Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Baldur

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cu o ocazia montarii anvelopelor de iarna am observat faptul ca anvelopele de pe spate s-au uzat foarte mult doar pe partea interiora. Am intrebat diverse persoane si mi-au zis ca e posibil sa am puntea spate lovita. Daca este lovita, banuiesc ca o pot schimba, insa cum pot sti exact ca problema este puntea? Astept raspunsurile dvs. celor care aveti mai multa experienta decat mine. Va multumesc!
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Baldur a scris: cum pot sti exact ca problema este puntea?

Cel mai indicar ar fi sa mergi la un atelier care verifica geometria rotilor.
  • Ionutzcond

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu am aceeasi problema pe fata si in concluzie trebei sa schimb amortizoarele ca alea dau unghiul de cadere a rotilor, trebuie sa ai tot ceva uzat, ar fi culmea sa fie lovita din ambele parti puntea spate
  • Baldur

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ionutzcond a scris:eu am aceeasi problema pe fata si in concluzie trebei sa schimb amortizoarele ca alea dau unghiul de cadere a rotilor, trebuie sa ai tot ceva uzat, ar fi culmea sa fie lovita din ambele parti puntea spate


Amortizoarele le-am schimbat acum 5 luni si tot atunci am facut geometria rotilor si nu au fost probleme. Am sa merg zilele acestea din nou pentru geometrie. Daca trebuie sa schimb puntea, trebuie sa fie de pe acelasi model (varianta hatchback sau caravan) sau merg si de pe Vauxhall? (acestea se gasesc mai usor pe la dezmembrari)
Skip ads

  • Ionutzcond

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
tre sa mearga si de vauxhall ca doar e aceeasi masina
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am și eu o problemã de acest fel. Anvelopa spate stanga se uzeazã mai pronuntat pe exterior. Sa fie puntea stramba sau vreo bucsa la bascula, ceva?
Am vazut acest lucru si in toamna, cand am pus anvelopele de iarna. Anvelopa de vara de pe spate era uzata neuniform. Acum am alte anvelope, pe 16, si dupa 2500 de km am uzura pe exterior, stanga, spate.
Care sa fie cauza?
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mergi la un service serios pentru geometrie.acolo iti va spune cauza.
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
De la bucsa puntii nu iti uzeaza anvelopele( aia bate de zici ca da cineva cu ciocanul cand e uzata dar NU toceste anvelopa). . Cel mai probabil suportul in care intra bucsa este stramb spre interior. Cauza= lovitura in roata sau curba luata in viteza + o groapa ceva mai hotarata sau de ce nu intoarceri cu frana de mana pe asfalt uscat.
Astra H-ul are o suspensie simpla pe spate cu punte (ca la dacie) iar caderea rotilor | | este data de doar DOI suporti cu 2 bucse in interior. Nu exista niciun reglaj pentru astfel de sistem.
Poate sa fie si fuzeta stramba dar foartee rar mai degraba se indoaie puntea .. (suportii).
P.S. pune masina pe loc drept cu presiune corespunzatoare in anvelope si ar trebui sa vezi ca roata sta putin oblic fata de aia din dreapta.
P.S. 2 Varianta cea mai nosoala... Masina lovita zdravan pe spate=lonjeroare trase in service=caderea corecta rotilor aproape imposibila cu tehnica de tragere din Romania.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cel mai sigur iti spune la un atelier care face geometria rotilor. acolo iti spune daca e problema si de unde anume. Daca este din suportul de prindere al puntii prin intermediul celor 2 bucsi mari atunci degeaba schimbi puntea...
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Maine merg sa fac geometria la roti, dar am mai observat ceva. Pe loc drept, privind din spate, masina parca sta un pic inclinata chiar pe stanga. Sa fie totusi problema de la amortizor sau arc?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
amortizorul nu iti ridica/coboara masina. Aia e treaba arcului
Deci, posibil arc rupt/slabit, sau punte stramba.
  • padrefloryn

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat problema. Am fost sa fac geometria, iar problema era la bucsa mare de la punte. Surubul era un pic desfacut.
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Acum cred ca trebuie inlocuita anvelopa cu problema.
Skip ads

  • SDM
  • *
  • 38 mesaje
  • din 02 Feb 2009
  • Astra 2007 Z17DTR
  • Caras-Severin
  • SDM

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bunã dimineața. Știe cineva valoarea unghiului de convergenta pentru Opel Astra H Caravan, model 2007, Z17 DTR ? La Astra G Caravan era ,,0” Se pãstreazã și la H ? Am cãutat pe aici și nu am gãsit. Mulțumesc, stimã
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Tot zero din cate stiu eu, dar poti merge la un reglaj de directie si vei afla acolo daca masina sta cracita sau nu
  • SDM
  • *
  • 38 mesaje
  • din 02 Feb 2009
  • Astra 2007 Z17DTR
  • Caras-Severin
  • SDM

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mulțumesc horaa. Nu mã mai duc pentru cã au schimbat bucșele de spate și au trântit puntea cum le-a cãzut la mânã, volanul stãtea strâmb, virat spre stânga, mașina trãgea într-o parte, echipa de acolo dovedindu-și nepriceperea. Am mãsurat distanța între axe și a ieșit o diferențã de 7 mm. Am readus distanțele la 2703 mm și acum am adus pe 0 și convergența. Volanul stã bine acum, mașina nu mai ,,trage” și cred cã am rezolvat eu, la mine în curte cu mijloace de mãsurã adecvate (roletã, șubler, rigle, etc) și pricepere. Mã pricep puțin la chestiile astea pentru cã acum 30 de ani am construit o mașinã și am participat în CNVM, automobilism. Mulțumesc de ajutor. Stimã
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si mie la schimbarea de bucsi puntea spate mi-au stricat directia. Nimeni nu pomenea de chestia asta pe forum. Iata ca a mai patit cineva, Eu am rezolvat-o mergand in alta reprezentanta si cerandu-le alora sa stranga suruburile pe vechile urme... Va dati seama pe mana cui lasati masinile?
  • SDM
  • *
  • 38 mesaje
  • din 02 Feb 2009
  • Astra 2007 Z17DTR
  • Caras-Severin
  • SDM

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2007 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da, acesta este nivelul multora din service, oameni care nu pricep nici esențele dar nu pricep nici detaliile ... mare grijã ! Stimã
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR