Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este obligatoriu sau nu dar eu la Corsa achizitionata de la Dibas acum 4 ani am primit pachetul asta legislativ fara negociere sau fara sa fie mentionat in oferta.Extinctorul e pe sub scaun pasager..triungiul are loc special in portbagaj...la fel si trusa..mi se pare normal sa fie platit ca standard in pretul masinii nu ca o optiune pe care sa o negociezi. 😊
Nici nu mi-am pus problema sa vina masina fara acest pachet.
Problema care a trebuit sa o negociez cu dealerul a fost scutul care din cate am inteles nu mai vine standard pe masina si trebuie achiziționat separat.Deci asigurati-va ca masina are scut inainte sa o testati in offroad sau sa urcati borduri cu ea.😊 I salut you .
Skip ads

  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu la astra cumparat tot de la dibas in 2007 nu am primit nimic. Acum nu mai imi aduc aminte daca era obligatoriu la momentu ala sa ai pachetul asta.
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Am verificat contractul si pachetul legislativ+numere prov+CIV+covorase textile sunt incluse intr-un pachet de dealer..probabil ca la fel am avut si la Corsa 2010..Numai bine.
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Stiti cumva decalurile vin din fabrica sau se pun in service la reprezentanta?
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall... Bogdan..de la ce dealer ai comandat masina?
hmm... cum naiba fara scut! atunci de ce se mai numeste SUV.!
nici nu m-am gandit la asta..
mai au putin si o livreaza fara roti..ca de... am uitat sa negociem la cumparare... Wink
mama lor...
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Radacini Bucuresti.Tu la ce dealer ai facut comanda?

Si eu am rãmas surprins..dar chiar vine fara scut , am intrebat la Union Gtt si Dibas..
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall.. domnilor..
din fotografiile postate de Vlad Popescu.. reiese ca masina are montat scut ..
voi la ce va referiti cand spuneti SCUT.?
la scutul montat sub motor? sau la acel ansamblu care se mai numeste si pachet drumuri grele? care vine montat sub masina.
La Radacini Constanta am comandat eu Bogdan..
toate bune..
  • salageanr

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Daca citesti, vlad popescu a scris ca e doatare optionala scutul metalic!
Skip ads

  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Pachetul este obligatoriu, insa aveti in dotarea masinii stingator, rusa si triunghi, mai ramane sa va luati vesta
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Modelul acesta nu are prevazut scut. Nu incercati adaptare, inrucat am inteles ca sunt probleme de incalzire a motorului. Din punct de vedere tehnic scutul nu este solutia optima.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mistiqe a scris:Pachetul este obligatoriu, insa aveti in dotarea masinii stingator, rusa si triunghi, mai ramane sa va luati vesta


Sal.. au fost livrate de producator? sau ai primit din partea dealerului?
si referitor la lncalzirea motorului.. acesta este un raspuns dat de dealer sa se eschiveze intr-un fel la intrebare.
nu am mai auzit asa ceva.. Wink
  • BogdanPE

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2014

  • Mesaj Privat
XL4 este codul pentru scutul protectie motor Opel Mokka. Si se poate comanda separat se gasesc si aftermarket. Partea cu incalzitul motorului nu am auzit-o..si mi se pare absurda. Eu unul nu as incerca masina in afara asfaltului fara scut, pentru offroad nici nu se pune problema. Prefer sa se incalzeasca motorul decat sa-l sparg 😆.Am un prieten cu un Passat care a schimbat 2 bai de ulei din cauza bordurilor din Bucuresti, desigur umbla fara scut. Bafta.
Skip ads

  • liviun29

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
mariani a scris:Domnilor...cei care deja ati ridicat masina..
cum este cu pachetul acesta legislativ? (instinctor,trusa medicala si triunghi reflectorizant )
din auzite...anumite reprezentante pun in aplicare aceasta ordonanta altele nu..
voi cum ati procedat?
cei de de la Radacini C-ta. nu au pomenit nimic ln legatura cu asta.. si nu este specificat nimic pe pliante..
lnsa pe ofertele de la Kia, Hyundai...este specificat acest lucru..
toate bune...


Salut
Eu am primit cadou extintorul ,vesta,trusa medicala si 2 triunghiuri reflectorizante de la dealer in compensare cu faptul ca nu au putut sa mearga cu masina la RAR ( am fost eu in Bucuresti)
Referitor la cauciucuri de iarna m-am hotarat sa iau jenti de tabla pe 16 si cauciucuri Continental 1de iarna 195/70/16 asa cum scrie in CIV
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am primit cadou extinctorul, un triungi reflectorizant (unul am mai achizitionat eu), trusa medicala, iar doua veste am achizitionat eu cu toate ca nu sunt obligatorii.
Referitor la roti, pentru iarna trec la 16" de tipul KFZ 9272 R16 6,5 5X105 ET38 cu 289 ron iar cauciucuri oscilez intre MICHELIN ALPIN A5 cu 500 ron si PIRELLI SOTTOZERO SERIE 3 cu 499 ron, ambele cu clasa de consum C si indice de aderenta B si mai privesc spre NOKIAN WR D3 cu 455 cu clasa de consum C si indice de aderenta C . Pe cine intereseaza va dau si sursa de achizitie in privat sa nu fie reclama. Daca aveti surse mai bune ca pret, vreau si eu, sau daca ati gasit anvelope cu clase asemanatoare si la diferente substantiale de pret. Pe aceste dim de anvelope vad ca este oferta destul de bogata. Ar fi bine sa ne ajutam putin la preturi ca piata este full iar comertul online este usor. In perioada de iarna renunt la achizitionarea senzorilor de presiune care am gasit la 460 lei pe buc sau daca aveti surse mai bune.... as vrea si eu, daca nu..... merg cu martorul aprins in bord.
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mokka fabricata anul acesta difera de modelul lansat in 2012. Dealerul din bucuresti a spus initial ca poate aduce scut la comanda, separat de masina, un dealer din pitesti a spus ca nu exista scut pentru modelul asta si nici nu a aparut after market, si cand a venit masina, cel din bucuresti care a garantat ca va pune scut pe masina, nu l-a pus pentru ca nu este prevazut din fabricatie. Incalzitul motorului si mie mi se pare o absurditate, insa asta a fost justificarea lui. Nu va imaginati ca puteti intra cu aceasta masina pe acolo pe unde intra cele de teren. Nu spargi baia daca intri in zapada, daca o transformi in tanc sau ai astfel de pretentii, ia-ti pajero....... Din punctul meu de vedere, mokka este o masina decenta care imi permite sa ma deplasez in conditi de siguranta iarna, la mers la schi, pot sa mai fac o aroganta si sa ajung la susai cu masina cand afara sunt 30 cm de zapada, dar nu ma duc cu ea la vanatoare. Acolo toiota, nisan,mitsubishi
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca va uitati pe toate prezentarile lui Mokka, acesta nu este conceput ptr drumuri grele. Are toate elementele de asistenta, chiar si 4x4, concepute pentru siguranta. Nu este un tanc, este o masina care te lasa sa mai si evadezi, exact cum spune mistiqe.
  • liviun29

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2014

  • Mesaj Privat
contaural a scris:Si eu am primit cadou extinctorul, un triungi reflectorizant (unul am mai achizitionat eu), trusa medicala, iar doua veste am achizitionat eu cu toate ca nu sunt obligatorii.
Referitor la roti, pentru iarna trec la 16" de tipul KFZ 9272 R16 6,5 5X105 ET38 cu 289 ron iar cauciucuri oscilez intre MICHELIN ALPIN A5 cu 500 ron si PIRELLI SOTTOZERO SERIE 3 cu 499 ron, ambele cu clasa de consum C si indice de aderenta B si mai privesc spre NOKIAN WR D3 cu 455 cu clasa de consum C si indice de aderenta C . Pe cine intereseaza va dau si sursa de achizitie in privat sa nu fie reclama. Daca aveti surse mai bune ca pret, vreau si eu, sau daca ati gasit anvelope cu clase asemanatoare si la diferente substantiale de pret. Pe aceste dim de anvelope vad ca este oferta destul de bogata. Ar fi bine sa ne ajutam putin la preturi ca piata este full iar comertul online este usor. In perioada de iarna renunt la achizitionarea senzorilor de presiune care am gasit la 460 lei pe buc sau daca aveti surse mai bune.... as vrea si eu, daca nu..... merg cu martorul aprins in bord.

Salut
ce dimensiuni de cauciucuri pui?
Eu la vectra Mi-a pus nokian și de vara și de iarna. Sunt foarte încântat de ele mai ales cele de iarna.
Nu știu cum sa îmi intru în privat ca sa ți spun de unde le am luat
  • contaural

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Daca dai click pe numele meu, undeva in dreapta sus iti va aparea mesaj privat. Imi scri acolo sau iti las adresa mea de mail: d.ciocan@contaural.ro Pun 215/65 R16 pentru iarna.
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Va scriu din proprie experienta, am pus pe un colt sport, cauciucuri de iarna in varianta acceptata, omologata, insa pe diametru de 16" , mai mic decat are el si nu mai sta bine iarna pe sosea. Acum daca freduceti diametrul la jenti si puneti talon mai mare, masina va capata un usor balans pe pneuri i n curbe. Iarna ne mai e tocmai iarna si din cand in cand iarna mai dai si dupa ea.Eu raman la jentile ei, la mitsubishi dupa 10 ani jentile de aliaj sunt tot jenti, le-am folosit continuu, cu schimbat amvelopa si nu are nimic. Daca aveti spatiu de depozitare, puteti lua tot ce va place, dar daca nu ai unde sa le pui, e chin.
  • mistiqe

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Rectific, 16" are el, am pus de 15, tot de colt
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR