel incat sa nu se depuna asa repede...)

Multumesc.


am si eu aceeasi problema..si nu crd exista solutie..eu am incercat cu tot felu de sol si ceara si nimk..asa k..Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cel mai simplu e sa va luati cate o perie speciala (pamatuf)cu care sa stergeti praful de pe masina
masina mea e alba si de cand am acest pamatuf e ok
peria e cu motorina si silicon si curata praful f bine.
atentie nu dati cu ea cand masina are picatele de apa ca ramane mai rau
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dak as sta sa dau cu peria pe ea ..ar tre sa dau in fiekre zii...cu toate k tin la masina mea..dar da o masa k nu moare dak are un pic d praf pe ea...stii cum e lucrurile d valoare sunt prafuite..cu cat mai mult praf pe ele cu atat mai vechi si scumpe:D
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Dar praful de care vorbesti nu se depune in fiecare zi ?
Daca o vrei frumoasa, trebuie sa dai in fiecare zi, cel putin in Bucuresti.

In Occident poti sa stai 3 saptamini si sa si ploua si tot nu se murdareste...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:In Occident poti sa stai 3 saptamini si sa si ploua si tot nu se murdareste...


Ba chiar o speli daca mergi in spatele tirului si ploua afara. Dar asta-i alta treaba. Pana atunci spor la periat masina ca eu m-am saturat sa tot dau praful de pe masina.... Sad
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:

In Occident poti sa stai 3 saptamini si sa si ploua si tot nu se murdareste...


fratioru meu..sunt eu beat la ora asta...dar crd k nici in desert nu e atat praf cat e in bucurestiul asta...asa k eu imi bag ceva in el d praf si d masina...si o las asa...k nu moare dak e praf pe ea..dak e sa plec undeva...pun furtunu pe ea si gata..sau dak e doamne doamne bun si da o ploaie e bine...in rest...nu ai cum sa scapi d praful din bucuresti
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si la craiova...tot ca la bucuresti...tot ca in sahara Very Happy ...
Azi o spal...maine e urata foc !!!...si daca ploua sau mergi in spatele unei masini cu roti mai mari (tiruri, camioane, ...)...te-ai scos de tot Sad ...
De spalat la mine e mai greu ca stau la bloc si nu am cum sa scot furtunl puna la masina ca sunt vreo 30m....deci spalatoriile o duc bine...100mii (doar exteriorul) o data sau de doua ori pe saptamana ca imi place sa fie totusi curata...
Interiorul imi place sa-l fac singur...ca sunt putin mai maniac cu curatenia si aia la spalatorie o fac asa...la norma ca mai toate lucrurile pe la noi pe la daco-romani Very Happy ....
O sa incerc si cu pamatuful...eu speram ca stiti vreo vraja Very Happy (o spun inainte sa ies din casa si gata....masina s-a curatit singura Very Happy )...

Multumesc tuturor.
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@jolyjoker: te rog sa nu mai scrii cu limbaj de "chat"
ontopic: masina nu se zgarie daca incerc sa sterg praful, si in timpul operatiunii inevitabil se freaca praful de vopsea?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hm, problema cu praful e una generala pentru cei care nu au un loc de parcare bine pozitionat.
Si eu imi tin masina "pe trotuar" si... din alba ce e, in 2 zile devine gri. Din pacate, asta e situatia, in RO suntem deficitari la curatenia strazilor (bine, eu am si un "avantaj" major, pe langa masina trec aproape toate TIR-urile care tranziteaza Clujul) si bineinteles, mai intai se depune roua pe masina, apoi praful.. si va imaginati rezultatul.
Daca plec in delegatie o saptamana, spal masina sambata asta, sambata viitoare tre sa ma duc in benzinarie, sa imi curat geamurile laterale si retrovizoarele....
In alta ordine de idei, langa bloc e o parcare, asezata perpendicular pesosea. Deja de la a 5-a, a 6-a masina, nu se mai vede praf...
Asta-i viata, ori ne luam garaj, ori... si baietii de la spalatorii trebuie sa traisca.... Wink
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu tin masina in garaj, nu stau nici pe o strada foarte circulata iar la noi in oras zic eu ca totusi nu e ca in desert..si totusi
culoarea asta albastra e tare pacatoasa Sad
pana acum, am avut numai masini gri si daca nu o spalam cu saptamanile, tot nu se vedea
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu v-am spus ce fac eu ca sa o mentin cat de cat curata ,acum face fiecare ce vrea ,dar sincer eu ma mai gandesc si la faptul ca dak pun furtunul prea des pe ea sa o spal sa nu intre rugina in ea ,si asa prefer sa stau cu pamatuful pe ea dak e nevoie zilnic .Asta e parerea mea.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dar sincer eu ma mai gandesc si la faptul ca dak pun furtunul prea des pe ea sa o spal sa nu intre rugina in ea

Rugina apare pentru ca apa stationeaza pe vopsea, daca aveti si praf mai bun ca sta mai bine Smile
Vopseaua protejeaza tabla dar voi protejati vopseaua ?
Pentru asta exista ceara. Spalati masina, un polish manual si ceara pe capota motor de exemplu si dupa citeva zile o sa vedeti diferenta. Capota nu va fi la fel de murdara ca restul masinii.
In rest dati cautare si cititi ce si de ce.....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR