Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca vroiam sa ii "calc in picioare" nu scriam aici.Tot ce vreau e sa il identific (poate o face politia inainte) si sa vad exact care e situatia cu el.Daca e sa fie pus pe asa ceva om vedea. Chiar mai vorbeam si eu cu cineva legat de intepaturi accidentale, dar aceasta nu prea pare sa fi fost.
Si daca era accidentala putea sa zica ceva. Om trai si om vedea.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la un mement dat (cred ca acum 10 ani)era un zvon cum ca sunt persoane bolnave(hiv,hepatita,b,c) care in aglomeratii intepau cu ace de seringa infestate. pana la urma a ramas la stadiul de zvon pentru ca nu am auzit nici un caz de persoane intepate.
daca persoana din poza facea asa ceva (adica intepa voit cu ac de seringa) ma gandesc ca nu statea asa nepasator atunci cand prietana ta ii facea poza ,riposta sau fugea/se indeparta de locul respectiv imediat dupa ce a intepat .
dar faptul ca a ramas pe loc ,avea privirea in pamant,evita contactul cu privirea prietenei tale care se uita fix la el sunt semne ca se simtea putin cu musca pe caciula,gestul imi pare unul copilaresc ca atunci cand dai o palma pe fundul unei fete ,numai ca el a avut ceva ascutit in palma de care a incercat sa scape atunci cand a bagat sapca in sacosa.
imi pare rau pentru ce a patit iubita ta si sa speram ca toata treaba asta a fost din greseala si ca nu sunt probleme medicale.
te rog sa ne tii la curent cu ce se mai petrece in decursul urmatoarelor controale medicale.
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Variante ar fi 3:
1. a facut-o intentionat si a vrut sa faca pe nestiutorul (desi in cazul asta, oricine ar fi aruncat macar o simpla intrebare cum ca de ce i se face poza, ba chiar ar fi trebuit sa faca si pe suparatul pentru a cauta sa indeparteze orice banuiala)
2. a fost ceva accidental, dar de care si-a dat seama si de aici comportamentul de tip "musca pe caciula"
3. a fost ceva accidental, de care nu si-a dat seama, iar atitudinea pasiva atunci cand i s-au facut pozele se poate atribui felului sau de a fi (genul de om calm, retras, sfios, care evita contactul cu persoane necunoscute - iar asta nu e in mod obligatoriu un semn de psihopatie).

Atitudinea (violenta) de a "calca in picioare" pe cineva, acolo unde nu se cunoaste inca nimic concret, nu numai ca nu este o solutie, ci, in unele cazuri, poate indica semne de tulburari comportamentale ale individului respectiv si lipsa autocontrolului. Fiecare dintre noi are momente (mai dese sau mai rare) cand ar calca pe cineva in picioare, dar conditia este ca momentele sa survina atunci cand acel "cineva" este un vinovat demonstrat (iar fapta de o gravitate insemnata) si, chiar in cazul asta, este de preferat evitarea unei asemenea "activitati" deoarece exista repercusiuni. Sunt convins ca oricare dintre noi "supara" cumva, candva, pe cineva, deci, asta ar insemna sa ne calcam toti in picioare, unii pe altii.

Solutia cea mai eficienta este sa fie gasita persoana respectiva si pusa in ipostaza de a recunoaste sau nu incidentul; un agent (in adevaratul sens al cuvantului) are pregatirea necesara pentru a-si da seama daca omul spune adevarul.
In paralel, ramane sa asteptati/efectuati rezultatele/testele si sa speram cu totii ca nu este decat o simpla intepatura, fara urmari, indiferent ca a fost ceva voit sau accidental.
Am un prieten care are hepatita C si nu a vrut nimeni sa o aibe; a luat-o la dentist, asa ca oricat de prudent ai fi, fara "ajutorul" celor din jur, nu se intampla nimic...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@tannu daca cineva te inteapa intentionat sau involuntar cu un ac ce ai presupune ca e de seringa si infestat cu cine stie ce boala incurabila, cum ai reactiona?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Explica-ne tu cum ar trebui sa reactionam in situatii de-astea.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Io unu' ii f..eam o bucata la tampla de ramanea lat...
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:eu cred ca omul avea un obiect ascutit in textila aia si , probabil cand si-a dat seama ca a lovit pe cineva (si ca ii poate provoca rani) a pus obiectul in sacosa. Merg pe ideea ca nu a fost cu intentie si ca nu se va intampla nimic mai grav decat o simpla sperietura. Asa sa fie!

Sa fie asa ca la cate se intampla azi si cate se aud nu stii ce sa mai faci!
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:
@cecenia

Faci cumva parte din echipa doctorului Cristian Andrei ? E o simpla parere prietene , eu daca te vad pe strada si esti putin mai tuciuriu zic ca esti tigan , e vreo problema? Asta e parerea mea . Hai sa le facem statuie ...ala nu trebuie batut,ala nu trebuie criticat .. eventual sa'l cautam pe "vinovat" si sa'i dam bani de ace ..
Scuze de offtopic , ultima postare , deja lumea incepe sa'i planga de mila celui vinovat , in loc sa se puna in situatia lui mctoto .
Mult succes toto ..
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu avea initiatorul topicului la rang "Moderator ClubOpel", nu posta nimeni aici, asa...va dati toti care mai de care mai interesanti si afectati. Laughing Laughing Laughing
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:Daca nu avea initiatorul topicului la rang "Moderator ClubOpel", nu posta nimeni aici, asa...va dati toti care mai de care mai interesanti si afectati. Laughing Laughing Laughing


Esti cel putin... offtopic, asta asa, sa evit vreo descriere.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl, cum eu sunt unul din cei care am postat aici, vreau sa iti spun ca pentru unii nu conteaza rangul celui care posteaza si nici daca il cunosc pe cel care posteaza(nici pe mctoto nu il cunosc).
Nu m-a costat mai mult de cateva minute acel post. Am fost pentru un membru BEBE PE CARE NU IL CUNOSTEAM de la Craiova la Bucuresti sa ii vad o cunostiinta cu HDS in spital. Poate sa confirme ca nu am acceptat nici banii de motorina. Asa ca...esti rau off topic.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles ca a depasit repede starea de soc, facandu-i poze aluia....moment in care putea apela urgent 112 concomitent cu deplasarea catre vatman pentru a-l anunta sa blocheze usile explicandu-i ca deja cei de la politie sunt pe drum....dar este adevarat ca pe moment nu se poate lua cele mai bune decizii. Ii doresc sa ramana doar cu sperietura, fara consecinte medicale...
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@tannu daca cineva te inteapa intentionat sau involuntar cu un ac ce ai presupune ca e de seringa si infestat cu cine stie ce boala incurabila, cum ai reactiona?
Reactia este individuala, nu generala. Fiecare reactioneaza in felul lui.
Reactia mea ar fi fost sa il "izolez" pe tip (sa nu poata cobori), sa il perchezitionez si in acelasi timp sa ii cer explicatii pt a incerca sa imi dau seama daca a fost ceva voit sau nu (daca minte sau nu) si, mai ales, daca de la el a provenit intepatura (in cazul in care mai erau si altii pe trepte in spatele meu, in momentul incidentului; caz in care ii "puricam" pe fiecare); nu stiu care a fost situatia prietenei lui mctoto la partea asta. Telefonul la 112 era inevitabil, iar tipul urma sa ramana cu mine la prima statie sa asteptam un echipaj de politie. Cum ? In primul rand, rugat, daca nu, obligat; daca nu vroia si nu aveam "posibilitatea" sa il pot retine (cazul unei fete), faceam tam-tam in tramvai si sunt convins ca, daca vatmanul nu era destul de cooperant, sigur se gaseau 2-3 persoane sa ne acompanieze pana la sosirea echipajului (subliniez, fata fiind, ca sa se sublinieze si "trecerea" pe care o are o fata). Daca se ajungea la varianta in care trebuie sa il oblig, asa nu inseamna ca il calcam in picioare, ci doar il imobilizam; e o mare diferenta. De calcat in picioare l-as fi calcat doar in cazul in care refuza, ma lovea si incerca sa fuga; deja, in cazul asta, clar era ceva putred.
Cum am zis, fiecare reactioneaza in felul propriu; mai cu teama, mai cu panica, mai lucid, mai violent, etc. Asta e unul din motivele pentru care nu suntem toti la fel.

forbidden27 a scris:Explica-ne tu cum ar trebui sa reactionam in situatii de-astea.

Parerea mea e ca o varianta buna ar fi ce am scris mai sus, dar mai depinde de multe altele (cum ar fi felul de a fi al fiecaruia). Ce spun eu (si oricare din voi) este o simpla speculatie in baza intamplarii nefericite a prietenei lui mctoto si nu experienta mea personala (din fericire). Privitor la peripetiile mele in mijloacele de transport in comun, recunoasc ca nu m-am aflat in situatii mai grave de un calcat pe picior, un genunchi sau un cot sau lovituri cu diverse obiecte, primite pe undeva (majoritatea involuntare si rareori soldate cu cate o vanataie sau o julitura). In cazurile astea am reactionat cu "nicio problema", in cazul in care vinovatul si-a cerut scuze sau cu o privire nu tocmai prietenoasa in cazul in care respectivul nu si-a cerut scuze sau, cel mult, cu un "raspuns" identic cu al lui, oferit cu prima ocazie (a nu se "citi" ca o razbunare, ci doar sa inteleaga omul ca "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"; momentele astea au existat doar cand eram in toane foarte proaste si se refera la un calcat pe picior sau returul unui cot in coaste/spate/stomac).

florinianc a scris:Io unu' ii f..eam o bucata la tampla de ramanea lat...

E si asta o varianta. Vrei sa aflii si consecintele ? El nu ar fi recunoscut nimic, iar tu te-ai fi ales cu un dosar penal, cu amenda si, cel mai probabil, cu judecata si, implicit, cu plata cheltuielilor de judecata si obligat la despagubiri materiale si morale catre cel pe care l-ai lovit; in cazul in care ai deja un dosar pt care ai primit pedeapsa cu suspendare, atunci ai fi trimis direct la puscarie, fara niciun fel de discutii.
Oricum, verbal, multi f...t usor bucati prin tamplele altora, dar in realitate reactia e alta. Pe langa aspectul asta (si pe langa cel in care ai face-o si te-ai alege cu dosar penal pt vatamare corporala), mentalitatea asta ti se va schimba in momentul in care, sa zicem, te va trage unu pe dreapta, in trafic, te va injura ca nu ai semnalizat sau ca l-ai "incomodat" (tu nefiind vinovat) si iti va f..te el tie una in tampla; asta te va face sa iti revizuiesti modul de a gandi in privinta unor actiuni pe care ai avea tendinta sa le intreprinzi in mod teoretic.

gabytzuxxl a scris:Daca nu avea initiatorul topicului la rang "Moderator ClubOpel", nu posta nimeni aici, asa...va dati toti care mai de care mai interesanti si afectati. Laughing Laughing Laughing

Pe mine nu ma intereseaza ce atributii are initiatorul topicului sau oricare dintre participantii la discutie, pe forum sau in viata de zi cu zi. Eu imi exprim parerea personala. Imi pare rau pentru cei care nu sunt de acord cu mine, dar e dreptul meu sa spun ce cred, asa cum il au si ei pe al lor, la opinia personala.
Iar la partea cu afectatul unora de necazul altora... Sincer, nu prea poti (si nici nu ar trebui) sa ramai indiferent, chiar daca nu cunosti personal persoanele respective si n-ai avut/nu vei avea niciodata tangenta cu ele. De ce ? Pentru ca ti se poate intampla chiar tie, unui membru al familiei tale, unui/unei prieten/prietene oricand. O astfel de situatie te pune pe ganduri, mai ales in cazul in care exista posibilitatea ca incidentul sa fi fost provocat cu buna stiinta; genul asta de oameni chiar se plimba printre noi, in libertate. Pe langa problema asta, mai trebuie sa te afecteze si faptul ca tot printre noi, in libertate, traiesc persoane care te-ar calca in picioare pt orice, indiferent ca esti vinovat sau nu sau ca este un lucru infim (nu e cazul intamplarii lui mctoto, unde situatia este cu totul alta).
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Izolata persoana - da asa ceva se face , asa ne-a zis si politia si cei de la RATB - ori suni la 112 si zici ca esti intr0un tramvai si te-a atacat cineva, ori te duci la vatman si ii zici asta si el stie ce are de facut- suna la jandarmerie si nu mai deschide usile si vine o masina de interventie imediat.
- dar aceste lucruri nu sunt stiute de catre populatie.

Legat de acuze false si eu am fost la politie (acu 5 ani)cu o baba nebuna care m-a acuzat ca i-am furat portofelul - i-am scos ce aveam in buzunare si ea nu ca am pasat deja portofelul, i-am arata ca aveam la mine maimulti bani decat zicea ea ca i s-au furat...ea nu si nu ca sa vine politia. Am luat-o de mana si am mers la politie unde politia a ras de ea - "...doar nu credeati ca vine hotul cu dumneavostra" si asta a fost

Prietena mea daca ar vedea pe cineva atacat sau cu probleme ar interveni, ar suna la politie , ar zice ceva ar sari si la bataie dar uite ca in momentul in care i s-a intamplat ei nu a mai stiu ce sa faca, ea se gandea ca daca cheama politia cum demonstreaza ca a intepat-o ala.

Sa nu intram in rahaturi din astea cu moderator sau nu - ca in primul ne ajutam pentru ca usnem oamnei si avem familii. Asa ca o intrebare retorica: Crezi ca eu am ajutat pe club numai moderatori? Cum a zis si parvu_daniel si eu am ajutat oameni (de pe club si nunumai) pe care nu-i mai vazusem sau urma sa-i mai vad vreodata.

______________________________________________________________

Sa revenim la problema in cauza:
-au venit analizele pentru bolile posibile - normal ca e sanatoasa - urmatorul set in februarie odata cu continuarea vaccinarii pentru B
-Acu 10 minute am fost snati de la politie si maine ne prezentam la sectie pentru a ne uita peste poze.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai vreo posibilitate sa prezinti pozele pe ceva post de televiziune, stiu eu ... sa aiba acces mai multa lume la ele? Ma gandesc ca asa tot se va gasi cineva care sa-l recunoasca.
Sau mai stii, poate mai sunt persoane care au patit tot ce a patit si prietena ta. Mult succes!
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Clujeanul a scris:Nu ai vreo posibilitate sa prezinti pozele pe ceva post de televiziune, stiu eu ... sa aiba acces mai multa lume la ele? Ma gandesc ca asa tot se va gasi cineva care sa-l recunoasca.
Nu are cum sa faca asa ceva. Astfel de lucruri se pot face doar in cazul in care respectivul este un infractor sau o persoana disparuta si in ambele cazuri actiunea revine organelor abilitate.
Imagineaza-ti cum ar fi sa gasesc eu o poza de a ta si sa o dau pe toate posturile TV cu specificatia ca m-ai jefuit, esti inarmat si periculos Laughing
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
tannu a scris:Imagineaza-ti cum ar fi sa gasesc eu o poza de a ta si sa o dau pe toate posturile TV cu specificatia ca m-ai jefuit, esti inarmat si periculos Laughing

Pentru asta exista dreptul la replica si dreptul sa fii actionat in instanta pentru calomnie.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Exact, nu pot pune poze pe 41, in statii sau dat la tv.
Momentan mergem pe varianta forumuri si vad ca se duce usor si pe facebook.

Am fost sunat acuma de cineva care mi-a zis ca recunoaste persoana tot de prin zona Sir Lujerul - Militari.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Noutati:

Dupa campania pe motociclism.ro si pe facebook am aflat urmatoarele:

nenorocitul ala e unul dintre psihopatii care pipaie/pipaiau femei in ratb (mai nou vad ca le inteapa), l-am vazut si pe linia tramvaiului 32 (unirii-rahova)in cei 10 ani de mers cu tramvaiul pe traseul asta....Super-bravo fetei ca a avut inspiratia si puterea sa-i faca poza, sa dea Dumnezeu sa fie ok, sanatoasa si sper ca ea sa fie ultima femeie agresata de animal. Sunt convinsa ca a creat multe momente de cosmar calatoarelor, dar niciuna nu a mers sa reclame...


Sotiei mele i-a pus mana pe fund acum vreo luna de zile. Tocmai citeam topicul si a recunoscut personajul, se intampla pe la ora 17:15 acum ceva timp, pe aceeasi linie 41 numai ca in sens invers, undeva pe podul grand. Foarte probabil omul lucreaza pe undeva pe linia 41 dupa ion mihalache, si sta in drumul taberei. Daca il vad personal ii rup capul.


Plus ca mai avem o confirmare legata de de linia 32 si zona unirii 385.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Unde sunt cei care ii luau apararea nenorocitului zilele trecute?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR