Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Da, o poti evalua la oricat, oricum ei nu au bani sa-ti despagubeasca o dauna.

Cel mai sigur e la o firma mare si stabila, asa ca va recomand Asirom.
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
initial reusisem o super oferta de 570 euro... dupa care s-a sesizat agentul ca e ceva in neregula (il ametisem cam rau, saracul...) si a recalculat la 640, deci 64/luna, primele 10 luni.
  • CatalinM

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Destul de bine dar vad in semnatura ta un Astra G din 2002.
La asta ai obtinut aceasta asigurare ?
Oricum e bine, sper ca la un Vectra din 2001 sa obtin cam acelasi pret avand in vedere ca este mai veche cu un an dar este si intr-o clasa superioara.
Merci.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
atentie mare la capcanele preturilor mici...
un amic cu pejo ( Evil or Very Mad ) a patit-o pe DN1. l-a busit unul din spate, l-a proiectat in masina din fata... airbaguri deschise, masina muci, dauna totala...
si acum da marunt din buze pt ca a negociat la Casco doar 9000 (ca sa aiba rata mica...) cind in mod normal era cam 12000....
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
daca eu am dat 9000 pe ea, ti se pare normal sa iau la dauna totala 12000????
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu doar dadem un exemplu vizavi de cautari ale celui mai mic pret pt prima anuala...
ideea era ca daca ai dat 9000 iar asiguratorul se uita-n schwacke si zice (valorile sint din burta)
10500 masina deci prima anuala e 600
sa nu faci greseala sa incerci sa economisesti 50 euro (160000/luna) dind o prima de 550 pt o valoare de 8000 sa zicem...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Inca nu am facut CASCO la ea, din lipsa de finante. Nu vrea nimeni sa ma sponsorizeze? (glumesc)

100% de acord cu zafirul, dar totusi...
Am cerut oferte de la 3 firme, mi-au evaluat-o intre 13 si 15 mii. De ce asa mult??? In caz de dauna totala eu iau alta identica cu maxim 10000, nu-mi convine sa dau banii aiurea
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai 13.000 cu fransiza 20%, inseamna ca o sa primesti 10.400 in caz de dauna totala.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ce fransiza 20%???? ar fi jecmaneala curata. cine face asa ceva?

fransiza e 0 in toate cele 3 oferte:

Stimate Domnule ...

Avem deosebita placere ...bla... In acest sens am ales ofertele ALLIANZ-TIRIAC, GENERALI SA si ASIBAN SA pe care le consideram cele mai in masura sa acopere necesitatile dumneavoastra de asigurare.

... va ofera odata cu incheierea contractului de asigurare CASCO, serviciul postdauna cu auto la schimb – SPAS, GRATUIT pentru o perioada de 6 luni, incepand cu data intrarii in vigoare a politei de asigurare. Acest contract va fi reinnoit GRATUIT din 6 in 6 luni spre deosebire de polita de asigurare care este valabila 1 an.

bla despre SPAS, fain... In cateva cuvinte, faci accident, il declari la politie si de restul ne ocupam noi, si iti si dam o masina la schimb... bla...
ASIGURAREA CASCO

Riscuri acoperite – cred ca au inclus tot...

Oferta ALLIANZ-TIRIAC SA
Suma asigurata totala: 14.441 EURO
Cota de prima medie: 8.18 %
Prima de asigurare: 1.181 EURO
FARA FRANSIZE

Modalitati de plata: integral sau in 2, 4, 6 rate
Reduceri: 5% pentru plata integrala a primei de asigurare;
Facilitati: Decontare directa cu unitatile reparatoare, promptitudine,
servicii de calitate foarte buna;
Extindere de furt in afara granitelor tarii GRATUIT daca se incheie Cartea Verde

Oferta ASIROM SA
Suma asigurata: 13.719 EURO
Cota de prima: 6.62 %
Prima de asigurare: 908 EURO
FARA FRANSIZE

Modalitati de plata: integral sau in 2, 4, 6, 10 rate
Reduceri: 10% pentru plata integrala a primei de asigurare;
Facilitati: Decontare directa cu unitatile reparatoare;
Extindere de furt in afara granitelor tarii GRATUIT daca se incheie Cartea Verde

Oferta ASIBAN SA

Suma asigurata totala: 15.163 EURO

FARA FRANSIZE
Cota de prima: 5.97%
Prima de asigurare: 905 EURO

Modalitati de plata: integral sau in 2, 4, 6, 10 rate
Reduceri: 10% pentru plata integrala a primei de asigurare;
Facilitati: Decontare directa cu unitatile reparatoare, promptitudine,
servicii de calitate buna;

Va multumim ...bla

pareri?

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am la Allianz cota 6.04% cu fransiza 20% pentru dauna totala. Ideea e ca masina oricum e evaluata la mai mult decat valoare ei de piata, asa ca in caz de dauna totala 80% din valoare asigurata reprezinta o suma cel putin egala cu valoarea ei actuala. Iar cota e mai mica cu fransiza, deci si prima de asigurata anuala.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
De ce va ganditi numai la dauna totala?
Fransiza este valabila si la o dauna partiala, sau ma insel... si aici vine bucuria, ca daca ai o dauna de 1000 EUR, trebuie sa oplatesti din buzunar, ca se incadreaza in procentul fransizei...
Corectati-ma daca gresesc... eu nu mi-as pune fransiza nici de 1% avand in vedere preturile la piesele noastre... si faptului ca sansele noastre de a avea un accident sunt minime, direct proportionale cu raportul dintre constienta noastra si inconstienta altora...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
asa este, fransiza se aplica tot mereu, cand exista. Dar nu la total valoare masina, ci la total dauna. de obicei e fixa (poate fi si 150eur), dar poate fi si procent din dauna.

in cazul dauna 1000 eur, daca ai fransiza de 150, scoti 150 din buzunar. daca ai 1%, scoti 10
Skip ads

  • cleopatra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Buna,
Eu am casco la FATA Asigurari. Am avut mari emotii cand am facut la aceasta firma pentru ca e o firma noua si pe internet nu am gasit nimic despre ea. Am fost implicata intr-un accident, vina mea, am fost la constatare cu ea. Constatatorul a fost foarte dragut, bara fata era un pic indoita si mi-a zis ca trebuie reparata. Apoi a vazut el un mic punctulet, care eu nu l-as fi vazut si a zis ca bara de protectie a intrat in bara un pic si clar trebuie inlocuita. Am fost foarte placut surprinsa de ei. Alta emotie am avut-o cand s-a terminat reparatia in service si asteptam acceptul. M-au sunat cei de la service, au zis ca masina e gata si acum trimit cererea pentru acceptul de plata. Intr-o ora m-au sunat ca au primit acceptul de plata si ca pot sa vin sa iau masina.
Deci concluzia = sunt f seriosi
Factura a fost de 5000 roni
Am ales aceasta firma pentru ca era singura care nu avea taxa de fransiza si in plus cred ca era si cea mai ieftina dupa piata, a costat 550-600 euro pentru un an, masina fiind noua si pretul ei fiind 12700.
Deci cand va faceti casco aveti in vedere si aceasta firma de asigurari Wink
Savescu Ciprian a scris:Ce asigurator CASCO considerati a fi cel mai prompt si care lucreaza bine cu service - ul. (din experientã)

  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Feriti-va de ASIROM.
Am CASCO la ei fara franciza de aproape un an. Am platit 960 euro. Inainte de expirarea contractului am gasit-o in parcare zgariata pe mai multe elemente de caroserie (de fapt numai 2 nu au nimic) si ar implica vopsire totala cica...Ei bine daca vopsesc mai mult de 50% din masina chiar daca am franciza 0, am achitat toate ratele si am CASCO evaluat la 960 euro pe an la o masina ce este pe piata cu 6500 euro trebuie sa achit 25% din valoarea lucrarilor facute....Altfel spus, mi se pune in mod automat franciza 25%....
Concluzie: evitati ASIROM......
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pana sa`mi expire CASCO (acum o luna) am avut la cei de la Asirom. In 2ani cat am lucrat cu ei, contra unei sume de 710 in primul an, si 820 in al doilea pt ca am avut "antecedente" pe primul, nu mi`au facut nici o figura.
De cate ori am mers cu dovada de la politie la ei, m`au trimis in service, si nu au avut nimic de obiectat.Am schimbat pe casco mai multe elemente, gen oglinda, parbriz, vopsit capota si aripa de la pietricele, schimbat roata dreapta fata (janta+cauciuc) pt ca am dat`o intr`o linie de tramvai neasfaltata corespunzator, schimbat spoiler fata pt ca se rupsesera clemele la cel vechi, etc etc.
Din calculele mele....am iesit chiar bine Embarassed
O singura data am avut o "mica" belea cu ei....mai exact cand mi`au fost furate capacele, am mers la ei cu foaia de la politie precum ca era inregistrat furtul, si mi`au zis ca [ tineti`va bine Shocked ] "Capacele nu le putem despagubi decat daca sufera accidente(borduri etc). Pentru asigurarea lor in caz de furt, trebuie sa mai platiti separat ceva" Shocked M`am lasat la mana mea si mi`am cumparat capace singur.....
Asta e istoria mea in 2ani de casco la Asirom. Per total, din pdv`ul meu, merita. Acum schimb asiguratorul, pentru ca mi se mai marise "nitel" prima...respectiv pe undeva pe la 900e pe an ...
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aveti grija cu ASIROM .la vopsire totala platesc doar 75% din valoarea materialelor si a manoperei.maine trebuie sa iau masina de la vopsit si se pare ca trebuie sa platesc in jur de 2000-2500 ron Sad .nu mi-a spus nimeni lucru asta cand am incheiat polita de asigurare casco(820 euro/an) Mad
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu la masina din garaj dau 780 E / an, fransiza 0 , evaluata la 12800 e .
BT Asigurari.
Plata in 4 rate ,prima rata in mai 2007 (masina este in leasing)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR