Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • catalinms10ebx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sad saluatare tuturor. sa incep asa..acu 2 ani mi-am achizitionat o astra....motorul era....jalnic...functiona in 3 pistoane...nu mai tragea asteptam 5 sec pana isi lua avant...si intr-o buna zi m-am decis sa o pun la punct.un prieten mecanic de meserie mi-a invartit axul si mi-a spus ca in piston nu mai am compresie.inainte scosesem bujiile de la fiecare cilindru,dar la unul scoteam bujia si motorul tot asa functiona.scoteam de la alt cilindru,cat pe ce sa moara motorul.i-am scos chiuloasa eu nu ma pricep chiar atat de bine la reparatii,dar incepand sa misc pistonul un cilindru mi-am dat seama ca toate pistoanele aveau un joc in cilindru de + 2mm.cu parere de rau mi-au spus ai 2 variante,segmentezi motoru si la piata cu masina ori cumperi un motor SH si poate ai noroc.am dat cateva telefoane am gasit un motor(bloc+chiuloasa+delcou+fulii+alternator+saxofon+sonda lambda) 450 de lei spre surprinderea mea.ok..l-am pus la loc,i-am resetat km mic.dupa vreo 300 de km mi s-a aprins check engine-u,dar nu palpaia ci ramanea aprins vreo 2 3 minute si se stingea,acum o face mai des, pe parcursul a 30 de km mi s-a aprins de vreo 3 ori...o fi sonda lambda de vina?sau poate fi altceva?daca stiti cam ce ar putea fi va rog sa ma ajutati,orice sfat e bine primit.va multumesc! Rolling Eyes
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Afla ce mesaj de eroare ai si doar asa putem spune ce ai.
Ai testul cu pedalele sau tester.
Toate detaliile le gasesti deja pe forum.
  • catalinms10ebx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2013

  • Mesaj Privat
am incercat testul cu pedale si cu agrafa dar cand pun agrafa si pun contact check-u da sa se stinga dar ticaie ceva ca un releu si se reaprinde.nu palpaie deloc
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Testul cu pedalele nu merge decat la G-uri, mai incearca testul cu agrafa, fa punte intre pini A si B si trebuie sa iti citeasca erorile si le numeri de cate ori palpaie, la astra f codul este din 2 cifre, cand are putina pauza intre ele trece la urmatoarea cifra, sincer nu prea au asa mari probleme aceste motoare, eu l-am segmentat anul trecut si merge brici, doar ca mecanicul cred ca nu a dat bine cu mastic pe la chiloasa unde se imbina si mi se prelinge ulei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR