Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut forum, salut detinatori de Astra.

Nu stiu care din cele doua modele sa-l aleg. Tind catre Astra New, e evident, insa e totusi o diferenta de 2000 de euro intre ele (motorizare benzina, de 1,4 litri la amandoua, iar la New varianta Enjoy). Ce credeti, merita diferenta?

Probleme cu cele doua modele ati avut?

Multumiri![/b]
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
new ca are mai multe avantaje. acu e si chestie de gusturi.
oricum pentru un consum mai bun opteaza pentru motorul twinport.
probleme majore nu prea au masinile ... sunt fiabile Smile
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
NEW pt. ca la siguranta are 5 stele Euro NCAP... acum nu stiu cate stele are Astra G !?
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Asa ziceam si eu, NEW.Dar dilemele nu s-au incheiat. Deja se apropie de un Ford Focus, la aceeasi motorizare. Si aici parerile sunt impartite.

Voi ce credeti?
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mai cauta pe forum ca mai sunt discutii pe aceeasi tema Wink
Parerea mea e ca merita clar, insa depinde si de ce bani dispui.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa sti de cati bani esti dispus sa dai pentru o masina. Daca tot te sacrifici eu cred ca un astra new ar fi prima optiune.
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai da, e un sacrificiu. M-am cam lamurit, multumesc.

O alta problema e finantarea si polita casco. Leasing sau credit?

Iar la credit trebuie facut casco separat. Aici e alt filtru, la cate societati de asigurari sunt. De BCR am recomandari bune.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
extruder a scris:Dar dilemele nu s-au incheiat. Deja se apropie de un Ford Focus, la aceeasi motorizare. Si aici parerile sunt impartite.

Voi ce credeti?

Ma bag? desi cred ca v-ati saturat...Mai bine nu.
Skip ads

  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca mai e si o diferenta de greutate intre cele doua, Clasicul e cu 100 kg mai usor decat New. Asta nu ii creste consumul la Astra New?

Tocmai ce am auzit pe unii ca se plangeau de consumul ridicat, cica le ia peste 10 litri in oras, la motoarele de 1,6.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
extruder a scris:....
Tocmai ce am auzit pe unii ca se plangeau de consumul ridicat, cica le ia peste 10 litri in oras, la motoarele de 1,6.


Laughing Laughing Laughing

Pai toate motoarele de 1.6 iau peste 10 l intr-un oras precum Bucuresti.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
nu merg pe ideea ca daca ceva e nou, e neaparat si mai bun. drept dovada ca am un opel sh si nu un logan Smile
chestia cu motorul twinport e chestiune de marketing, asa ca nu te lasa pacalit. e cam acelasi tip de motor de pe seria G.
tre sa ai in vedere ca in 2004 nemtii au ajuns la astra G cu numarul 1 milion si ca uzina a facut o adevarata afacere cu producerea modelului G. e o masina careia nu prea ai ce sa ii reprosezi: stabilitate, confort bun pentru clasa ei, mentenanta rezonabila, cuplu/putere satisfacatoare (ydth), plus design atragator. de H nu prea am auzit nimic inca.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
posibil.
eu insa ca posesor de astra classic de aprox un an si juma' , timp in care nu am avut probleme cu masina si chiar am fost placut surprins de comportamentul ei pe sose ... as da-o pe un H ... gtc mai exact.
insa nu as da-o pe un H de1.6 ... doar pe unul de 1.8 sa simt o "diferenta"
Skip ads

  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
andrei006 a scris:posibil.
eu insa ca posesor de astra classic de aprox un an si juma' , timp in care nu am avut probleme cu masina si chiar am fost placut surprins de comportamentul ei pe sose ... as da-o pe un H ... gtc mai exact.
insa nu as da-o pe un H de1.6 ... doar pe unul de 1.8 sa simt o "diferenta"


Ma bucura sa aud ca n-ai avut probleme, mai ales ca astazi am auzit ca Clasicul se fabrica in Polonia si am cam strambat din nas. Spre deosebire, New e facut in Germania, Olanda si Anglia (din astea trei, parca Anglia prezinta mai mare incredere).

In afara de asta, ce sa zic, daca mai pui ca New e un picut mai greu si, daca iau in calcul ca la acelasi pret se poate lua o motorizare mai buna pe Clasic (plus catea optiuni suplimentare) parca inclin spre Clasic II.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
classic e o masina super ... in banii ei.
eu am zis ca as da-o pe a mea doar pentru ca vreau un motor unpic mai puternic decat 1.6 ...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In Anglia se fac doar Vauxhall Astra. Oricum nici o paguba, Anglia nu reprezinta neaparat o garantie (vezi experienta Rover, de-a dreptul proverbiale prin multitudinea de probleme).
  • jok3r

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu am astra classic 2 1.6 twinport de vreo 3 luni si sunt foarte multimit ...
am cautat oferte de la alti producatori (skida, ford etc) si am optat pana la urma ptr opel, ptr ca a avut cea mai buna oferta (pret si dotari foarte multe). chiar daca modelul este mai vechi este tot o masina noua si foarte buna.
cum sa zis mai sus "daca ceva e nou, e neaparat si mai bun" la asta am gandit si eu cand am ales masina.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Confirm consumul la H. Motorul de 1.6 consuma ~ 10 in Bucuresti. Eu as zice sa-ti iei Astra Classic dar cu mtorul de 1.7 CDTI la bani de Astra H benzina. Interiorul de la H nu imi spune absolut nimic, e mult prea "dur" pt gustul meu. Si calitatea la fel ... Bine, din ce am auzit ultimele generatii de G-uri au cam scazut la calitate si ele ... verifica la 2-3 dealeri cel mai bine. Fa un drive test sa te ajute in decizie
  • extruder

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da, cred ca raman la Astra Clasic. La aceeasi bani, se pot pune pe ea optiuni faine de tot. M-am configurat-o la un dealer la vreo 13 mii euro (DDP) si are o groaza de chestii pe ea. Cu aceleasi optiuni, un New m-ar duce mult mai sus si deja ma depaseste.

Ramane doar sa sper ca polonezii se pricep la masini cum se pricep la instalatii.

Multumesc pentru sfaturi! Eu m-am hotarat, dar asta nu inseamna ca topicul se inchide. Opinii pro/contra Astra Clasic/New sunt binevenite oricand, cred ca nu am fost singurul cu dilema asta.

Revin cu poze Smile si, sper, cu cat mai putine probleme.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
in 13.000 de euro, la o classic care probabil are: climatronic, proiectoare, jante, inchidere, alarma, geamuri electrice, comenzi volan si eventual casetofon .. eu zic ca e alegerea potrivita. un h cu aproximativ aceleasi optiuni e pe la 16.000 ...
  • jok3r

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pai a mea a facut 12.300 eur si a venit cu aer conditionat, abs, 2 airbaguri, geamuri electrice fata, cd/mp3 player (l-au dat gratuit) + 2boxe in usile din fata, vopsea metalizata, alarma+inchidere, scut motor (cumparat ulterior ca nu era disponibil pachetul drumuri grele; sa nu faci greseala sa-ti iei pachetul drumuri grele ca o sa arate ca un tractor masina ... ii ridica prea mult garda la sol).
consumul facut in oras doar 9,7, iar afara 6,5 care este mult mai bine decat fosta dacie.
kegpr, calitatea nui asa de scazuta se tine bine dupa tot mersul prin gropile din bucuresti, sau mai bine sa zic "drumurile in lucru" din bucuresti. si inafara de asta, parca e mai confortabila astra classic decat h... parerea mea; nu am mers cu h ca sa zic cum mam simtit dupa un drum, dar din cat am stat intr-una asta mi se pare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR