Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Topul cersetorilor bucuresteni*

In Bucuresti activeaza peste 20.000 de cersetori profesionisti, dar si circa 12.000 care practica aceasta meserie banoasa doar ocazional, in regim part-time, sau pur si simplu accidental. Va prezentam in exclusivitate un top al celor mai de succes 5 cersetori din Bucuresti.


1. Raritatea



Desi e tanara, Raritatea intra in top 5 cersetori, cu un venit de 15.000 Euro lunar. Activeaza in zona Garii de Nord, un vad extrem de bun si de banos. Mizeaza pe frica provincialilor sositi in Bucuresti, speriindu-i sa-i dea bani ca sa scape de ea.
Raritatea are 5 la tupeu, fiind foarte agresiva. Textul folosit este foarte bine gandit. Raritatea sustine ca a apelat la o agentie de publicitate, iar fraza este inregistrata la OSIM: "Nu dai bani, ramai cu ei, mori sarac, mori cu ei"
La tinuta Raritatea nu exceleaza, preferand haine lejere, comode. In timpul liber face parasutism. Ii plac animalele, avand 3 ponei la ferma sa de langa Rasnov, unde isi petrece vacantele de iarna.


2. Limonada



Locuieste in Sectorul 4, insa isi desfasoara activitatea mai ales in Sectorul 1. Limonada provine "dintr-o familie buna, dar prea mare", conform propriei declaratii.
Exceleaza la tinuta si recuzita, folosind inclusiv un balon cu Tweety pentru a provoca lacrimile trecatorilor. La tupeu sta foarte bine, uneori tragand de maneca, sau chiar de geanta, persoanele care nu-i dau bani.
Sta mai slab la gesticulatie, fiind des cris a de prieteni drept "o putoare, ar putea castiga mult mai mult, ca are vad bun".
Limonada castiga in jur de 18.000 Euro lunar si isi petrece vacantele in insulele din Pacific.


3. Chelu'



Este supranumit Chelu, desi e practic pletos. Ironia necrutatoare a anturajului sau infractional ar impresiona chiar si un membru al Academiei Romane.
Chelu' are un text extrem de simplu, dar eficient: "Da-mi un leu !". Tinuta, compusa din haine groase vara si subtiri iarna, determina trecatorii sa aiba o senzatie de mila meteorologica fata de acest cersetor, ale carui venituri se ridica, in medie, la 20.000 Euro lunar.
La tupeu sta excelent, strambandu-se la cei care trec pe langa el fara sa-i dea bani. Activeaza in Militari, in zona autogarii, facand remarci necrutatoare la adresa "bizonilor parosi din provincie, care vin in Bucuresti sa ne ia painea de la gura", conform propriei declaratii.


4. Unguru'



Il cheama Benjamin Balac, insa prietenii il poreclesc Unguru', pentru ca a facut armata in Ardeal. Intra lejer in top 5 cersetori, cu un venit de 21.000 Euro lunar.
Unguru' tapeaza latura mistica a naivilor, primind doar 3 puncte la tupeu. De la distanta, pare inofensiv, insa a fost condamnat de 2 ori pentru talharie. Desi nu are un text extraordinar, preferand sa repete fraza "Dumnezeu vede tot", Unguru' exceleaza la tinuta, in recuzita sa intrand si o palarie vintage. Unguru' activeaza la Universitate, unde are un vad foarte bun, pe care a platit 50.000 Euro.
Gesticulatia sa este foarte complexa, inspirata din misticismul ortodox rus. Ridica mainile, face spume la gura, iar banii curg.


5. Harieta



Harieta conduce detasat topul cersetorilor din Bucuresti, atat la venitul lunar, cat si in privinta talentului nativ. Harieta primeste din partea expertilor nostri punctajul maxim atat pentru text, cat si pentru tinuta, gesticulatie si tupeu.
Harrieta activeaza de circa 4 ani in zona cimitirului Bellu, mizand pe o diformitate pentru a atrage banii milosilor. Trecatorii intervievati de noi i-au dat Harietei o varsta medie de 65 de ani. De fapt, Harieta are 23.
Se lauda cu peste 23.000 Euro lunar, are conturi la mai multe banci, iar in timpul liber merge la mall, la fitness si se gandeste sa se apuce de tae-bo, pentru a-si pastra conditia fizica. Tonusul muscular de invidiat o ajuta sa stea in pozitia din imagine pana la 12 ore pe zi, insa Harieta sustine ca efortul merita.

* Precizez ca topul nu-mi apartine. Inca ne lovim in viata de zi cu aceasta "meserie". Eu nu-i inghit, nu-i tolerez si nici nu-i incurajez. Voi?
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Chiar dacã nu sunt din București , am sã rãspund și eu.
Nici eu nu îi înghit, nu îi suport și nu sunt de acord nici cu persoanele care "le întind o mâna de ajutor".
Vorba aia ... ”LA MUNCA BÃ, NU LA ÎNTINS MÂNA !”
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Raspund si eu fiindca si in BV avem cersetori: eu NICIODATA nu le dau bani, doar ceva de mancare, de ex in masina mereu am eugenia, biscuiti , bomboane etc.....
  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am dat acuma la 2 cersatori adica la o femeie batrana fara degete cu varsta de 60-70 ani si un om de 30-35 ani ce nu are un picior..
Ce munca fratilor la cersit cu noi.nu o sa mai fim stresati cu locul de munca,nu ne cearta seful ca am intarziat 5-10 minute,nu ne taie din salariu ce viata de cersetorii astia cu un salariu de minim 10000 euroi pe luna...am si eu o fraza de la unu din braila iti
"AI UN BAN,DACA AVEAI IMI DADEAI.MAINE DACA AI IMI DAI"..
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu dau bani nimanui.
La munca daca vrei bani.
Ofera-te sa-mi speli masina sau sa-mi duci gunoiul si i-ti dau.Altfel ... Mars!
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De fel nu dau nimic dar am vazut o faza acum 2 ani in zona Leu(politehnica metrou)-exact la semafor.De obicei sta cineva care este imbracat sumar.Era iarna,baiatul cersetor a inceput sa intinda mana la semafor.La un moment dat s-a apropiat de un jeep.Era o doamna la volan.Ea tocmai ce fusese la shopping.L-a vazut dezbracat,s-a dat jos din masina,a scos o sacosa de hartie din masina de pa bancheta spate .Acolo era o pereche de blugi.I-a pus blugii pe langa el sa vada daca se potrivesc(erau putin mari),la care "cersetoru' " a inceput sa o injure cu de toate si a aruncat blugii.

Pai sa iti mai vina sa dai ceva...


Scuze de off topic
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In Bucuresti la intersectia Avrig cu Ferdinand,la semafor,tot timpul este un individ in jurul la 30 ani(+-4) care flutura o iconita(cred cu calendar) ,care nu este insistent,insa nu scapa nici o masina oprita.Nu are [repertoriu]doat tine mana intinsa.
Nici eu nu dau bani celor care cersesc,mai ales ca unii sunt tineri si fara defecte de fabricatie.Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atata timp cat exista orbi, surdo-muti, ciungi si alti napastuiti care POT MUNCI si nu le place sa cerseasca, ba chiar ajung renumiti in meseriile pe care le practica( excluzand cersitul) nu ma indur sa le dau nici o atentie cersetorilor. Nu stiu daca ati observat, dar marea majoritate a cersetorilor sunt cam tuciurii...
Dar totusi, sa nu mint, uneori dau. Atunci cand "simt" ca ar trebui sa fac ceva cat de mic...M-am confruntat candva cu urmatoarea situatie : batranica (se vedea bine ca e batranica), umbla cu ceva bluza la vanzare, si cerea 2 lei pe ea. Zicea ca vrea sa isi ia paine de bani. Nu miroasea a alcool sau tigari, deci exclus sa fie genul care umbla in baruri. I-am dat 5 lei, si nu i-a tacut gura cu multumirile pana am plecat de langa ea, si ma tot ruga sa iau bluza aia, si ca nu ia atatia bani, ca e prea mult. Dupa ce am mers si eu, aruncand un ochi in urma, am vazut ca batranica si-a bagat bluza intr-o punga cu miscari d-alea lente de batran la 70 de ani, si a mers direct spre magazin, care era la vreo 50 m de ea, probabil sa isi ia painea. Simtisem ca ii era rusine sa fie luata drept cersetoare si d-aia vrea ea sa ofere ceva in schimb. In plus, nu am mai vazut-o niciodata de atunci, desi umblu destul de des prin centrul orasului. Dupa ceva vreme, m-am gandit ca puteam sa ii dau mai mult, desi cu greu ar fi acceptat sa ia banii.
Era intr-un loc putin circulat, ceea ce cersetorii nu prefera, nu tragea pe nimeni de maneca, nu putea in ultimul hal...
Iarasi o chestie pe care am vazut-o intr-o zi in care aveam prea mult timp liber : cersetorii din intersectii sau alte zone circulate au cate un "supraveghetor". O persoana care e tot timpul prezenta in zona de actiune a cersetorului, si care urmareste indeaproape "munca si productivitatea" acestuia. Daca aveti 5 minute libere si ochi buni, e aproape imposibil sa nu vedeti chestiile astea.
Deci daca stii sigur ca banii tai ajuta, ca pun ceva pe masa unor nenorociti, si nu merg la "profitul zilnic", atunci da, merita sa dai 1leu, 2.
Am votat NU, pentru ca situatiile de genul celei de mai de sus sunt foarte rare la mine.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am experienta la categoria astora....ajut cu ce pot o batrana autentica nevoiase, ce ma imbie sa cumpar o floare din gradina proprie....dar niciodata un cersetor profesionist! In romanica cersetoria este o industrie extrem de profitabila, indiferent daca practica este organizata ierarhic, sau pe cont propriu...! A fost un reportaj cu o familie...sot si sotie.....zilnic, dupa terminarea "programului", mergeau la un hotel de lux unde pe linga cazare, serveau si mese copiase, binenteles costisitoare financiar!
Nu va lasati impresionati de nimic! Maini si picioare contorsionate, copii tinuti la piept, urme adanci ale unor rani vechi...multi din cei care nu se prefac, s-au automutilat special pentru a impresiona...in majoritatea lor ciori...altii ajunsese candva sa-si tina copii cu picioarele pe calea ferata, "botezandu-i" in acest fel pentru cersetorie! Au fost cazuri concrete cand ciorile si-au aruncat puradeii pe capotele masinilor, scopul fiind extorcarea de bani...
Aaaaa...stiu pe un "profesionist" in sutana....se da drept calugar (al dracu...chiar are veleitati de tarcovnic Smile )
si stoarce de bani babele credincioase, chipurile pentru reparatia manastirii cutare...care numai in creierul lui exista...
Multe adevaruri subtile sunt strecurate in acest clip.... Smile

  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Draga Skipero,topul pe care tu il citezi este o bascalie ordinara...23.000 de euro...gandeste-te ce inseamna in lei...ce inseamna in zile de cersit s.a.m.d,este adevarat ca cersetoria este o practica des uzitata de concetatenii nostrii,marea problema este ca banii primiti ajung la altii(coordonatori,"smecheri"),ala de sta cu mana intinsa abia daca mananca o bucata de paine..."lucreaza" pentru niste jigodii,astia trebuie eradicati (eliminati) !
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@MARIAN CRISTI, nu trebuie eradicati, nu mai dati bani la cersetori si o sa dispara singuri! Solutia cea mai simpla si viabila!
  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-ai inteles,nu vorbeam de cersetori ci de aia care-i trimit in strada...in Bucuresti,intersectia de la Razoare...cum stau la umbra si asteapta ce "pica' de la "spalatorii de parbrize" ?
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
MARIAN CRISTI a scris:Nu m-ai inteles,nu vorbeam de cersetori ci de aia care-i trimit in strada...in Bucuresti,intersectia de la Razoare...cum stau la umbra si asteapta ce "pica' de la "spalatorii de parbrize" ?

Stau langa magazinele de langa statia de tramvai ...
23.000 euro ? Laughing Sa fim seriosi ..
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Chiar 23.000 Euro? Asta inseamna in medie 3.250 lei/zi. Cu alte cuvinte, sa gasesti in fiecare zi 3.250 de oameni care sa dea un leu. Si mi-e greu sa cred ca cine a dat azi, mai da si maine.
Aaa, daca discutam de banii pe care ii strange un cap de retea de cersetori, din mai multe surse, da, e posibil sa se ajunga la astfel de sume. Altfel ....
Am votat nu mare NU.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
clasamentul m-a dat pe spate
@Limonada ii cea mai tare,auzi tu ,,vacanta in pacific,, Very Happy
numai la sfanta manastire mai cotizez in rest nimic.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Castigurile de acolo sunt mult mult umflate. Odata dadeam si eu si uneori sume mai mari la cersetori dar m-am lecuit. Oricum ma lupt cu ei si pe la Berlin. Noroc cu nemtii care vorba lor:"Sunt zgarciti rau manca-ti-as" Very Happy
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Hai sa ne intelegem, clasamentul este mult umflat peste realitate, poate atat castiga intr-o luna cel care colecteaza.
Ce am vrut sa evidentiez este ca acest "flagel" exista si ne impiedicam la tot coltul de acesti oameni care intind mana.

Ca sa spun si eu povestea mea, acum 6-7 ani lucram in centru pe ion campineanu intersectie cu nicolae balcescu. Ieseam de mai multe ori pe zi si fumam din balconul firmei unde vedeam actiunea. Zilnic se prezentau la "lucru" doi ciocolatii, un el si o ea. De cateva ori pe zi trecea un cefalau intr-un bmw si recolta ce produceau amaratii aia. Cred ca in majoritatea cazsurilor asa se intampla.

Eu unul nu dau bani la cersetori. Mai repede platesc intr-o farmacie pastilele la un batranel care sta la coada cu mine si nu are bani sufucienti sa-si ia toata reteta.

Toata stima,
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu dau bani la cersetori, nu pot sa-i sufar.
Iarna trecuta intre sf Nicolae si Craciun veneam pe jos spre casa. Pe drum, aproape de destinatie, ma acosteaza un cersetor, on la 30 de ani, destul de vanjos: da si mie tinere 1 leu sa-mi iau bilet de tramvai.
I-am spus ca n-am, dar daca accepta sa vina cu mine sa-mi bata un covor ii dau 25 de lei.
Ce credeti, a venit sau nu? Laughing
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu dau bani la cersetori din doua motive: in mare parte, ei sunt trimisi la cersit, nu fac asta voluntar. In al doilea rand, toti cer bani. De ce bani si nu mancare, apa, haine ?! Mai degraba ii apreciez pe cei care spala geamuri la masini in intersectii. Cel putin, presteaza ceva (cu japca, ce-i drept).
Cum spunea cineva mai sus: la munca, nu la intins mana. Daca ii urmariti, in general isi cumpara aurolac, tigari si bautura. Mai rar ceva de mancare...poate de asta nu duc lipsa.
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nici eu nu dau bani la cersetori , ce-i drept am dat dar acum am inceput sa dau oamenilor batrani pe care-i vad pe strada care NU stau la cersit ci isi vad de viata lor. Prefer sa ii dau unui batran 10 sau chiar 20 de lei decat sa ii dau unui cersetor. Un batran probabil ca se va ruga pentru tine la biserica si te va tine minte mult timp dar pentru un cersetor esti considerat INCA UN LEU IN PLUS si atat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Dai bani la cersetori?
Da 6%
Nu 93%
89 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR